ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2022
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2022
BUN

Taverna Racilor de Florii

De Florii, ginerele meu pe care-l cheamă Florin, m-a invitat să luăm prânzul la o terasă. Am fost numai în trei pentrucă în familia fiului meu, cel mic avea concurs de caiac iar noră-mea era de gardă. ˝Vrei calule ovăz? ˝ cum să nu merg mai ales că era o zi superbă cu cer albastru şi fără nicio adiere de vânt?

Când am auzit că a reţinut masă la Taverna Racilor, un fior mi-a trecut pe spate. Mi-am adus aminte cum în copilărie tatăl meu aducea din piaţă raci vii pe care mama îi fierbea, nu vă spun ce reacţii îmi trezeau. N-am manifestat nicio dezaprobare, odată că era ziua lui şi apoi ca să nu mi se aplice cunoscutul proverb ˝soacră, soacră, poamă acră˝.

Am ajuns destul de repede în faţa restaurantului situat la malul lacului Herăstrău, destul de aproape de Pescăruş, adresa fiind Parcul Regele Mihai I, cunoscut de bucureşteni sub denumirea încetăţenită de Parcul Herăstrău. Restaurantul este o construcţie de lemn sub forma unui vapor dar având şi două terase cu vedere spre lac. Nu spun că dacă ginerele nu rezerva masa din timp, nu găseam o masă liberă atât era de aglomerat. În plus la capătul terasei era o coadă de câteva zeci de persoane care cumpărau pentru acasă preparate făcute sub ochii lor.

Restaurantul aparţine unui antreprenor Paul Nicolau în vârstă de 34 de ani care prin 2013 şi-a deschis afacerea pornind de la câteva sute de euro împrumutate şi pe baza unor simple informaţii de pe Google. A muncit enorm şi pentru cine are timp câteva minute, accesand tavernaracilor.ro/omul-cu-racii şi businessmagazin.ro/analiz ... facere-20132405 poate vedea cum se poate clădi un imperiu de nişă prin curaj, perseverenţă, idei şi multă muncă.

În mai puţin de 10 ani a devenit number one în comerţul cu raci (dar şi alte crustacee, fructe de mare şi peşte) în restaurante în Bucureşti, Iasi, Sibiu. Şi-a diversificat activitatea în prima Piaţă de Peşte în piaţa Obor, livrare în ambalaje frigorifice în toată ţara, comenzi on-line, abonamente cu discount şi livrare la domiciliu, festivalul Racilor şi a Fructelor de Mare.

Am fost conduşi la masa rezervată de un chelner care, cu toată aglomeraţia din terasă ne-a adus meniul în câteva minute şi apoi comanda în mai puţin de un sfert de oră. Niciunul dintre noi n-a comandat raci pentru că este o tehnică de îndepărtare a crustei pe care n-o cunoşteam. Copiii au comandat un platou pentru două persoane de scoici şi creveţi în vin şi usturoi (130 lei), eu, mai conservatoare am servit o dorada grill (48 lei) cu garnitură de cartofi prăjiţi (13 lei) şi mujdei de usturoi (6 lei). Pâinea casei cu usturoi a costat (15 lei). Ca băutură s-au consumat două beri Ursus fără alcool de 330ml (28 lei), trei pahare vin rose (51 lei), apă minerală şi limonadă (43 lei), totalul fiind pe bon 334 lei.

Ţin să menţionez că porţiile erau mari şi gustul desăvârşit. Sigur că ne puteam limita la peşte prăjit sau la grătar 40-50 lei pentru 400gr şi numai bere, dar odată pe an sunt Floriile şi ocazia de a spune ginerelui ˝La mulţi ani˝

despre SERVICII

Cu toată aglomeraţia de pe terasă, chelnerul ne-a servit repede şi a avut o atitusine politicoasă

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Porţiile comandate au fost mari şi frumos aşezate pe platouri

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Amplasament pe malul lacului Herăstrău

Trimis de Michi in 27.04.22 15:21:45
Validat / Publicat: 27.04.22 20:25:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 3632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Platou cu crustacee, fructe de mare, no comment

MarinaCoPHONE
[30.04.22 13:07:56]

@Michi: demult îmi facea cu ochii taverna racilor, dar prețurile mi se păreau un pic cam mari. Acum uitându-mă la farfurii mai ca ar merita să încercăm, devreme ce avem și la Iași.

Presupun că doar de Florii este așa de aglomerat. Și în Iași de Florii cele 3 restaurante cu pește funcționează doar cu rezervare în prealabil.

Să vă fie de bine! Și la cât mai multe ieșiri.

resita2009
[03.07.22 10:56:45]

@Michi:

P 4. Platou cu crustacee, fructe de mare...

ptiu ce bine arata, las acum gulasul de-l prepar pe aragaj, la 32 de grade si plec la Taverna Racilor... mi-ai stricat ziua cu poza asta, nici foame nu-mi mai este, nici tauica de casa nu mai intra... doar berea

Sper ca a fost gustos si apreciat, daca nu data viitoare cand mai treci pe acolo pune-l la pachet si trimite-l la mine ... platesc costul transportului

MarinaCo, resita2009
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: