ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2022
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
APR-2022

City break cu fiica mea in Istanbul

Mi-am propus in urma cu cativa ani sa ajung in Istanbul pentru vizitare obiective turistice. Mai fusesem acum vreo 12 ani dar nu vizitasem nimic ca eram venita cu alte treburi si cum fiica mea mi-a promis in toamna ca va merge si cu mine primavara mai in gluma mai in serios intr-un weekend cand a venit acasa am si rezervat biletele de avion.

Vroiam sa vad festivalul lalelelor dar vazand vremea cam rece ma gandeam chiar ca nu le voi prinde inflorite.

Am facut si lista cu obiectivele mai imp0rtante pentru mine si pe 6 aprilie pe la ora 22 am decolat catre Istanbul din aeroportul Mihail Kogalniceanu din Constanta. Chiar daca biletul a fost un pic mai scump decat un zbor din Bucuresti mie cel putin mi-a fost mai comod asa.

Am ajuns la hotel in jurul orei 1.30, cazarea s-a facut fara probleme iar de la aeroport la Hotel am ajuns cu autocarul Havaist care ne-a lasat destul de aproape de hotel (cam la 200 m). Hotelul era in cartierul Laleli, era destul de ok numai ca nu era cartierul potrivit pentru mine ca eu nu eram chitita pe cumparaturi. Greseala mea ca m-am luat dupa fiica mea cand am ales hotelul, pentru ca ea dorea sa stea aproape de bazar iar eu doream mai degraba in zona cu moschei si muzeee (Sultanamed).

Asa e cand nu stii ce vrei, dar acum voi sti ce sa aleg. Hotelul era chiar bun, am fost multumita de el dar zona nu ma dadea pe spate desi noaptea era linistita pana cand se deschideau pravaliiile la 7.30. Numai ca dupa ce plecai de la hotel aveai de urcat o zona destul de in panta si era destul de obositor.

A doua zi ne-am trezit, am servit micul dejun la hotel pe terasa cu vedere la Bosfor si am pornit spre cartierul Balat. Am ajuns cu autobuzul pana acolo, e destul de departe dar am avut grija sa luam un card de calatorii si sa-l incarcam pentru a calatori amandoua cu el. Am avut noroc de o dimineata ok si am reusit sa facem cateva poze.

Cartierul e format din case insiruite pe strazi pietruite cu trepte sau fara, care mai de care mai colorate. Dupa sedintele foto si niste cumparaturi (preturile sunt cam maricele in cartierul asta dupa cum aveam sa comparam mai tarziu cu altele), am coborat catre zona de port spre faleza. Dupa amiaza am vizitat palatul Topkapi singura deoarece fiica mea il mai vazuse. Aici am vazut si mi-a placut colectia de obiecte ceramice si de argint, ceasuri. sabia lui Stefan cel Mare. Impresionante era camerele cu mozaicuri albastre pe pereti. Seara am incheiat-o in Marele bazar deoarece ploua marunt si era urat afara.

Vineri ne-am propus sa vizitam Palatul Dolmabahce mai ales ca incepuse sa se mai incalzeasca un pic afara Aici m-a impresionat opulenta acestui palat, mobilierul aurit, decoratiunile aurite din camerele sultanului in contrast cu camerele nevestelor sau femeilor din harem care erau mobilate simplu si un pic auster, exceptie faceau apartamentele mamei sultanului care erau si ele destul de opulente. Am zabovit destul de mult la acest palat iar apoi ne-am deplasat cu feribotul in partea asiatica. Aici mi-a placut mai mult decat in partea europeana deoarece era un pic mai aerisita zona si nu asa aglomerata.

Am vizitat palatul Kukursu Kasri care mi-a placut poate chiar mai mult decat celelalte 2 palate acesta fiind resedinta de vanatoare a sultanului. Curtea era impresionanta cu portile dantelate din fier forjat si vedere catre apele albastra ale Bosforului. Am servit pranzul la un restaurant cu terasa de langa acest palat si am mancat ceva specific (cartof mare copt cu legume, delicios chiar) si prajitura. Era asa frumos afara pe terasa sau la masutele de pe malul Bosforului ca nu imi mai venea sa plec de acolo.

Dar ne-am propus sa vedem si turnul Galata asa ca am luat un alt feribot (cardul e valabil peste tot: autobuz, metrou, ferobot, tramvai) de aceasta data unul mai mare care ne-a dus pana aproape de zona pe care vroiam sa o vizitam, Dupa ce am urcat pieptis drumul catre turn, am fost un pic dezamagita de coada la casa asa ca ne-am gandit sa ne urcam la terasa de langa turn si de acolo sa vedem Istanbulul. Era si locul unde putea bea ceva alcool (in Istanbul se stie ca bauturile alcoolice sunt foarte scumpe si nu se servesc decat in anumite localuri). Dar cine privea apusul si orasul de sus cu o bere in fata chiar daca m-a costat cam 20 lei? A meritat nu? A meritat chiar si prajitura servita pe o terasa la baza turnului care a fost delicioasa.

Ziua de sambata ne-am rezervat-o vizitarii parcului Emirgan care era cam departe de cazare (am mers la dus cu tramvai si autobuz si la intors cu feribot si tramvai). Mie mi-a placut enorm parcul, am gasit ce am cautat, fiica mea nu a fost asa impresionata - nu si-a luat nici macar aparatul foto pentru acest obiectiv, eu in schimb am facut o gramada de poze cu toate soiurile de lalele si zambile. Era un parfum imbatator acolo.

Seara am rezervat-o pentru croaziera pe Bosfor cu asfintitul. Initial am vrut sa luam excursie organizata dar deplasarile si organizarea lor imi manca din timp si am preferat sa mergem pe cont propriu cu 25 TL de persoana (croaziera organizata cu prajiturele si luare de la hotel era 19 euro/persoana), deci si ca pret diferenta e destul de mare pentru ce ai de vazut. Seara tarziu am reusit sa mai gasim deschis la cateva tarabe de pe langa Bazarul de condimente si sa cumparam fistic si condimente turcesti.

Ziua de duminica am petrecut-o vizitand dimineata moscheia Albastra si Hagia Sofia, Moscheia Albastra nu m-a imresionat mai ales ca era in constructie cu schele in interior si nici nu avea multe picturi sau vitralii, avea peretii cu mozaic deosebit dar consider ca am vazut biserici mai frumoase. Hagia Sofia mi-a placut mai mult cu candelabrele acelea deosebite.

La iesire foarte aproape era Parcul Gulhane unde nu am putut fara sa ma opresc pe o banca sa miros parfumul nenumaratelor zambile. Era asa de placut acolo incat cu greu m-a urnit catre hotel nu inainte de a servi o cafea turceasca pe o straduta micuta si cocheta de langa parc mai ales ca ni s-a prelungit sederea in camera pana la 14, urmand ca pana la 16,30 sa le tinem la receptie. In cele orele ramase a trebuit sa mancam si sa luam suveniruri, rahat si blacavale pentru acasa ca nu am avut timp pana atunci. Tot cu autocarul Havaist am ajuns la aeroport si la ora 23 eram din nou in Constanta.

Cam asta a fost calatoria cu fiica mea, au fost si momente haioase si momente cand nu ne intelegeam si momente cand eram atat de obosite incat nu mai aveam chef de nimic. Istanbulul este un oras mare care la prima vedere iti imprima o oarecare teama ca nu te vei putea descurca dar dupa o zi deja te simti de-al locului.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Orasul are multe muzee, palate, moschei, magazine, parcuri dar e fosrte aglomerat mai ales partea europeana. Transportul e foarte bine pus la punct.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Un oras unde nu te plictisesti, ai ce vedea si ai ce cumpara.

Trimis de aurora56 in 03.05.22 22:26:06
Validat / Publicat: 04.05.22 07:14:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: zona Laleli, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 6075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Intrare in Dolmabahce

[04.05.22 07:14:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Istanbul, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

CATAAS
[04.05.22 13:09:24]

Cum v-ati descat cu transportul in comun? Ati folosit o aplicatie pe telefon?

[04.05.22 13:29:47]

@aurora56: Foarte frumos! ati prins o vreme superba, tocmai buna de plimbare, si cand o mai faci cu fata ta alaturi este si mai bine. Felicitari, votat cu mare drag.

[04.05.22 15:42:07]

@CATAAS: Am folosit google maps și ne-am descurcat destul de bine. Tot cu google ne-am descurcat și cu traducere in turca ca in partea asiatica mai putini știu engleza.

[04.05.22 15:46:39]

@mishu: Mulțumesc, in multe privințe, obiective si trasee ne-am înțeles bine, am rezistat amandoua la " talpa", cu soțul meu nu as fi avut succes. Nu m-am așteptat sa nu rezoneze cu plimbarea in parc deși stiam ca e înnebunită după lalele dar apoi am înțeles ce-ar fi vrut sa vadă. Ea ar fi dorit un câmp de lalele nu un parc.

cbobonetePHONE
[10.05.22 10:05:53]

Bună ziua, aș dori să aflu preturi la mâncare. De exemplu: o cină la un restaurant ok cu terasa și vedre spre Bosfor, cam cât ar costa pt două persoane? Plecam pe 18 și aș vrea să am idee despre asta. Mulțumesc! Foarte bine ați descris obiectivele vizitate. ????

aurora56AUTOR REVIEW
[10.05.22 16:00:54]

@cbobonete: Noi nu am mancat la restaurante cu vedere la Bosfor ca sunt scumpe. De exemplu la restaurantul unde am servit berea care era la etajul 5 cu vedere la Bosfor, numai o bere m-a costat 55 TL. O cina de 2 persoane cu desert fara bauturi la un restaurant in Laleli m-a costat 308 TL (cam 95 lei) pentru 2 persoane. Noi am incercat sa mancam in restaurante mici de cartier mai ieftine.

cbobonetePHONE
[10.05.22 16:35:20]

@aurora56: mulțumesc mult pentru răspuns!! Bine de știut. Sănătate și cât mai multe călătorii.

MirindaPHONE
[10.05.22 22:20:14]

Buna Aurora ma bucur ca ti a plăcut orasul si ai avut o experienta interesanta. Ai avut noroc ca ai prins o vreme buna si ai vizitat foarte multe locuri intr un termen scurt. Intrebare cum ati ajuns în cartierul Balat deoarece as dori sa îl vizitez si eu in viitor? Multumesc

[10.05.22 22:43:09]

@Mirinda: Am intrat pe google maps și acolo spune ce tramvai sa iei și câte stații mergi. Noi am luat tramvaiul din stația Beyazit care era cea mai aproape de hotelul nostru.

aurora56, cbobonete, Mirinda, mishu, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: