ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2008
    AUG-2008
    [?] AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

NU ma voi intoarce

Am fost si noi in Alikanas, la hotel Danny. M-am informat destul de bine inainte sa plec dar nimeni nu mi-a prezentat realitatea in mod corespunzator. Am plecat cu asteptari mari care nu s-au realizat. Agentiile ar face mai bine sa prezinte exact cum stau lucrurile ca ar avea de cistigat... eu nu voi mai reveni niciodata pe aceasta insula.

Cei care au avut masina si au putut alege plaja sau vedea toate statiunile probabil au avut de cistigat, au am fost cu baiatul meu (7 ani) si voiam doar un concediu linistit si civilizat, la un hotel plasat linga mare ca alte statiuni din Grecia pe care le-am vazut (citez din oferta "La doar cateva minute de hotel veti gasi o plaja superba, una dintre cele mai frumoase plaje din Zakynthos").

In loc de asta m-am trezit ca:

- plaja este la 600-700 m (15 minute de mers pe un drum de tara, destul de murdar, pe linga o ferma de oi si livezi de maslini);

- plaja era destul de murdara (nu chiar ca in Ro, dar nici ce scrie in reclame);

- statiunea este mica si in afara de restaurante (care aveau toate aceeasi oferta) si de cunoscutele magazine pentru turisti nu prea era nimic de facut (pe noi nu prea ne intereseaza excursiile optionale pentru ca sunt obositoare);

- restaurantul romanesc ar fi mai bine daca ar avea un meniu traditional (ca tot sunt atitia romani in statiune) si nu unul grecesc pentru ca de exemplu nu am gasit in toata statiunea supe/ciorbe in meniurile lor - ce am gasit era de fapt supa la plic servita cu 3 euro...poate ca nu vreau sa fiu obligata sa maninc numai souvlaki si gyros?)

- complexul Danny are un bar cu karaoke in mijloc (era drept in fata ferestrelor noastre) si nu se putea aerisi nici dormi pina dupa miezul noptii de galagie (nu cred ca este consolator faptul ca muzica tare era englezeasca/greceasca in loc de manelele din Ro);

- vecinei mele i-a disparut telefonul mobil din camera si patronul a rezolvat problema cu un "yes, maybe" (si cu un zimbet ironic, cu subintelesul "deh, e pensionara, nu stie unde-si pune lucrurile" ceea ce mi s-a parut a fi o lipsa de respect pentru client).

In rest, hotel Danny mi s-a parut OK, confort si curatenie satisfacatoare. Las deoparte problema cu stelele (care probabil este reala), pe mine la un hotel cel mai mult ma intereseaza sa fie curat si sa ma simt bine in camera respectiva.

In mare, nici ce am vazut in restul insulei in transferul hotel-aeroport nu mi-a placut fata de alte destinatii unde am fost (drumuri mici, nemodernizate, relief arid - nu plouase din mai). Vestita statiune Laganas nu m-a impresionat deloc, nici capitala Zante. Locuitorii insulei mi s-au parut delasatori. In afara faptului ca era mai liber pe plaja si riscul de furt sau incidente era scazut, cred ca gaseam servicii la fel si in Romania.

In incheiere, as vrea sa subliniez ca diversi turisti au nevoi diferite atunci cind merg undeva. Informati-va cu atentie, incercati sa selectati punctele de vedere care va sunt apropiate. Desigur, impresia mea despre vacanta nu este aceeasi cu a cuiva care a avut masina. Autonomia inseamna ca poti sa alegi locurile cele mai frumoase, statiunea si plaja cea mai frumoasa si sa nu depinzi de oferta unei singure statiuni. Eu insa nu sofez si nu am avut de ales. Cine merge pentru distractie nu intelege pe celalalt care merge pentru odihna. (Si in general de asta sunt de evitat romanii oriunde pentru ca au tendinta sa isi impuna preferintele - numai viziunea lor este cea mai buna). Cind eram acolo niste romani discutau pe la 1,30 noaptea intre terase (cu voce tare, deci). A iesit cineva si le-a spus ca nu poate sa doarma...iar unul din cei care vorbeau i-a spus ca "ce, aia e ora de stat in camera??"

Trimis de diacrys* in 01.09.08 02:35:12

VIZUALIZĂRI: 7798 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diacrys*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Plaja din zakynthos (cea mai aproape de danny hotel)

goiama
    [15.04.09 23:11:14]

Imi pare rau pentru ca insula ti-a lasat aceasta impresie. Din pacate nu ai avut posibilitatea sa admiri insula si sa vezi multe zone frumoase. Pe mine m-a fascinat acel loc. Am avut intr-adevar posibilitatea sa ajung in foarte multe locuri. Ceea ce m-a impresionat este ca desi insula are dimensiuni reduse, descoperi la fiecare kilometru ceva nou si frumos.

Am fost in aceeasi perioada in zakynthos, in alikanas, chiar la Danny hotel. Apoi m-am intors iar iarna acea insula arata cu totul altfel. Parca primavara poposeste in zakynthos inainte sa ajunga si pe la noi. Este un loc tot timpul verde iar singura nostra greseala este ca alegem sa vizitam Grecia, in luna august, cand vegetatia se afla in cel mai prost stadiu. Mii de flori, iarba foarte deasa si verde, portocale in fiecare gradina. Nu esti convinsa ca vorbesc despre acelasi loc, nu-i asa? Mi-a placut atat de mult incat aM facut un site pentru un restaurant de acolo. Probabil nu mi se permite sa-i spun numele pentru ca va fi reclama. Ideea este ca pe langa site exista si un forum in care am uploadat foarte multe poze tocmai pentru a promova locurile frumoase din zante Is.

Numai bine!

[13.03.16 16:27:41]

Nu vă supăraţi duduie, am reţinut că aveţi un băiat de 7 ani (să vă trăiască). Mă întreb ce limbă învaţă copilul dumneavoastră din moment ce dumneavoastră vă sunt străine diacriticile. Scrieţi "linga mare" în loc de firescul "lângă" mare desigur, n-am citit un ş, un ţ, un â, în tot textul.

Nemulţumirile dumneavoastră or fi reale dar exprimaţile româneşte doamnă când scrieţi pentru români şi când mai aveţi şi un copil de şapte ani.

diacrys*AUTOR REVIEW
    [28.03.16 09:08:55]

@bucşa ioan - Nu vă înțeleg nici exprimarea, nici atitudinea! Acest review a fost luat, cu acordul meu, de pe un forum (Softpedia) de către admin Cornel în momentul în care colecta utilizatori pentru AFA. În momentul în care a fost luat (în 2008, acum 8 ani deci) era o postare la un topic despre Grecia, scrisă ca răspuns la comentariile altor utilizatori, fără diacritice (pentru că așa se scria pe acel forum) și fără pretenții de review. Așadar, comentariul dvs. nu are sens, cu atât mai mult cu cât conține greșeli de scriere ("diacriticile"), gramaticale ("exprimațile") și de punctuație ("românește doamnă când scrieți") - și mai aveți pretenția de a fi reviewer!

În al doilea rând, nu sunt "duduie" ci doar "doamnă", așa este normal să ne adresăm unor persoane pe care nu le cunoaștem.

Dacă mai repetați genul acesta de atacuri gratuite și nefondate, mă voi adresa administratorilor site-ului.

[28.03.16 09:27:39]

@diacrys -

Nu e cazul - ne autosesizăm.

Recunosc, eu am citit cu totul întâmplător răspunsul acesta, nefiind postat pe o arie pe care o am eu în supraveghere, dar e clar că avem o situație deosebită și trebuie să punem puțin lucrurile la punct.

Așadar, stimate bucşa ioan, așa cum de foarte multe ori s-a mai spus pe acest sait, nu suntem aici ca să facem analiză gramaticală sau stilistică asupra articolelor publicate. E vorba despre un sait de impresii turistice și nimic mai mult.

Te rugăm pe viitor să ții cont de acest lucru și să eviți astfel de remarci inutile (chiar off-topic).

Mulțumim pentru înțelegere,

diacrys*AUTOR REVIEW
    [28.03.16 09:38:45]

@webmaster0 - Mulțumesc.

[29.03.16 13:41:44]

@diacrys - Îmi cer scuze pentru neplăcerile create, nu asta a fost intenţia mea. Din motive personale, fără vreo legătură cu dumneavoastră, cuvintele mele au fost nepotrivite şi încă o dată îmi cer scuze.

[29.03.16 13:44:04]

@webmaster0 - Îmi cer scuze, e vina mea şi cu siguranţă nu se va mai întâmpla.

bucşa ioan*, diacrys*, goiama
    Alte impresii din această RUBRICĂDanny's & Kali Pigi Hotel: