ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2022
MAY-2022
Familie
EXCELENT

[Apartamente Suzy] Prima vacanta la apartament

Fica noastra impreuna cu ginerele au planificat din febroarie un sejur in Croatia. Au dorit sa mearga cu avionul dar cred ca in aprilie a fost anulat zborul si pentru ca platisera anticipat cazarea au luat hotararea sa mearga cu autoturismul si astfel am fost si noi invitati sa mergem impreuna.

Au ales Zadar pentru ca avea aeroport si pentru ca este cam la distante egale fata de obiectivele turistice pe care le aveau in plan.

Au ales acest apartament pentru ca este aproape de o mare statie de autobuze, de plaja si de centrul vechi al orasului.

Pentru mine si sotie a fost prima vacanta la un apartament închiriat si am plecat cu putina teama dar bucuria de a petrece vacanta împreună cu copii după multi ani a câștigat.

despre SERVICII

Propietari au in curtea respectiva 2 vile si ofera spre inchirie pe booking.com, 3 apartamente iar in restul apartamentelor locuiesc si si cei doi fii casatoriti. Cum am inteles fiecare are cate un apartament separat.

Ne-a asteptat unul din băieți care ne-a prezentat apartamentul și ne-a lăsat cheia. Deasemenea ne-a indicat locul de parcare chiar in fața apartamentului. Nu a cerut nici-un document (rezervare, carti de identitate, etc). Deci a fost promptitunine, seriozitate si amabilitate aproape de maxim.

Cand am plecat am vorbit la telefon si ne așteptat celălalt baiat sa ii dăm cheia pe terasa folosita de ei. Am apreciat in mod deosebit ca nu a verificat apartamentul la plecare. Este posibil sa fii intrat prin apartament cu 1-2 zile inainte si probabil s-a consins ca si noi suntem niste oameni seriosi.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartamentul nostru era format dintr-un living spațios care includea si o zona de servit masa, o mica bucatarie inchisa, un dormitor, o baie si o terasa cu masa, 2 fotolii si 2 scaune. Apartamentul este amplasat la un parter inalt.

In living se afla o canapea tip coltar, un fotoliu de piele, o comoda pe care se afla un televizor LCD mare cu diagonala de 100 cm si parca inca 2 corpuri de mobilier pentru depozitat îmbrăcămintea. Zona de sevit masa avea o masa mare rotunda de sticla cu 4 scaune, un corp de mobilier pe care se afla un filtru mare de cafea, un prajitor de paine si o cana fierbator.

Bucataria este dotata cu o plita electrica moderna, un cuptor cu microunde, o combina frigorifica mare, si corpuri de mobilier pentru vesela. Apreciez ca bucataria este dotata cu tot ce este necesar.

Dormitorul este dotat cu pat dublu, un dulap de haine incorporat in perete si o comoda cu un televizor de 80 cm. Salteaua patului este foarte buna tip Dormeo.

Baie este spațioasă cu cabina mare de dus, masina de spalat rufe si bineinteles gresie, faianta placute la vedere. In baie se afla centrala termica electrica reglata pe temperatura mare. In baie am gasit sapun lichid, gel de dus, sampon si hirtie igienica doar ca daca se epuizau nu erau completate. Deasemenea am avut o mulțime de prosoape colorate de diverse dimensiuni.

Fiecare apartament are intrare separata si este multa liniste si verdeata in jur. Fica mea a dorit prin aprilie sa mai inchirieze un apartament pentru noi dar nu mai aveau nimic disponibil.

La sosire apartamentul era curat dar in timpul sejurului noi întrețineam curatenia si nici lenjeria si prosoapele nu au fost schimbate. Noroc ca nu prea am stat pe durata zilei in apartament,

Fiecare camera avea aparate de aer conditionat si calorifere.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Noi am mancat micul dejun in camera cu produse cumparate de la super marketing si cred o singura cina cand am cumparat un pui la rotisor si legume. Am constat ca in Croatia nu se faca branza telemea. Exista doar un vel de branza de vaci si cascaval. Noi am un cascaval traditional usor afumat si foarte uscat.

Majoritatea restaurantelor de pe coasta Dalmata sunt specializate pe fructe de mare (creveti, calamari, caracatita, midii, etc) si foarte rar piept de pui sau si mai rar cotlet de porc. Singurul peste care se gasea era tonul si am mai întâlnit pe platourile pescărești un fel de hamsie putin mai mare si o singura data biban de mare. Sunt convins ca marea majoritate a fructelor de mare si tonul erau de import.

Am vazut inafara restauranrelor din centru vechi un fel de mici pe care ii mâncau tinerii nemti dar o portie avea 5 mici si cartofi projiti. Daca se serveau la bucata eram curios sa ii gust pentru ca exista riscul sa nu imi placa asa cum nu imi plac mici bulgaresti. Preparatele contineau tot felul de sosuri specifice zonei chiar si cand am comandat ton la gratar a venit cu un sos alb deasupra.

In centru vechi erau multe terase care serveau pizza si paste. Langa plaja nu prea erau restaurante ci numai cateva terase care serveau fast food, mancare pe care eu nu o agreez. Am constat ca nu erau diferente mari de pret de locul unde era amplasat restaurantul.

Preturile la restaurante sunt mult mai mari ca in Romania (aproape duble) si mai mari fata de Grecia dinainte de pandemie, O masa cu un singur fel pentru 4 persoane, 2 berii croate, o apa si uneori 3 cafele costa in jur de 600 kune care inseamna aprox. 420 lei.

Existau foarte multe patiserii elegante care serveau si pizza. Am gust cateva produse de patiserie care mi-au placut.

Mie nu imi plac fructele de mare si nici preparatele cu tot felul de sosuri cu mirodenii necunoscute si nu am acordat o nota prea mare. Oferta restaurantelor croate ca si amabilitatea ospatarilor este mult sub ce gasesti in Grecia, care ramane tara nostra favorita pentru concedii.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Apartamentele Suzy sunt bine amplasate asa cum am scris anterior pe strada principala in majoritate cu vile. In apropiere se afla o brutarie- patserie peste strada, 2 super marketuri locale si un Mac Donals la 5 min. dar am gasit doar 2 restaurante cam la 10 min, Plaja si marea se afla la mai putin de 10 min. de mers pe jos. Deasemenea intrarea si iesirea de pe autostrada sunt simple si rapide.

Principala atractie turistica o reprezinta centrul vechi care este plin de turisti straini dar si de croati. Acesta este amplasat pe o penisula si este inconjurat pe trei laturi de mare. Aici se afla o orga actionata de valurile marii.

Centrul vechi are 2 porti de intrare si multe strazi pietonale. Majoritatea strazilor sunt foarte inguste si toate sunt pietruite. In general la parterul caselor vechi din piatra sunt restaurante, baruri, patiseri, ggelateri si magazine iar majoritatea lor sunt locuite. Deasemenea am vazut multe apartamente de inchiriat in regim hotelier si cred 3-4 hoteluri.

In piata centrala se afla ruinele unei cetati romane, o biserica construita pe fundatia unui templu roman, un turn medieval si o catedrala catolica. Strazile sunt foarte curate cu toate ca sunt turisti din intreaga lume.

Plaja este sub orice critica. Ea este publica si este o plaja amenajata mai mult cu pietris. pe fundul marii sunt numai pietre iar nivelul apei creste foarte repede. Pe plaja nu exista dușuri, vestiare si numai 2 toalete care apartin unui bar si erau inchise.

Am observat in drum spre centru vechi pontoane betonate pentru plaja prevazute cu scari metalice pentru intrarea in mare. In aceasta perioada nu erau sezlonguri si umbrele pe plaja desi turisti care faceau plaje si intrau in mare erau destui de multi. In general baie faceau doar nemti si am mai vazut o data niste tineri irlandezi pentru ca apa a fost foarte rece. Noi am fost in trei diminete la plaja si eu care fac parte din categoria seniorilor doar o singura data am inotat putin in rest intram doar pana la brau.

Plajele din Romania sunt un lux fata de plaja din Zadar. In schimb la tarm sunt amenajate pontoane pentru ambarcatiuni de toate marimile. Nu am vazut in Grecia batuta de romani nicaieri atatea barci intr-o statiune. Daca aveam in vedere doar plaja nu acordam la acesta rubrica mai mult de 50% pentru ca totusi apa era limpede si fara alge.

Trimis de olteanul2010 in 10.06.22 14:27:01
Validat / Publicat: 10.06.22 16:37:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Plaja din Zadar

[10.06.22 16:29:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în Zadar, ZADAR" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[10.06.22 17:02:30]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
[11.06.22 08:10:04]

Arată fain apartamentul! ????????

olteanul2010PHONEAUTOR REVIEW
[11.06.22 14:08:15]

@elenaadina: Până la urmă nu a fost rău pentru că noi suntem obișnuiți cu hotelurile. Am văzut în Zadar puține hoteluri și foarte multe apartamente și nu am văzut măcar un hotel pe malul marii cu plaja privată. Prețul a fost foarte bun 50E/noapte pentru 4 adulți. Mi-a plăcut că am avut intimitate și liniște mai mult ca la un hotel.

Vă mulțumesc pentru aprecieri și probabil și pentru vot.

[15.06.22 08:09:46]

@olteanul2010: Recunosc cinstit ca atunci cand plec cu familia extinsa (5 persoane) prefer un apartament, este mai frumos asa sa fim cu totii decat sa stam la hotel, fiecare in camera lui si stabilim cand ne intalnim . Iar pretul, a fost super ok pentru o tara scumpa precum Croatia.

In ceea ce priveste plaja, acum ma gandesc la ce vreau, daca merg sa ma plimb si sa vizitez, parca nu mai coneaza plaja atat de mult, daca vru plaja majoritar, atunci schimb locul.

Asa cum ai povestit, in primul rand v-ati bucurat ca sunteti cu copiii asa incat cred ca asta a fost ceea ce a contat. Cat despre mancare, cred ca aici sotul meu ar fi fost de partea ta, nici el nu se omoara cu fructele de mare, pentru mine ar fi fost perfect .

Sa va fie de bine si sa repetati. Felicitari, votat cu mare drag.

olteanul2010PHONEAUTOR REVIEW
[15.06.22 18:10:55]

@mishu: Mulțumesc pentru aprecieri. Pentru mine Croația este o tara pentru vizitat atât pentru obiective istorice cât și naturale. Tinerii ne au cam alergat prin Croația, cred că limita de 60 ani pentru pensionare avea un fundament. Voi scrie în curând niște impresii despre Croația pentru că am avut ceva treaba la serviciu zile acestea întrucât nu sunt pensionar.

elenaadina, mishu, olteanul2010
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în Zadar: