ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2022
MAY-2022

încărcat de pe telefon!

Traianoupolis - Izvoare Termale

Izvoarele termale de la Traianoupolis

Un obiectiv pe care musai vroiam să-l bifăm în acest mini concediu de 1 Mai din Grecia - Izvoarele Termale de la Traianoupolis, văzusem câte ceva pe net și eram curioși :)

Acestea se află la aproximativ 16 km de Alexandroupoli

Bun, acum câteva cuvinte, descrierea de care vă ziceam de pe net :” Grecia are câteva regiuni naturale deosebit de frumoase, în cadrul cărora se găsesc numeroase izvoare cu proprietăți terapeutice. Stațiunile balneoclimaterice fac parte din patrimoniul natural național, izvoarele lor fiind cunoscute și utilizate din vremuri străvechi.

În Grecia sunt peste 750 de izvoare minerale, care conțin minerale precum magneziu, calciu sau potasiu, iar 75 dintre acestea sunt amenajate pentru oaspeți. În aceste stațiuni balneare se pot trata afecțiuni ale sistemului circulator, ale sistemului gastrointestinal, afectiuni neurologice, oncologice, psihologice, reumatismale, ale plielii, etc.

Prezența acestor izvoare se leagă fie de unele evenimente tectonice (Kaifa, Kyllini, Lagada), fie de erupții vulcanice (Methana, Milos, Lesbos, Samotraki, Limnos)”

Orașul cu izvoarele termale de la Traianoupolis a fost construit chiar de Împăratul Traian în secolul al II-lea, se ajunge prin șoseaua Egnatia, care străbate Grecia romană de la Est la Vest.

În anii trecuți, înainte de pandemie, aici se tratau, în cure de băut, pacienții cu diabet, afecțiuni ale ficatului și vezicii biliare, tulburări digestive, constipație cronică, gastroenterită, etc, sau băi individuale în cadă cu hidromasaj pentru reumatism, artrite, nevrite, nevralgii, afecțiuni gineocologice și altele.

În incinta centrului, sunt camere unde puteai să te cazezi, în clădiri doar cu un nivel în stil bungalou. N-am putut vedea nici una dintre camere, toate erau încuiate și părăsite :(. Nici centrul SPA despre care am auzit că era foarte frumos nu era deschis. După cum spuneam acest lucru se întâmpla în trecut, acum... (exact ca și la noi) totul este lăsat de izbeliște, pustiu, părăsit. Nu am avut cu cine vorbi sau întreba despre aceste izvoare termale. Singurul izvor cu apă termală care este la vedere, exterior, nu este amenajat, pur și simplu apa curge printr-o țeavă atașată, apa are undeva între 30-40° cu puțin miros de sulf, sincer l-am și încercat;) mi-ar fi plăcut să pot face efectiv baie nu doar să-mi bag picioarele în el de izvor =))

În curte este și o biserică foarte frumoasă care culmea era descuiată, unde puteai sta să te reculegi.

Acum, dacă în data de 2 Mai s-au ridicat toate restricțiile poate ușor, ușor or să înceapă să redeschidă acest frumos centru de recuperare cu ape termale :D sincer noi o să urmărim noutățile despre acest centru deoarece chiar l-am încerca;)

Vă mulțumesc pentru parcurgerea acestui scurt review, vacanțe faine vă doresc! :*

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Amplasamentul este superb o adevărată oază de relaxare, istorie și frumos :)

Trimis de diana2015 in 29.05.22 20:28:53
Validat / Publicat: 29.05.22 21:14:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana2015); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 O broscuță ne-a ieșit în întâmpinare

[14.06.22 17:59:23]

@diana2015: Frumoase locuri, frumosi si macii, felicitari, votat cu mare drag.

diana2015PHONEAUTOR REVIEW
[15.06.22 20:26:10]

@mishu: mulțumesc frumos , nu prea am talent la scris, scriu telegrafic dar mă străduiesc să dau câteva detalii referitor la locul respectiv

Pupici și vacanțe frumoase

diana2015, mishu