ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
NOV-2009
single

Nici nemulțumit, nici mulțumit

City Hotel din Beauvais, cam scump!

City Hotel din Beauvais, cam scump!

Cine n-a trecut prin Beauvais in drum spre Paris? La Beauvais se gaseste aeroportul care ne debarca sau ne imbarca pe noi romanii care calatorim cu "low-cost". De la Beauvais mai dai 9 euro si un autocar te va duce pana la Paris (110 Km, o ora de mers), pana la autogara de langa Porte Maillot si unde vei lua metroul nr 1 care te va teleporta doar dupa 5 opriri, in aprox. 10 minute, pe bulevardul Champs Elysee sau langa Arcul de Trumf, in inima "orasului lumina".

Asadar intre Arcul de Triumf din Micul Paris si cel din Marele Paris (situate in cele doua capete ale Europei), nu mai sunt 2500 de km ci doar 5 ore de calatorie!

Dar sa revenim la Beauvais... din experienta mea anterioara, cand ma intorceam in tara si aveam de gand sa astept avionul de dimineata in sala de asteptare, nestiind de fapt ca la Beauvais, aeroportul se inchide totalmente la ora 23 si se redeschide doar la ora 6 dimineta (atentie amatorilor!!! ), am trecut mai intai pe la City Hotel, un hotel situat la 2 km de aeroport ca sa colectionez inca o carte de vizita. Nu se stie niciodata la ce-ti va folosi.

Eram la Beauvais cu treburi importante, margeam la un interviu la un Centru de Recuperare situat in partea opusa aeroportului, aeroportul e situat in nordul orasului. De acolo, din aeroport, incerc sa ajung cu vreun mijloc de transport la destinatie dar in afara de un taxi, care e extrem de scump, n-ai nimic prin preajma. Esti in plin camp, vezi doua, trei alei, o sosea luuunga, si cateva case cu gradini pline de flori si garduri de tuia si o mega-parcare privata... cam asta este zona din jurul aeroportului (pe care eu l-am denumit, vizavi de cel din Frankfurt sau chiar cel din Otopeni, un "aeroport satesc").

Dar sa revenim la oile noastre... De la aeroport am luat-o la picior spre oras si iata ca apare si City Hotel, vizavi de un Mc Do. Excelent imi zic eu, hotelul e situat excelent, la 10 minute de aeroport, dar poate o fi aglomerat, oare gasesc vreo rezervare pentru drumul de intoarcere, ca sa nu mai fac jogging inca o noapte afara pe aleile din jurul aeroportului pana se deschide el la ora 6? . Intru in hotel si intreb receptionera, inarmata cu un zambet habitual si comercial, pe care in Occident trebuie mereu sa-l ai pe buze chiar daca iti crapa maseaua de durere... o intreb asadar daca sunt camere... "Sunt destule domnule, sezonul turistic s-a cam terminat. Doriti o camera, cu mic dejun inclus? " Doresc, dar nu acum, peste vreo 3 zile, "un single" sau o camera cu un singur pat". " Ok, va asteptam, mersi, la revedere! " Fac si o prenotare, fata ma trece intr-un caiet.

Mai am 3 zile asadar pana la interviu, timp ce mi-l petrec la Paris.

Ce e rau la cursele astea "low-coast" e ca nu poti lua bilet dus-intors cand vrei tu sau pentru doar 1-2 zile ci cum vrea computerul, adica la un interval de cel putin 5-6 zile. Si nici avioanele nu pleaca zilnic si mai e si chestia aia ca daca avionul nu se umple esti anuntat pe internet ca zborul tau s-a decalat cu 1 sau 2 zile. Cel mai bine e sa pleci si sa revii in cursul saptamanii, in week-end totul e mai scump.

Revin asadar dupa 3 zile la Beauvais, cu o zi inainte de plecarea avionului meu de intoarcere. Dimineata dau interviul, la un Centru de Recupeare superb, de "5 stele", oamenii sunt amabili, reusesc din prima, mi se ofera chiar si cazare in Complex pana "la primul salariu".

Intru in vorba cu secretara ce are un nume unguresc, e maritata cu un maghiar din Romania, dar ea nu stie o boaba ungureste. Dupa interviu, apelez la ea sa ma ajute cu un telefon pentru City Hotel pentru ca am o prenotare pt un "single". Secretara imi spune ca s-a rezolvat, camera mea ma asteapta si ma indrept spre hotelul aflat la 9 km de centrul de Recuperare cu acelasi mijloc de transport cu care am ajuns pana acolo... picioarele. Noroc ca in tinerete am facut vreo 25 de ani volei.

La City Hotel nu mai e vechea receptionera dar si cea "noua" stie de prenotarea mea. "Oooh, sunt probleme "monssieur", "desolee", suntem aglomerati astazi, stiti sezomul turistic inca nu s-a terminat! V-am rezervat insa o camera cu 2 paturi, costa 72 de euro. Doriti si mic dejun cu 5, 50 euro? Platiti "cash" sau cu card? ". "O. nu, nu doresc mic dejun, avionul meu pleaca maine devreme, mersi, sunteti foarte amabila! ".

Oare de ce la Ciy Hotel, hotel de 2 stele, e 72 de euro o camera, intr-un orasel mic in care n-ai ce vedea decat o biserica, o catedrala si o mini-gradina botanica in care intrarea e libera? La Saint-Malo, orasel turistic, nici el prea mare, la un hotel tot de 2 stele am platit sub 40 de euro, iar la Paris gasesti camere la 38-45 de euro cu duiumul.

Raspunsul e simplu... hotelul profita de faptul ca e langa aeroport, e singurul din zona iar un turist obosit scoate oricat din buzunar pentru un pat. In fine, platesc, camera e insa confortabila, are aer conditionat si un TV cu plasma mare cat o jumatate de perete. O parte din timp mi-o petrec privind televizorul si la Mc Donald-ul de peste drum. De aici, de la acest hotel destul de izolat, n-ai unde sa te duci, orasul Beauvais e departe. Autobuzele circula numai in perimetrul orasului, intre anumite intervale de timp, dimineata si seara mai frecvent, din ora in ora, dar pentru a ajunge la prima statie de autobus ai de "pedalat" (fara bicicleta) vreo 2 km pe langa o autostrada poluata si pe sub giganticele aeronave asemanatoare unor pasari preistorice, ce astazi poata numele de Ryanair, Bluair, Wizzair, etc si care apar zgomotoase si subit deasupra ta, la decolare sau la aterizare Sunt foarte aproape de sol, cand apar, te surprind, te sperie, instinctiv apleci capul si strangi umerii iar daca ciulesti bine urechile poti auzi si vocea usor imperativa a unei stewardese "Puneti-va centurile va rog, aterizam in cateva minute! ".

Seara tarziu, dupa ce fac un tur al orasului Beauvais, oras care mi s-a parut linistit, curat si cu oameni amabili, ma intorc la hotel unde nu vad decat 2 camere luminate din cele 20-30 ale hotelului "full de turisti, nu-i asa? "

E normal, suntem in luna noiembrie, in plin sezon turistic, nu-i asa?

Va trimit cateva imagini din orasul Beauvais. Ma gandesc ca edilii locali au suprimat legatura aeroportului cu orasul, pentru a fi nevoit s-o iei pe jos si sa-i admiri frumusetea, mai ales impunatoarea catedrala gotica "St. Pierre" si fantana arteziana din centru.

Dorgo

Trimis de dorgo in 11.07.10 10:57:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Bordeaux, Lyon, Normandia, Bretania, Vandeea, Deux Sevres, Valea Loarei s. a.

VIZUALIZĂRI: 3113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 sunt inca acasa

webmasterXY*
[11.07.10 11:06:04]

@dorgo, la pretul sejurului apare 500 euro, se poate creea confuzia cu pretul platit pentru hotel pentru acea noapte. Vrei sa schimbam noi si sa punem pretul cazarii pentru o noapte, adica 72 euro?

Diaura*
[11.07.10 11:08:17]

Ma intreb ce mai poate face un " biet turist" care nu mai are decat 50 Euro in buzunar, inainte de urcarea in avion?

Ma gandesc ca se plimba toata noaptea, caci nu ii ajung banii pentru o noapte la hotel.

dorgoAUTOR REVIEW
[11.07.10 11:30:13]

da, va rog schimbati la 72 euro pe noapte la hotel... va multumesc

[11.07.10 11:33:50]

ajustat informatia de la rubrica pret (in fisa tehnica) cf solicitarilor autorului; relocat deasemenea hotelul in sectiunea BEAUVAIS, regiunea Picardie.

[11.07.10 12:20:48]

dorgo, am atasat aceasta melodie daca doresti putem schimba!

dorgoAUTOR REVIEW
[11.07.10 12:34:44]

melodia e OK! multumesc

anami
[28.07.12 23:51:33]

Am stat de mai multe ori in acest hotel tot asa in tranzit, si da, poate e putin cam scump dar este un hotel impecabil. Am vazut muuuuulte hoteluri de 3* care nu arata asa bine. Este un hotel foarte curat, relativ nou, luminos, linistit, camerele sunt dotate cu tot ce trebuie, micul dejun este foarte corect, se poate lua si pe terasa, are un bar, dozatoare de cafele, ape, snacksuri, etc. Are o parcare proprie inchisa, una peste asta este un hotel impecabil, asa cum sigur nu se poate gasi la Paris cu 40 de euro.

Cu 50 de euro camera single se poate sta in ultracentru la Beauvais dar conditiile nu sunt aceleasi ; voi posta separat .

anami, Diaura*, dorgo