ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2022
ÎNSCRIS: 05.06.21
NOV-2021

încărcat de pe telefon!

Curtea Domnească

Curtea Domnească din Curtea de Argeș și zona înconjurătoare este un loc încărcat de istorie. Pe o suprafață relativ restrânsă este clădirea monumentului istoric cu curtea și clădirile sale, muzeul de peste drum, parcul orașului, o mulțime de terase și locații de cazare. Nu prea departe este și mănăstirea Curtea de Argeș cu acareturile și legendele sale sinistre dar e așa de supralicitată că deja când aud de asta mi se face părul măciucă. Mai vreau să văd și altceva în Curtea de Argeș.

Lângă Curtea Domnească e o mare parcare unde sigur găsești loc. Chiar și în vârf de sezon, Curtea de Argeș e un oraș micuț și îl rezolvi repede astfel că turiștii nu prea au ce sta mult și eliberează orașul.

Este centrul orașului Curtea de Argeș și are o mulțime de indicatoare spre o mulțime de minunății ale locului: lacul și barajul Vidraru, cetatea Poenari, Transfăgărășanul cu lacurile și cascadele lui, Bâlea, diverse locații din oraș. Prin Curtea de Argeș se ajunge, practic, în Făgăraș, prin partea sudică, trecând peste dealurile muscelene ale Argeșului.

Intrarea la Curtea Domnească se face pe sub un fel de turn cubic și lat, cu tunelul ăsta de trecere care este accesul în reședință. Pe vremea lui Basarab I, după 1310 s-a construit palatul domnesc, biserica, turnul și zidul. Biserica este masivă, din piatră, cu arhitectură în stil grecesc. În curte mai este o casă țărănească unde locuia îngrijitorul monumentelor.

Peste drum vedem Muzeul Municipal cu bustul lui Mihai Viteazu în față. Este o casă cam ponosită, pe care trecerea timpului a lăsat urme deși e, cât de cât, îngrijită. Au o expoziție de papirusuri și un panou informativ în față care cuprinde și harta orașului.

Peste drum e parcul cu multă vegetație, arbori și arbuști, scări largi din piatră, bănci și tot ce trebuie pentru relaxare. Cadrează cu locul că până și parcul pare arhaic. Ce nu l-aș vedea pe Matei Basarab, pe bancă, în parc, la vreo șuetă cu familia...

E o intersecție de drumuri acolo și peste drum încep terasele, care mai de care, ba la parter, ba la etaj, cu perdele-n vânt, cu improvizații, cu praf. Era noiembrie și multe erau bântuite bașca mai venise poliția la biserică ????, ne hlizeam cu asta plus, nu erau vremuri tocmai bune pentru horeca. În colț, peste drum de parc este restaurantul domnesc dar e pustiu. Nu prea departe este și Casa Domnească dar nici ea nu pare să aibă vremuri mai bune. Așa-i când trăiești cu strămoșii în spate, viață e mai complicată. Totul e domnesc aici.

Curtea de Argeș este un loc încărcat de istorie. A fost prima capitală a Țării Românești, înainte să se mute la Târgoviște. Strălucirea vremurilor de odinioară se mai păstrează în amintiri. Pensiunile orașului subzistă, nefiind mare bătaie pe ele. Orașul e frumos de vizitat dar e micuț. Este la o altitudine de 450 de metri și, cu munții în coastă, păstrează o climă răcoroasă deși vara-l mai paște câte o caniculă, ocazional. Argeșul încă mai păstrează codri seculari. Râul Argeș nu-i departe.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

O zonă veche. Frumos, normal,

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ehei, ne-am distrat bine acolo. Poliția era după ușă.

Trimis de Mioritik in 21.04.22 14:33:29
Validat / Publicat: 21.04.22 16:23:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CURTEA DE ARGEŞ. A mai fost în/la: mănăstire

VIZUALIZĂRI: 753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P37 Curtea Domnească, Curtea de Argeș
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19300 PMA (din 17 voturi)

[21.04.22 17:27:17]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

adrianaglogoPHONE
[21.04.22 18:53:15]

@Mioritik????????: Asa este, orasul vecin cu cel in care locuiesc este minunat, plin de istorie si legende.

Ceva amuzant: pe cand nepoatele mele aveau 5 ani, le-am dus acolo, le-am aratat Manastirea, Necropola Regala si Fantana lui Manole. Le-am explicat, pe intelesul lor despre fiecare.

Seara le-am intrebat ce le-a placut mai mult.

Raspunsul a venit imediat, identic la amandoua: inghetata de langa Fantana!

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[21.04.22 19:18:26]

@adrianaglogo: ????

Evideeent!!!

Eu ziceam la fel și la 20 de ani.

De fapt noi am ajuns la Curtea de Argeș din greșeală, la un mare chef, La Costică pe care-l recomand oricând, cu ochii închiși. Uai, ce afinată are!!!

Aveam rezervare pe lângă Câmpulung dar se băga poliția sanitară în seamă, cum era atunci, sau cum îi zice... Și-atunci ne-am pierdut, cumva, urma.

Vizita a fost minunată dar cheful de după ce beton a fost!

adrianaglogo, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Curtea de Argeş și împrejurimile: