ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2022
MAY-2022

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

3 zile pline — Positano, Napoli, Amalfi

Am stat 3 zile jumate in Napoli. Am zburat la Napoli cu Ryanair si ne-am intors cu Wizz, asta a fost cea mai ieftina optiune pt avion, am platit pentru 2 persoane dus-intors 350 lei cu bagaj de mana.

Ne-am cazat la Casa Toto in Napoli, cat de cat ok pentru ca era aproape de o statie de metrou, in rest cam mizerie si paturile neconfortabile.

La prima vedere Napoli este un oras murdar, cu o circulatie haotica, chiar si pe trecerile de pietoni cand semaforul este verde trebuie sa fii in garda pentru ca oricand poate aparea cineva cu un scuter care sa dea peste tine. Traficul in oras este ca nu se respecta nici o regula. Haos total.

In prima zi am luat Circumvesuviana din Garibaldi si am mers pana in Sorrentto. Din Sorrentto am luat autocarul pana in Positano. Odata ajunsi in Positano efectiv am dat de alta lume, mizera din Napoli disparuse si totul totul era minunat.

Am stat in Positano o zi intreaga, am mers printre stradutele inguste, am stat la plaja, ne-am relaxat! Seara ne-am intros in Napoli.

A doua zi am stat in Napoli sa vizitam zona. Ca si obiective am vazut Stația de metrou Toledo, Via San Gregorio Armeno (cartier), Spaccanapoli, Domul biserica Gesu Nuovo, Galleria Umbero, Piazza Bellini, Piazza Plebicito, Piazza Dante, Basilica di San Francesco di Paola, Cartiere din Napoli: Vomero, Cartierul Spaniol plus multe altele, Mergellina si multe altele.

Napoli este frumos daca il ei la pas.

In Napoli am mancat cea mai buna pizza: L' Antica Pizzeria Da Michele Napoli. Neaparat neaparat trebuie sa mergeti sa mancati aici daca ajungeti in Napoli. Adresa este:Via Cesare Sersale, 1. Aici s-a inventat pizza.

A treia zi a fost rezervata pentru Amalfi, din nou am mers cu Circumvesuviana din Garibaldi pana in Sorrento. Din Sorrentto am luat autocarul pana in Amalfi.

Drumul cu autocarul a fost si mai specutaculos de data aceasta pentru ca distanta a fost mai mare pana in Amalfi. Efectiv nu stii unde sa te uiti mai repede, sa nu pierzi nimic. Este o aventura in sine numai sa te uiti la drum si sa te minunezi de cum circula lumea pe acolo, nu mai zic de peisaje care sunt superbe.

Am vrut sa mergem si in Capri si la Pompei insa timpul nu ne-a ajuns.

In concluzie a fost o experienta frumoasa. Pizza foarte buna peste tot, preturi de toate felurile.

Ca si pont pentru mancare in Napoli, pentru mic-ul dejun este o patiserie unde nu stii ce sa alegi sa mananci pentru ca toate arata minunattt, se numeste Pasticceria Poppella. Noi am mancat in fiecare dimineata aici.

Trimis de cezaram in 31.05.22 12:01:08
    Validat / Publicat: 31.05.22 12:48:40

VIZUALIZĂRI: 6087 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cezaram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 Amalfi
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Napoli şi împrejurimile: