ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2022
Business
REZONABIL

încărcat de pe telefon!

George Coșbuc la Eforie Sud

Eforie Sud mi-a plăcut întotdeauna. E micuț și cochet. Are de toate pe o suprafață mică. De fapt, spre sud sunt zone mai ample dar, totuși, e micuț. Ajungi repede în orice loc.

Am fost de mai multe ori și-am avut cazare în diverse locații astfel că am cam scotocit peste tot.

În 2020 când toată lumea era derutată, am încercat o ieșire de nouă nopți și ne-a și ieșit pasența. Era frumos ca întotdeauna doar că era pustiu peste tot. Era început de sezon, 4 – 6 iunie și nu prea cald dar destul pentru a intra în mare. Am prins, totuși, și o furtună cu grindină pe la 5:00 după-amiază, pe 5 iunie, care a alungat pe toată lumea de pe plajă. A fost cod de nu știu care, se anunțase și se știa că vine. Eram la Capul Turcului. S-a potolit repede dar seara aia tot ud era asfaltul deși a doua zi a ieșit un soare strălucitor de toată frumusețea.

Era cam pustiu și abia vedeam câte un om ici – colo deși pe plajă se adunaseră câțiva. Ofertanții stăteau pe la tarabe în doru – lelii și terasele cam frecau menta. Aveam locurile noastre preferate dar totul era diferit.

Cazarea am ales-o la pensiunea George Coșbuc de pe Strada Ștefan cel Mare intersecție cu Strada Falezei. Este chiar în colț, ultima clădire spre mare și are un aspect de castelaș deși are doar parter și etaj, ei bine, acoperișul are un fel de turnulețe acoperite cu țiglă și îmi place cum arată. La etajul întâi au balcon frumos de unde se vede marea și e minunat să servești cafeaua acolo sau altceva, dacă ai de unde pentru că pensiunea nu oferă dar prin vecini se găsește ușor. Noi am avut cameră la parter deci fără balcon și fereastra dădea spre curte deci fără peisaj din cale-afară dar compensa prin faptul că imediat vedeam marea, de cum ieșeam pe poartă. Am stat doar două zile dar într-una din dimineți mi s-a năzărit să ies pe faleză la admirat răsăritul, pe la 6:00 – 7:00 dimineața și nu eram singura persoană care făcea asta. Aveam nevoie de aer. Am stat un timp pe pământul cu ceva urme de verdeață de pe faleză înaltă. În dreapta era micul parc. Am stat maxim jumătate de oră, până m-a luat frigul. Era plăcut însă confortul, lider de piață, își cerea drepturile. M-am întors la somn și am dormit chiar bine.

La ușa camerei, pe hol, deasupra aveam un cuib de rândunici. Era un fel de hol deschis care ieșea spre curte fără ușă. Era și un fel de pridvor la intrare unde se adunau seara oamenii casei la șuetă.

Proprietatea are o curte largă unde era amenajată o terasă cu acoperiș, televizor și ceva mese. Din partea aia se putea intra în bucătărie unde se putea găti. Aveau aragaz și cele de trebuință. Făceam doar cafea acolo.

Camera era confortabilă și avea un tablou cu un elefant deasupra patului. Asta nu uit. Îmi stârnea amintiri urâte. Altfel, era bine. Aveau TV bine plasat, se putea urmări confortabil, gresie pe jos și un frigider mic în cameră. Mobilierul era plăcut. Am avut confort suficient.

Aș mai fi stat dar era o atmosferă stranie peste tot. Mă bucuram să mă întorc acasă.

Străzile erau răscolite de lucrări și totul părea un șantier.

Habar nu am unde am stocat pozele de atunci, abia dacă am găsit câteva. Aveam mai multe dar... asta-i. În definitiv, totul se pierde în timp...

despre SERVICII

Cu serviciile a fost totul bine, nici n-am avut prea multe de împărțit. O fată era în permanență la locație. Își făcea saramură de pește la prânz în mica bucătărioară.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Condițiile au fost bune, am avut toate cele necesare.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am găsit de toate prin vecini deși mai puțin decât de obicei că nu avea cine consuma.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am fost pe la Splendid și pe la Capul Turcului, mai mult de bifat, așa. Îmi plac locurile alea.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ne-am distrat bine peste tot pe unde am fost.

Trimis de Mioritik in 21.04.22 01:02:58
Validat / Publicat: 21.04.22 07:34:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD. A mai fost în/la: ...

VIZUALIZĂRI: 751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Eforie Sud

cata2106PHONE
[21.04.22 10:23:16]

Oare cum de a ales proprietarul numele de George Coșbuc la o pensiune în Eforie Sud?

O fi fost pasionat de poezia lui Coșbuc? Sau aici o fi stat poetul când venea în sejur pe litoral tocmai de lângă Năsăud?

[21.04.22 10:30:17]

@cata2106: Era o explicație evidentă dar nu mai țin minte. Nici pozele nu le mai găsesc. Mi-amintesc, însă, bine, furtuna de la ora asta 5:00 (după-amiază), orășelul pustiu, căldura de dimineață și starea de spirit stranie.

Să fiu sinceră, ăsta e orășelul de pe litoral care îmi place cel mai mult. De fiecare dată când merg e altfel. Anul trecut nu am fost dar vara asta merg iar, tot în iunie dar la altă cazare.

Nasshu
[21.04.22 11:03:35]

@cata2106: sunt doua vile acolo una linga alta, Cosbuc si Eminescu.

Sper sa nu ma insele memoria, am copilarit in Eforie Sud, acolo m-am nascut dar au trecut multi ani de atunci (cca 45 de cand am schimbat domiciliul):

Sunt constructii vechi de pe vremea ' ' raposatului'' (erau si cand am fost eu copil) si tot asa se numeau si pe vremea aia. Actualii proprietari au pastrat numele si le-au renovat / reintrodus in circuitul turistic.

[21.04.22 11:14:04]

@Nasshu: Da, de pe vremea răposatului dar nu cred că au fost construite în vremurile alea ci înainte pentru că arhitectura e cochetă nu simplistă cum se făcea atunci. Oricum, arhitectură din Eforie Sud e un amalgam și îmi place maxim. Ba vezi un castelaș micuț cu turnuleț, ba vezi un monolit de piatră, tot micuț dar ca o fortăreață. Ce să mai spun de moschee? Unde mai vezi stațiune cu moschee? Și fix lângă moschee e un restaurant de familie cu mâncare foarte bună, într-o curte interioară. Cred că au și cazare acolo. Ia să verific, poate mai merg. Am mâncat bine la ei.

cata2106PHONE
[21.04.22 11:16:47]

@Nasshu: posibil ca numele sa fie pus dintr-un exces de patriotism întâlnit in vremuri de mult apuse.

Eu am copilărit aproape de locurile natale ale lui Coșbuc si eram curios daca are vreo legătură aceasta pensiune cu poetul

Nasshu
[21.04.22 11:18:46]

@Mioritik????????:

100%, in 70' erau pe pozitie ca sa zic asa . acum vechimea lor exacta nu o stiu. Am acasa monografia localitatii, daca o gasesc poate scrie in ea si cand au fost facute.

[21.04.22 11:24:09]

@Nasshu: ????

crismisPHONE
[21.04.22 12:59:28]

@Mioritik????????: Și mie-mi place maxim Eforie Sud! Mi-ai făcut poftă, în vara asta sigur mă reped măcar vreo 2 zile!...

[21.04.22 16:11:21]

@crismis: Păi de la tine, e aproape (cred),

Distracție plăcută!

Și eu abia aștept. Anul ăsta stau pe lângă rond, două nopți.

Dacă mă crezi că am avut cazare și în casa lui Răzvan Botezatu... Apoi a dispărut de la TV. Eu credeam că e turist, el - nu că e casa lui. Ciudățenie a fost... Și Andreea Bănică e tot din Eforie Sud. Parcă și-un actor era, da: Nicu Constantin.

cata2106, crismis, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea George Coșbuc: