ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2022
    APR-2022
    Prieteni
    EXCELENT

încărcat de pe telefon!

3 zile în Istanbul la Castle Franco suites!

Un coleg de pe Afa spunea într o postare ca atunci când îți e dor de Turcia dai o fuga la Edirne și dacă îți e din nou dor mai dai o fuga la Istanbul asa am procedat și eu. În urma cu aproximativ 4 luni când am vizitat Edirne mi-am dorit sa ma reîntorc în Turcia de data aceasta alegând Istanbul și optând pentru o mini vacanță de 3 nopți...

Rezervarea a fost făcută prin decembrie și alegerea a fost Castle Franco suites datorită prețului și poziționării. Am fost 4 adulți și conducând în 2 a fost totul ok.

Drumul a fost la dus prin Razgrad dar la întoarcere am optat pentru o alta variantă. Acest traseu prin Razgrad, Târgoviște s-a cam deteriorat.

În vama la Hamzabeyli am stat aproximativ 1ora și 20 minute fiind într-o zi de Vineri și ajungând la 8.20 dimineața. Se anunțau 2 zile frumoase în Istanbul urmând ca duminica sa fie urat și sa plouă...

Am avut puțin noroc în ideea ca duminica a fost mai frig dar a început sa ploua spre seară. Au fost 3 zile pline în care am vizitat din nou moscheele, palatul Topkapi, plimbare pe Bosfor, plimbare în Taksim și pe renumita strada Istiklal, un prânz în Ortakoy la renumitul cartof????, Grand bazar dar și pe cel de mirodenii cât și Aquarium Istanbul.

Pot spune ca după 3 zile am adunat 68000 de pasi... recordul fiind stabilit a 2 zi 30000de pași.

Asa este Istanbul îți dă energie... si voie bună! Sa nu credeți ca nu am mers și cu mijloacele de transport în comun sau cu taxiul... Ba da...

Despre hotelul ales pot spune ca mi-a depășit așteptările. Mic și foarte cochet. Și nu degeaba are acea nota mare pe Booking.

Este situat la 50 metrii de stația de tramvai Cemberlitas. Are 7 camere.

Noi am avut o camera dubla mare dar au și camere mai mici.

Kevin băiatul de la recepție super amabil!

despre SERVICII

Tot personalul este serviabil, corect dispus oricând sa te ajute.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera foarte curata... Probabil în Istanbul este cea mai mare camera la care am stat și am stat la multe hoteluri...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am avut mic dejun inclus în preț. Nu foarte diversificat dar suficient. Erai servit direct cu o farfurie pregătită și mai aveai omleta sau oua plus ceai și cafea...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Poziția excelenta.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Fiind aproape de principalele obiective din Istanbul fiind aproape de multe restaurante.

Trimis de M'Liviu in 20.04.22 23:21:29
    Validat / Publicat: 21.04.22 07:26:40
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1332 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (M'Liviu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 La Topkapi

[21.04.22 07:25:45]

Mutat în rubrica "Castle Franco Suites, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [21.04.22 07:30:36]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Sandy10PHONE
    [21.04.22 17:32:03]

Salutare îmi poți spune te rog cum v ați descurcat cu parcarea?

[21.04.22 20:07:26]

@Sandy10: Salut am parcat la un Otopark din apropiere. Sunt o grămadă. 150 lire pe zi. Am parcat vineri la prânz și am luat mașina luni dimineața. Totul e în regulă.

[21.04.22 20:10:02]

@webmasterX: Este ok poziția. Mulțumesc!

elenaadinaPHONE
    [22.04.22 11:38:26]

Frumoasă escapada, sigur v-ați încărcat cu energie pozitivă!

Frumoasă și cazarea, mi-a plăcut!

????????

Sandy10PHONE
    [22.04.22 11:46:15]

@m liviu: multumesc

Yoda
    [22.04.22 13:53:12]

@m liviu:

Ce varianta? Prin Veliko Tarnovo? A fost mai bine?

[22.04.22 19:13:41]

@elenaadina: Da am prins energie pana în vara când urmează concediul tot în Turcia ????. Mulțumesc pentru vizită!

[22.04.22 19:16:48]

@Yoda: La întoarcere am luat o pe Radnevo, Stara Zagora apoi Veliko Tarnovo! Asa a dat și Waze ul! În mașina noastră s-a votat ca este mai buna aceasta varianta! ????

Yoda
    [22.04.22 19:49:49]

@m liviu: Nu e mai lung cu vreo 20 de minute? Eu am venit in toamna tot prin Veliko Tarnovo, dar prin Yambol si pe langa Sliven, iar din Gurkovo mers spre nord spre Veliko Tarnovo. Mi se pare o varianta la fel de rapida ca cea prin Razgrad.

[24.04.22 05:17:17]

@Yoda: Da este un pic mai mult de mers prin Stara Zagora. Aceasta varianta prin Yambol am folosit o și eu în trecut.

Ciudat ca la dus în timp ce ma îndreptam spre Turcia și aveam waze ul pornit îmi arata sa mai merg spre Varna încă vreo 20 km din dreptul intersecției ce intrii in Razgrad. Evident ca am omis această rută continuând prin Razgrad.

⭐ValentinB_88⭐
    [03.06.22 12:10:15]

Au fost 3 zile pline în care am vizitat (...) Aquarium Istanbul

Chiar interesant acest obiectiv. M-am uitat pe poze si arata WOW. Ma gandeam acum cum sa fac sa mergem acolo, cred ca leg cu penultima zi cand plecam din Istanbul si mergem spre Edirne (unde avem si o noapte de cazare).

Cum ti s-au parut tarifele de la taxi? E la km sau la mica intelegere? Noi avem cazare pe partea asiatica si va trebui sa merg zilnic ori cu marmarayul ori cu taxiul dar ma gandesc ca este mult mai scump taxiul vs marmaray despre care au spus colegii ca ar costa extrem de putin, cateva lire...

marc2010
    [04.01.23 20:03:27]

salut

M-ar interesa mai multe detalii vis a vis de pozitia hotelului pe care l-ati ales in Istanbul (Castle Franco Suites), referitor la nivelul de agitatie din zona de amplasare, apropierea de obiective importante de vizitat, facilitati de deplasare in zona.

multumesc anticipat

adrian

[...]

[04.01.23 20:45:07]

@marc2010: Salut hotelul este aproape de statia de tranvai Cemberlitas la o stație de parcul unde se afla cele 2 moschee si palatul Topkapi.

In partea cealaltă esti la o stație Grand bazar. Noi am stat si in vara aceasta cand ne am intors din Antalya 2 nopti împreună cu cei mici si ne am descurcat atat cu tranvai metrou cat si pe jos.

Istanbul noua ne place mai mult pe jos sa l parcurgem atat cat poți!

Alegeri inspirate si vacante frumoase!

marc2010PHONE
    [04.01.23 20:55:13]

@m liviu: multumesc.

O seara buna!

[04.01.23 21:03:20]

@marc2010: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor de tip date personale (nume, numere de telefon, adrese de mail etc) — sunt interzise, de ceva timp, și de lege. Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (click pe „pliculeț”).

elenaadina, M'Liviu, marc2010, Yoda, ⭐ValentinB_88⭐