ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2022
ÎNSCRIS: 17.07.13
JUN-2021

Safari în deșert cu cina inclusă - ziua 2, Circuit Dubai

Safari în deșert cu cina inclusă- ziua 2, Circuit Dubai

5.06.2021. Am fost preluati de jeep -uri de la hotelul Hilton Garden Inn Dubai Al Muraqabat - Deira, Dubai, cam pe la ora 17.00 si am fost condusi la punctul de intrare in desert, situat la iesirea din orasul Dubai, unde a inceput nebunia cand pe 4 roti, cand pe doua roti printre dune cu nisipuri unduite. In parcursul nostru am trecut pe langa ferme de camile si ne am bucurat de un splendid apus de soare in desert si am ramas uimiti de viata din desert-doi curpeni de pepeni galbeni in plina vegetatie!

Dupa un safari plin de adrenalina si inedit pentru multi, seara, am servit cina la

Fortareata desertului, Sahara, unde am fost intampinati cu fresh uri reci din fructe locale, ceai si cafea

Fortareata desertului, Sahara, este un loc în deșert situat în Emiratul Dubai la numai 25 de minute de mers cu mașina de turnul Burj Khalifa.

Fortareata Sahara este amplasata pe un areal de dune de nisipuri valurite cu o suprafata de 37 milioane de metri patrati, înconjurate de floră și faună regională indigenă, într-un peisaj tipic de oază de deșert. Oaza Sahara dispune de un souk (bazar) tradițional, cort în stil beduin, o experiență culinară de 5 stele cu divertisment arab live spectaculoas și multe altele. In aceasta Rezervație naturală oaspeții locatiei se bucura de o experiență de adevărată ospitalitate, moștenire și cultură arabă, într-un mediu calm, nocturn. Acest complex de divertisment de ultimă generație cuprinde spectaculosul Amfiteatru Al Sahara si Centrul Ecvestru Al Sahara Desert Resort.

Aici te poti bucura de plimbare cu cămile (2 cămile), pictura cu henna, plimbare cu calul, foto cu soimul, muzică arabă live, spectacol de dans: al parului, Tannura, din buric, al focului.

Aici am servit cina: kabab, priptura de miel, preparate grill, cină bufet internațional de la hotel de 5 stele Jebel Ali Hotel & Golf Resort, apă minerală, băuturi răcoritoare, ceai și cafea. Berea si vinul s au platit. Tarziu cu stele pe cer ne am indreptat spre hotel cu aceleai jeep uri, cu satisfactia unei zile unice din existenta noastra.

Nu am a folosi cuvinte multe si mestesugite, mai bine las fotografiile si video -urile sa vorbeasca!

Trimis de ile57b in 20.04.22 10:39:14
Validat / Publicat: 20.04.22 11:23:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 278 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ile57b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 yoga in desert

• Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin emirate: