ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2022
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.07.11
MAY-2022

Excursii optionale cu agentie locala

Am sta o saptamană in Egipt si doar doua zile in resort la plaja si odihna (vezi impresii).

In restul zilelor ramase am vizitat Luxor si Valea Regilor, am inotat cu delfinii, ne-am plimbat pe Nil, am fost pe Insula Bananelor, am fost pe Giftun Island in Orange bay, am facut snorkeling, am mers cu ATV-ul si cu camila prin Sahara, am vizitat satul beduinilor siii... ne-am distrat maxim.

Pentru tot acest timp petrecut pe taramurile egiptene trebuie sa-i multumesc lui Amir Gemy si Agentiei Shahin Tours Hurghada cu care am facut excursiile. Am citit despre ei aici pe AFA si i-am contactat inca din tara. Amir mi-a trimis oferta, am ales excursiile si am fost impresionata ca mi-a facut si un discount la pretul final.

Despre Amir si agentie am numai vorbe de lauda, amabili, punctuali, organizati si foarte seriosi. Am avut transfer inclus, pranzul pentru toate excursiile si bauturi atat in autocar cat si pe barcile cu care am fost pe Nil si Orange Bay. Ghizii sunt adevarati profesionisti, cunoscatori de limba romana sau engleza, de istoria locului si foooarte amuzanti.

Mohamed, ghidul de la Luxor si Valea Regilor a creat o atmosfera atat de frumoasa si relaxanta, incat am uita de caldura si oboseala, ne-a prins cu povestirile lui istorice, intortocheate dar spectaculoase despre regine si faraoni, a dansat cu noi in timpul calatoriei pe Nil si tot drumul a facut glumite si giumbuslucuri pentru a ne umple timpul. Si atentie, toate astea in limba romana. Un foarte bun vorbitor de limba romana si cunoscator de istorie. Multumim Mohamed! .

Recomand cu drag pe Amir si Shahin Tours pentru excursiile optionale!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Despre Luxor si Valea Regilor pot spune ca sunt spectaculoase si pline de istorie dar si de praf si fooooarte calduroase chiar si pentru luna mai. Dar merita din plin.

In Orange Bay am facut snorkeling, cu instructor pentru incepatori, au fost spectaculosi reciful de corali si pestisorii care treceau printre picioarele tale, ne-am relaxat pe Gifrtun Island si am facut baie in cea mai calda apa posibila.

Safari trip in Sahara il recomand persoanelor dornice de adrenalina si distractie, nefiind pentru cei ce se vor curati si relaxati. Plimbarea cu ATV_UL, cu Bughy si cu JEEP-urile prin desert sunt genul celor care zdruncina fiecare celula din corp :)). Soferii de pe jeep-uri sunt "nebuni"de-a dreptul si conduc haotic si cu viteza. M-am simtit ca intr-un carusel defect. Dar a meritat.

Si la fel de spectaculos a fost sa inotam cu delfinii dragalasi si iubareti, M-am distrat si m-am jucat ca un copil.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Multi sunt reticenti in ceea ce priveste achizitionarea excursiilor cu agentii locale si prefera sa le ia de la agentiile cu care au rezervat sejurul. Mare greseala! In primul rand nimeni nu stie mai bine locul si istoria lui mai bine decat un localnic. IN al doilea rand sunt muult mai ieftine decat la agentiile din Romania. Nu dau nume, dar agentia cu care noi am plecat ne-a cerut pentru excursia la Luxor si Valea Regilor 90 de euro/pers. Amir si agentia locala ne-a dus intr-o super excursie cu 55 de euro.

In al treilea rand, excursiile organizate de localnici sunt mai complexe, mai lungi si ating fiecare punct din locatia respectiva in timp ce „ai nostri" le mai scurteaza si sar peste multe pentru a scapa mai repede.

Trimis de mireymis in 06.06.22 13:44:25
Validat / Publicat: 06.06.22 14:40:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2769 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mireymis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 spre Giftun island

[06.06.22 19:45:50]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nicole33
[06.06.22 23:01:03]

@mireymis:

Asta-i aiureala curată!

Doar după mintea ta ghidul touroperatorului este roman . In realitate, unii touroperatori au ghizi egipteni extrem de bine pregătiți și buni vorbitori de romană.

"Faraonii" locali gen Amir au introdus doar in ultimii ani ghidaj in romană, ani de zile având doar ghizi de limba engleză pentru autocarele pline exclusiv cu romani. Iar primii lui ghizi vorbeau o romană de mai bine le ieșea in engleză

O alta afirmație, foarte categorica, însă lipsită de orice fundament real.

Pe ce te bazezi când afirmi ca alții " sar peste multe... "? Ai fost tu acolo? Peste ce au sărit? Peste masa?

As fi apreciat povestea de mai sus, cu toate osanalele închinate faraonului, deja indigeste pentru mine, dacă te-ai fi limitat la propria ta experiența, fără comentarii aiurea despre alții despre care nu știi de fapt nimic și doar îți dai cu părerea

mireymisAUTOR REVIEW
[07.06.22 12:38:12]

@nicole33: Imi pare rau pentru indigestia ta si recomand sa nu mai citesti pe AFA alta data, Fereasca Dumnezeu sa te imbolnavesti iar! Si acum sa-ti raspund punctual si IN CUNOSTINTA DE CAUZA. ATAT DIN ANII ASTIA TRAITI PE PAMANT CAT SI DIN EXPERIENTA PROFESIONALA, CARE MA OBLIGA SA FIU CORECTA, AM INVATAT CA NICIODATA SA NU VORBESTI IN NECUNOSTINTA DE CAUZA.

1. Nu am precizat nicaieri ca ghizii touroperatorului ar fi romani. Dar nu imi poti spune mie ca tu ca roman poti organiza o excursie si a spune povestea si storia unei alte tari la fel ca un localnic. Si in niciun caz atunci cand vrei doar sa o faci in scop comercial. Touroperatorul roman cu care noi am mers avea acolo o agentie partenera cu care am facut doar turul orasului Hurghada si de care nu am fost impresionati pentru ca ghidul a vorbit mai tot timpul la telefon si s-a scuzat ca e sotia gravida si trebuie verificata des, care a incercat sa ne convinga sa mancam o cina cu peste la restaurantul varului sau si care parea tot timpul plictisit. Iar in ceea ce il priveste pe "faraonul "Amir ACUM cand am fost eu avea ghizi vorbitori de limba romana si vorbita corect. Nu stiu ce avea acum cativa ani si nici nu-mi pasa. Eu vorbesc despre prezent si cred ca cei care isi aduna informatii de aici pentru plecari viitoare sunt interesati de prezent, nu de ce facea Amir acum cativa ani.

2. In ceea ce priveste commentul tau ca vorbesc in necunostinta de cauza si nu am fundament real, iti spun ca, in resort mai era un grup de romani care a facut excursia la Luxor cu touroperatorul roman si au fost dezamagiti. Din schimbul de pareri si impresii dupa excursie am aflat ca "faraonul "Amir si ghidul local au mers la fabrica de alabastru si al lor nu, ca pe noi ne-a oprit la colosii lui Memnon si ei au facut poze din autocar doar pentru ca era tarziu, ca pe ei i-a dus la o fabrica de parfumuri cu care avea "firma"contract cand erau alte zeci pe langa aia si din care noi am putut alege, ca ei au vizitat doar un singur mormant de faraon din trei pentru ca era prea cald, in schimb al nostru ghid a stat cuminte si ne-a lasat sa vizitam tot ce era de vizitat conform biletului si da ai zis bine, ei nu au avut pranzul inclus, care crede-ma de la 5 dimineata pana seara la 19.00 este necesar in conditiile in care nu ai cum si de unde sa-ti cumperi mancare.

M-am limitat la propria experienta, am povestit toate acele osanale si am inclus experienta povestita MIE de alti romani si am facut comparatie. Daca tinem cont de toate astea si de pretul diferit al excursiilor, revin si spun din nou... FACETI EXCURSII CU AGENTII LOCALE. Iti doresc o zi frumoasa!

iulianic
[08.06.22 07:20:45]

@mireymis:

Intr-adevar, Luxor si Valea Regilor sunt doua dintre cele mai importante obiective turistice al Egiptului. Alaturi de celelalte, merita din plin vizitate. Cat despre caldura… Nu stiu ce luna ar fi cea mai potrivita pentru vizita din punct de vedere al confortului termic. Eu am fost in Egipt acum cativa ani - in luna noiembrie - si tin minte ca in Valea Regilor si la Templul Hatshepsut am suferit cel mai mult de caldura. Erau 42 grade.

In safari nu am fost in Egipt. Am trait insa o astfel de experienta in Tunisia. Si acolo plimbarea cu jeep-urile peste dunele Saharei “zdruncina fiecare celula din corp” .

iulianic
[08.06.22 07:32:01]

@nicole33: De ce te-ai suparat chiar atat de tare pe ea? Sunt pe AFA smedenie de articole cu adevarat proaste, dar care sunt primite si bine apreciate. Colega noastra a scris ce a vazut si cum a vazut ea lucrurile. In ceea ce priveste achizitionarea excursiilor optionale, si eu am trecut prin asta si am vazut diferentele. La buget in primul rand.

nicole33
[08.06.22 07:58:05]

@iulianic:

Nu este vorba ca m-am supărat, ci mai degrabă ca nu m-am putut abține sa nu reactionez la citirea unor exagerări grosolane unele sfidând chiar logica.

De vreo cinci ani asist, dezgustata, la o sarabanda deșănțata a postărilor, ca articole este mult spus , scrise cu unicul scop de a face reclama gratuită la vreo doua agenții locale din Hurghada, profitându-se de prevederile Regulamentului AFA care nu interziceau aceste practici și îngrosand buzunarele "faraonilor" locali.

Detest sa fiu prostita in fata. AmFostAcolo și știu exact ce am văzut, de ce servicii și condiții am beneficiat și pot dovedi oricând toate cele afirmate, cu poze, filme, chiar și articole scrise pe AFA.

As fi ignorat și postarea de mai sus, așa cum am făcut cu alte zeci și sute similare, dacă autoarea nu ar fi bătut câmpii despre ce fac "alții", cu care ea nu a fost, ci doar "a auzit sau crede ca... ", in timp ce eu am fost și știu

mireymisAUTOR REVIEW
[08.06.22 12:40:59]

@nicole33: Draga mea si EU AM FOST SI STIU. Daca experienta ta cu touroperator roman a fost una placuta (acum cativa ani) asta nu inseamna ca acum este la fel sau ca alti touroperatori sunt la fel de seriosi ca al tau. Eu am povestit ce am vazut, auzit si facut acum 2 saptamani. Si daca esti asa scarbita, TE ROG, nu mai citi!

iulianic, mireymis
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii 'opționale' din zona Safaga: