ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2022
REZONABIL

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Hotel Il Convento dei Fiori di Seta 4*, Bologna, fostă mănăstire

După îndelungi căutări, am rezervat acest hotel aflat în centrul istoric al Bolognei și am achitat un preț destul de ridicat, argumentele în alegerea acestui hotel fiind micul dejun consistent care este inclus în preț și poziția centrală a acestuia.

La mică distanță de cazare noi am vizitat Biserica Sfântul Ștefan, Biserica San Petronio, Biserica Santa Maria dela Vita și faimoasele Turnuri înclinate ale Bolognei.

Acest hotel este o fostă mănăstire în care am observat multe fresce pe teme religioase, cu pereți din cărămidă și piatră.

Camera noastră situată la parter, cu numărul 44, a fost una de dimensiune medie ca suprafață dar cu o înălțime foarte mare, cu un tavan din cărămidă pe care era suspendat un candelabru supradimensionat. Destul de straniu sentimentul, parcă erai în biserică... da, eram într-o fostă mănăstire.

Camera avea și ferestrele la o înălțime mare, de la doi metri în sus, cred că noi eram poziționați sub nivelul străzii. Ciudată senzația.

Un pat dublu cu două saltele foarte confortabile pe care am dormit bine, este poziționat în mijlocul camerei, fără noptiere.

În cameră mai sunt pe lângă un șifonier imens cu seif, un suport pentru bagaje, minifrigider, aer condiționat, Tv cu programe prin satelit, un birou cu lampă, pe care era o cafetieră, un fierbător de apă și câteva plicuri de ceai, un scaun, două oglinzi, calorifere, telefon și bineînțeles icoane.

Baia este mai mare decât camera, sau așa pare pentru că nu are atât mobilier. Aceasta este dotată cu un duș fix închis într-o cabină, bideu și WC supraînălțat, bancă, polițe pentru prosoape, oglindă mare, calorifer, foen, mini săpunuri. La duș este o pară fixă care te stropește direct în cap oricât te-ai feri. Nu este gel de duș.

Pardoseala este acoperită cu linoleum și cu un mic covoraș.

Micul dejun ne-a fost servit în cameră și l-am mâncat în pat pentru că nu aveam două scaune și masă... a fost altfel.

Lista cu variantele prestabilite pentru micul dejun ne-a fost înmânată după ce ne-am cazat, pentru ca să comunicăm varianta aleasă.

Am avut de optat între mic dejun Continental cu: omletă, bacon și toast; Italian cu: croissant, iaurt și orez presat și Englezesc cu: două tipuri de salamuri, emmental cheese, toast.

Noi am ales micul dejun continental și cel englezesc, ambele fiind foarte gustoase.

La acestea am primit un suc natural și o cafea, la alegere din mai multe variante.

La începutul lunii mai când am fost noi în Bologna, acolo mai erau restricții Covid și de aceea am avut micul dejun în cameră.

Am ales de asemenea și ora la care am dorit să ne fie servit micul dejun, între 8-8:30 și l-am primit întocmai.

Lobby-ul este interesant, cu tablouri și fresce religioase, cu tavanul supraînălțat, cu o canapea, scaune, mese, pocale, etc.

Personalul a fost foarte amabil.

Nu știu ce să zic la recomandare, nu este la nivelul de patru stele din România, este ciudată senzația de a dormi într-un dormitor supraînălțat cu tavanul ca o cupolă și este destul de scump pentru ceea ce oferă.

despre SERVICII

Amabilitate

despre CAMERE & COND. CAZARE

Fără balcon

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Catering din cauza pandemiei

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aproape de Biserica Sfântul Ștefan, Biserica San Petronio, Biserica Santa Maria dela Vita și faimoasele Turnuri înclinate ale Bolognei.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Aproape de Via Zamboni cu mâncare bună și ieftină, animație studențească

Trimis de Dana2008 in 12.06.22 17:49:04
    Validat / Publicat: 12.06.22 18:57:01

VIZUALIZĂRI: 1391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Hotel Il Convento dei Fiori di Seta 4*, Bologna, lobby-ul

[12.06.22 18:56:18]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Il Convento dei Fiori di Seta Hotel, BOLOGNA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[12.06.22 20:34:53]

@webmasterX: Da, este corect! Este pe Via Orfeu.

[13.06.22 06:51:15]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[13.06.22 08:10:26]

@webmaster: mulțumesc frumos!

Yoda
    [13.06.22 21:24:28]

@Dana2008:

Eu am dormit la Lugoj intr-un hotel care avea camera si mai inalta, si fiind lunga si ingusta, dadea o o senzatie foarte ciudata.

Si mie mi se pare ca baia e mai mare decat camera.

[13.06.22 22:08:32]

@Yoda: Bună! Mulțumesc frumos pentru vizită, aprecieri și ecou!

Mă bucur că știi despre ce vorbesc cu sentimentul ciudat generat de înălțimea camerei.

Călătorii plăcute! Numai bine!

[15.06.22 15:28:24]

@Dana2008: Te poti lauda insa ca ai avut o cazare aparte, nu este ceva comun. Sa va fie de bine, votat cu mare drag.

Dana2008AUTOR REVIEW
    [15.06.22 21:27:40]

@mishu: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Da, a fost unic.

pupici!!!