ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUL-2010

Un concediu reusit la un hotel controversat

Am sosit de cateva zile de la Carpe Diem si am tot am amanat scrierea unui review pur si simplu din lene. Inca nu ne-am obisnuit cu ideea ca mult asteptatul concediul e, din pacate, pe sfarsite.

Am fost la acest hotel in perioada 28.06 - 6.07.2010 impreuna cu inca 2 familii si pot spune cu mana pe inima că nu regretam alegerea facuta. Am dorit acest hotel si anul trecut dar ni s-a recomandat sa mai asteptam. Pot spune ca am plecat un pic cu inima indoita dupa ceea ce am citi aici si pe alte siteuri. Din fericire, fiecare cu gusturile si pretentiile lui si pot spune si ca fiecare perioada are plusuri si minusuri. Nu pot spune ca nu–i cred pe cei care au multe nemultumuri, dar eu cred in continuare ca pe undeva e si chestie de perceptie si, de ce nu, și de noroc.

Am ajuns in jurul orei 15.00. Am avut cazare in main building pe vouchere. Ni s-a oferit family room (doua camere la bungalowuri). Sincer la inceput nu mi-a convenit, dar dupa doua zile cand puteam sa ne mutam in cladirea principala si am vazut o singura camera nu am mai vrut. Ceea ce m-a deranjat este faptul ca ni s-a spus de cazarea la casute dupa ce ni s-au dat cheile si am intrebat la ce etaj sunt camerele. Dar in final am constatat ca pana la urma totul a iesit ok. A fost mai bine in family room, chiar daca era mai departe si uneori mai bombaneam (… de, sedentarismul).

Despre resort pot spune ca grupul nostru a fost multumit, pentru ca nu suntem foarte pretentiosi, mai ales la prețul platit. Dar cine a spus ca omul sfințește locul, a avut dreptate. Din pacate nu putem ridica pretenții, daca nu ne uitam la cei de langa noi. Un exemplu: intr-adevar paharele in care ni se serveau bauturile erau din plastic si uneori nu aratau prea bine. Dar ce sa mai spun cand langa mine atunci cand goleau bauturile unii dintre turisti le dadeau copiilor sa faca cozonacii in ele, iar cand venea baiatul sa le stranga sa uitau urat. Paharele nu erau murdare erau zgariate. Dar asta e. Si nu e vorba numai despre romani. Sa stiti ca am vazut si rusi si turci cu multe lipsuri in comportament.

Despre cazare: camere mari, spatioase, mobilier modern, LCD. Baie mare, frumoasa, prosoape schmbate in fiecare zi. Minibar - dupa 2 zile, adica incepand cu 1 iulie umplut in fiecare zi (2 beri, 2 cola, 2 mirinda, 2 nectar portocale, o sticla de 1,5 apa plata, 2 sticle de 0, 25 apa minerala)

Curatenie: lasa un pic de dorit ptr. ca in 8 zile, doar de trei ori am gasit camera curata inainte de a veni de la plaja (ora 14.30), in rest se venea la curatenie la ora 16, cand ne odihneam si rugam doar sa se schimbe prosoapele si sa spele un pic in baie. Adevarul este ca nu cred ca facea fata la atatea camere, dar a fost haioasa faza cand intr-o zi i-am lasat ceva pe prosoape. Cand venim pe la 14.30 in camera, cevaul ioc, iar prosoapele tot acolo. Am bombanit un pic. Pe la ora 16 bate la usa, chiar daca pusesem cartonasul cu nu deranjati, cu prosoape noi, papuci, bureti de baie, si sticlute (din alea de la baie. sincer noi am folosit de acasa si nu prea ne-am uitat la ele), iar cand am venit dupa amiaza de la plaja am gasit un ornament pe pat din flori si cearsaf.

Plaja sa zicem OK. Mergea mai mare. Unele porțiuni sunt cu pietricele la mal unde intri. Trebuie sa fi atent. Nu era tot timpul foarte curata, dar nici… Deranjant era faptul ca daca nu te duceai la 7.45 - 8. 5 nu mai gaseai sezlonguri. Toate aveau prosoape pe ele, chiar daca unii veneau la plaja la ora 10. Nu mai gaseai loc decat la piscina. (Chiar daca ma repet, tot noi suntem vinovati, dar aveam pretentii). Pana la urma am facut si noi acelasi lucru. Veneam, ocupam sezlongurile si apoi mergeam la micul dejun. Coboara, urca si iar coboara... :D Piscinele OK, iar aqua parcul de adulti o nebunie si cel pentru copii de vis. Chiar am regretat ca atunci cand aveam baiatul mic nu i-am putut oferi asa ceva. Erau si locuri cu iarba unde puteai sa stai la plaja pe niste perne.

Mancarea: nu puteai spune ca nu gaseai ce sa mananci, dar pot spune că era loc si de mai bine. Micul dejun foarte bogat si diversificat. La pranz si cina intr-adevar nu prea te intalneai cu gratare, dar peste, pui, curcan la tava gaseai, ca sa nu mai vorbesc de amestacaturile lor din legume cu pui si carne de vita care erau delicioase. Am avut si cateva zile cu pui la rotisor, pulpe, kebap. Prajiturile delicioase. Nu chiar toate, dar aveai de unde alege. Aici e vorba de restaurantul principal. La celelalte terese de pe plaja, cartofi prajiti, hamburgheri, cheesburgeri, pui la rotisor, sandvisuri cu carne de vita, preparate din peste, salate. Inghetata se servea intre orele 16-17, era chiar foarte buna. Sucurile si berea - depinde de unde le consumai. In unele locuri erau bune, in altele cam diluate. Dar la caldura de afara mergeau. Am incercat si cocteilurile. Unele le-am nimerit bune si le-am consumat, altele doar le-am gustat. La fructe au fost un pic deficitari. Pepene galben si verde destul, din celelalte au fost, dar mai putine (prune, cirese. caise) si se terminau repede.

Am reusit sa facem rezervari la toate cele 4 restaurante a la carte. Probabil ca au mai spus-o si altii, dar o mai fac si eu o data. Daca doriti sa mergeti, faceti rezervare de cum ajungeti acolo. Cate o rezervare in fiecare zi. Azi faceti pentru unul, maine va duceți faceti pentru altul. Nu se face la toate o data. Cel mai mult ne-a placut la cel asiatic (TEOS), urmat de cel de peste (PISCIS), italienesc (FARINA) si HORIZONT. La alegerea meniului ne-am lasat pe mana ospatarului si nu am regretat nici un pic.

Exista si o plaja pentru adulti, unde am fost si noi intr-o dupa amiaza sa luam pulsul. Cui ii place linistea si salbaticia si este fara copii recomand macar sa mergeti sa o vedeti. E ceva mai altfel. Plaja cu pietricele, intrare in mare cu alge si bureti de mare (sau cum s-or numi) in cea mai mare parte, sau de ponton. Noi am fost incantati de peisaj.

Echipa de animatie OK. Cea de anul trecut de la Surmeli mi s-a parut mai buna, dar am vazut si aici 2-3 spectacole frumoase. Iar pe timpul zilei, am fost incantata sa vad cum incercau sa-i atraga pe copii.

Din pacate a trecut timpul asa de repede si nu am ajuns la sala de fitness si la spa. Poate la anul.

Am uitat. Ne-a deranjat faptul ca la ora 18 se inchidea totul pe plaja. Nu un suc, nu o bere, nu o apa. Aici un minus. Nici macar sa cumperi nu aveai de unde.

Nu stiu daca am reusit sa cuprind tot, nu stiu daca pe undeva n-am facut si greseli gramaticale, dar am incercat sa va impartasesc cat de cat ceea ce am simtit noi in acest concediu la acest hotel controversat. Nu spun ca nu era loc si de mai bine, dar noi ne-am simtit super si ne-am intoarce oricand cu placere la Carpe Diem, iar daca fac raportul calitate/pret ne simtim niste castigatori. De asta am dat si note mari, chiar daca am avut si nemultumuri

Daca aveti intrebari si va pot ajuta, cu placere.

Trimis de neapuiu in 12.07.10 00:42:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi - Surmeli, Pine Bay

VIZUALIZĂRI: 2353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (neapuiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

IUBONI
[12.07.10 03:08:31]

Review-ul mi-a placut, complet si al obiect.

M-am uitat de trei ori la clasarea hotelului, am crezut ca nu am vazut bine. Ma bucur pentru voi ca v-ati simtit bine, dar deficientele remarcate sunt cam inacceptabile pentru o clasare de 5 stele. Daca pretul este pentru doua persoane fara transport nu este chiar unul mic, adica 375 Euro de persoana, daca am inteles bine. Daca adaugi transportul depasesti 550 Euro de persoana.

Iar chestia cu prosoapele m-a calcat pe nervi pe unde am intalnit-o, este greseala managementului hotelului fara nici o indoiala, pentru ca am vazut locuri unde conducerea hotelului a rezolvat problema prin masuri coergitive. Ridicau prosoapele si orice prosop nepredat te costa 10 Euro si nu glumeau.

Iti urez multe concedii frumoase.

biancuta
[12.07.10 08:52:30]

neapuiu, felicitari pentru frumoasa prezentare si pentru asteptarile realiste avute fata de hotel. Eu am fost anul acesta la Surmeli, un hotel despre care am auzit si citit destule aspecte neplacute. Din cele descrise de tine inteleg ca situatia e oarecum asemanatoare, chiar daca la CDC probabil, locul e mai elegant decat la Surmeli, pe care eu il consider bun pentru cei fara pretentii. Nici eu nu pot spune ca am fost total multumita si se poate si mai bine, dar pe ansamblu, a fost OK.

presario
[12.07.10 09:41:47]

Felicitari - un review echilibrat, despre un hotel controversat.

neapuiuAUTOR REVIEW
[12.07.10 12:03:22]

Transportul ne a mai costat 250 euro. Dar sa sti ca a fost unul dintre putinele hoteluri in care baiatul nostru de 13 ani a intrat la gratuitate. Asa ca eu am socotit la 3 persoane. Nu am ales acest hotel doar pentru acest lucru, dar a contat si aceasta. L-am ales pentru aqua park, pentru piscine, pentru ca este un hotel nou, pentru impresiile scrise anul trecut despre el si as fi ipocrita daca nu as recunoaste ca si pentru pret. Eu una nu consider ca am platit prea mult. As fi fost nemultumita daca dadeam 1500-2000 euro si ma loveam de ce m-am lovit aici. Asa nu prea le-am pus la inima si consider ca am avut un concediu reusit. Si cred ca si la 2000 euro gasesti turisti nemultumiti. Asa ca...

Am uitat sa spun ca inițial am avut biltele in perioada 21.-29.06.2010, dar datorita OB am schimbat cu 28.06-6.07.2010.

sagradam
[14.07.10 00:42:28]

Neapuiu,

Am incercat sa-ti mai scriu, dar nu am reusit, sper s-o pot face acum...

Descrierea facuta de tine m-a mai linistit. La atatea pareri contra nu stiam ce sa mai cred... Saptamana viitoare voi pleca si eu cu familia si as vrea sa stiu cat mai multe despre hotel.

Ai spus la un moment dat ca ai lasat "ceva" pe prosoape , spune-mi, te rog, cat era valoare acelui "ceva", ma intereseaza, poate voi avea nevoie. si, daca nu te superi, as vrea sa-ti pun mai multe intrebari, asa ca, te-as ruga sa-mi trimiti un mail cu adresa ta sa putem comunica mai usor. Adresa mea este sagradam@yahoo. com. Mersi

sagradam
[14.07.10 19:13:46]

Buna tuturor,

Citeam zilele trecute ca multi din cei care aveau bilete la acest hotel au fost sunati de la agentiile de turism si anuntati ca li s-a schimbat hotelul. Ei, bine, asta mi s-a intamplat si mie!!!!!!!!Tocmai am fost sunata si anuntata ca m-au transferat la Paloma Pasha Resort. Nici nu stiu ce sa mai zic. tocmai cand imi facusem o imagine despre CD....

a fost cineva la Paloma Pasha Resort??????????

Oricum, pentru cei care au bilete in perioada urmatoare: cred ca ar fi bine sa va interesati din timp la agentie, asta pentru a nu avea surprize cand ajungeti acolo.

biancuta, IUBONI, neapuiu, sagradam
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :