ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2022
MAY-2022
Cuplu
EXCELENT

Pensiunea Mihaela - simplu, frumos, reconfortant

Pentru weekend-ul 06 - 08.05.2022 cei de la meteo anunțaseră o vreme frumoasă, cu temperaturi ridicate, inclusiv în zona montană, ceea ce mă interesa de fapt pe mine. Am căutat o cazare într-o zonă cât de cât mai aproape și fără aglomerație, orașul Novaci fiind localitatea care corespundea acestor criterii, iar din ofertele prezentate pe site-urile de cazare am considerat că pensiunea Mihaela ar fi cea mai potrivită alegere. Am sunat, am rezervat, am plecat, așa cum ne-am propus de la bun început.

Pensiunea Mihaela este situată la intrarea în orașul Novaci, venind dinspre Baia de Fier, pe strada Valea Măgurii, la nr. 175, se ajunge destul de ușor datorită indicatoarelor cu numele pensiunii. Ca o curiozitate, lângă pensiunea Mihaela mai este o pensiune, Valea Măgurii se numește, doar gardul desparte cele două unități de cazare.

Parcarea pensiunii este în pantă, așa este configurația terenului, au loc câteva mașini, dar pot fi lăsate și afară, pe stradă.

despre SERVICII

Pensiunea Mihaela oferă cazare, iar la cerere se poate lua și micul dejun. Cei care vin „croiți” pe self catering au la dispoziție o sală de mese destul de încăpătoare, o bucătărie mare, foarte bine utilată, și un grătar.

Am apreciat amabilitatea și disponibilitatea proprietarilor, de la momentul rezervării până la plecare. Nu au angajați, doar familia se ocupă de bunul mers al afacerii, și din ce am observat eu în cele două zile oamenii sunt dedicați acestei ocupații.

despre CAMERE & COND. CAZARE

În prezent, pensiunea dispune de 11 camere duble, 3 triple și un apartament, repartizate în 2 corpuri de clădire, urmând a fi finalizate încă 2 camere duble.

Noi am stat într-o cameră dublă la parterul corpului de clădire din partea stângă, dat în folosință de câțiva ani. Camera este spațioasă, arată bine, are mobilier modern și funcțional, tv montat pe perete și minibar. Semnalul wi-fi este intermitent, iar la telefonie mobilă sunt avantajați abonații din rețeaua Vodafone, la Telekom trebuie să cauți anumite poziții pentru a avea semnal. Baia, de asemenea este modernă, având uscător de păr și consumabile.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Așa cum am menționat ceva mai sus, la pensiunea Mihaela se poate lua doar micul dejun, pentru prânz și cină turiștii având la dispoziție câteva restaurante pe raza orașului Novaci. Noi am comandat mâncare de la restaurantul Novicoff, preparatele arată bine, sunt gustoase, angajații s-au mișcat destul de repede, termen de livrare scurt, per total am fost mulțumiți.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Nefiind amplasată la stradă, pensiunea este ferită de zgomotul traficului de pe DJ665, nu auzi decât susurul pârâului și ciripitul păsărelelor. Se pot face plimbări în apropierea pensiunii, pe Valea Măgurii, sunt câteva trasee ușoare, peisajele sunt frumoase, relaxarea e garantată. Cei care nu vor să plece din pensiune au la dispoziție suficiente locuri de relaxare, masă de biliard, de ping-pong, terase, locuri de joacă, teren de fotbal, hamacuri, foișoare, leagăne, table, șah, în luna iunie se va monta și piscina.

Dintre obiectivele turistice care pot fi vizitate în apropiere aș aminti Peștera Muierilor, Peștera Polovragi, Cheile Oltețului, Mănăstirea Polovragi, la doar 3 km fiind intrarea pe Transalpina.

Datorită amplasamentului și dotărilor, datorită proprietarilor atenți și receptivi la nevoile turiștilor, pensiunea Mihaela este o variantă foarte bună de petrecere a timpului liber în zona Novaci, recomand această cazare și recomand să vizitați Oltenia de sub Munte.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 11.05.22 09:59:07
Validat / Publicat: 11.05.22 10:39:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLOVRAGI / NOVACI.

VIZUALIZĂRI: 975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Un „localnic” întâlnit în timp ce ne plimbam.

[11.05.22 10:38:34]

Excelentă și această descoperire / recomandare

Mutat în rubrica "Pensiunea Mihaela [Novaci], POLOVRAGI / NOVACI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[11.05.22 10:51:52]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Zoazore
[11.05.22 11:03:02]

@Safta Radu: Deciii... nu ma mai mira nimic! Cazare "beton" ca de obicei. Frumoasa, noua, eleganta!

Cu asta cu semnalele la telefoniile mobile... e si functie de antenele din zona! Dar la ce peisaje sunt acolo... la ce nevoie de telefon?

Dar parca nu era Mihaela in plan! Nu stiu cum faci tu de gasesti doar gagici faine...

[11.05.22 11:30:32]

@webmasterX: Mulțumesc pentru apreciere. Poziționarea pe hartă este 0k.

[11.05.22 11:53:18]

@Zoazore: Vremurile sunt într-o continuă schimbare, Zozo, puțini sunt cei care nu ar avea nevoie de telefon în zilele noastre, chiar dacă peisajele sunt magnifice.

Mi-a plăcut că pensiunea are mult spațiu verde, multe locuri de relaxare, nu te plictisești chiar dacă nu pleci nicăieri. Iar despre proprietari ce să zic, oameni simpli și faini!

Mulțumesc pentru aprecieri și pentru vot.

elenaadinaPHONE
[11.05.22 12:46:39]

Faină cazarea!

Are tot ce-i trebuie ca să te simți bine!

????????

[11.05.22 13:27:36]

@elenaadina: Mulțumesc!

[12.05.22 06:34:27]

@Safta Radu:

O nouă descoperire, o nouă alegere excelentă! Ca de obicei, aş adăuga Felicitări şi mulţumiri pentru acest pont oferit celor interesaţi de o cazare în această zonă!

Bucătăria bine dotată poate fi utilă multora, însă mie mi-ar fi plăcut să existe un restaurant la proprietate şi posibilitatea de a lua şi celelalte mese acolo.

Referitor la camere, din fotografii parcă văd şi unele cu balcon. Or fi duble sau doar triplele şi apartamentul dispun de aşa ceva?

Îmi place şi poziţionarea mai retrasă, liniştită.

[12.05.22 06:38:38]

@Zoazore:

Precizarea lui Radu referitoare la problemele cu semnalul în anumite reţele mobile este importantă.

Doar în teorie este frumos să te gândeşti la o deconectare totală de tot şi de toate, însă, în practică, puţini îşi permit luxul de a se relaxa câteva zile în mijlocul naturii, fără telefon, fără internet, departe de orice.

[12.05.22 07:31:54]

@nicole33: Ai dreptate, așa ar fi fost bine, ca pensiunea să aibă și un restaurant, se merge însă doar pe varianta cazării și micul dejun doar pentru cei care solicită acest lucru. Pe raza Novaciului sunt câteva restaurante, care pot livra comenzile și la domiciliu, noi așa am procedat și nu a fost rău deloc.

Majoritatea camerelor duble au balcon, iar poziționarea pensiunii este excelentă, ferită de zgomot, la marginea pădurii.

Mulțumesc mult pentru aprecieri și pentru vot!

[12.05.22 11:42:33]

@Safta Radu: Cum era sa nu imi vizitez eu tiza . Cat despre locul ales, nu aveam nici o indoiala ca este minunat, ai un adevarat radar pentru astfel de locuri.

Este frumos, pare relaxant si din poze asa incat mi-ar placea sa ajung pe acolo. Cat despre mici lipsuri sau altele de imbunatatit, sunt convinsa ca pe masura ce aceste aspecte sunt prezentate, vor avea grija sa tina cont.

Felicitari, votat cu mare drag.

[12.05.22 12:03:44]

@mishu: Și încă ce radar, de ultimă generație! Glumeam și eu...

Așa este, e un loc relaxant, cu pârâul care trece prin față, cu pădurea aproape, ne-a plăcut mult. Despre micile deficiențe am discutat cu proprietarii, una din acestea fiind rezolvată chiar în prezența noastră, cumpărasem înghețată de la un market din apropiere și nu am găsit lingurițe în bucătărie, le-am semnalat absența acestora și într-un minut ni le-au adus.

Mulțumesc pentru vizită și pentru vot.

[13.05.22 06:24:53]

@Safta Radu:

Într-adevăr, livrarea la domiciliu pare o variantă bună, oricum foarte comodă. Recunosc că nu am apelat prea des la acest sistem, nici măcar în pandemie, nefiind obişnuită şi nici tocmai încântată să mănânc din cutii cu tacâmuri de unică folosinţă, dar, dacă trebuie, ne adaptăm situaţiei.

Asta cu balconul este o veste bună şi pentru iubitorii de natură, nu doar pentru vicioşi

adrianbogdan
[18.05.22 19:09:48]

Buna! Doamne de ceva zile mă învârt pe lângă review-ul tău, azi am zis; dacă nici azi nu votez cu zona mea, atunci mă las de AFA.

Novăcenii au învățat să facă turism de calitate, știu pensiune ca și locație, văd că arată și foarte bine.

[18.05.22 20:17:58]

@adrianbogdan:

De ce să te tot învârți pe lângă review? E simplu, intri, citești, votezi și nu e nici cazul să te lași de AFA! Trebuie doar să fii mai hotărâtă.

Corect, în Novaci sunt câteva pensiuni foarte bune, o dovadă cât se poate de clară că localnicii au învățat să facă turism de calitate.

Mulțumesc de vizită și vot.

adrianbogdan, elenaadina, mishu, Safta Radu, Zoazore