ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2022
MAR-2022
Cuplu
EXCELENT

Ella Dream Catcher Resort - cazare la înalțime

Părăsind zona Udawalawe, următoarea noastră destinație a fost orașul Ella, o stațiune foarte populară în interiorul insulei, datorită munților care o înconjoară, cascadelor numeroase, plantațiilor de ceai și nu în ultimul rând, a podului Nine Arch Bridge, probabil cea mai reprezentativă imagine a acestei țări.

Aici am decis să petrecem 2 nopți, minimul de timp petrecut încât să poți acoperi majoritatea obiectivelor de interes major. Ca de obicei, am început research-ul pentru o cazare decentă la un preț acceptabil. Față de celelalte locuri, Ella mi s-a părut un pic mai scumpă, cel mai proabil din cauza popularității acestei locații printre turiști.

Astfel, cu ajutorul Booking, am făcut o rezervare la Ella Dream Catcher Resort, prețul pentru două nopți, cu mic dejun inclus fiind de 48 USD. Am văzut că nu e tocmai în zona centrală, de fapt teoretic e pe raza altei localități pe nume Kithalella, undeva situată pe vârful unui deal, însă priveliștea era absolut minunată, și cum știam că o să avem mașină închiriată, distanța față de centru, de aproximativ 3km nu o să fie o problemă.

Adresa proprietății e: Kithalella Railway Station Road, Kithalella, 90090 Sri Lanka.

despre SERVICII

Ca și la restul cazărilor, știind că peate tot străduțele sunt foarte înguste, am trimis un mesaj înainte pe booking să îi anunț că vin cu mașina și am nevoie de parcare. Aceștia m-au informat că nu e o problemă parcarea, fapt ce a fost adevărat.

Am ajuns la cazare pe sfârșitul unei ploi torențiale care se oprise, în jur de ora 16.00. Curtea pensiunii, care e cocoțată în vârful unui deal e încăpătoare, putând lejer să acopere necesarul de parcare pentru cele 6 camere, cât are pensiunea. Administratorul pensiunii ne-a întâmpinat rapid, am făcut formalitățile de cazare și am primit cheia de la camera numărul 03.

Pensiunea e pe două niveluri, la nivelul unu fiind zona de luat masa, recepție și bucatarie, iar la nivelul 2, fiind cele 6 camere. Ne-a întrebat dacă dorim să luam masa seara la pensiune, însă doream să explorăm orașul, așa că l-am refuzat și i-am mulțumit. Din ce am văzut, cred că se gătește doar le cerere, pentru cei cazați.

De asemenea, a doua zi când am pregătit o drumeție spre Ella Rock, despre care o să revin cu povestea, ne-a dat indicațiile necesare, nefiind un traseu marcat precum și o hartă care ne-a fost de ajutor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera a fost curată și mare, cu un pat dublu mare cu baldachin, televizor, 2 noptiere si o mică canapea, precum și un mini-frigider. Aer condiționat nu am avut, dar temperaturile în zonă nu necesită asta, fiind maxime de 25-26 grade în zona Ella.

Lenjeria de pat și prosoapele au fost curate, la fel și baia cu duș. Pe lângă asta, am avut și un balcon, cu o priveliște minunată spre munții din apropiere și spre traseul Ella Rock pe care l-am și parcurs. De asemeni de pe balcon se vedea și calea ferată.

Camera simplă, dar curată și cu toate cele necesare, baie foarte spațioasă, loc de stat afară pe terasă și admirat cealaltă parte, zona Ella.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun l-am avut în prețul cazării, se lua în zona de luat masa de la parter, cu o priveliște minunată, căci pereții erau din sticlă. Administratorul pensiunii ne întreba cu o zi înainte la ce oră doream să îl servim, și îl pregătea conform cererii noastre.

Micul dejun foarte bogat, atât partea de tradițional care consta în roti, clătite cu miere și cocos, platou de fructe, cât și partea mai “europeană” , omletă, legume, pâine toast și unt cu cafea sau ceai la alegere. Porțiile au fost mari și sățioase, și foarte foarte gustoase.

Cum ziceam și mai sus, se putea lua și cina aici la cerere, însă noi având mașina la dispoziție, seara am preferat să explorăm orașul.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locația nu e tocmai în orașul Ella, care de altfel e plin de diferite hoteluri, pensiuni și home-stay-uri pentru toate bugetele, ci la aproximativ 3 km de centru, mai exact în localitatea Kithalella. Practic, din Ella, drumul o ia la deal, spre unul din vârfurile care o înconjoară, iar această pensiune e aproape de vârf, cu o priveliște superbă spre oraș.

Gara din Kithalella se află la vreo 300 m depărtare, seara și dimineața puteam vedea și auzi faimoasele trenuri care trec pe aici. Zona e foarte liniștită, doar câteva case ale localnicilor în apropiere, pentru baruri și restaurante e nevoie să coborâți înspre oraș.

Tuk-tuk-uri se găsesc în apropierea gării, căci pe aici e traseul care duce spre Ella Rock, un vârf spectaculos care e o atracție pentru zeci sau chiar sute de turiști pe zi, așa că dacă se dorește deplasare cu tuk tuk spre oraș, se găsesc variante. Partea din spate a pensiunii are vedere spre plantațiile de ceai și zona împădurită de un verde crud, foarte frumoasă și fotogenică.

Seara, era plăcut să stăm pe o băncuță în fața pensiunii, să vedem orașul în vale luminat, savurând un cocos cu rom, într-o liniște totală, uneori întreruptă doar de șuieratul trenului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Zona Ella e foarte populară, cu multe atracții turistice, peisaje superbe, trasee spectaculoase pentru drumeții. Unul dintre cele mai frumoase, e traseul spre Ella Rock, traseu care trece prin dreptul pensiunii. O să revin cu toate detaliile despre ce am făcut noi în această frumoasă localitate și tot ce am vizitat.

Iar ca și relaxare, doar să stai să privești din curtea pensiunii spre oraș sau de pe balcon spre pădure, îți încarcă bateriile instant cu energie.

Nouă ne-a plăcut foarte mult această cazare, am avut avantajul să avem mașină la dispoziție, altfel, cei 3 km de urcat din centrul orașului pot să fie un minus, însă marele plus a fost priveliștea superbă și liniștea.

Trimis de cata2106 in 08.04.22 08:14:08
Validat / Publicat: 08.04.22 08:50:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Vedere de pe balcon spre dealurile înverzite

webmaster26 [08.04.22 08:50:14] »

Mutat în rubrica "Ella Dream Catcher Resort [Ella,Uva], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmaster [08.04.22 08:53:05] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mishu [08.04.22 09:12:17] »

@cata2106: Minunata aceasta cazare iar peisajele sunt de vis. Felicitari, votat cu mare drag.

cata2106 [08.04.22 11:17:40] »

@mishu: Multumesc mult de apreciere!

cata2106, mishu