ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2022
JUN-2021

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Levanto – orasul aflat in urma marelui Cinque Terre

Si daca despre cazare v-am povestit aici vezi impresii e cazul sa va povestesc putin si despre Levanto, acest micut orasel medieval cu circa 6000 locuitori. Din pacate nu am putut sa ii ofer mai mult timp, ci doar ceva dimineti (putin) si ceva pe seara (la fel de putin), insa daca as mai ajunge pe acolo (daca voi reveni in Cinque Terre tot aici voi lua cazare) as vrea sa ii dedic ceva mai mult timp. Insa majoritatea dintre turisti aleg Levanto ca punct de pornire in descoperirea lui Cinque Terre si nu ca o desinatie in sine. Levanto este genul de orasel pe care il alegi daca vrei liniste, relaxare, sa ii descoperi frumusetea lui dar si a caselor pictate si strazilor cu piatra cubica.

Asa cum va spuneam, am ales cazarea in asa fel incat sa fim aproape si de plaja dar si de gara avand in vedere ca am facut si deplasari cu trenul.

Dintre cele vazute prin Levanto poate ca nu am prins cele mai importante obiective, insa modestia lor este impresionanta, un micut cinematograf numit Roma, o mica biserica evanghelica, dar si o banca, si poate ca printre obiectivele cele mai “impresionante” ca sa spun asa, ar fi sediul primariei, care initial a fost biserica, de fapt dupa cum am citit pe una dintre placute, aici a fost sediul conventiei Sf Clara, constructie care dateaza din anul 1605, si a devenit sediul primariei in anii 1800.

Dupa cum va spuneam, am stat foarte aproape de partea istorica a acestui mic orasel, asa incat cand ieseam spre plaja, foarte aproape se gasea o arcada, constructie asa cum aveam sa citesc, ce dateaza de la sfarsitul anilor 1700 si marcheaza intrarea pe Via Garibaldi, construita in aceeasi perioada.

Pe aceste strazi pot spune ca mi-a facut placere sa ma plimb in fiecare dimineata macar putin (in functie de cum plecam la plimbare), si sa admir casele, felul in care erau decorate, ornamentele, picturile de pe preti, chiar si micile magazinase si felul in care proprietarii isi aranjam marfurile.

Si daca tot am vorbit despre micile magazine, pot spune ca profitand ca am mers cu masina am facut tot felul de cumparaturi: paste in diverse forme si culori, condimente pentru paste, orez in multe culori, vin, tot felul de lucruri pe care nu le vazusem in alte parti si diverse alte minunatii (o sa vdeti co poza cu astfel de minuni colorate). Si tot de pe aceste stradute, de la tarabe am luat cele mai gustoase fructe, ciresele in special erau o nebunie, de abia astept sa apara si la noi (la preturi normale).

Nu siu in ce masura in ceea ce priveste distractia, ea este la ea acasa aici, sau poate fi comparata cu La Spezia, dar tineretul se poate bucura de mici localuri unde sa stea la un pahar de veselie, prin oras, sau chiar pe malul marii.

O astfel de terasa am cautat si noi si pot spune ca la prima la care am incercat nu mai erau locuri libere, la a doua am avut noroc, asa ca in amurg am putut sa savuram un Aperol spritz si un Negronni…. cred ca stiti al cui a fost Negronni. Si pentru ca suntem in Italia, bauturile sunt insotite si de niste mici aperitive, in cazul nostru chipsuri de doua feluri si un sos, alune si masline. Ar fi inlocuit o cina ????, si ce placut era sa stai pe terasa pe malul marii si sa te bucuri de priveliste.

Si daca tot vorbim de cina, am luat una dintre cine si in Levanto, si daca tot eram in zona plajei, am cautat un loc care sa ne multumeasca, unele erau prea aglomerate si nu am gasit locuri libere, altele nu erau pentru noi, in final am ales unul unde nu prea erau meseni, am intrat la risc (stiti cum e, cand in zona locurile sunt ocupate la unele restaurante iar altele au multe locuri libere, ceva e ciudat), aici am mirosit ca preturile sunt de vina dupa cum arata localul.

Noi am stat pe terasa (terasa inchisa), mesele erau acoperite cu fete de masa de un alb imaculat, cu servete tot din panza alba, iar tacamurile (inscriptionate si ele cu numele localului) sprijinite de un suport ceramic.

Aici (restaurantul Café Del Mar), am decis sa luam cate o friptura (vita) in sos roz la care am asezonat un pahar de vin rosu. Imi pare rau (@nicole33, zau ca nu o fac intentionat) ca nu pot atasa si miros/ gust la poza. O friptura bestiala cu un sos genial, imi venea sa cer o felie de paine sa iau tot sosul din farfurie, recunosc cinstit ca as fi lins farfuria (nu stiu ce impresie o sa va faceti acum despre mine, dar imi asum) si luam cu furculita si taiam bucatele mici de tot ca sa iau cat mai mult din sos. Asa ca daca ajungeti prin Levanto, nu trebuie sa scapati acest loc si aceasta friptura.

Si ca sa fiu sadica pana la capat am luat si desert, dar unul singur pentru amandoua, un trio bun de tot cu o bucata de brownie, strudel cu mere si inca ceva, nu imi aduc aminte, dar o sa vedeti in poza.

Si ca sa nu inchei lasandu-va inghitind in sec, revin asupra locului in sine. O adevarata incantare sa va plimbati pe plaja, sa stati seara pe mal admirand apusul, sa ascultati linistea seara tarziu sau dimineata devreme, ceea ce fac din Levanto locul perfect de a gasi acel loc de relaxare dupa care tanjim cu totii. Alegeri inspirate va doresc si va invit sa vedeti acest filmulet care va prezinta orasul.

Web, te rog sa atasezi acest filmlet youtube

Trimis de mishu in 05.04.22 21:21:12
    Validat / Publicat: 05.04.22 21:58:04
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Levanto - luminile orasului

[05.04.22 21:57:25]

Mutat în rubrica "O zi în Levanto, LA SPEZIA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

marykaPHONE
    [05.04.22 22:30:38]

Foarte frumos acest orășel, care poate fi o destinație în sine, cu clădiri frumoase, biserici minunate, o mare calmă și liniștită, un apus superb, mereu la fel, mereu diferit. Ați ales foarte bine, merită cu prisosință.

Și uite așa uitându-mă la poze, mi-am dat seama ce dor mi s-a făcut de Italia!

Toate cele bune și călătorii frumoase!

[05.04.22 22:36:52]

@maryka: Si pe mine m-a incantat oraselul cae era atat de linistit si de frumos. Urmatoarea zi aveam insa sa descoperim alte frumuseti, si mai linistite si frumoase foc, o sa povestesc in "episodul" urmator. Minivacanta in Cinque Terre as repeta-o, dar macar cu vreo 2 zile in plus pentru ca merita.

Multumesc de vizita si aprecieri.

[06.04.22 07:04:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[06.04.22 07:42:27]

@webmaster: Multumesc foarte frumos, o zi minunata!

Dana2008PHONE
    [06.04.22 10:02:20]

@mishu: Frumos! Felicitări!

Călătorii plăcute!

[06.04.22 10:16:13]

@Dana2008: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, calatorii frumoase si tie.

irinadPHONE
    [06.04.22 10:56:50]

@mishu: Am fost în Cinque Terre acum mai bine de doi ani și am avut baza în orașul La Spezia care mi se părea atunci cea mai bună "poartă" de acces ale celor "cinci pământuri". Iată că și Levanto, din ce văd și citesc la tine, nu e cu nimic mai prejos îndeplinind cu succes acest rol. Apusurile sunt demențiale. Mi-a plăcut, felicitări!

[06.04.22 12:54:37]

@irinad:

de asta spuneam si eu initial spusesem de La Spezia, pentrru ca citisem pe AFA si cam asa erau recomandarile generale. Insa la final am fost foarte multumita. Daca as fi stat in La Spezia aproape de gara, as fi fost departe de plaja si pe acelasi principiu, daca as fi fost aproape de mare as fi fost departe de gara, si crede-ma ca daca dimineata nu conteaza, seara e important .

Cred ca toata zona si nu numai cele 5 "pamanturi" e de vazut si cred ca oriunde ai sta, se pot vedea multe in zona.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

[06.04.22 13:11:08]

crismisPHONE
    [06.04.22 17:32:01]

@mishu: Frumos! Ca toată Italia, dealtfel. Sper să se alinieze astrele și s-o revăd în curând...

Am trecut și noi prin Levanto cândva, mai bine zis am alergat prin Levanto - la propriu - să prindem vaporașul spre Cinque Terre. Planurile erau mari și absolut nerealiste: să ne ducem pe mare și să ne întoarcem cu trenul, și asta într-o singură zi. Evident că n-a ieșit deloc așa. Din nu știu ce motive, în ziua respectivă vaporul nu acosta în toate portuletele, ci doar în Monterosso, Portovenere și în La Spezia. A fost destul și așa (ca program), deși restul satelor le-am văzut doar de pe mare, de departe. Sigur, Cinque Terre nu se poate face într-o zi, dar noi doar atât am avut la dispoziție la momentul respectiv. Și da, sperăm să revenim. Și să ne cazam în Levanto (eram oricum chitită pe Levanto și până să scrii tu!).

Fain! Abia aștept continuarea!

[06.04.22 18:50:41]

@crismis: Eu consider minivacanta asta ca o introducere. Mi-as dori sa ajung acolo si cu sotul si in mod sigur cred ca o saptamana ar fi mai potrivit, nu numai pentru satele incluse in Cinque Terre ci si pentru alele din jurul lor. Si era sa ma si dau de gol cu anumite povesti referitoare la ecoul tau , insa las pe articolele urmatoare, si daca ai sa stai in Levanto, cred ca ce voi povesti in articolul urmator vei parcurge si tu pentru ca te asigur ca merita. Si daca... nu vreau sa spun mai mult, ai sa vezi in articolul urmator. Si noi am vrut sa facem mai multe, dar atata urcat-coborat, ca zau ca nu am putut sa ne tinem mereu de plan .

Multumesc pentru vizita si aprecieri, sa ne auzim de bine.

elenaadinaPHONE
    [07.04.22 11:43:39]

Frumoase locuri, vreau și eu! ????

Votat cu drag! ????

[07.04.22 14:38:53]

@elenaadina: Pai du-te! ????. O sa iti placa sigur si sper sa iti placa si ce urmeaza sa mai povestesc. Multumesc de vizita si aprecieri.

Rodel
    [07.04.22 19:07:50]

Un loc încântător, evident nu numai din impresiile tale, ci și din pozele postate. Visez la fermecătorul Levanto!

[07.04.22 20:07:22]

@Rodel: Este intradevar un loc minunat si merita sa ajungi acolo, ceea ce iti doresc.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

crismis, elenaadina, irinad, maryka, mishu, Rodel