ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2022
OCT-2021
Cuplu
EXCELENT

Ne-am lăfăit la Welcome Hostel & Apartments Praguecentre

Zic și eu ca bătrânii: maică, ce tare s-au scumpit toate! Inclusiv la Praga... Eheee, pe vremuri găseai mintenaș o cameră la un hotel de trei stele cu 30 de euro. Și cu puțin noroc, îți dădeau și micul dejun în banii ăștia... ????

Zilele alea fericite duse au fost și ce costa înainte 30, acum e 50 de euroi. Ce bine ar fi dacă și pensia mea ar zbura la fel, până la cer... ????

Ce vreau să zic e că mi-am bătut destul de mult capul ca să găsesc o cazare OK în Praga. M-am și gândit și răzgândit de câteva ori, am anulat rezervări, dar până la urmă m-am decis pentru Welcome Hostel & Apartments Praguecentre.

Mi-aș fi dorit să locuiesc în Orașul Vechi, cu atmosfera sa medievală, dar rațiuni de ordin practic, dintre care cel mai important a fost prețul, m-au determinat să renunț. Iar Welcome-ul ăsta avea niște atuuri deloc neglijabile: poziționarea în Orașul Nou (Nové Mésto), la cca. 100 m de primărie și Parcul Carol, dar mai ales de stația de tramvai Karlovo Námĕstí, de unde ne-am putut deplasa cu ușurință peste tot; existența unei case de schimb valutar la parter, administrată, așa cum aveam să aflu, de aceeași persoană care se ocupa și de apartamentele de închiriat; nota 8,8 pe site-ul booking din peste 700 de recenzii, căci stabilimentul este afiliat la booking din 2012; faptul că nu se solicita plata în avans și că puteai anula rezervarea fără penalități cu până două zile înainte de check-in.

Și, bineînțeles, ceea ce m-a convins definitiv a fost prețul de 40 euro/noapte, obținut mulțumită statutului meu de „genius” , pentru care am beneficiat de un discount de 20%. În plus, am primit și un upgrade gratuit, și în locul studioului de 16 mp, ne-am lăfăit în ditamai apartamentul de 85 mp, cu living, două dormitoare, baie și bucătărie... ????

Cum să refuz așa ceva?!! ????

Iar conversându-mă pe mail cu administratorul, am aflat că îi pot achita suma datorată direct în euro...

Welcome Hostel se află pe strada Žitná nr. 17 și are propriul site - https://welcome-hostel-apartments-praguecenter. hotel. cz/ -, însă eu am făcut rezervarea pe booking.

Žitná este una din arterele mari din Nové Mésto, mărginită de clădiri frumoase, cu maxim 5-6 etaje, în majoritate construite la sfârșitul secolului XIX-începutul secolului XX. Cea care ne-a găzduit timp de 5 zile se află pe colț cu strada Školská, și pe acolo se și pătrunde în interior.

Sunt puse la dispoziția oaspeților diverse variante de cazare, dar nu și de masă:

- cameră dublă/twin cu baie comună

- cameră dublă/twin cu baie privată

- cameră triplă cu baie comună

- cameră comună mixtă cu 4 paturi

- apartamente cu 2 dormitoare

Așa cum vă spuneam, noi ne-am adjudecat un apartament, și zău că a fost bine!

Am ajuns la hostel cu taxiul luat de la gară, acolo unde ne-a lăsat shuttle busul aeroportului, și am fost întâmpinați cu multă amabilitate de gazda noastră, Sauki, care a ieșit din biroul de schimb valutar imediat ce ne-a văzut sosind.

Trebuie spus că Sauki este un bun cunoscător al limbii engleze și o persoană agreabilă; ne-a oferit o hartă a orașului și sfaturi bune și ne-a chemat la plecare un taxi. De la el am cumpărat coroane cehești la un curs foarte bun. Iar eu am profitat și m-am conversat cu el de două ori în timp ce Adrian făcea aprovizionarea la supermarketul Albert, de vizavi de stația de tramvai.

Sauki e cel care mi-a spus că rușii achiziționează multe clădiri în Praga (nu mai puțin de 4 într-un an pe strada Školská, una din ele - în reparații - o vedeam de la fereastra dormitorului). Într-adevăr, pe stradă și în împrejurimi se vorbea mult rusește, dar altfel n-am avut nicio treabă cu acești cetățeni; și oricum, zona e una foarte sigură.

A, ca să nu uit, tot acolo, pe lângă supermarketul Albert, este și o parcare cu plată. Pe strada Žitná sunt mai multe așa-zise mini- și supermarketuri, care vând cu precădere suvenire made in China și alte flecuștețe. De la minimarketul aflat la parterul clădirii noastre, lipit de casa de schimb, n-am reușit să cumpărăm decât pâine, apă, bere și ouă... ????

În schimb, în clădirea alăturată, la nr. 15, se află un restaurant foarte drăguț - U Pravdů, pe care l-am frecventat cu voioșie, iar în cartier mai sunt și alte locuri bune de luat masa sau de băut o bere. Hai, două, că n-o fi foc! Deci nicio șansă să crăpăm de foame și mai ales de sete, doar eram în Praga! ????

Să vă descriu cum arăta apartamentul.

Din strada Školská se intra cu cheia furnizată de Sauki într-un gang în capătul căruia, în stânga, era ușa de acces în imobil. Altă cheie, așadar. Se lua apoi liftul și coborai la etajul 3.

Scotoceai după a treia cheie și pătrundeai într-un hol spațios, cu două uși în față și două în lateral.

Ușile din față dădeau spre un dormitor cu trei paturi single, respectiv spre living, iar din living se intra în al doilea dormitor, cu pat matrimonial. Noi am folosit numai dormitorul cu trei paturi, în celălalt doar am făcut o poză, atât cât să nu uit că în afară de pat, are și un șifonier mare, cu oglindă.

Livingul cuprindea o canapea de colț cu o măsuță în față și o altă masă, de data aceasta una mare, cu patru scaune. Dormitorul nostru avea, în afara celor trei paturi single, un șifonier foarte încăpător, cu oglinzi, și două noptiere, pe una din ele fiind așezată o veioză. Lenjeria de pat era foarte curată.

În total, acest apartament putea găzdui 6 persoane: două în dormitorul cu pat matrimonial, trei în dormitorul cu paturi single, și una în living. Spre știința familiilor numeroase sau grupurilor de două familii!

Camerele erau înalte, așa cum se făceau pe vremuri, iar pe jos era parchet de lemn. Caloriferele duduiau și când am ajuns acasă la București, pe 15 octombrie, m-a izbit așa un frig, de-mi clănțăneau dinții în gură... Încă un motiv pentru care să regret că plecasem de la Praga! ????

Aparat de aer condiționat nu exista, și presupun că nici nu era nevoie, însă am zărit un ventilator. Am remarcat însă un lucru surprinzător, singurul care m-a deranjat un pic: lipsa televizorului. Chiar nu-mi explic. În schimb, internetul a funcționat mai bine decât mă așteptam.

Să ne îndreptăm acum către bucătărie, și ea foarte spațioasă, dotată cu masă cu patru scaune, frigider mare, mașină de spălat rufe și vase și un blat lung, foarte util dacă voiai să gătești în mod serios. De data asta, nu prea ne-am înghesuit cu gătitul, nu de alta, dar prețurile la restaurante erau decente, așa încât acasă am încropit micul dejun iar la prânz sau cină, după caz, câte o gustărică.

Bucătăria era însă echipată cu tot ce aveai nevoie: aragaz cu patru ochiuri și cuptor, prăjitor de pâine, cană electrică, cuptor cu microunde și un sortiment neașteptat de bogat de cratițe, tigăi, oale, tacâmuri și veselă. Mă grăbesc să adaug că la geamul bucătăriei, care dădea spre o curte interioară, am fumat, căci apartamentul nu avea balcon. Acu’ ce să zic, chiar pe toate nu poți să le ai! ????

Și baia mi-a plăcut mult: vasul WC era într-o încăpere mică, separată de cea în care se aflau chiuveta și cada de duș înălțată. În dulăpior am găsit suficiente role de hârtie igienică, pe o etajeră din lemn multe prosoape pufoase, iar deasupra chiuvetei gel de duș și săpun lichid.

Se cheamă că am avut la dispoziție tot ce ne trebuia: un apartament imens, în care puteai să te dai cu rolele, într-o clădire frumoasă, situată în apropiere de o stație de tramvai bine deservită, paturi comode, bucătărie excelent utilată, baie așijderea. Și o gazdă primitoare.

Spuneți și voi: ce altceva mi-aș fi putut dori?!! ????

despre SERVICII

Interacțiune excelentă cu administratorul, multă amabilitate din partea sa

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartament imens, la un preț extrem de mic. Curățenie impecabilă, dotări foarte bune, confort. Un mic minus - lipsa televizorului, dar nu am depunctat pentru atâta lucru...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

În imediata apropiere o stație de tramvai cu linii care te duc oriunde în oraș și un supermarket bine aprovizionat. Lângă clădire, restaurantul U Pravdu - foarte bun.

Trimis de Carmen Ion in 30.03.22 11:27:15
Validat / Publicat: 30.03.22 14:39:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 1247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Bucătăria spațioasă
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

webmasterX [30.03.22 14:38:51] »

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Welcome Hostel and Apartments Prague Center, PRAGA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Carmen Ionscris / TELEFON [30.03.22 16:19:36] »

@webmasterX: Poziția pe hartă este corectă.

Mulțumesc

webmaster [30.03.22 17:14:36] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Carmen Ion [30.03.22 17:18:52] »

@webmaster: Mulțumesc.

elenaadinascris / TELEFON [03.04.22 09:38:57] »

Ce zile minunate și fericite ați avut în Praga!

Sa aveți parte și de acum în colo de și mai multe în deplină sănătate și pace! ????

Carmen Ion [03.04.22 10:10:22] »

@elenaadina: Mulțumesc pentru urările de bine.

Asemenea!

Carmen Ion, elenaadina