ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2010
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Parerea mea, mon cher!

Salutare tuturor!

Am sa incerc sa-mi exprim parerea vizavi de cele mai importante puncte dezbatute pana acum, fara a avea pretentia ca pot fi obiectiv. Tocmai de aceea am pus titlul "Parerea mea... ".

Asadar sa incep cu... inceputul, si anume TRASEUL:

Am intrat in Bulgaria pe la Vama Veche si am fost mandru de soselele din Romania. Pentru o sosea care face legatura intre 2 tari, cu pretentia de a fi si E, e o ruina (la care chipurile se lucreaza, dar doar la nivel de restrictii de viteza - 40 km/h pe 15 km. lungime!!! ), cat despre autostrada... o fi fost candva autostrada. Doar separarea benzilor de mers cu balustrade de metal iti dau impresia ca ai putea fi pe o autostrada. In schimb e fain drumul prin munte si aici e buna si soseaua.

La faza cu viteza si politzai, daca nu vreti sa o luati razna din cauza restrictiilor de viteza, luati in vizor o masina (sau un sir de masini) de Bulgaria, care merge pe placul vostru si... drum intins in spatele lui, fara probleme. Media de viteza poate fi astfel 90-100 km/h.

Dar, pt. a fi corect, trebuie sa spun ca doar la dus am vazut un echipaj de politie in Varna - nu sunt nici pe departe pandari ca ai nostri - la intoarcere, in tara am gasit 3 filtre pe 130 km.

CONCLUZIE: Romania vs. Bulgaria = 1 - 0 la capitolul sosele (bineinteles pt. traseul ales de mine).

O sa continui cu cateva impresii despre Sunny Beach: cel mai important aspect sesizat de mine e ca in statiune se practica niste preturi absolut NESIMTITE, e belea,

litoralul romanesc poate fi considerat cantina saracilor sau magazin de second hand in comparatie cu preturile din Sunny - majoritatea preturilor au aceleasi cifre ca in Romania, fie mancare, fie imbracaminte/incaltaminte (uneori mai mari),

insa paritatea leu/leva e de 0, 44/1, asa ca... e belea. In ceea ce priveste posibilitatea de a te distra in afara hotelului, in special pt. familiile cu copii, sunt de asemenea sub noi.

Vreo 2 pseudo-Luna Park si alte cateva masinarii imprastiate aiurea prin statiune (cu preturile lor minunate).

CONCLUZIE: va dau cuvantul meu ca nu sunt un patriot inrait (nici macar simpatizant PDL sau tanti Nutzi) dar Litoral romanesc (Mamaia) vs. Sunny Beach = 1-0.

Si acum un pic de impresie despre mitul numit marea la Bulgari: JALNICA... si am citit asta si in postarea lui zpedro.

Aceleasi alge infecte, acelasi miros nesuferit. Eu am facut plaja in ultimii 3 ani la Modern in Constanta si ma mai duceam si prin Mamaia.

Intr-adevar in Mamaia am gasit si alge si mirosea naspa, dar la Modern niciodata si apa era limpede. Unde o fi marea aceea ca clestarul? ! - poate la turci, la greci... CONCLUZIE: Romania vs. Bulgaria = 0-0 sau, cu alte cuvinte, ce da Dumnezeu (si marea).

RIU EVRIKA:

1. Cazare: nimic care sa te dea pe spate.

Mobilier mai mult decat modest pt. 4 stele, camera mare (dar nu am inteles la ce foloseste sa fie mare...),

un aer conditionat de rahat (sa va fereasca Dumnezeu sa nimeriti pe o canicula adevarata ca ati pus-o).

Este un sistem centralizat de aer conditionat care la viteza maxima (care la ei este 1, nu 3, nu va speriati) si la minimul de grade (5 adica), e ca si cum ti-ar face cineva vant cu evantaiul si, eventual ai avea si usa de la frigider deschisa. La WC curgea un pic apa din rezervorul WC-ului.

Am rugat-o (inclusiv cu 15 leva) pe coana receptionera sa-mi dea o camera unde sa fie liniste si mi-a dat-o - exact deasupra barului unde seara era discoteca pana cel putin pe la 12, 00 de sareau pernele din pat din cauza basilor - MARFA.

Apropo, am stat in corpul D, cu vedere la mare, la primul etaj. La plecare mi-au zis sec "la revedere" si cu asta basta... nu tu "v-ati simtit bine? ", "mai veniti la noi", alea-alea - Pa si pusi.

CONCLUZIE: Am stat in Romania la 3 stele in conditii... cel putin la fel de???

2. Mancare/bautura: noua ne-a placut mancarea si bautura. Aveai de unde sa alegi si, cu exceptia micului dejun, o diversificau zilnic. Bineinteles ca nu veti gasi mancarurile si aromele din Romania dar sunt OK si in exces.

Mi-e greu sa cred ca poate ramane cineva flamand. Dulciurile si inghetata sunt f. bune.

La bauturi, tinand cont ca sunt gratis si fara limita, merg. Noua (adultilor) ne-au placut vinurile rosu si roze si lichiorurile de menta si curacao. Chiar si berea era bunicica. La sucuri nu ne-a placut Pepsi-ul lor, restul erau in regula.

Despre restaurantele cu specific, nu pot spune decat despre cel asiatic (la cel bulgaresc nu am fost) - nu prea are nicio legatura cu un restaurant asiatic adevarat. Este doar o simulare nereusita a unui restaurant cu specific asiatic si mai se tin si de rezervari din timp in conditiile in care nu l-am vazut full niciodata.

CONCLUZIE: Pt. pretentosi si pt. cei cu copii care nu papa decat aia sau aia s-ar putea sa nu fie tocmai in regula. Risipa-i mare!

3. Distractia: piscina interioara este o bijuterie, atat pt. adulti cat si pt. copii. Cireasa de pe tort insa o reprezinta echipa de animatori.

Nota 10 cu felicitari, 7 stele, sunt "Burj al-Arab"-ul animatorilor. Seful lor, Milo, nu stiu cu cat o fi platit dar se vede ca face totul din pasiune. chiar ii place ce face si e "The Best". Zilnic antreneaza lumea la jocuri, gimnastica in piscina (super fain), cantece si dansuri cu copiii, spectacole f. faine in fiecare seara - sunt extraordinari.

Mai exista si sala de fitness dotata decent, sauna (n-am fost la sauna, nu stiu cum e), mese de ping-pong.

De asemenea si personalul de la baruri este f. amabil. Cu barurile am insa o problema - atat cel de pe plaja, cat si cel de la piscina se deschid la 10, 00 si inchid la 18, 00. Ori, la mare, lumea incepe plaja de pe la 08, 00 si o termina uneori dupa 19, 00... Nu mi s-a parut a fi bine gandit acest program.

Au si o sala de Internet in incinta hotelului, unde 1/2 ora costa 4 leva!!! CONCLUZIE: In mod cert punct pt. ei.

CONCLUZIE FINALA (si daca doreste cineva amanunte voi raspunde cu placere) : NU mai venim in Sunny Beach in urmatorii... 20 de ani. Ne va fi dor de echipa de animatori dar nu se merita doar pt. asta. Imi pare rau ca am cam fost pe invers fata de cele scrise inainte despre Sunny Beach si Riu Evrika dar este... PAREREA MEA, MON CHER!

P. S. Vizitati neaparat Nessebar, dar cu autobuzul. Trenuletul e mai scump ca taxiul, iar pe jos... sunt peste 5 km. de la Riu Evrika.

Trimis de PeterCook in 11.07.10 12:47:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PeterCook); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.10 19:40:34]

Felicitari pentru impresii si punctaj maxim, asta pentru ca mi-a venit inima la loc dandu-mi seama ca nu am innebunit si nici nu mi-a scazut vederea (si restul simturilor) eu postand impresii aproape identice despre statiune si mare. Fetele de pe site au presupus ca de vina e faptul ca am fost single in sejur dar tu vad ca ai mers cu familia. Slava Domnului ca nu trebuie sa consult doctorul. O seara placuta!

[11.07.10 20:55:46]

Fetele presupun totdeauna altceva decat ... Eu presupun ca daca nu ma duceam cu familia ar fi fost muuuuult mai cool (daca nu as fi avut familie, bineinteles) deoarece urlau hormonii (si alcoolul) in "straineze" in timp ce "strainezii" erau mai tot timpul fleasca. Oricum, am incercat sa nu fiu prea alaturi de celelalte postari altfel cred ca as fi mai avut cate ceva de spus si de scazut notele. Cert este ca nu regret experienta dar nu o voi relua.

ciubaka
    [12.07.10 13:14:13]

Excelent review!

DomnulQ
    [12.07.10 19:35:45]

Sincer nu stiu ce sa spun!? Am citit si ce a scris Flavius, si ce ai scris tu. Par comentarii xerox, elaborate si cu tema clara: DENIGRAREA litoralului bulgaresc.

Cum mi-am dat seama? Foarte simplu! Idignarea ta nu este individuala, pentru ca ai ratat un concediu sau te-au deranjat anumite lucruri care tin de cazare, mancare, servicii, etc, este un falsa in opinia mea. Am citit sute de espuneri a unor oameni nemultumiti de un sejur in Bulgaria, dar foarte VERIDICE. Un roman nemultumit de un sejur reactioneaza ca tipologie asa:

1. nu recomand acest hotel -camere urate

2. mancarea nu este variata si gustoasa

3. piscina este mica

4. personalul nu este serviabil

Invariabil, apoteOtic romanul spune: NU RECOMAND ACEST HOTEL

Voi (Tu, Flavius) ?

Am fost la Mamaia si era mult mai bine!

- apa curata (la hotel Modern alge niciodata), hoteluri mai prietenoase, mancare mult mai gustoasa la Mamaia.

Daca voi cei care lucrati, sunteti actionari pe la hoteluri romanesti sau lucrati pentru Elena PRIMA DOAMNA DIN TURISM, doriti sa atrageti tursti nu recurgeti la trucuri ieftine, chiar nu este cazul...

Un turist care a fost o sigura data in Bulgaria, intr-un singur loc, intr-un singur hotel, intr-o singura camera, intr-o singura piscina nu o sa spuna n-am sa mai trec 20 de ani prin tara sau statiunea asta.

Eu merg in Bulgaria pentru a 6-a oara si tot nu pot sa trag o concluzie ferma. Stiu cate ceva: relieful, potentialul, infrastructura litoralului bulgaresc este mult mai ofertant decat litoralul romanesc. Daca vrei iti explic si tehnic de ce lucrurile stau asa (din pacate!). Mai bine intreaba-i pe cei de la TUI, ca stiu mai bine decat mine de ce litoralul bulgaresc este pe locul doi in Europa dupa Turcia la raportul calitate/pret? De ce sute de chartere aterizeaza zilinic la Varna si Burgas cu turisti nemti, englezi, nordici, italieni?

Cate aterizeaza pe Kogalniceanu?

Hotelul acesta face parte dintr-un concern german care are hoteluri la tarmul tuturor marilor si oceanelor, mai putin pe tarmul romanesc!

ps: Salutari lui Boc si Tanti Nuti chiar din Sunny Beach

Un singur loc de pe litoralul romanesc se poate lauda cu un farmec aparte Vama Veche-2 Mai, restul, acum in prezent este tacere...

[12.07.10 20:08:56]

Stimate DomnuleQ, daca-mi permiteti, voi face cateva precizari:

- nu mi-am propus sa denigrez Bulgaria

- daca doriti date personale despre mine, vi le ofer fara retinere pe mesaj privat (le veti putea verifica foarte usor) asta ca sa nu mai aruncati acuzatii gratuite

- mi-am expus propriile pareri ceea ce nu cred ca e interzis chiar daca acestea nu coincid cu ale dumneavoastra. Eu unul respect TOATE impresiile de pe site si le punctez, daca sunt frumos scrise si utile, chiar daca nu sunt de acord cu ele. Ar trebui sa intelegeti mai bine regulile democratiei.

- daca "salutarile" adresate "lui Boc" sunt o aluzie la faptul ca sunt din Cluj-Napoca inseamna ca dvs. faceti raspunzatori clujenii pentru situatia critica in care se afla tara astazi; daca e asa...

- a propos, sa stiti ca ma numesc Flaviu nu Flavius

O seara buna si mai multe lecturi pe viitor!

[12.07.10 22:35:38]

Stimate DomnuleQ,daca-mi permiteti, voi face cateva precizari: (asta-i xerox)

In mod normal nu ar trebui sa intru intr-o polemica cu d-voastra. dar, intrucat nu-mi respectati "parerea mea", trebuie sa va dau o replica.

Nu cred ca in postarea mea ati gasit vreun indemn pt. romani sa nu se mai duca in Bulgaria, nici macar eu nu am spus ca nu o sa ma mai duc in Bulgaria ci la Sunny Beach.

Faza cu Boc si Nutzi ... las-o balta ... si tu Flaviu nu te deranja sa-i aduci dovezi stimabilului.

In ceea ce priveste TUI si clasamentul lor, cred ca esti un pic cam naiv (sau poate lucrezi la TUI?... ei, cum ti se pare?!) daca te-ai fi asteptat ca un litoral acaparat de nemtzi (bravo lor din punctul asta de vedere, nu zic ca-i rau) sa fie cotat sub litoralul romanesc, sau sub altele unde marca gemana nu a avut atat succes in acapararea terenurilor.

In final, vreau sa-ti garantez ca daca vom fi sanatosi si cu bani si in anul care vine, in niciun caz n-am de gand sa merg pe litoralul romanesc. Voi incerca Grecia, Turcia sau altceva.

Dar cu sau fara voia ta voi ramane putin incantat de ceea ce am gasit acolo - parerea mea.

[13.07.10 11:14:37]

Chiar nu vreau sa jignesc dar cred ca merita sa spun si eu ceva legat de review.

Se vede ca nu ati mai iesit din tara pana acum si de aceea asteptarile dvs nu au fost pe masura.

Multi care pleaca din tara prima oara isi doresc sa gaseasca paradisul acolo unde se duc. Dar la 650E nu o sa gasiti nicaieri conditiile pe care spuneti ca nu le-ati gasit. In turcia costa de 3 ori mai mult iar in grecia (insule)... sigur o sa ziceti ca nu va mai duceti pt ca un hotel de 4 stele cu all inclusiv costa dublu decat aici si o sa vedeti ca nu au nici lcd in camera, nici mobilier nou-nout sau ludovic al VXII lea si nici macar mocheta pe jos.

Capitolul distractie: se pare ca ati ratat cele 2 aquapark-uri care sunt absolut minunate... era gratis autobuzul pana la ele... la o distanta de 10 min de mers

Ar fi fost o incantare pt copil

In privinta preturilor... ce sa spun... sa mergeti in grecia/turcia sa platiti aceleasi sume (sau mai mari)... dar in Euro... sa vedem atunci ce parere aveti. Daca doriti preturi mici va recomand cu caldura tunisia sau egipt

Marea/plaja... ati depunctat vartos o plaja minunata... categorisita cu blue flag... (la modern nu am auzit sa fie aceasta categorie de plaja) din cauza ca ati avut ghinion sa prindeti alge in apa.

Chiar daca nu am postat niciun review pana acum... am calatorit pe ici pe colo si pot sa-mi dau seama cand cineva face niste afirmatii doar datorita faptului ca nu a mai fost plecat din tara.

pd
    [14.07.10 13:45:17]

Nu pot sa nu comentez acest review... chiar daca fiecare are dreptul la o parere, dar avand in vedere ca ceea ce se scrie aici poate cantari in decizia unora pentru o vacanta reusita, consider ca parerile ar trebui sa fie obiective.

1. Traseul

Ai fost pe la Vama Veche... nu am fost pe acolo... deci iti respect parerea, doar daca te referi la traseul de la Vama Veche pana la Varna. De la Varna traseul nostru a fost comun, deci, permite-mi sa te contrazic. Asfaltul e de o calitate mai slaba dar se merge muuult mai bine decat in Romania.

2. Sunny Beach

In primul rand este mult mai mare decat Mamaia si din ce ai scris nu cred ca gresesc daca zic ca in afara de cativa metri in jurul hotelului + o cursa cu autobuzul pana in Nessebar nu ai facut. In concluzie nu cred ca esti in masura sa spui Romania vs. Bulgaria = 0-0. Asa ca fap divers, iti pot spune ca ceea ce gasesti la Mamaia in parcul de distractii, aici am vazut in mai multe locuri. In Mamaia ai un aquapark iar in Sunny Beach am vazut cel putin 3 care sunt peste ceea ce ai in Mamaia. Locuri de distractii am vazut... dar fiind cu un copil mic... am ingitit in gol si m-am dus la culcare

Despre plaja/mare... imi pare rau ca timpul nu a tinut cu tine, dar sunt absolut sigur ca nu ai gasit mormanele de alge care sa fie lasate acolo de saptamani intregi, fiind un focar de infectie. Problema cu algele nu ar trebui sa te faca sa depunctezi plaja pentru ca ai fost la Marea Neagra. Daca vroiai altfel de mare, mergeai in Grecia, Croatia...

Despre plaja... te contrazic! In Romania, in fiecare an cand ajungeam pe plaja (dupa ce cautam un loc unde sa ne asezam - nu sezlong/prosop gratuit ca aici) trebuia sa fac curat pentru a se putea juca fetita mea (sa adun mucuri de tigari, capace de tot felul...). Aici nisipul era impecabil.

De unde pana unde concluzia ca Romania vs. Bulgaria = 0-0 .... dar e parerea ta....

1. Cazare: nimic care sa te dea pe spate .... dar decent (permite-mi sa complectez).

Daca te uitai putin la poze inainte de a lua biletul, vedeai unde e discoteca si ca vederea la mare inseamna sa ai in fata ta aleea foarte circulata. Din aceasta cauza eu am luat camera cu vedere la parc si nu la piscina sau la mare. Preferam sa pot dormi in liniste cu un geam deschis. Daca vroiai liniste si vedere la mare... nu veneai la Evrika, sunny Beach e totusi o statiune mare .

Cat despre problemele cu WC-ul si aerul conditionat... la mine in camera totul a fost ok. Aerul conditionat mergea foarte bine.

Despre "coana" de la receptie... nu mai cuvinte de lauda din partea mea. Ne-a servit intr-un mod exceptional (fara a putea fi comparate cu acriturile din Romania) si toate astea fara a-i da macar 1 leva. Ba la sfarsit ne-a mai dat si un formular pentru card Riu.

Cu barurile... cred ca e doar problema ta (nu vreau sa o consideri o jignire). Barul de la piscina se inchidea la ora 18, dar nu ar trebui sa fi atat de carcotas sa critici asa ceva cand la o distanta de aprox 25m de el aveai 3 baruri la care puteaui servi cel putin aceleasi bauturi de dimineata pana tarziu seara.

La capitolul internet... eu i-am depunctat...

In concluzie... inainte de a critica ar trebui sa fi realist si sa iti dai seama ca pretul de aprox. 500-600 de euro platit pentru sejurul de 7 zile a unei familii cu un copil este mai mult decat decent. Poti sa mergi daca vrei in Croatia, Grecia sau Turcia si iti garantez ca nu ai cum sa te incadrezi in acesti bani la astfel de conditii. De fapt e imposibil sa te incadrezi in acesti bani pentru un concediu decent in tarile mai sus mentionate.

Ca o paranteza, un coleg de birou a iesit cu 500 lei mai ieftin mergand in Romania la Venus, hotel de 3* cu mic dejun, 6 zile, conditii incomparabile cu ce am avut eu. Alt coleg - Croatia, 1000 euro (total cheltuit cu mancare), 8 zile, cazat la pensiune, isi faceau singuri mancarea. Alt coleg - Grecia, aprox. 1000 euro 10 zile, stat la pensiune, mancare/bautura din super market.

Hai sa fim realisti si obiectivi cand scriem un review si sa nu mai visam conditii de lux pe doi lei.

Mai vreau sa fac o singura precizare. Hotelul e Riu si nu TUI. Tui nu a acaparat terenuri. Tui e o agentie de turism care are niste standarde si contracteaza locatii care indeplinesc standardele lor. Din pacate, litoralul Romanesc, privatizat romaneste... nu indeplineste standardele (nu ca nu ar avea conditii, dar nu e asta interesul...).

Sper ca nu am suparat prin comentariul meu si un sfat pt cei care citesc pe acest site pentru a lua o hotarare: parerile sunt personale si nu totdeauna obiective, fiti realisti in ce priveste la ce trebuie sa te astepti pentru banii pe care ii dai. In orice tara, vorba buna face mult mai mult decat "mica atentie".

catalinsiatit
    [15.07.10 18:23:43]

Felicitari "pd" pentru comentariu obiectiv pe care l-ai facut la polemicile celor de mai sus. Nu cred ca nu ar trebui sa ne expunem parerile personale, dar sa le facem doar din punct de vedere personal, iar celor care comenteaza ca nu mai merg in urmatorii 20 de ani acolo, sunt liberi sa mearga in Romania si sa beneficieze de serviciile "excelente" de aici, conditiile sunt ok in RO, dar serviciile si masa sunt josnice, sa ne fie rusine cand cineva din afara iti spune ca a fost pe Litoralul Romanesc si a avut numai neplaceri, poate marunte, dar cand mergi in concediu te astepti sa fi tratat ca turist nu ca milog. Pentru cei ce doriti sa mergeti in Romania, nu va mai chinuiti sa postati aici. Va multumesc!

[16.07.10 20:55:57]

Citind acest review, am ajuns la concluzia ca, autorul este un pic carcotas!!

Sincer vorbind, litoralul romanesc a ajuns o "mizerie", nu il pot descrie altfel. Am fost acum o saptamana la mare, la noi, am trecut cu masina prin statiuni si am fost profund dezamagita! Nu ma refer la Marea Neagra care este aceeasi ca si la bulgari, ci la felul in care arata staiunile.

NU EXISTA grad de comparatie intre litoralul nostru si cel bulgaresc nici la cazare, nici la mancare si in nici un caz la curatenie si aspectul statiunilor per ansamblu. Litoralul nostru parca este o ruina, niste statiuni parasite....ingrozitor.

Mai conteaza si cum iti place sa te distrezi in concediu, ce anume cauti.....pentru mine Sunny Beach reprezinta o statiune curata in primul rand, mare si frumoasa, ai unde sa te plimbi si ce admira. Ca doar nu te duci in concediu pentru cumparaturi de la bazar sau supermarket!

Si mentionez ca am fost acum 4 ani pentru prima data la Riu Evrika si voi merge si luna viitoare, intre timp am mai vizitat si alte locuri (litoral) cum ar fi Bibione - Italia, Costa Brava - Spania, Nessebar - Bulgaria si va spun sigur ca ati scris acest review in ciuda tuturor celor care s-au simtit bine la Riu Evrika si au avut numai impresii bune! Deci eu am cu ce sa compar serviciile de la Riu; dvs aveti??

O seara buna!

[20.07.10 18:08:40]

Salutare dragilor. Am fost intr-un tur al tarii si nu am mai avut timp sa intru pe net. vad ca au aparut f. multe comentarii, unele pur si simplu ... rautacioase (ca sa nu le spun altfel).

Draga liviu 76, multumesc pt. recomandare dar am o problema (nu eu, fetita mea) cu deplasarea cu avionul.

In ceea ce priveste pretul platit, scuze, dar daca tu o ai avea un salariu de peste 3000 euro probabil ca ti se pare putin 650 (fara transport) si consideri ca e un pret prea mic pt. a pretinde prea mult. Eu nu am spus ca pretul nu a fost corect in raport cu serviciile ci am prezentat parerea mea si a familiei mele despre hotel si statiune. In ceea ce priveste pretul de 3 ori mai mare din Turcia .... las-o balta... nici cu transport cu avionul, care aproape dubleaza pretul unui sejur de 7 zile. ca sa nu mai vorbim de Grecia. Da, nu am fost plecat dar pot vedea si eu ofertele si am destui prieteni care au fost si in Turcia si in Grecia.

Cat despre plaja ce vrei omule sa ma prefac ca am fost incantat de mormanul de alge de 20-30 cm. de pe mal, de perdeaua de alge intinsa pe 1-2 m. de la mal, de algele care erau prin apa si cum te balaceai un pic cum o inverzeau. Fac ceva pe blue flag-urile primite daca nu sunt in stare sa le respecte.

[20.07.10 18:32:08]

Si acum o postare pt. clubul antiRomania-proBulgaria:

EU M-AM SIMTIT MULT MAI BINE PE LITORALUL ROMANESC - MAMAIA+CONSTANTA DECAT IN BULGARIA LA SUNNY BEACH.

Daca nu sunteti in stare sa gasiti hoteluri si restaurante mai mult decat decente si cu servire foarte buna in Romania e problema voastra. Nici nu o sa ma obosesc sa va dau indicii intrucat mi-am dat seama ca voi nu aveti niciun gand sa vedeti lucrurile OK din Romania. E problema voastra. Vorba lui flaviu, daca nu as fi citit o multime de impresii negative, de-a dreptul negative nu ca a mea, despre litoralul bulgaresc, as fi crezut ca sunt eu putin "stresat". Asa insa "stresatii" sunteti voi care incercati sa ma convingeti ca marea nu era imputita, ca aerul conditionat functiona corespunzator, ca e vina mea ca am primit o camera deasupra barului cu discoteca in conditiile in care am solicitat o camera linistita, ca trebuia sa apreciez imitatia aceea jalnica de restaurant asiatic (asta in conditiile in care sunt un mare amator de bucatarie asiatica si am fost in destule restaurante cu un astfel de specific), ca trebuia sa fiu incantat de bauturile oferite gratis si de faptul ca nu puteai gasi (contra cost desigur) o bautura decenta in hotelul lor etc, etc, etc.. Si nu ati vrut deloc sa vedeti faptul ca am apreciat f. mult piscina lor, animatorii, mancarea oferita.

lucianaalex, ce Doamne iarta-ma ai admirat tu in Sunny Beach, cat despre curatenie m-ai bagat in ceatza...cred ca ai ceva probleme in ceea ce priveste curatenia sau vorbim despre o alta statiune...exceptand nisipul de pe plaja, in rest gaseai gunoaie in aceeasi masura ca si in Mamaia.

Dar hai sa pun punct acestei polemici... repet, e problema voastra daca nu sunteti in stare sa-mi respectati impresiile si credeti ca ma puteti convinge ca am vazut si simtit altceva decat ceea ce am scris.

Hai pa si ne citim la anul despre litoralul ....?????

[20.07.10 19:23:16]

Bine ai revenit PeterCook!

Daca tot ai facut un tur al tarii, nu postezi niste impresii de pe unde ai fost si ce te-a impresionat (sau nu) adica sa vorbim despre turism in adevaratul sens al cuvantului nu despre "tarcuri de lux" cu All Inclusive, meniuri cu 24 feluri de omleta, 57 sortimente de branza, carnuri de miel, mielut, ied, capra tanara sau batrana, 600 tipuri de bauturi si alte "minunatii" care innebunesc pana la paroxism "turistul" roman?

DomnulQ
    [20.07.10 20:12:34]

Eu chiar credeam ca vremea propagandistilor a trecut de foarte mult timp. Recunosc m-am inselat!

Tu si Flaviu (varianta daco-getica a latinului Flavius, nu? ) demonstrati ca vremea propagandistilor cunoaste noi vremuri de "glorie".

Patru intrebari pentru cei doi "patrioti":

1. La ce hoteluri v-ati cazat voi in Mamaia la un "mare" confort daca plangeti pentru 650 euroi cheltuiti in Bulgaria? 2-3 stele pret similar?

2. Aveti abonament la festivalul de "Muzica Usoara Mamaia"?

3. Cum este cu terenurile acaparata de "explotatorii"straini pe litoralul bulgaresc? Sunteti din categoria celor cu "nu ne vindem tara", dar"murim cu ea facuta praf"?

4. Mergeti pe litoralul romanesc cu bilete achizitionate prin sindicat?

5. Care este regele manelelor in Mamaia A. Copilul Minune sau Guta?

PS: ultima intrebare este facultativa

[20.07.10 20:19:39]

@DomnulQ, ai doua zile de vacanta poate vei realiza ca nu permitem atacul la persoana pe acest site, parerile oricui sunt binevenite atata timp cat nu aduc ofense altor utilizatori.

[20.07.10 20:24:11]

Salut Flaviu!

Citeste despre Club Vila Bran!

[20.07.10 20:29:41]

Multumesc webmaster pt. pozitia luata.

DomnulQ... gresit ales pseudonimul... nu pari a fi un "Domn"... se pare ca esti un simplu "vanator" de review-uri, un "Nu"-ist de profesie. Fac pariu ca i-ai atacat si pe cei care au scris numai de bine de Bulgaria, acuzandu-i de... te miri ce. De altfel tu nici nu ai fost in stare sa ai o parere personala.

Asa ca... hai... pa!

[20.07.10 20:33:16]

@PeterCook, aceeasi pozitie o pot avea si fata de tine daca nu te limitezi la impresiile legate de hotel. Nu vreau sa mai inflamezi inutil atmosfera acum, ok?

[20.07.10 21:30:35]

OK! Imi cer scuze, dar prea am fost "atacat". Promit ca o sa ignor orice comentariu "atacator' si o sa raspund strict legat de hotel si statiune. Multumesc pt. intelegere. O seara buna tuturor.

[20.07.10 22:41:01]

PeterCook, in primul rand cred ca stiu unde ai vrut sa bati cand ai spus ca am ceva probleme in ceea ce priveste curatenia...nu te cunosc personal, insa iti garantez nu numai ca sunt o femeie si o mama care stie foarte bine ce inseamna igiena si curatenia, dar sunt convinsa ca stiu si mult mai bine decat tine!!!! Eu am fost de 2 ori in Sunny Beach, prima data in august 2006 si a doua oara in aprilie 2008 si ambele dati am observat aceeasi statiune ingrijita si curata, nu erau gunoaie, crede-ma, chiar am postat si fotografii si mai am!!!

Si inca ceva...nu mi-ai raspuns la intrebare...ai fost pe litoral si in alte tari, ai cu ce sa compari???

[20.07.10 23:47:29]

O ultima completare.

Salariul nu are nicio relevanta ci vorbeam strict de alte tari la conditii similare sau mai bune, lucru pe care nu vreti/nu puteti sa-l intelegeti.

Se pare ca folosim versiuni diferite de google din moment ce spuneti ca in grecia nu costa dublu.

Domnul meu, grecia nu inseamna paralia katerini cu stat la "gazda" si mancare de la supermarket vorbeam de insulele grecesti unde poate o sa ajungeti vreodata si o sa vedeti ca am avut dreptate in privinta costurilor

Turcia... cautati va rog antalya, belek... si o sa vedeti ca un hotel bun costa de la 1500E in sus + taxe de aeroport... si o sa vedeti ca iese aproape triplu

Cand o gramada de oameni spun ca este un pret corect, dvs spuneti ca nu este... cine o fi cel care bate campii?

Si apropo nick-ul meu este liviup76 nu liviu76

Cineva va rugase sa dati un exemplu de mai ieftin la noi pe litoral... ca de litoral vorbim aici... nu de nus ce pensiune de la munte

Oricum succes la hotelurile proletare de la noi, la care probabil ca mai prindeti bilete prin sindicat

Cu riscul de a-mi lua vreun warn mi se pare ca sunteti genul de om... vorba zicalei... "omul fudul cu pantalonii rupti in... "

[21.07.10 08:47:52]

luciananalex cred ca am fost destul de clar: am comparat Sunny Beach cu Mamaia (+Constanta).

Imi cer scuze daca am fost nepoliticos in replica data, dar am primit si eu replici prea "dure" din partea unora, de parca toata lumea care posteaza aici trebuie sa faca parte din clubul "extaziatilor" dupa Sunny Beach-Riu Evrika. Sorry, asta e utopie si, de altfel, nu sunt singurul (si sunt cativa) care nu a avut decat cuvinte de lauda despre aceasta locatie.

Daca vrei sa dezbatem mai in amanunt, cu argumente, comparatia mea si sa venim cu exemple concrete o putem face, dar nu stiu daca asta e locul potrivit.

In alta ordine de idei, eu ti-am raspuns la intrebare, asa ca ramai si tu datoare cu un raspuns (care si-ar avea locul pe acest forum): ce anume ai avut de admirat in Sunny Beach? Iar despre curatenie, crede-ma ca in afara de nisip (care la cat de putin lat era si putin populat de turisti nici nu e greu de intretinut) si de aleea dintre hoteluri si mare, pe aleile secundare am vazut destule gunoaie aruncate iar partea asa zisa de oras era destul de neintretinuta. Asta am vazut asta spun ... oi fi prins eu o perioada mai proasta, or fi fost si ei mai necajiti cu criza si nu or mai fi avut chef de treaba ...

Promit ca anul viitor sa incerc altceva (70% Turcia - 30% Grecia) si ne mai ... citim.

Multa sanatate si sa ramanem prieteni!

[21.07.10 09:19:35]

Mda' liviup76 ... esti coleg de breasla cu DomnulQ ... sau poate esti aceeasi persoana ascunsa sub mai multe nick-uri avand singurul scop in viata atacarea celor care posteaza impresiile pe acest forum. Cand vei avea si tu macar o singura postare vei merita un raspuns.

Acum o sa dau cateva exemple pt. alti cititori care ar putea fi indusi in eroare de .... postarile lui liviup76:

Greenwood Resort - Antalya - all inclusive, fara transport, m-ar fi costat pt. 5 nopti 510 euro;

Fame Residence Park - aceleasi conditii - 505 euro;

Si se poate continua mult si bine. Dragi prieteni cititori in cautare de o excursie, transportul aerian este cel care te "omoara" ca sa petreci un sejur in Turcia, tarifele hotelurilor sunt super - se poate vedea pe Internet (pt. cine stie sa-l foloseasca) si/sau intreba prietenii care au fost acolo.

[21.07.10 12:53:17]

Acceptam combaterea ideilor nicidecum a utilizatorilor, deci va rog nu iesiti din tiparul bunului simt. Va rog pentru ultima data.

[21.07.10 14:25:21]

Daca va place sa mergeti cu masina de la hotel la plaja... succes la acele hoteluri... eu am incheiat aceasta polemica

[10.08.10 14:01:54]

Toate ca toate dar daca am ajuns sa comparam Sunnny Beach cu plaja Modern din Constanta... ma abtin de la orice alte comentarii, sunt de prisos.

[10.08.10 14:36:11]

Draga savin512 era vorba de apa marii nu de Sunny Beach si daca tu crezi ca o apa plina de alge (care miroseau destul de rau, ajungea pana in camera mirosul) si la mal si in larg trebuie apreciata si ridicata in slavi, ei bine, ai dreptate ... "orice alte comentarii, sunt de prisos".

[10.08.10 14:39:37]

savin512 ai fost vreodata la Sunny Beach, ca nu vad un review de-al tau pe aceasta locatie ?

[10.08.10 15:53:49]

Fost in 2009, facut plaja, baie in mare la Sunny Beach - apa curata-, dar cazat in Nisipuri acolo unde este postat review. Am fost insa de cateva ori la Modern si de muuulte ori pe langa (deoarece... dar asta-i alt subiect). Apropos, cate plaje "Blue Flag" avem in Romania si cate in Bulgaria raportat -sau nu- la km de plaja?

A nu se intelege ca sunt un fan al cefelor groase dar sa dam Cezarului ce-i al Cezarului. In Romania nu am gasit statiune mai frumoasa ca Nisipurile de Aur si nici in Bulgaria alta mai urata ca Eforia Sud. Precizez ca la sud de Nessebar nu am fost.

[10.08.10 17:54:28]

Asa mai vii de acasa.

Despre Nisipuri nu ma pot pronunta ca nu am fost, dar ce vina am eu ca am nimerit o perioada in care natura si-a batut joc de apa marii din Sunny Bech asa cum isi bate joc, mult mai des, de cea din Mamaia. Trebuia sa spun ca a fost in regula ...?

In ceea ce priveste acordarea "Blue Flag"-ului da-mi voie sa am retineri in ceea ce priveste corectitudinea. E drept ca guvernantii nostri au fost niste idioti (cu I mare) si ... si ... care nu au permis investitorilor cu putere (germani, etc, etc) sa investeasca in litoralul romanesc, dar sunt destule locuri (hoteluri, restaurante ....) unde esti servit extraordinar de bine si la noi. Ca sa nu mai amintesc de mancarea lor care nu are nici pe departe savoarea celei de la noi (gusturile nu se discuta, nu?), sau bauturile ... cel putin la Riu Evrika.

[10.08.10 23:55:40]

Iata ca suntem pe aceeasi lungime de unda! Exceptand plaja Modern care ma zgarie rau. Nu-i nimic, dau cu spirt si trece! Scuze pt. off-topic!

[11.08.10 17:42:36]

Imi este greu sa ma abtin sa nu intru si eu un pic in discutie.

In primul rand, respect parerea oricarui utilizator si sunt ferm convins ca daca as fi fost si eu la mare si as fi prins o plaja plina de alge, as fi fost dezamagit.

Pe de alta parte, review-ul mi se pare un pic cam drastic (nu mai ma duc acolo 20 de ani, Bulgaria depunctata, etc).

Nu vreau sa fiu inteles gresit... am fost foarte sceptic in ce ii priveste pe vecinii nostri. Si am si eu o mandrie nationalista... dar...

DIN PACATE, ROMANIA PIERDE LA SCOR CERT!

1. Conditiile de cazare? Dle PeterCook, te rog sa imi indici un singur hotel din Romania, macar unul, care sa ofere camere spatioase, curate, mobilate modern, macar o piscina, concept all inclusive, program de animatie, personal discret si amabil. Nu o spun cu rautate, chiar sunt curios daca exista macar unul??? Apoi, in cazul in care exista... comparati preturile.

2. Mancarea. Sunt un mare mancacios. Si foarte amator (sau profesionist? ) sa degust diferite tipuri de mancare la diferite restaurante.

Pe litoral, restaurantele la care poti fi sigur ca mananci ce comanzi sunt de regula de brand si foarte scumpe. In rest, mancare de cantina, la pret de 5 stele. Gustul mancarii? Am comentat in review-ul meu! Apreciez bucatariile in care se gateste cu produse sanatoase, nu cele din METRO. La noi, sa faci aprovizionarea legal cu legume cu gust de soare reprezinta o provocare! Ca urmare, la putine restaurante, crede-ma, chiar la foarte putine, o salata va avea gust de legume! La RIU EVRIKA, toata mancarea prelua gustul legumelor crescute natural! Nu stiu cat de naturale erau de fapt, dar sigur nu erau rosii coapte pe drumul din Turcia, in remorca TIR-ului. Mancarea chiar are gust! Crede-ma, a devenit o provocare pentru mine sa reperez in Bucuresti restaurantele cu mancare buna si cu gust!

Intr-adevar, bulgarii nu excelau in rafinamente culinare. Sunt feluri de baza, foarte cunoscute de tot omul. Dar foarte gustoase. Mai gustoase decat la noi, din pacate.

3. Plaja. Aici mi-am dat seama ca trebuie sa intervin neaparat. Dl PeterCook, dle Flaviu... eu am fost uimit. Si m-am simtit insultat. La ei nisipul este FOARTE CURAT! FOARTE! cu ce plaja de la noi doriti sa comparam? Si ca sa fie egalitate, ce trebuie sa ignoram pe litoralul romanesc? semintele? mucurile de tigara? dozele de bere? capacele de sticla? hartiile? Sau nesimitirea celor de la barurile de pe plaja care pun sa urle in boxe diverse genuri de muzica? (nu conteaza genul, important e nivelul ridicat al decibelilor).

La bulgari, nu am vazut asa ceva. si nici nu am auzit.

Si ca sa nu mai spun ca au un punct in plus pentru sezlonguri si prosoape de plaja oferite gratuit, plus barul pe plaja. Cu ce hotel din Romania comparati aceste MINIME servicii?

Ma lungesc... dar mi se pare ca parerea dvs este preconceputa si lipsita de obiectivitate.

Trebuie sa recunoastem, cu durere... avem un litoral aparte. Gunoaiele, nesimitirea, lacomia, jegul... sunt intrecute doar de stralucirea ferrari-urilor din parcare, a lanturilor de 1 kg de aur de la gat si de silicoanele pitzipoancelor romance! La noi ai de ales intre a indura grosolania si nesimitirea sau a plati enorm pentru a-ti etala luxul si parvenitismul la REX sau alt hotel...

[11.08.10 18:28:42]

Ooofff @claudiu chi, inca odata trebuie sa precizez (poate cu litere mari dar o sa fiu acuzat ca tip la cititori) ca nu am avut nimc cu plaja lor, adica cu partea acoperita cu nisip, ci cu marea. Ce e asa greu de inteles? Tarmul era plin de alge care putzeau, in larg (10-20 m) erau alge care atunci cand innotai, te balaceai, se imprastiau prin apa ...

Un hotel care sa intruneasca toate aceste conditii intr-adevar, nu avem si asta pt. ca la noi nu sunt axati pe conceptul de all inclusiv. Si vreau sa spun ca acest concept pt. mine si familia mea nu e interesant, potrivit - o demipensiune (mic dejun + pranz) ar fi ceea ce ne-ar placea.

Despre camere curate, mobilate, personal amabil ... hai sa nu exageram. Iti fac o lista destul de lunga, sau, mai bine intra si tu pe review-uri despre hoteluri romanesti si o sa vezi (citesti).

Locuri unde se manaca super bun si cu preturi decente, servire ireprosabila iar iti pot face o lista lunga dar nu stiu daca am voie aici. O sa indic doar 2: 1. Terasa "La motoare"; 2. "Casuta Prahoveana". Daca nu vei fi multumit trimite-mi mie nota de plata.

Poate am exagerat cu 20 de ani, dar in mod cert in viitorul apropiat Bulgaria nu va fi luata in calcul de mine.

Si, pt. final, citeste multitudinea de review-uri negative despre litoralul Bulgariei si ... atat.

[11.08.10 18:50:17]

Te rugasem sa imi indici un singur hotel care sa cumuleze tot ce am enumerat eu. Am fost si eu la hoteluri bune din Romania. Din pacate nu ofera cumulativ toate conditiile precizate.

Inca ceva... tot ce am laudat eu se refera in mod expres la RIU EVRIKA... si oarecum la plaja statiunii. Nu stiu cum e in restul Bulgariei. Din ce am vazut din masina, insa... se pare ca la ei s-a investit mai mult.

Ce era Neptun odata? Ce este acum? Stii de ce? Ca niste smecheri au cumparat hotelurile... nu ca sa faca turism... ci ca sa dea tunul. Le-au luat pe doi lei cand erau o avere, in loc sa le dea pe o gramada de bani altora interesati. Acum au ajuns sa coste efectiv doi lei, pentru ca nu au avut bani sa investeasca. Si nici nu au lasat pe altii.

Stii cat as fi vrut sa am ocazia sa aleg cu dificultate destinatia de plaja de pe litoralul romanesc? Ce sa aleg? Saturn? Olimp? Eforie? Neptun? Am avut acelasi start cu vecinii bulgari. Statiunile lor aratau cam la fel.

De ce nu am o lista de 100 de hoteluri pe litoralul romanesc, din care sa imi fie greu sa aleg?

La bulgari esti nemultumit ca mancarea e multa, dar nu prea buna, ca nu sunt foarte politicosi angajatii...

La noi? ca pute in camera a igrasie! ca mobila e din 1980! ca peste tot vezi jeg! Din pacate, la noi asta e regula, retine!

Eu unul am prins la bulgari o apa foarte limpede. Apa pe care nu am vazut-o pe litoralul nostru in ultimii ani. Poate asa am avut noroc, nu stiu... E aceeasi mare, pana la urma... E mai putin important.

As vrea sa citesc o multitudine de review-uri, fie si negative despre hotelurile de pe litoralul romanesc. Din pacate, mi-e greu sa dau un nume al unui hotel care sa ma fi impresionat/sau sa fi impresionat pe cei cunoscuti. Noroc ca mai salveaza un pic vilele. Unele chiar super. Dar asta deja este alt gen de turism.

[11.08.10 18:52:24]

PS. Unde e casuta prahoveana? Nu o gasesc pe net. De motoare stiam, desi e cam boem pentru gustul meu.

[11.08.10 18:57:39]

PPS: Am incercat sa citesc review-uri la alegere despre hotelurile romanesti. Faceai misto de mine???

Doamneeeee...uita-te la pozele atasate respectivelor hoteluri. Chiar si REXul...nu uimeste. Apoi, ca sa iti clatesti ochii, uita-te, la alegere, la orice poza de la RIU EVRIKA. Sau alege tu alte hoteluri de 4 stele de la bulgari...

[11.08.10 19:36:33]

@claudiu chi

Idee preconceputa = a-ti da cu parerea INAINTE de a cunoaste sau vedea un lucru, loc etc. Eu mi-am spus parerea DUPA ce am fost acolo adica hotel Iberostar Sunny Beach, Bulgaria. Va asigur ca nu am avut vedenii in legatura cu plaja si marea si ma refer aici la plaja din dreptul terasei Morris - plaja cea mai apropiata de hotel. In ceea ce priveste plaja din dreptul hotelului Riu Evrika nu ma pronunt pentru ca nu am fost acolo deci nu am nici un motiv sa nu va cred. In ceea ce priveste algele, acestea apar sau dispar atat la noi cat si la ei in functie de vreme etc. Nu cred ca e cazul sa acuzati pe nimeni cum ca ar vrea sa denatureze adevarul.

[11.08.10 20:47:40]

"La motoare" = boem = dezordonat???

Ma lasi, cred ca vorbim de alt loc. Acolo doar ca nu te pupa-n... , sunt tot timpul pe langa tine, de la intrare pana la plecare (fara sa deranjeze), mancarurile sunt excelente atat ca gust, cat si ca prezentare. Si mai e siterasa de alaturi, dar nu mai retin cum o cheama.

Casuta Prahoveana e in Satul de Vacanta, fetita mea a sunat-o pe bunica sa-i spuna ca a mancat o supa cu galuste mai buna ca a ei (si soacra-mea e mare bucatareasa).

Si daca vrei neaparat si un hotel uita-te la Phoenicia.

Crede-ma ca n-am nimic impotriva Bulgariei, dar s-a facut o propaganda atat de intensa despre paradisul care chipurile ar fi acolo, m-am dus la unul din cele mai apreciate hoteluri si nu am gasit prea multe care sa ma dea pe spate (exceptand piscina si echipa de animatori).

Concentrez pt. tine punctele slabe si f. slabe:

1. Apa marii mizerabila;

2. Bauturile de la slabutz la foarte proaste;

3. Putine feluri de mancare despre care sa pot spune ca au fost, macar, bune;

4. Camera cu mobilier ieftin, rezervorul WC-ului curgea si, cireasa de pe tort, aerul conditionat total ineficient;

5. Restaurant asiatic - minciuna.

Si e Riu Evrika. Repet indemnul de a citi cat mai multe review-uri recente despre litoralul bulgaresc - e multa dezamagire si nemultumire.

De ce oare nu puteti accepta aceste opinii si tot incercati sa puneti Bulgaria acolo unde nu-i este locul?

Sunt, intr-adevar, peste noi per total dar nu atat incat sa-mi doresc sa mai revin curand acolo si, punand in balantza avantajele si dezavantajele, daca nu reusesc sa ajung pe alt litoral, EU, voi alege Romania. EU. Celor care aleg Bulgaria le doresc un sejur cat mai placut.

[11.08.10 22:31:52]

PeterCook

Sincera sa fiu, nici eu nu pot sa spun ca sunt o adepta a conceptului de all inclusive, ma refer in special la AI romanesc, adica nu l-as prefera unei cazari doar cu mic dejun. Intr-adevar nu stapanim acest lucru si nici nu cred ca ne vom putea compara vreodata cu turcii din punctul asta de vedere. De multe ori cand imi aleg hotelurile, chiar le resping din start pe cele care au obligatoriu si masa inclusa, pt ca vreau ca in vacanta sa mananc in diferite localuri si ce-mi place mie (eu fiind mai pretentioasa la mancare) si in fiecare seara sa-mi aleg alt restaurant.

De aceea prefer oricand un hotel curat care sa ofere doar mic dejun dar calitatea serviciilor sa fie la inaltime. Pt ca voia cineva un exemplu de unitate de cazare de la noi, recomand cu caldura hotelul Splendid din Mamaia de 4 stele, unde am stat anul trecut totul a fost minunat, am platit 500 Eu 7 nopti cu mic dejun (am scris review la rubrica hotelului si am si cateva poze). Este un hotel nou constuit, in 2007, in care esti tratat si respectat ca atare. Intr-adevar un mare minus e faptul ca nu are piscina, dar poate vor face una pe viitor. La piscina noi ne-am dus la cea a hotelului Pelican, aproape de Splendid, unde intrarea costa 20 Ron de persoana.

A dat un alt user exemplul din Mamaia Nord, complexul Phoenicia, din cate am inteles e un loc minunat mai ales pt familiile cu copii si bineinteles ca mai sunt si alte unitati.

Nu am fost in Bulgaria asa ca nu ma pot pronunta, insa nu mi se par nici foarte indreptatite acele review-uri sau ecouri care nu fac altceva decat sa denigreze litoralul romanesc. Eu am fost si anul acesta la Mamaia, mie imi place foarte mult aceasta statiune, si pot sa spun ca fost destul de curata plaja si marea. Nu erau gunoaie pe jos, alege erau doar in anumite portiuni si acelea marunte, dar nu mormane sau munti cum spuneau alte persoane. Manele eu sincera sa fiu nu am auzit pe plaja, poate or fi in zona sudica de langa plaja hotelului Malibu. Eu chiar nu am auzit.

Iar la review-ul despre Kusadasi am scris ca pe mine plaja - ma refer la Ladies Beach, Turcia - m-a dezamagit deoarece era foarte murdara, credeti-ma nu exagerez cu nimic, am gasit chiar o coada a unui animal pe nisip. Apa Marii Egee intr-adevar era foarte limpede, dar in doua zile ne-am ales cu totii cu niste pete de petrol, iar in apa erau destule pietre. Asta nu inseamna ca acuz pe cineva, a fost doar o opinie personala exprimata atata tot.

Revenind la Mamaia, aceasta este parerea mea si mi-am exprimat-o ca atare, intr-un mod civilizat si fara a ataca pe nimeni, cu aceleasi drepturi ca ale oricarui alt user. Si mi se pare absolut normal sa accept o alta opinie diferita de a mea, chiar daca nu sunt de acord cu ea, atata timp cat e exprimata civilizat.

Asta a fost tot ce a facut si Peter, nu inteleg de ce nu puteti accepta punctul lui de vedere, deoarece doar a prezentat anumite fapte, nu a atacat pe nimeni si nu a sugerat nimanui sa nu se mai duca in Bulgaria. Puteti scrie si voi review-uri la rubrica hotelului prezentand punctul vostru de vedere, dar fara a fi deranjati daca sunt si opinii contrarii. Suntem aici sa ne ajutam unii pe altii, nu sa ne atacam si sa ne punem bete in roate.

Concediu placut in orice colt de lume a-ti alege sa-l petreceti!

[12.08.10 08:15:40]

Multumesc roxxie pt. sprijin.

Intr-adevar asta ar trebui sa fie esenta acestor dezbateri: exprimarea impresiilor si parerilor personale despre diversele locuri prin care ne-am petrecut vacanta.

Insa sunt cativa care s-au logat pe acest forum doar pt. a ataca (mai ales cei care nu au nicio impresie de calatorie ci doar ecouri "contra").

Atata ... ura (?) ... nemultumire fata de litoralul romanesc, descris ca un mic infern vs. litoralul bulgaresc definit ca raiul pe pamant... E ciudat, cel putin ciudat.

Hai ca poate, asa cum eu am avut ghinion cu apa marii in Sunny Beach (dar restul punctelor negative nu tin de ghinion) asa or fi patit unii pe litoralul romanesc - personal rau si agresiv, conditii mizerabile de cazare, servire si mancare proasta la restaurant - dar asta denota ca nici nu prea s-au informat in prealabil. Si eu am gasit locuri in care nu m-am simtit bine, in care am fost tratat necorespunzator, dar, cel putin in ceea ce priveste restaurantele si terasele, daca nu m-au facut sa ma simt bine primit de la intrare, am plecat, pur si simplu.

De altfel, se vede lejer care sunt restaurantele/terasele bune - mereu full - si care sunt cele proaste - bate vantul prin ele. Ex.: terasa "La balansoare" din Mamaia, o terasa super fain aranjata, cu balansoare comode la mese in loc de scaune, dar unde am asteptat 10 minute sa-mi ia comanda, am dat-o (era vorba de 2 frappe-uri si un suc) si dupa alte 15 min. (erau doar 3 mese ocupate) ne-am saltat si le-am spus la revedere. Peste tot in lume sunt si neprofesionisti, poate mai multi in Romania, dar nu poti arunca cu noroi in tot sistemul turistic romanesc.

Hai, sejururi placute la toata lumea, oriunde v-ati duce.

[12.08.10 11:41:33]

Intr-adevar asa este, poti gasi locuri minunate la noi sau in strainatae in care sa te simti foarte bine, pe de alta parte, depinzand de foarte multi factori se poate intampla exact contrariul, indiferent de tara aleasa pt concediu. AM fost si noi la balansoar, ne-a placut foarte mult pizza, dar e drept ca intr-o seara am asteptat destul pana ce ni s-a adus mancarea deoarece au incurcat comenzile.

[12.08.10 14:11:40]

Nu pot sa cred ca nici in ziua de astazi nu ati incheiat acest subiect! :-) Si va rog incetati cu litoralul romanesc, este la pamant!!! Nu se poate compara litoralul bulgaresc cu cel romanesc, imi pare rau ca trebuie sa spun acest lucru, dar la capitolul litoral , suntem "praf"!

Eu una nu mai intru in discutii, mai mult decat atat, incerc sa ma relaxez cu gandul ca in max 2 sapt voi ajunge si eu in Sunny Beach si voi verifica totul!!

[12.08.10 19:43:13]

Totusi aceste discutii le consider destul de utile, contrareplicile constructive sunt binevenite si ajuta foarte mult pentru alegerea destinatiei. De altfel acest lucru este atu-ul site-ului nostru.

[12.08.10 20:07:27]

Distractie placuta Lucianaalex in Bulgaria, sa ai parte de un sejur minunat si sa ne impartasesti si noua impresii proaspete.

Mi se pare insa extrem de nedreapta afirmatia ta cum ca litoralul nostru e la pamant. Eu am scris un review anul trecut despre sejurul petrecut la Mamaia. Nu am exagerat cu absolut nimic, pur si simplu am descris faptele asa cum s-au petrecut ele. Sa arunci asa o vorba in vant fara sa sustii ce anume nu ti-a placut sau de ce crezi tu ca este 'praf' nu mi se pare deloc constructiv. Nu doar eu, dar destui useri au aratat in review-urile lor ca s-au simtit foarte bine si in Romania, fie la mare sau la munte. Mie mi-a placut la noi la mare si ca atare spun ce simtit si cum m-am distrat.

Inca o data sejur placut si sa te simti bine.

[12.08.10 22:43:52]

Draga roxxie, acest hotel din Mamaia la care ai fost tu chiar face exceptie, dar atat , doar acest hotel. Cautand in toate statiunile un hotel curat si decent pentru a vizita litoralul romanesc cu un copil mic, am gasit un singur hotel care mi-a convenit si acela a fost cel la care ai fost si tu, numai ca era plin, cu rezervari facute din timp si pentru toata vara, asa ca nu am avut ocazia sa ne cazam acolo.

In rest imi sustin in continuare parearea ca litoralul nostru este la pamant! Am stat pana la urma la Hotel Adria din Saturn dar nu am apucat inca sa scriu un review.

[12.08.10 22:54:09]

Ok, haideti sa ne concentram pe Riu Evrika fara alte paralele care nu-si au rostul aici.

Sau puteti continua in privat dezbaterea, nu va deranjeaza nimeni.

valimi
    [24.11.10 06:09:52]

@Peter Cook, m-am tot invartit pe langa review-ul tau dupa un indiciu...

Sunt nascut-crescut in Fetesti si am intalnit in iulie, in lobby-ul corpului D al hotelului Riu Evrika doi fetesteni. Dintre care unul sigur era intre 40-50 de ani si ar fi cam mare coincidenta sa nu fii tu acela.

Luam legatura.

[25.11.10 09:15:28]

Ca sa vezi... mareeee coincidenta.

Din pacate, eu nu am socializat cu nimeni pe durata sejurului.

Oricum, interesanta chestie!

catalinsiatit, ciubaka, DomnulQ, Flaviu, liviup76, lucianaalex, pd, PeterCook, roxxie, turist2, valimi, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :

• pagină generată în 0.097718000411987 sec