ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2022
ÎNSCRIS: 15.04.10
MAY-2022

Foarte nemulțumit

Casa Memorială G. Călinescu (sic!)

Am hotărât să mai ies din casă pentru că doi ani de pandemie, ne-au sălbăticit, în special pe cei mai în vârstă. Sejurul petrecut luna trecută pe Valea Doftanei mi-a redeschis pofta de a mai vedea câte ceva nou. Cam la 500m de locuinţa mea se află Casa Memorială G. Călinescu pe care am amânat s-o vizitez pentru mai târziu. Acel mai târziu a venit.

Cine a fost George Călinescu?

˝a fost critic, istoric literar, scriitor, publicist, academician român, personalitate enciclopedică a culturii și literaturii române, de orientare, după unii critici, clasicizantă, după alții doar italienizantă sau umanistă. Este considerat drept unul dintre cei mai importanți critici literari români din toate timpurile. A fost un geniu al literaturii române. Pentru informaţii suplimentare asupra vieţii şi carierei lui, rog vizionaţi clipul scurt pe care-l ataşez reviewului.

Cine nu a citit în adolescenţă Enigma Otiliei sau Scrinul negru, cine nu a auzit de Viaţa lui M. Eminescu sau Istoria literaturii române, scrise tot de el? Eu îmi aduc aminte de emisiunile lui la radio pe care la fel ca cele despre muzică ale lui Iosif Sava le ascultam cu regularitate. Avea o voce amplă, sacadată, vorbea tare, răspicat şi scanda fiecare cuvânt (aşa se intonau frazele în limbile greacă şi latină).

Vizita la Casa Memorială (sic!) George Călinescu

Cum v-am scris, Casa Memorială a lui G. Călinescu se află la o distanţă de cca 500m de locuinţa mea. Pe strada care-i poartă numele la nr. 53 aproape nu am văzut casa din cauza ramurilor bogate ale unui copac care atârnau până pe trotoar. Pe gardul vopsit în roşu era fixată o placă de mari dimensiuni inscripţionată cu litere mari roşii pe fond albastru ˝Academia Română- Casa Memorială George Călinescu˝. În poartă era şi sulul unei reviste de publicitate lăsată acolo probabil de curând pentru că, cu o zi-două în urmă plouase. Alaturi, tot pe gardul vopsit în roşu este scris Teritoriu Protejat de Tiger Security şi Parcarea interzisă. La poartă era un lanţ cu un lacăt ruginit. Prin ochiurile mari am văzut curtea: plină de mizerie şi gunoi, cu câteva scaune răsturnate, cu buruieni crescute la întâmplare şi două statui de piatră: una tocită de vreme, amplasată mai lângă poartă reprezentând un leu, cealălaltă era tot un animal longilin aşezat pe un soclu de cărămidă dar era prea departe ca să fiu sigură despre ce este vorba. Un tomberon mare de gunoi trona în spatele gardului. Casa modestă cu un etaj părea părăsită, la ferestre nu erau perdele dar un ochi de geam era deschis. În partea dreaptă a curţii era o altă clădire micuţă fără etaj, în faţa căreia era arborat un drapel tricolor. Am intrat pe net şi am aflat nr. de telefon la care răspundea un robot în română şi engleză că să încerc mai târziu (am încercat şi ziua următoare şi la fel). Tot de pe net am aflat şi programul de funcţionare al muzeului de marti până vineri între 10-14. Era joi, orele 12 şi lacătul ruginit era închis. Cum făcusem drumul până acolo, am intrat alături la restaurantul italienesc Maccheroni, aflat la nr. 51 să aflu informaţii. Patronul foarte amabil mi-a spus că de mai mulţi ani, această casă memorială a celui mai mare cărturar postbelic este părăsită. Proiectul clădirii a fost gândit de însuși criticul G. Călinescu iar grădina a fost amenajată tot de el. Stia că în biroul criticului era o bibliotecă extrem de valoroasă ce cuprindea cărți din literatura universală și ediții rare, iar masa de scris era acoperită cu cristal, pe ea rămânând încă stiloul acestuia deschis. Cu câţiva ani în urmă auzind nişte zgomote de baros în curtea casei Călinescu, patronul restaurantului alăturat a alertat poliţia. Nişte interlopi au forţat lacătul, au intrat în curte şi au spart în bucăţi un bust de bronz care reprezenta capul academicianului. Au cărat bucăţile de bronz în portbagajul unei maşini. Poliţia i-a prins pe hoţi. Cu ocazia asta patronul restaurantului a intrat în casă unde, din întregul mobilier, celebra bibliotecă şi tablourile semnate de pictori celebri, nu mai rămăsese decât un scaun de birou cu tapiţeria ruptă. A dat telefon la Academia Română şi i s-a spus că tot inventarul casei este depozitat şi deocamdată nu sunt bani pentru restaurarea casei memoriale. Colecţia de picturi luată din casa lui Călinescu reprezenta opere de ale lui Gh. Pătraşcu, Theodor Pallady, Ioan Andreescu, Alexandru Ciucurencu, Iosif Iser, Stefan Luchian. Deasemeni în casă erau covoare orientale, icoane pe sticlă, manuscrise de valoare şi fotografii.

Am găsit pe net câteva poze cu interioarele casei şi bustul de bronz înainte de vandalizare. Ultimul articol despre vizitarea casei memoriale G. Călinescu a apărut pe net în apr. 2018. De atunci au trecut patru ani şi nu s-a făcut nimic. Ce fonduri ar trebui ca să se cureţe o curte, să se zugrăvească, să se aducă patrimoniul înapoi, să se pună un paznic şi câteva camere video, cheltuieli care s-ar amortiza din banii pe biletele de vizitare? Ar trebui scos panoul pe care scrie Academia Română, care e o adevărată ruşine cât timp casa memorială nu e deschisă. Sper să nu se aştepte degradarea casei pentru a fi demolată şi vândut terenul la preţul zonei. Deasemeni pe internet sunt saituri fără dată în care se scrie ˝deschis acum˝, unul singur scrie ˝închis temporar˝, deasemeni fără precizarea de când şi până când. E de prisos să spun că cei care le publică ar trebui să le actualizeze. După ce am mulţumit patronului restaurantului pentru informaţiile primite am vrut să sondez părerea altor localnici. La magazinul Top Garden de alături la nr 155, nu ştiau nimic. Am oprit o domnişoară care-şi plimba căţelul- sigur era de pe- acolo ˝Care Călinescu? ˝ m-a întrebat indiferentă tânăra. Am vrut să aflu informaţii verificate de la biroul ˝Case memoriale˝din cadrul Academiei Române. Am dat telefon în două zile succesive la ore diferite. Nu a răspuns nimeni. Centralista i-a acoperit ˝Probabil sunt pe teren˝.

Şi ne mai mirăm de delăsarea celor care ar trebui să promoveze valorile culturale, de faptul că 45% din tinerii români sunt analfabeţi funcţionali şi că ne pierdem identitatea?

WEB, te rog ataşează: https://www.youtube.com/watch?v=HTx8HpAgKEU

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Situat pe o străduţă liniştită care-i poartă numele, am găsit lacătul pus pe gardul curţii în orele de vizitare şi niciun afiş că ar fi închis

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am făcut un drum dus-întors ca să privesc în curtea muzeului prin ochiurile gardului de metal

Trimis de Michi in 31.05.22 12:15:30
Validat / Publicat: 31.05.22 15:59:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Un animal longilin

webmasterX [31.05.22 14:05:05] »

Michiscris / TELEFON [31.05.22 14:35:37] »

@webmasterX: Multumesc WEB Avea o voce inconfundabilă. Numai pe actorul G. Vraca l- am mai auzit declamand asa

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.05.22 17:47:49] »

@Michi: Asadar, acesta este motivul pentru care Muzeul National al Literaturii Romane care are in custodie cinci case memoriale ale unor scriitori, nu a inclus si Casa memoriala George Calinescu. Pacat, mare pacat sa fie lasata in parasire, cu riscul de a se pierde cu totul, amintirea unui om atat de valoros pentru literatura romana.

Nu stiu cum era cu greaca, dar la latina - pe care am studiat-o patru ani in liceu - aveam un profesor varstnic, cred ca pensionar, pasionat de limba anticilor. Pe multi i-a chinuit cu scandarea. Doar cei cu oarecare simt muzical se mai descurcau. Din toata latina, mie mi-au placut cel mai mult scandarile si cu ele am luat notele cele mai mari.

Cat despre Enigma Otiliei … O, da, a fost unul dintre subiectele de la examenul de bacalaureat, la oral. Si cand l-am studiat pe Eminescu ni s-a cerut sa citim “Viata lui Mihai Eminescu” scrisa de George Calinescu. In biblioteca de la casa parinteasca inca mai exista aceasta carte.

Carmen Ionscris / TELEFON [31.05.22 19:41:39] »

@Michi: Mare, uriaș păcat!

mihaelavoicu [31.05.22 22:34:18] »

George Călinescu a absolvit Liceul Gh. Roșca Codreanu din Bârlad, al IV-lea din țară după Unirea Iași, Sf. Sava Bucureșrti și Frații Buzești, Craiova.

Nu mi-a plăcut în liceu George Călinescu. Era greoi, nu știu de ce!

Să auzim de bine!

doinafil [01.06.22 13:13:34] »

Numai și pentru romanele de referință ale lui - „Enigma Otilei” , „Bietul Ioanide” și „Scrinul Negru” - nu ar trebui uitat Călinescu! Ca să nu mai spun despre uriașa lucrare „Istoria Literaturii Române” , la care a trudit ani de zile!

Foarte puțini tineri mai sunt interesați să citească beletristica scriitorilor români, și e mare, mare păcat! Pe majoritatea lor îi interesează să se distreze, atât! O fi bine, o fi rău?! Nu știu! Timpul a devenit superficial, parcă nu mai are răbdare, zboară ca vântul și ca gândul, și parcă nu mai vrea să lase nimic bun în urmă...

Michi [01.06.22 14:36:02] »

@doinafil: Asaltul informatic a creat o prăpastie mai mare între noi şi tineri decât era între părinţi şi copii cu câţiva zeci de ani în urmă. Tinerii nu mai citesc, butonează tableta şi telefonul şi iau informaţia pe de-a gata, fără a o trece prin gândirea lor. O fi bine, o fi rău? Mi-aduc aminte cum în adolescenţă, după ce tata stingea lumina (poate era şi atunci scumpă?) citeam sub plapumă, luminând cartea cu o lanternă.

doinafil [01.06.22 16:49:30] »

@Michi: Și eu citeam cu lanterna sub plapumă, în perioada liceului.

Michiscris / TELEFON [01.06.22 20:05:49] »

@doinafil: Ionel Teodoreanu dar și Cronin, Pearl S Buck, mme Bovary FLaubert' apoi Dostoievski, Tolstoi- s-a format o bază

doinafil [02.06.22 10:53:43] »

@Michi: Cei citați de tine, dar și mulți alții. Autorii noștrii români mi se par mult mai buni decât cei de alte nații, americani, spre exemplu. Au și ei vârfurile lor, desigur, (Margaret Mitchell, F. Scott Fitzgerald, și alții) dar majoritatea scriitorilor americani sunt mediocri. Poate să mă înjure cine vrea, eu rămân la părerea mea! Literatura europeană și rusă este, de departe, mult mai de calitate de cea americană!

msnd [09.06.22 20:02:19] »

Păcat că nu pot să acord decât un singur vot unui asemenea articol!

Păcat că nu îl va citi nimeni cu responsabilități în domeniu!

Păcat că nu se va face nimic pentru aducerea la normal a unui asemenea loc!

Păcat! Păcat! Păcat!

Și ne mai mirăm de întrebări gen „Care Călinescu?”

Michiscris / TELEFON [10.06.22 00:00:11] »

@msnd: Da, si pe mine m- a necăjit tare, în schimb Muzeul Literaturii Române e f. Bine pus la punct. În martie 2020 începusem să văd colecţii în Muzeul Colecţiilor de Artă dar le-am întrerupt din cauza restricţiilor pandemiei. Cred că am să le reiau, nu toate că sunt 40, doar câteva mai reprezentative.

Carmen Ion, doinafil, iulianic, Michi, mihaelavoicu, msnd
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Muzee ale Bucureştiului: