ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2022
ÎNSCRIS: 20.02.18
MAY-2022

încărcat de pe telefon!

Excursii optionale Hurghada

Ne doream de ceva vreme sa mergem in Egipt, sa admiram faimoasele piramide, frumusetea Marii Rosii si Sahara.

Am fost in perioada 7-14 mai 2022 in Hurghada, 4 persoane.

O sa va vorbesc doar despre excursiile optionale facute acolo. Am tot primit recomandari despre Bon Voyage-Medo atat din cercul prietenilor dar si din partea multora care au scris pe amfostacolo. Asa ca i-am si ales, l-am contactat pe Medo pe whatsapp cu o saptamana inainte de concediu, i-am spus ca dorim 5 excursii: Cairo, Luxor, Orange Bay, Scufundari si Sahara Park.

Am insistat ca primele 2 excursii sa fie si cele mai lungi si obositoare deoarece am vrut pentru sfarsitul vacantei sa ne relaxam cat mai mult.

Am stabilit urmatorul program

1. CAIRO

(duminica plecare 1:00, intoarcere 23:30)

Din cauza faptului ca mai multi turisti au anulat excursia, pentru noi (grup 4 persoane) a fost un plus, deoarece Medo nu ne-a anulat excursia ci ne-a pus la dispozitie un microbuz de doar 8 persoane si practic am avut tur privat!!! cu alti 4 romani, o gasca pe placul nostru!!!

Programul s-a respectat intocmai cum l-am stabilit, plimbare pe Nill 40 min, ca sa nu prindem aglomeratie la intrarea in muzeu, Muzeul Egiptean 1h30min, masa servita langa piramide, vizita la fabrica de papirus 30min, dupa care ghida (Aya) vorbitoare de limba romana ne-a prezentat 3 variante pe care le putem alege legate de modul de vizita al piramidelor, fiind prima data in Egipt si bineinteles prima data cand vedeam piramidele, fiecare putea alege in dreptul lui ce dorea, noi am ales varianta 2: plimbare camile, panorama piramide 30 min, ulterior 1h langa piramida Giza, 35min Sfinx, important de stiut ultima intrare la Sfinx se face la ora 16:00. Dupa piramide am mai vizitat o fabrica de esente de parfumuri.

Important de stiut, ascultati ce va spune ghidul, am fost non-stop insotiti de un politist cu pistol, nu am fost agresati si incercuiti de beduini ca altii, pentru ca am ascultat sfaturile lor, nu va uitati absolut deloc spre ei, nu ii bagati in seama, nu faceti conversarii, daca le dati 1$ ei va cer 2$, daca le dati 100$ ei va cer 200$.

Cu echipa pusa la dispozitie ne-am simtit tot timpul in siguranta spre deosebire de altii din alte autocare...

2. Luxor

(marti plecare 5:30, intoarcere 21:30)

De data aceasta am fost cu un autocar, undeva la 25 persoane, ghid vorbitor de limba romana, a studiat limba hieroglifelor, pe langa multe altele, de aceea am avut parte de multe informatii suplimentare, iar pentru cei pasionati de istorie a fost o incantare!

Programul s-a respectat, am vizitat:

-templul Karnak

-valea regilor 3 morminte (am avut posibilitate de alegere referitor la ce morminte sa vizitam, toata lumea stie de cel mai cunoscut faraon Tutankhamon, dar mormantul acestuia este gol, pereti goi, de aceea am ales cele mai frumoase morminte cu cele mai frumoase desene (Ramses I, III si al IX), daca doreai puteai plati suplimentar pentru a vizita mai multe.

-masa servita langa Nill

-templul Hatchepsut

-statuile lui Memnon

-plimbare pe Nill si vizita la Insula de Banane, plus muzica, voie buna, suc trestie de zahar si platouri de fructe, un adevarat paradis verde!

Separat de vizita, bineinteles ca toata lumea trage de tine sa dai 1$ si ajungi sa dai zeci, dar mai depinde si de tine cum privesti lucrurile, cat le lasi sa te afecteze, si cel mai important trebuie sa stii pentru ce te duci!

3. Orange Bay

(miercuri plecare 7:30, intoarcere 18:00)

Am fost transferati de la hotel la barca (mini iaht), am fost in jur de 20-25 persoane, de diferite nationalitati. Baietii de pe barca ne-au primit calduros, pusi pe glume si relaxare, ne-au prezentat programul din ziua respectiva

- doua opriri pentru snorkeling, unde se dadeau ochelari, tub pentru respirat, labe si veste pentru cine avea nevoie, noi ne-am cumparat din tara casca de snorkeling.

-dupa a 2 oprire am avut o masa, sincer am crezut ca va fi un fiasco, dar au avut o mancare foarte foarte buna!

-oprire de 1h30 pe insula Orange Bay, o minunatie????

-la intoarcere foarte aproape de port, am avut parte de plimbari cu banana si sofa, nu sunt extreme ca la noi, dar distractive!

Se pot achizitiona poze, doar daca doresti, nu este obligatoriu.

4. SCUFUNDARI

(Joi plecare 7:40, intoarcere 17:45)

La fel ca la Orange Bay am fost transferati cu un microbuz la port, dar intr-o alta zona, la un alt mini iaht, unde ne-a asteptat o echipa de 8 baieti din care 4 scafandri profesionisti.

Aveam de facut 2 ture de scufundari a cate 25min de cuplu sau persoana, o data in partea de nord a recifului de corali, unde acestia sunt mai inalti, si o data in partea de sud unde adancimea este mai mare.

Pentru noi a fost prima experienta de acest gen, a fost si grea dar si spectaculoasa, este incredibil ce se afla in apele Marii Rosii!!! , o alta lume plina de culoare si desi nu ai voie sa zambesti sub apa (decat daca ai experienta) am plecat fericiti si cu zambetul pe buze????.

A fost o echipa incredibila de oameni care ne-au incurajat tot timpul, ne-au calmat emotiile, si au avut grija de noi 100%.

Daca doresti poti achizitiona poze si filmulete facute de fotograf sub apa.

Credeti-ma, aceste poze si filmari merita toti banii!!!

Depinde de fiecare ceea ce doreste, doar sa va asteptati ca acestea sa coste cel putin cat excursia!

5 Sahara Park

(vineri plecare 12-20, intoarcere 19:00)

Transfer cu o masina de 7 persoane catre Sahara Park, unde ne-a asteptat un ghid vorbitor de limba engleza care a fost alaturi de noi tot timpul, am mai fost cuplati cu un grup de 12 romani.

Programul zilei

-plimbare cu ATV

-jeep offroad catre satul beduinilor

-cateva minute plimbare cu camila

-intors jeep offroad- foarte misto

-boogy car 4 persoane

-masa servita

-show cu 3 numere printre care si dansatoare

Aceste excursii ne-au facut vacanta minunata, ne place sa stam la plaja, dar ne place si sa exploram, sa vedem alta cultura, sa experimentam lucruri noi.

Am discutat cu Medo in fiecare zi, cum ne-a fost ziua, daca am avut probleme, etc si la ce ora sa fim gata pentru urmatoarea excursie. L-am cunoscut abia in ultima zi la Sahara.

Medo, iti multumim foarte mult pentru tot!!!

Daca ne vom intoarce in Hurghada, tot Bon Voyage vom alege!!!

Dupa ce ne-am intors am observat ca a bagat in oferta si plimbarea cu balonul in Luxor????, arata senzational.

Trimis de florentina02 in 17.05.22 21:26:33
Validat / Publicat: 18.05.22 07:09:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florentina02); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Templul Karnak, Luxor

[18.05.22 07:08:51]

Bun review de debut, merită remarcat!

@florentina02: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Aurici
[18.05.22 16:40:45]

Foarte fain și util ai scris. Cum a fost vremea în mai?

Bine ai venit printre noi și te mai așteptăm!

[18.05.22 17:03:37]

@Aurici: Buna, multumesc!

Pentru a 2 saptamana a lunii mai, vremea a fost ok, Hurghada 30-32 grade, fara nori; Cairo 30grade fara nori, dar din cauza nisipului la piramide, respirai mai greu, in Luxor in schimb a fost foarte cald, 42grade la umbra, iar in mormintele faraonilor ne asteptam sa fie rece, dar am avut parte de o surpriza, era sauna! Trebuie sa ai in permanenta ceva pe cap, plus crema cu SPF. Pe mare a fost fain! (Orange Bay si scufundari).

Multumesc pentru feedback!

k-lator
[18.05.22 17:26:30]

@florentina02: Frumoasă vacanța, Bravo!

Noi am fost în Egipt în luna aprilie și observ că nu a fost mare diferență la temperaturi (în Luxor și noi am prins tot cam așa -- vezi impresii).

Pentru că ni s-a părut foarte obositor pentru o vacanță de 7 nopți, nu am luat excursia la Cairo, dar și în considerentul faptului că poate facem asta într-un city break - să îl vizităm mai pe îndelete.

Într-adevăr, Marea Roșie este minunată cu toată bogăția ei de vietăți (P2 mi-a reamintit acest lucru). În orice variantă, merită să iei excursiile în care poți să te bucuri de acest lucru -- vezi impresii.

Apropos, unde ai avut cazare?

[18.05.22 17:51:21]

@k-lator: A fost superb!

Am fost cazati la Stella di Mare Beach Resort, zona Makadi bay, hotelul are iesire la mare (din cauza refluxului apa se retrage destul de mult), dar exista un ponton de aprox 400m, care te duce direct la zona de snorkeling cu un recif de corali superb!

[18.05.22 18:56:42]

nicole33
[18.05.22 20:02:41]

@florentina02:

Pentru a respecta adevărul istoric , ar fi corect de precizat că nu ai vizitat mormântul lui Tutankhamon nu pentru că era gol, ci pentru că vizitatea acestuia impunea plata unui bilet suplimentar deloc ieftin .

Acest mormânt NU era o opţiune de ales între cele trei morminte deja plătite.

Şi eu m-aş bucura să-ţi citesc impresiile de la Stella di Mare Makadi fiind mai interesată de experienţa snorkelingului de acolo.

[18.05.22 20:32:30]

@nicole33: Hey, nu am intentionat sa induc in eroare pe nimeni, nu pentru acest lucru am scris acest review, dar poate explic mai bine acum, grupul nostru a avut bilet de intrare la oricare 3 morminte din Valea Regilor.

Aceasta a fost oferta pentru noi, poate altora li s-a oferit altceva!

Ca sa imi fundamentez si alegerea, vazusem deja Masca de Aur si numeroasele artefacte, bijuterii care ii apartineau lui Tutankhamon la Muzeul Egiptean, de aceea am ales sa vedem ceva diferit.

O sa incerc sa scriu cateva detalii si despre locatia aleasa! ????

nicole33
[18.05.22 20:51:05]

@florentina02:

grupul nostru a avut bilet de intrare la oricare 3 morminte din Valea Regilor.

Aceasta a fost oferta pentru noi, poate altora li s-a oferit altceva!

Posibil să fi înţeles tu greşit oferta "fantastică" ce v-a fost făcută, dar regulile sunt clare şi preţurile afişate la intrare

Cu certitudine, puteai vizita oricare trei morminte dintre cele deschise la momentul vizitei tale, cu excepţia mormântului lui Tutankhamon (KV 62), pentru care se lua bilet separat, bilet care costa mai mult decât ai plătit pentru toate celelalte trei la un loc.

Tot suplimentar se plătea şi pentru vizitarea mormintelor lui Seti I şi Ramses V/VI

Deh... poate uneori touroperatorii au ghizi mai competenţi decât "faraonii" locali

[18.05.22 21:13:36]

@nicole33: Nu am inteles gresit!!! Biletul de intrare este pentru oricare 3 morminte, daca cineva doreste poate plati suplimentar pentru mai multe, 4,5, 6, etc.

Pentru acest lucru voi adauga biletul de intrare pe care scrie "for 3 tombs" singurul lucru pe care il fac cei de la fiecare mormant este sa iti perforeze biletul, de aceea sunt 3 perforari pe fiecare bilet.

[19.05.22 20:03:43]

@florentina02: Un superbonus si o urare de Bun venit! si succes in continuare. Ai inceput cu un articol despre o destinatie minunata si te felicit pentru alegere. Excursiile alese au fost prilej de multa bucurie si hiar daca au fost lungi unele dintre ele sunt convinsa ca te-ai bucurat din plin de tot.

Te mai asteptam pe aici si cu alte povesti frumoase.

Felicitari, votat cu mare drag.

[19.05.22 21:26:55]

@mishu: multumesc mult!!! A fost o incantare tot ce am trait, am avut parte de un amalgam de sentimente.

Am intalnit oameni minunati indiferent de statutul social, cel mai mult am apreciat faptul ca isi adora viata pe care o traiesc, ma gandesc la cei care fac plimbarile cu barca, scufundarile, vad persoane diferite in fiecare zi, nu au parte de stresul aglomeratiei, de cei 4 pereti"minunati" de care avem noi parte in fiecare zi la job; ghizii turistici sunt multumiti de cei 10mil de turisti anual, isi pot prezenta ideile si tara in functie de personalitatea celor din fata lor, nu sunt critici si iti explica totul cu calm.

Singurul lucru pe care a trebuit sa-l fac, a fost sa ma bucur de tot, iar topul a fost Cairo, unde amestecul de vechi si nou te frapeaza, de la localnici in picioarele goale sau in costume traditionale la oameni de afaceri in costume; masinile wow..., claxoanele, casele, totul... stiu sa vanda ceea ce au si pentru acest lucru sunt de apreciat.

Cum am precizat excursiile au facut totul!

Voi m-ati ajutat pe mine, am vrut sa ajut si eu putin.

Multumesc pentru feedback!

partout
[26.06.22 21:28:37]

Felicitări pentru excursie și pentru informațiile utile postate!

Pregătesc un sejur la Hurghada pentru luna octombrie și caut să mă documentez cât mai bine.

Doresc să fac și câteva excursii și de aceea te rog să-mi oferi câteva informații utile:

-ai avut oferte de preț pentru excursii doar de la Medo (cu care ai și colaborat) sau ai avut, spre comparație, și alte oferte de la agenții locale?

-prețurile oferite de Medo au fost finale sau ai mai negociat? Ai acceptat prețurile înainte de sejur sau ultima negociere a fost după sosirea la Hurghada?

-deși sunt conștient că prețurile mai pot crește, te rog să-mi spui cât au costat excursiile la Cairo și Luxor;

-în afară de prețul excursiei, ce alte cheltuieli au mai fost în timpul excursiei (alte intrări, plimbări opționale, bacșișuri, fără cheltuielile personale, evident); -

am reținut recomandarea generală: trebuie să avem dolari. Dar e util să ai și moneda locală? Unde e indicat s-o folosești?

-pentru moneda locală, cum e mai bine să o procuri: -schimbând dolari la casele de schimb sau de la ATM, folosind un card în lei?

Îți mulțumesc anticipat pentru răspunsuri. Multe și frumoase vacanțe în viitor!

[27.06.22 10:45:56]

@partout: Buna, ti-am trimis info!

Ioan1947
[10.01.23 19:52:47]

Felicitari pentru excelenta postare.

Intrucat intentionez sa fac o excursie in Egipt, te rog sa-mi trimiti adresa de e-mai si numarul de whatsapp a lui Medo de la Bon Voyage. El vorbeste romaneste sau numai unii ghizi din agentie.

Multumesc anticipat si toate cele bune.

[10.01.23 20:28:33]

@Ioan1947: Multumesc frumos!

Contact:

[...]

Eu am comunicat cu el numai pe whatsapp si doar in engleza. Doar anumiti ghizi stiu romana (pentru Cairo si Luxor).

Vacanta frumoasa!

Ioan1947
[10.01.23 20:44:18]

Multumesc din nou.

Un An Nou cu multa sanatate, noroc si toate cele bune!

[10.01.23 21:20:17]

@florentina02: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor de tip date personale (nume, numere de telefon, adrese de mail etc) — sunt interzise, de ceva timp, și de lege. Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (click pe „pliculeț”).

[10.01.23 21:45:51]

@webmasterX: ok, sigur, voi respecta acest lucru de acum. Scuze!

Aurici, florentina02, Ioan1947, k-lator, mishu, partout
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: