ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2022
JUN-2022
Cuplu
BUN

Hotel Traian din Brăila

Excursia noastră în orașele dunărene Brăila și Galați a făcut ca, în Brăila, să ne cazăm la hotelul Traian.

Anul trecut, cu ocazia vizitării Deltei Dunării, ne-am oprit 2-3 ore și la acest hotel ca să mâncăm ceva. N-a fost bine atunci, nu a fost bine nici anul acesta.

Hotelul Traian este un hotel de două stele, din perioada comunistă - și asta se vede - dar, spre cinstea lor, încearcă și el, ca și municipiul, să se regăsească, să încerce să se adapteze vremurilor noi.

Hotelul este situat în centrul Brăilei, în imediata apropiere a centrului istoric, dar și aproape de multe alte obiective turistice interesante.

Parcarea - nu prea mare, prevăzută cu o barieră, dar se poate parca fără probleme și pe lunga străduță din fața hotelului. Accesul se face ușor, hotelul având și o (obligatorie?) rampă pentru persoane cu handicap motor.

Holul - mare, cât un hangar de avion, dar... fără avion. De o goliciune dezolantă, cu doar ceva canapele puse ici-colo. În stânga - recepția, către dreapta - accesul la cele două lifturi, către stânga - restaurantul hotelului. Cele două lifturi fac față cu succes celor 106 camerelor dispuse pe cele 11 etaje. Lifturile sunt modernizate, dar n-am înțeles de ce a trebuit să mai fie păstrată și ușa vechiului lift, când cele moderne au deschidere-închidere automată! Asta face ca, cu o mână să tragi trolerul, cu alta, să porți geanta și cu a treia să ții de ușa liftului! Poate sunt eu cârcotaș, dar acea ușă de acces e total inutilă. Nu mai spun de faptul că - la etajul nostru cel puțin - vopseaua de pe mânere se cojise, ceea ce dădea acelor mânere un aspect de nespălat, de jegos (dar fără să fie așa!).

Restaurantul, cam goluț la prânz, cei care au mâncat acolo reclamau faptul că servirea era cam lentă - și anul trecul, și anul acesta. Fapt care a făcut ca toată lumea să servească masa la restaurantul de alături! Micul dejun destul de decent, personalul amabil, serviabil și pe fază.

Camerele - mici, înghesuite, pline de mobilier inutil! Nu știu dacă și înainte era moda asta - pe care am mai întâlnit-o - de a băga, în niște camere și așa mici - o masă și 1-2 fotolii! Camera era și așa îngustă, în toate direcțiile, chiar nu am văzut rostul acelei mese și a fotoliului. Doar nu iei masa în cameră, și nici nu stai la ședință în fotolii.

Paturile bune, comfortabile, saltelele bune, televizorul modern, se vedea foarte bine, multe canale. Camera era dotată și cu minibar, în care vidul era le el acasă. Nu că aș fi avut nevoie, dar prin multe alte părți mai găseai câte ceva. Camera a fost vizitată, ni s-au schimbat prosoapele, deși nu le-am lăsat pe jos, pentru a da de înțeles că dorim schimbarea lor.

Baia - și ea mică, înghesuită, de o persoană - cum spun eu. Atât cada - că avea cadă - cât și chiuveta și vasul de la WC aveau acea bandă-sigiliu care atestă faptul că totul a fost dezinfectat. Feon, săpunele, caști pentru baie, sticluțe cu șampon și gel de duș.

Wifi - fără parolă și care funcționa bine.

Una peste alta, un hotel bun, cu personal atent, serviabil, un hotel care - cum spuneam - încearcă să facă față vremurilor noi. Îl recomand cu încredere.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Situat în centru, aproape de centrul istoric, dar și de alte obiective interesante.

Trimis de puiutea in 15.06.22 08:49:17
Validat / Publicat: 15.06.22 09:22:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Vedere de la fereastră, către parc

webmasterX [15.06.22 09:10:28] »

Zoazore [15.06.22 10:13:23] »

@puiutea: Nus' di ce, da' io cre' ca talica esti suparat pa mine de nu zisasi ca vii la Braila! Adica statusi acilea si nu ne vazuram? Nu-i frumos! As fi dat eu berea.

Ati vizitat si orasul?

puiutea [15.06.22 10:53:51] »

@webmasterX: Da, este corect amplasamentul.

puiutea [15.06.22 10:58:12] »

@Zoazore: Zoa... am stat noi în București la câteva sute de metri distanță și tot n-am reușit să ne întâlnim. Îmi pare rău, mi-am amintit de tine, dar eram cu turma, aveam traseu ghidat - ne-a scos sufletul, dar a meritat! Și în prima zi, și în a doua. Mă adun să scriu și un review separat despre Brăila și poveștile ei, dar... e muuuulte și frumoase! Vom reveni cu siguranță, pe cont propriu, și atunci vom sta liniștiși la o bericică! Două! Cu mult drag!

k-lator [15.06.22 11:51:04] »

@puiutea: Dacă ar fi fost doar P01, aș fi exprimat imediat cu bucurie: Fantastic ugliness! ... dar după ce am mai citit și am văzut pozele celelalte, văd hotelul ăsta cu alți ochi - ăia mai toleranți...

În definitiv, n-a fost rău, deci să-i acordăm circumstanțe, zic!

puiutea [15.06.22 12:43:07] »

@k-lator: De acord, "să-i"! ☺️ Mulțumesc pentru vizită și pentru vot!

webmaster [15.06.22 15:44:14] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

puiutea [15.06.22 17:22:14] »

@webmaster: Mulțumesc!

mishu [16.06.22 15:06:48] »

@puiutea: Cred ca dintr-un punct de vedere cam astea erau si asteptarile pentru hotel, pentru ca in primul rand ma uit la poze sa vad cum arata.

Insa cred ca ca dupa un tur de forta prin oras, nici nu mai conta asa de mult cum arata ci cat de odihnitor este.

Felicitari, votat cu mare drag si sa reveniti in oras pentru berea cu @zoazore .

puiutea [16.06.22 15:26:47] »

@mishu: Asa este, odihna e pe primul loc. Când vom reveni va fi cu siguranță timp și pentru o întâlnire cu colega Zoazore. Mulțumesc pentru ecou și pentru vot!

diana2015scris / TELEFON [17.06.22 20:01:19] »

@puiutea: oooo, ce bine că ați scris despre el, despre hotel adicătelea, ne interesează pentru o noapte și aș fi interesată și de preț , puteți să-mi scrieți cât a fost? Pe noi ne interesează strict de dormit și n-ar conta dimensiunea bănuiesc că MD este inclus (i) nu?

Citit și votat cu drag

P. S. aștept continuarea cu plimbăreala prin Brăila

puiutea [18.06.22 06:32:46] »

@diana2015: Noi am fost cu o excursie, caut acum prețul, vedem dacă e cu mic dejun inclus. Depinde și de perioadă. Acum, văd că este 186 ron, fără mic dejun, iar cu mic dejun 230. Să știți că vizitarea Brăilei fără un ghid, nu prea e mare lucru! Mulțumesc penrtu ecou și pentru vot!

diana2015scris / TELEFON [18.06.22 08:57:38] »

@puiutea:

Să știți că vizitarea Brăilei fără un ghid, nu prea e mare lucru!

păi acest "amănunt" este rezolvat , avem ghidul nostru personal la Brăila, pe zânica noastră bună @zoazore, timp să fie că de restul se ocupă ea

Mulțumesc pentru informații , am să mă uit pe Booking pentru rezervare.

nicole33 [18.06.22 12:15:20] »

@diana2015:

păi acest "amănunt" este rezolvat, avem ghidul nostru personal la Brăila, pe zânica noastră bună @zoazore, timp să fie că de restul se ocupă ea

Eu ţi-am luat-o înainte şi deja am vizitat Brăila beneficiind de explicaţiile competente ale unui super ghid.

Pup Tiza şi îţi mulţumesc încă o dată pentru frumoasa prezentare a urbei natale.

Fără ghid, am fi bântuit hai hui pe unde am fi crezut noi că este mai interesant, fără să aflăm şi istoria clădirilor admirate şi fotografiate de zor.

puiutea [18.06.22 12:50:16] »

@diana2015: Da, știam, dar nu am fost pe cont propriu, a fost o excursie organizată. Cu Zoazore mă voi întâlni odată la o bericică. Mulțumesc pentru ecou și pentru vot!

diana2015, k-lator, mishu, puiutea, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂTraian Hotel: