ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2022
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
APR-2022
EXCELENT

Măsline pané – gustoase în mod „urban”

Pentru o întâlnire de suflet alegem din nou un local deosebit situat în cartierul Dr. Taberei, vis-a-vis de parcul cu același nume. Întrucât de când s-au ridicat restricțiile pandemice restaurantul urban este mai mereu aglomerat la ceas de seară am apelat la telefon pentru a efectua o rezervare în prealabil. Comunicare facilă cu persoana de la celălalt capăt al firului, dialog eficient (oferit date și ales salon pentru nefumători) și înregistrarea rezervării fără probleme la ora stabilită.

Amplasare și acces. Restaurantul apărut cu doar câțiva ani în urmă, dar care și-a câștigat locul fruntaș în domeniu în zona cartierului Dr. Taberei, se numește Urban House și are adresa oficială pe str. Brașov nr. 21F, mai exact în apropierea McDonalds și peste stradă de Parcul Dr. Taberei (fostul „Moghioroș” ). Localul beneficiază de parcare proprie în spate, câteva zeci de locuri. Se poate ajunge ușor și cu mijloacele de transport în comun: celebrul tramvai 41 și alte câteva linii de autobuz/troleibuz.

Facilități. Restaurantul are parcare proprie, loc de joacă pentru copii și mai multe compartimente în funcție de preferințe și starea vremii: spațiu interior, terasă de vară (ce geamuri retractabile) și o mare terasă exterioară. La interior, unde am rezervat masă de data aceasta, ambientul e plăcut, designul e reușit, îmbină cumva latura ecologică (multe plante verzi pe tavan și panouri cu mușchi) cu stilul industrial (instalații de distilare, țevi, cazane din alamă, o scară metalică).

Meniu și comandă. Am primit rapid meniurile tipărite sub forma unei broșuri colorate, listele, grupate pe categorii, conțin preparate variate, preponderent din bucătăria internațională (urbanbeer.ro/meniu). Înainte de comanda propriu-zisă am dorit ceva de băut și o porție din delicioasele măsline pane pregătite la „Urban House” . Aperitivul reprezintă un starter reușit care să deschidă pofta de mâncare și de vorbă. Măslinele pane au venit rapid, fierbinți și au fost lichidate repejor de cei prezenți la masă.

Am savurat o porție de saltimbocca din mușchiuleț de porc cu cartofi crispy (37 lei), iar prin jurul meu s-a degustat un șnițel elvețian cu cartofi wedges (36 lei), quesadilla de pui (35 lei) și alte câteva chestii mai mărunte. S-a băut bere (13 lei), suc, milkshake (21 lei), limonadă (19 lei), cocktail (26 lei).

Preparatele au sosit fierbinți, platingul e drăguț, porțiile suficient de mari.

Servicii. Personalul s-a comportat cu amabilitate, se mișcă destul de rapid, dar în momentul în care spațiul interior și cel exterior se aglomerează timpii de așteptare cresc considerabil. Se poate plăti atât cash, cât și cu cardul.

Concluzii. Localul și-a îndeplinit cu brio rolul găzduirii întâlnirii, ne-am delectat cu preparate bune, iar atmosfera a fost excelentă. Recomand „Urban House” pentru petrecerea unui timp de calitate cu prietenii ori pentru o bere rece la terasă după o plimbare prin parc.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 11.05.22 13:39:10
Validat / Publicat: 11.05.22 16:23:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 499 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Urban House - gustoase măsline pane.

doinafil
[11.05.22 18:35:58]

Sa vă fie de bine și să mai mergeți acolo!

Am fost și noi la „Urban House” și ne-au plăcut și măslinele pane! Cert este că eu numai aici am văzut aceste măsline. Or fi și prin alte părți, dar nu am auzit. Cred că pentru cartierul nostru este un loc de top, părerea mea! Mai sunt și altele, dar numai la vreo patru din ele am ajuns până acum. Unul din cele la care am fost s-a și închis, din cauza pandemiei și pentru că nu aveau „vad” , cum se spune, n-au mai avut clienți. (e vorba despre „White Lion” , aproape de intersecția cu Bd. Timișoara).

k-latorPHONE
[11.05.22 19:11:39]

@doinafil: La restaurantele cu specific grecesc din Bucuresti puteți găsi măsline pane... știu cel puțin vreo 5 la care am fost și am găsit acest fel în meniu. Sunt ca semințele... până nu le termini, nu te lași. ????

ANILUPHONE
[11.05.22 19:38:54]

Să vă fie de bine!

Și noi mergem la Uban... sau mergeam, n-am ajuns anul ăsta pe acolo... Ne place vara, pe terasă!!!

Am avut și un episod mai puțin plăcut în perioada restricțiilor când restaurantele se închideau la ora 18... (parcă vorbesc de vremuri din altă viață)... Am rezervat o masă pentru ora 17 și când am ajuns nu mai luau comandă pentru mâncare... nu făceau față... s-a rezolvat până la urmă dar a fost neplăcut momentul atunci...

Îmi place ce văd în farfurii și prețurile mi se par destul de prietenoase...

În rest numai de bine!

doinafil
[11.05.22 22:16:46]

@k-lator: Mulțumesc pentru informație!

În ultima vreme n-am mai fost pe la restaurante, iar la unul grecesc, nici atât! Dacă voi avea ocazia să ajung și la unul cu specific grecesc, sigur voi cere măsline pane. Și mie mi-au plăcut cele de la „Urban House” .

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[12.05.22 10:36:43]

@doinafil: Am mers de mai multe ori la restaurantul Urban House, de la deschidere (2018) și până acum, și am mâncat diverse preparate. În general toate mi-au plăcut, au fost gustoase și au arătat bine. Și preșurile nu sunt (chiar) astronomice.

Urban House a venit cu un concept oarecum nou în 2018 în cartierul Drumul Taberei și a reușit să câștige mulți clienți. După pandemie pare a fi chiar mai aglomerat, oamenii sunt dornici de socializare.

Mulțumesc! Să auzim numai de bine!

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[12.05.22 10:46:42]

@ANILU: La Urban House e mare animație pe terasa exterioară în anotimpul cald; deja umbrelele au fost întinse și mușterii au dat năvală. Vorbim despre un local care a știut/reușit să atragă clienții și, important, i-a și păstrat. Iar poziționarea este una excelentă, în ceea ce privește vadul comercial.

Mulțumesc și călătorii reușite!

@k-lator: Corect spus, măslinele pane par a fi un produs specific restaurantelor grecești. Dar ele mai apar și în bucătăria italiană unde se profită de multitudinea de brânzeturi care pot constitui umplutura măslinelor prăjite. Aperitiv sau un simplu snack acest preparat e foarte „gustat” de meseni și dispare cât ai zice „pește” .

Numai bine!

[12.05.22 11:50:01]

@tata123 ????: As fi vrut sa ofer SB-ul dar nu mi-a iesit decat votul 19, dar urmatorul va da SB-ul. Eu am descoperit anul acesta maslinele pane si mi se par o adevarata nebunie. Si din comentariile colegilor, se pare ca toata lumea este incantata de ele.

Restaurantul este insa o recomandare excelenta avand in vedere cum arata pozele, iar preturile sunt ok si ele.

Felicitari pentru alegere, votat cu mare drag.

[12.05.22 11:55:18]

@doinafil:

restaurantul Potcoava le are si el im meniu, exista 2 restaurante Potcoava, unul pe Splaiul Independentei, altul in zona stadionului Rapid, dar din cate m-am uitat pe meniul lor, preturile sunt mai de soi.

Noi am avut o inspectie de o saptamana la firma si in fiecare zi comandau de acolo, asa ca am incercat multe dintre bucatele pe care le ofera si pot spune ca au produse excelente.

Insa am incercat sa fac si acasa masline pane, au iesit delicioase si au fost pe gustul tuturor insa ne-au placut mai mult reci. Am vazut la televizor si castraveti murati (felii) pane, a incercat si asta, asa ca incercam lucruri noi, variem meniul.

ANILU, doinafil, k-lator, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: