ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2022
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 16.06.15
MAY-2022

Croaziera in Mediterana

Dupa 2 ani de pandemie au reinceput croazierele, tipul de vacanta care mie imi este foarte draga. La inceputul lui 2020 am achitat un avans pentru o croaziera care urma sa aiba loc la sfarsitul anului, dar a venit pandemia si s-a anulat tot.

Compania de croaziere mi-a oferit 200 de euro vaucere de cheltuit la bord si avansul care l-am dat sa-l pot folosi pe o perioada de 3 ani.

Anul acesta am hotarat ca este cazul sa pornim iar in croaziere si am inceput timid cu o croaziera de 7 nopti in Mediterana. Am achizitionat croaziera la promotie 800 de euro pentru doua persoane, cabina interioara. Am luat cabina interioara pentru ca 6 zile din cele 7 se oprea in cate un port. deci stateam foarte putin in cabina doar pe perioada noptii.

Croaziera a fost cu Costa Firenze vas nou care a fost lansat in 2021, are 20 de punti si o capacitate de peste 5000 de pasageri.

Noi am ales imbarcarea din Barcelona pentru ca la finalul croazierei am mai stat 3 nopti in Barcelona. Pentru imbarcare a fost necesar certificatul verde si un test antigen facut cu 48 de ore inainte de imbarcare.

Incepand cu 1 aprilie nu au mai fost obligatorii excursiile facute cu Costa si fiecare isi putea organiza cum dorea vizita la tarm.

Daca fac comparatie cu celelalte croaziere, tot cea ce tine de distractie a fost mult mai slabut, spectacolele la teatru si toate zonele unde ar fi trebuit sa fie muzica si distractie au cam lipsit.

Dimineata si la pranz se manca la bufet unde se statea la rand si cei din spatele geamului te serveau cu ce solicitai. Mergea cam greu pentru ca multa lume era nehotarata si era si putin personal care servea.

Seara am fost repartizati la restaurant de la 21.30 si dupa doua seri am renuntat si am mers si seara la bufet, pentru ca se termina foarte tarziu masa.

Nu am luat pachetul de bauturi allinclusive si am luat un pachet cu 14 cafele 7 beri si 7 sticle de apa si 2 sticle de vin. La imbarcare am primit in cabina o sticla de Proseco pentru ca eram silver.

Traseul in aceasta croaziera a fost Barcelona, o zi pe mare, Cagliari, Palermo, Civitavechia, Genova, Marseille si Barcelona. La Cagliari am coborat si ne-am plimbat prin oras, am fost cu ascensorul la turnul Elefantilor, am baut o cafea la o terasa si apoi ne-am intors la nava.

La Genova, am luat excursia care mergea la Portofino. Am mers cu autocarul pana in Camogli un orasel pescaresc cu cladiri colorate terase si portul plin de barci. Dupa o plimbare prin oras am plecat spre Santa Margherita de unde am luat vaporul spre Portofino, un oras select din Italia unde au vile Dolce Gabana si alti bogati. Mi-a placut foarte mult Portofino ne-am plimbat pe strazile pline de magazine de lux, terase si multe flori.

La intoarcere am luat iar vaporul pana la Santa Margherita si apoi autocarul pana la nava. In ultima zi la Marseille eram destul de obositi si am preferat sa stam pe nava sa facem plaja si sa savuram ceva de baut.

Dupa 7 zile am debarcat la Barcelona unde am mai ramas 3 nopti sa vizitam orasul.

Trimis de mariana07 in 06.06.22 20:12:19
Validat / Publicat: 06.06.22 21:06:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4181 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Frumosul Portofino

[06.06.22 21:05:39]

Mutat în rubrica "Croaziere cu Costa Firenze, CROAZIERE" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[06.06.22 21:24:13]

Bine ati reinceput calatoriile pe vase de croaziera. Imi pare bine sa citesc impresii proaspete despre croaziere, pentru ca si mie mi-au lipsit croazierele.

Am avut o croaziera cumparata cu Costa pentru luna mai 2020, dar s-a anulat si am primit banii inapoi.

Acum am citit cu bucurie ca din 1 iunie, la Costa nu mai trebuie certificat verde, ci doar o declaratie pe propria raspundere ca ai facut vaccin (cel putin 2 doze sau recuperare plus o doza) sau recuperare dupa ce ai trecut prin boala, dar nu conteaza cu cat timp inainte.

Ramane totusi obligatoriu test covid (rapid sau PCR) cu cel mult 48 ore inainte de imbarcare.

Este singura linie de croaziere, din cate stiu, care a renuntat la certificatul verde in termen de valabilitate.

Abia astept sa merg din nou, sper ca in septembrie.

Sunteti silver, deci nu s-au pierdut punctele de la Costa Club?

Calatorii placute in continuare.

[06.06.22 21:44:22]

@dianamea: Buna seara, sa ști ca au un alt mod de acordare a punctelor, la ultima croaziera eram perla, acum unul din noi a fost silvestru și celalalt bronz, nu știu de ce.

[06.06.22 21:53:02]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
[07.06.22 09:31:01]

Felicitări pentru vacanta reușită!

Nu am fost intr-o croaziera pe mare până acum, dar pare interesant.

Mi-a plăcut ce am văzut în poze!

"La Palermo am luat o excursie care ne-a facut turul orasului. apoi am mers la Cefalu un orasel medieval pe malul marii care ne-a placut foarte mult.

La Civitavechia am luat o excursie care ne-a dus cu trenul pana la Roma si aici am ramas in jur de 5 ore si am vizitat pentru a treia oara Roma. "

Excursiile le-ați achizitionat de la agențiile de la fața locului sau de pe vasul de croazieră?

[07.06.22 10:23:04]

@elenaadina: Bună, excursiile le-am achiziționat de pe vasul de croazieră, mai ales pentru faptul ca aveam 200 de euro vaucer de la ei. Cred că după ce vei face o croazieră te vei îndrăgosti de acest tip de vacanță.

[07.06.22 10:59:11]

Pot sa va raspund si eu in ceea ce priveste Roma. Intr-o croaziera am luat excursia de la vapor, cu autocarul dus-intors si acolo program de voie. Nu merita cheltuiala.

Mergeti din portul Civitavecchia in gara, drum pe jos cca o jumatate de ora, in gara luati bilet de tren de la automatul de bilete. Trenurile sunt destul de dese, unul la jumatate de ora. Mai bine luati si bilet de intors, pentru ca in Roma, la gara Termini e mare inghesuiala. Sunt trenuri personale, mai ieftine, si trebuie sa validati biletul la compostor pe peron, inainte de plecare.

Costul biletelor de tren poate varia, in functie de categoria trenului, intre 5 si 15 eur.

[07.06.22 11:10:42]

@dianamea: știam ca se poate merge și neorganizat, dar diferența de preț cred că a fost cam 10 euro de persoană plus că până la gara am fost cu autocarul

[07.06.22 19:49:17]

@mariana07: Totusi, cred ca e mai avantajos pe cont propriu, deoarece cu autocarul a fost blocaj in trafic, si la dus si la intors. Timpul de mers cu trenul e cam de 30-40 de minute, cu autocarul am facut 2 ore. Conteaza, cand timpul de vizitare e scurt. Drumul de la port la gara poate fi facut si cu autobuzul. Dar cat astepti in statie, mai bine mergi pe jos, daca te tin picioarele.

Dana2008PHONE
[13.06.22 17:41:38]

@mariana07: Felicitări pentru articolul superb!

Fotografiile sunt foarte frumoase, mi-ar fi plăcut să văd mai multe!

Minunată experiența călătoriei cu un vas de croazieră, plină de obiective turistice deosebite vizitate într-un timp scurt, care cu siguranță v-au umplut sufletul de bucurie.

Călătorii plăcute! Numai bine!

[13.06.22 20:56:29]

@Dana2008: Mulțumesc pentru ecou, dacă încerci o dată o croazieră vei fi foarte încântată de acest tip de vacanță

aurora56
[29.04.23 11:49:42]

Buna!

Stiu ca nu ati coborat in Marsilia dar ma intereseaza unde a oprit vasul de croaziera pentru ca timpul in care stau in Marsilia este de la 13-19 (e cel mai scurt din toata croaziera) si vreau sa vizitez Notre Dame de la Garde si ma intereseaza daca am timp si cum pot sa ajung cat mai repede la ea (tren, autobuz sau pe jos) din locul unde are loc debarcarea. Ma mai intereseaza cat timp dureaza imbarcarea si debarcarea in Palermo, Genova.

[29.04.23 12:14:31]

@aurora56: In Marsilia de la portul de croaziere pana la portul vechi circula shuttle bus gratuit. Din portul vechi puteti lua autobuz sau trenulet pana la catedrala Notre Dame de la Garde. Aveti timp. In Palermo si in Genova nu dureaza mult debarcarea. In Palermo am mers pe jos pana la Catedrala. In Genova am mers pe jos pana la acvariu.

aurora56, dianamea, elenaadina, mariana07