ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2010
AUG-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Mirabilandia - traiesti distractia 'vivi il divertimento'

Salutare, am fost la Mirabilandia in 2008 si in 2009 si cu siguranta voi face o vizita de 2 zile si anul asta la inceputul lunii august.

Mirabilandia e greu de descris in cuvinte, sunt atractii pentru toate varstele, toate gusturile, din toate doar 3 sunt extreme (katun, ispeed si discoveri). In plus sunt spectacole de sarituri in apa de la 30m, spectacole muzicale, spectacole de acrobatii cu masini, motociclete, camioane (Scoala de politie), cinema 4D (va las sa-l descoperiti singuri).

Biletul la Mirabilandia costa in jur de 30eur, e valabil 2 zile, dar credeti-ma ca merita toti banii doar pentru spectacolul Scoala de politie, ce sa mai vorbim de celelalte atractii. In cele 2 zile poti sa mergi la orice spectacol si poti sa te dai pe oricare din instalatii de cate ori vrei fara sa mai achiti nimic in plus.

Toate spectacolele au cate 4-5 reprezentatii pe zii, in general din 2 in 2 ore, iar succesiunea lor e atat de ametitoate incat nu stii pe care sa-l mai alegi.

Atractiile extreme sunt foarte spectaculoare, nu le recomand celor slabi de inger, eu m-am dat pe Discoveri (un fel de catapulta) si pe Katun care e un roller coaster foarte spectaculos si infricosator in acelas timp. Anul trecut s-a inaugurat si Ispeed care e un fel de roller coaster mult mai rapid si pe care va spun sincer ca mi-a fost frica sa ma dau (poate anul asta imi fac curaj si va spun cum a fost).

Printre celelalte atractii mai sunt:

- Roata Motta (roata panoramica) de pe care se vede intreg parcul Mirabilandia si Mirabilandia Beach, marea Adriatica si imprejurimile orasului Ravena;

- tunelul groazei care ar fi mai bine sa-l descoperiti singuri;

- Reset - un joc foarte spectaculos in care primesti un pistol cu laser si trebuie sa acumulezi cat mai multe puncte pana ajungi la finish;

- spectacolul de lasere - care e doar o data pe zi de la ora 22. 30 parca, si care e ceva unic cu totul spectaculos;

- Rio Bravo - in care faci un fel de rafting pe un rau foarte involburat, iar pe parcurs treci prin tot felul de cascade, caderi de apa, toate astea intr-un fel de colac/barca gonflabila rotunda (de 8 locuri) care merge necontrolata pe un traseu bine gandit;

- Niagara - cu un fel de barca pe sina, te urca la o inaltime foarte mare de unde plonjezi controlat intr-un lac, iar la impactul cu apa se creeaza ca un val urias care te stropeste cu putere;

- si multe, multe alte jocuri, spectacole si atractii facute pentru toate varstele, de la copii de 3 ani pana la cei de 80+.

Dupa cum vedeti despre Mirabilandia se poate vorbii doar la superlativ, iar ca sa-ti dai seama despre spectaculozitatea si atractiile acestui parc poti sa observi entuziasmul vizitatorilor si mai ales diversitatea culturala a celor care merg acolo (am vzut europeni, rusi, americani, indieni, sud americani, asiatici, arabi, etc).

Daca vizitati Mirabilandia sa fiti imbracat lejer, eventual e recomandat sa aveti la voi si costum de baie deoarece sunt multe atractii (Rio Bravo, Niagara, etc) la care cu siguranta va udati; la aceste jocuri sunt dulapuri unde puteti sa va lasati eventual un tricou sau o geanta.

Langa Mirabilandia mai e si Mirabilandia Beach, un fel de "strand", mai exact un parc acvatic cu tot felul de topogane, cascade, fantane de apa in piscine, dansuri acvatice, etc; intrarea la Mirabilandi beach se achita separat (parca 18eur in plus fata de biletul de intrare la parcul Mirabilandia), primesti chaise longue si poti sa stai toata ziua la soare si sa beneficiezi de toate aceste atractii acvatice.

In interiorul parcului sunt restaurante (McDonalds, pizzerii), gelaterii, terase, unde puteti sa luati masa, va puteti racorii cu o inghetata sau eventual va puteti hidrata cu o apa minerala.

Va doresc buon divertimento la Mirabilandia si eventual sa ne impartasiti impresiile voastre.

Trimis de unumirut in 11.07.10 11:41:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Milano Maritima, Firenze, Venezia, Trento, Madonna di Campiglio, San Marino

VIZUALIZĂRI: 7603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (unumirut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Intrarea in parcul Mirabilandia

[11.07.10 11:50:50]

@unumirut, bine-ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Inedit review-ul, mai ales ca este primul care relateaza impresii de la Mirabilandia.

Totusi te-as ruga sa specifici mai exact cati membrii a inclus "echipa", probabil ai pus un zero sau chiar doua in plus, si cat te-a costat distractia de la acest parc?

Pretul de 1000 euro include totalul celor 10 zile, ar fi interesant sa scriem in fisa tehnica pretul "cheltuit" pentru distractia la acel parc. Multumesc.

[11.07.10 12:05:31]

Interesant! Bun venit! Sper sa placa muzica atasata, insa putem si schimba daca autorul doreste!

unumirutAUTOR REVIEW
    [11.07.10 13:01:34]

Va multumesc pentru primire.

Intradevar costul de 1000eur e pentru cele 10 zile de vacanta in Italia.

Costurile celor 2 zile la Mirabilandia sunt:

29eur - intrarea in parcul Mirabilandia pentru 2 zile consecutive (la Mirabilandia Beach nu am mai ajuns din lipsa de timp, parca acolo trebuia sa achiti inca 18eur pe langa biletul de intrare in parc).

Alte costuri sunte cele legate de masa, aprox 15eur/zi la masa pranz si inca 5eur pentru o inghetata sau o apa minerala din cand in cand pt racorire, hidratate si prins curaj.

Deci costuri totale aproximativ 60 - 70eur/pers pentru 2 zile, dar se poate si mai ieftin daca iti duci un sandwich si o apa in geanta.

Zilele astea sper sa am timp sa postez si niste fotografii.

Ref. la melodie am sa ma gandesc si daca gasesc ceva mai potrivit voi reveni cu o rugaminte de postare.....

[11.07.10 13:04:24]

ok, voi adauga in fisa tehnica 65 euro/2 zile

Totusi "echipa" din cati a fost formata? 1000?

[11.07.10 13:27:19]

Am atasat si situl oficial in pagina de intrare a acestui obiectiv.

iSpeed pare suportabil, daca supravietuiesti primei coborari dupa pornire (din prezentarea video atasata pe situl lor).

Dragoș_MD
    [11.07.10 13:30:12]

pe sait au o oferta de 50 de EUR pentru hotel 3* si bilete de intrare pt. 2 zile. e chiar superoferta!!!

meseriase atractii au si astia acolo. cred ca si aqua parkul merita macar o zi.

popeflo
    [22.07.10 12:13:21]

SUPER TAREEEE!! am fost sapt trecuta acolo... Katun... Columbia... super tari... in ISpeed mi-a fost frica sa mai urc... Scoala de Politie... TAREEEE... Eurowhell... taree... ghostville... Reset...

Totu e ok acolo si pretul e fff mic pt asta... doar 31 euro pers la pret intreg... si poti incerca toate tot... mai putin plaja pt care tre sa platesti in plus... nu stiu cat, ca nu am avut timp in doua zile sa ajung acolo... pur si simplu mergeam cu harta parcului in mana de la o distractie la alta... timp de doua zile (de la 12 la 10 seara).

popeflo
    [22.07.10 12:17:26]

cazarea a costat 350 euro pt doua pers... 7 nopti cu mic dejun inclus... Hotel de 3* in Ravenna la 10 km de parc si la 8 km de plaja Lido Adriana... numai acolo mergeam la plaja.

Transport Romania - Ravenna si retur cu masina personala Cielo 97 A/C... aprox 1750 km 24 ore cu pauze regulate dar nu prea mari...

adaiulia
    [27.07.10 19:18:37]

Frumos, mi-as fi dorit sa fiu si eu cel putin pe Rio Bravo printre cascade......un vot mare si de la mine.

badea*
    [30.07.10 11:26:20]

eu vreau sa votez ispeed

eu votez ispeed toata viata trimiteti un vot di partea mea ispeed

unumirutAUTOR REVIEW
    [07.08.10 11:51:16]

Salutare tuturor,

La inceputul lunii august 2010 am fost la Parcul de distractii Mirabilandia. De aceasta data ne-am indreptat doar spre atractiile cele mai spectaculoase si mai ales cele care iti provoace adrenalina, avand in vedere ca eram al 3 lea an consecutiv acolo.

Anul acesta costurile la Mirabilandia sunt: 31eur intrarea pt 2 zile consecutive, 5eur/zi parcarea, 9eur/zi intrarea la Mirabilandia Beach, si in plus mancarea si apa daca nu le duci cu tine in geanta (1, 5eur/apa la jumate, 2, 5eur/inghetata, 3, 2eur/popcorn mare, 3eur/piadina, etc).

Obiectivul principal a fost iSpeed pe care anul trecut mi-a fost frica sa ma urc; anul acesta mi-am facut curaj si m-am dat de 5 ori, din care de 4 ori in primul rand unde senzatiile sunt muuuult mai puternice. La iSpeed trebuia sa stai la coada cam 30min, pentru primul rand (prima fila) era o coada separata care inainta mai greu deoarece se intra doar cate 2pers la fiecare tura. De jos iSpeed pare inspaimantator, chiar asa si e, mai ales pornirea si prima urcare/coborare care te duce la 50m inaltime. La pornire acceleratia este foarte mare, se atinge 120km/h in 2, 5sec (cel putin asa scria pe toate panourile), si esti avertizat sa sprijini coloana si capul de spatarul scaunului. Ultima tura pe iSpeed facuta in primul rand am reusit sa o filmam, mai jos gasiti linkul de pe youtube unde a fost postat:

click aici

Katun a fost al 2 lea motiv pentru care am vizitat din nou Mirabilandia. Pe Katun m-am data de 5 ori, de fiecare data in randul 2 si de fiecare data cu foarte multa adrenalina; mi-a fost frica sa merg in primul rand, dar un prieten a facut o tura filmata care a postat-o de asemenea pe youtube;

click aici

Ca o paranteza, anul acesta la Mirabilandia s-a organizat un concurs pentru desemnarea celui mai extrem roller coaster, intre Katun si iSpeed pe baza voturilor prin sms date de vizitatori, iar la sfarsitul sezonului unul din cei care au votat va castiga o vacanta in Dubai la cel mai extrem roller coaster din lume (care cred ca e la parcul de distractii Ferrari Dubai). Votul meu merge cu siguranta la Katun care e mai extrem decat iSpeed deoarece inaltimea de la care porneste nebunia e mai mare, la prima coborare ai impresia ca te izbesti de pamant de la 60m cu o viteza foarte mare, dupa care simti ca plutesti, iar in jurul tau peisajul se modifica intr-un ritm ametitor, durata unei ture e de aprox 2min, zgomotul de rulare e mai mare si asta iti amplifica teama, sina de care e prins scaunul e deasupra ta, stai cu piceoarele in aer, iar nesiguranta e perceputa intr-un mod mai accentuat decat pe iSpeed.

Urmatoarele atractii extreme au fost Discoveri/Columbia, care dupa ce ai facut cateva ture pe iSpeed si Katun ti se par joaca de copii mici.

De asemenea atractiile cu apa Niagara si Rio Bravo au fost notate si bifate pe lista noastra, dar doar 1 tura pe fiecare deoarece acestea sunt cele mai extreme obiective unde poti sa mergi cu copii, iar la orele amiezii era foarte foarte aglomerat din aceasta cauza si din cauza ca toata lumea vroia sa se racoreasca.

Spectacolul Scoala de politie modificat fata de anul trecut, pe langa acrobatii cu motoare, masini si camioane, au introdus mai multe scenarii cu glume foarte reusite (daca intelegi limba italiana) la care participau oameni alesi din public.

Spectacolul de Sarituri in apa are de asemenea scenariul modificat fata de anul trecut, dar in esenta a ramas la fel de spectaculos (salturi in piscina de la 30m inaltime).

De asemenea Cinema 4D are noi spectacole animate, a caror calitate s-a imbunatatit simtitor fata de anii trecuti, probabil si din cauza tehnicii care a evoluat.

Printre aceste atractii am mai facut cate un Eurowheel (roata panoramica Motta), Reset sau Ghostville (tunelul groazei) pentru linistirea sufletului si a mintii.

Anul acesta in ziua 2 am vizitat si Mirabilandia Beach (voi posta si niste foto), care e un fel de aquapark unde primesti chaise lounge si umbrela pe plaja cu nisip foarte fin sau pe peluza cu iarba; aici sunt tobogane cu apa, terase, restaurante, dusuri, ca la orice strand foarte bine intretinut. Mie unul, Mirabilandia Beach mi-sa parut mai potrivit pentru familii cu copii sau pentru cei care cauta soare, apa si liniste, deoarece bazinele nu erau adanci (max 1m), iar toboganele cu apa erau destul de banale, dar parerea mea poate sa fie subiectiva si mai ales influentata de spectaculozitatea atractiilor din Mirabilandia (Katun, iSpeed, Niagara, Rio Bravo), pe care le-am vizitat anterior.

Anul acesta la Mirabilandia s-au introdus VPass-uri contra cost, care e un aparat prin care te programezi la fiecare atractie la o ora anume si nu mai trebuie sa stai la coada, dar asta presupune 20eur/pers-parca.

Ca o concluzie generala, la Mirabilandia traiesti distractia.

Alina Morar
    [07.08.10 13:13:06]

Si eu am trecut, pe langa Mirabilandia, tot in 2008 si 2009, dar nu am intrat. In 2008 eram cu burta prea mare, iar anul trecut eram cu bebe si nu avea sens.

Data viitoare vom intra.

romanitzaa
    [07.08.10 13:29:32]

Super! M-ai facut sa-mi modific planul de vacanta!

Rila
    [05.01.11 11:36:42]

Buna ziua, v-as ruga sa-mi spuneti, in masura in care stiti, un baietel de 8 ani care a fost si la Disneyland Paris si la Europa Park, ar mai gusta cum se cuvine atractiile de la Mirabilandia?

In Italia mai sunt si alte parcuri de distractii care sa merite luate in considerare?

Va multumesc frumos de raspuns

Irina Selaru

gabi_tza_ro
    [07.04.11 14:34:35]

popeflo, imi poti spune cum se numeste hotelul unde ai fost cazat si care a fost ruta. mersi

mira78
    [23.05.11 03:28:16]

unumirut, daca tot esti pasionat iti recomand Europa Park, acum au cel mai nou si inovativ roller, mai exact pozitionat invers, te poti uita pe site-ul lor, sau, cel mai (ptr. ca sunt 2 variante, daca se poate spune asa) rapid, inalt, etc. " Port Adventura", Taragona, Spania. Este cel mai mare parc tematic, si, stiti cum e, cuvinte mult prea simple, incercati sa mergeti!

mirelag2003
    [08.01.17 22:28:32]

@popeflo: Buna, la ce hotel?

adaiulia, Alina Morar, badea*, gabi_tza_ro, mira78, mirelag2003, popeflo, Rila, romanitzaa, unumirut, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂMirabilandia (parc de distracții):