ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2022
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 15.07.15
MAR-2022

O zi in Segovia

Accesul din Madrid spre Segovia se face aproape similar ca spre Toledo (vezi impresii, respectiv cu trenul (minim 11 euro/sens/persoană, ȋn funcţie de rangul trenului) sau cu autobuzul (autocar de fapt) la preţul de 8,40 euro/pers. dus-ȋntors, şi am ȋnţeles că trenul nu te lasă ȋn oraş, ci gara este la cca 2 km distanţă de oraş şi iei un autobuz pȃnă acolo.

Autobuzul se ia din Autogara Moncloa, unde ajungi cu metroul şi nu trebuie să ieşi la suprafaţă ca să ajungi ȋn aceasta. Autobuzele sunt ale companiei Avanza (avanzabus.com) şi circulă cu o frecvenţă de cca 45 min. sau chiar mai des (găsiţi orarul pe site). Distanţa este de aproape 100 de km şi se parcurge ȋn aprox. o oră.

Autocarul este de un confort deosebit, există ecrane ȋn scaune pe care le poţi butona ca să asculţi muzică (cu căştile tale, dacă ai la tine), să citeşti o carte ȋn format electronic, şi altele. Te crezi ȋn avion, iar această impresie ȋţi este ȋntărită de compartimentele de bagaje de deasupra pasagerilor care se ȋnchid similar cu cele de la avion. La destinaţie, eşti lăsat la autogară, cam la 10 min. de mers pe jos de primul obiectiv.

Segovia ni s-a părut un oraş puţin atractiv ȋn sine, dar obiectivele sale turistice sunt extraordinare aşa că o vizită aici este de neratat. Primul este apeductul roman. Este minunat. Impresionant. Copleşitor. De aici se urcă ȋn oraşul vechi şi se ajunge ȋn Plaza Mayor (ȋn 10-15 min.), modestă. Dar pe o latură a acesteia se află catedrala, minunată, care se poate vizita contra sumei de 3 euro, şi se poate urca ȋn turn contra unei sume suplimentare. Nu am intrat (mare greșeală, am aflat ulterior că e f. frumoasa), ci ne-am continuat drumul (ȋncă vreo 10-15 min.), spre bijuteria acestui oraş, Alcazarul. O adevărată bijuterie, parcă este un castel dintr-o poveste. Acesta se vizitează contra sumei de 6 euro, iar dacă doriţi să urcaţi ȋn turn, mai adăugaţi 3 euro.

Urcarea ȋn turn se face la anumite ore, cam o dată la 30 min. (pentru a avea timp ca cei care au urcat să şi coboare), iar pe bilet aveţi scrisă ora de urcare. Dacă nu terminaţi de vizitat castelul pȃnă la urcare, nu vă faceţi griji, continuaţi vizita după coborȃre, chiar dacă aceasta vă lasă la intrarea ȋn castel, paznicul vă lasă să intraţi ȋnapoi. Pot spune că vizita ȋn castel este interesantă (nu omiteti sa observati tavanele incaperilor!), iar dacă urcaţi ȋn turn o veţi face numai pentru peisajul care se vede de la ȋnălţime, ceea ce merită pe deplin.

Asta este ceea ce am vizitat noi ȋn Segovia, şi consider că oraşul merită pe deplin o vizită de o zi.

Trimis de DanSta in 15.04.22 11:58:18
Validat / Publicat: 15.04.22 15:46:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 1922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanSta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Am intrat intr-o poveste...

webmasterPHONE
[15.04.22 16:07:03]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[15.04.22 22:06:37]

@DanSta: Minunat! Felicitari pentru artiol, votat cu mare drag.

elenaadinaPHONE
[16.04.22 10:24:38]

Am văzut apeductul roman intr-un documentar, interesant de văzut în realitate.

„spre bijuteria acestui oraş, Alcazarul. O adevărată bijuterie, parcă este un castel dintr-o poveste. "

Asa se vede și din poze, cred că e impresionant la fața locului.

Felicitări pentru vacanta! ????

elenaadina, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Segovia şi împrejurimile: