ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2022
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
MAR-2022
EXCELENT

Dragoste cu nabadai in „Mahalaua Caramidarilor”

Mama mea cand m-a facut

Butelcuta me’

Mi-o legat sticla de gat

Si mi-o zis cu juramant

Sa n-o desfac de la gat

Butelcuta me’.

Cunoasteti versurile? Sunt dintr-o melodie cantata de Maria Tanase, si sunt pe unul dintre peretii restaurantului “Mahalaua Caramidarilor” , strada Caramidarii de Jos nr 4, pe aceasta strada fiind nascuta si Maria Tanase. Pe peretii restaurantului se gasesc tablouri -picturi, reprezentandu-i pe Maria Tanase si Constantin Brancusi, intre care a fost o mare iubire.

“Dragostea nu ține cont de vârstă. Poți spune deja că acest lucru a devenit un clișeu. Dar astfel de povești s-au întâmplat dintotdeauna.

La fel a fost și cu povestea de dragoste dintre Maria Tănase și Brâncuși. Ea avea 25 de ani, cu o inimă tânără și pregătită pentru viață, iar el 62 de ani și deja ajunsese la maturitatea artistică.

Maria l-a cunoscut la Pavilionul României de la Expoziția Universală. Acolo unde avea să susțină un recital pentru a-i promova expoziția. Maria a petrecut 2 zile și 2 nopți la atelierul lui Brâncuși.

„Când te ascult cum le zici, Mărie, aș fi în stare să dăltuiesc pentru fiecare cântec de-al nostru o Pasăre Măiastră!” , i-a spus Brâncuși.

Ea l-a părăsit în 1939. Brâncuși era dezamăgit de cariera ei lăutărească iar ironiile lui deveneau deranjante.

Îi adora vocea și visa să facă din ea o cântăreață de operă la Paris. Dar, prea târziu. El s-a stins în 1957. Iar ea și-a deschis o școală de muzică în Târgu-Jiu, acolo unde voia să-și trăiască ultimii ani din viață lângă sculpturile lui.”

Sa fiu cinstita, nu stiam aceste aspecte ale vietii mondene de odinioara, asa ca am mai aflat cate ceva. Cat despre restaurant, aceasta este pagina oficiala, mahalauacaramidarilor.ro unde veti gasi si pozele celor 2, poze pe care eu am uitat sa le fac ????.

Restaurantul l-am ales cautand un loc unde se mananca ciorba de burta buna pentru ca asta is dorea prietena mea.

Am sunat pentru rezervare, vrand sa merg acolo cu prietena si viitorul sot…... al ei ????, asa ca luni, nu ne ramanea decat sa ne vedem. Eu si sotul (meu ????) am ajuns primii (fiecare venind pe traseul lui), am facut cateva poze (din pacate nu si pe terasa, aceasta este dedicata fumatorilor, noi am intrat in local la nefumatori) si am intrat in zona nefumatorilor (adica in restaurant). Localul este simplu si placut, nu foarte mare, cred ca terasa este mai mare.

Am primit meniurile si am ales pentru inceput cate o bere bruna Bucur (la sticla pentru ca nu aveau draft), si ne-am decis pentru mancare dar am asteptat sa vina si prietena cu viitorul sot.

Au venit si ei, noi dadeam sa o lungim pe palavre, pentru ca noi deja aveam bautura in pahare, dar i-am lasat si pe ei sa aleaga, asa ca ei au ales de baut o pina colada si un pepsi.

Si hai sa ne gandim si la bucate, nu m-am abtinut si am comandat si eu o ciorba de burta, si daca noi alesesem sa luam platou mix grill, am mers in final pe mana ospatarului si am luat un platou brancovenesc ce continea: pui Shanghai, bulete cascaval, ficatei la tigaie, pastrama de berbecut, 2 mici, ceafa porc, carnaciori proaspeti, ciuperci, cartofi wedges, castraveti murati, mustar.

Prietena a luat ciorba de burta si cocosel de munte cu cartofi prajiti si mujdei, iar sotul ei a cerut ciulama de pui cu mamaliguta si iahnie de fasole... sa nu radeti, e neamt, dar locuiesc in Austria (in satucul unde am lucrat eu), insa este indragostit de Romania si de mancarea de aici.

Am mai stat la palavre, am mai baut cate o gura de bere, am mai cerut un rand de bere ???? si uite ca au inceput sa apara si bucatele, mai intai ciulamaua care arata apetisant, apoi puiul care parca se asezase la bronzat, cu niste cartofi prajiti pe langa el si un castronel cu mujdei, toate acestea puse pe un platou din lemn care se rotea.

Si a venit si platoul nostru, cu un castronel cu cartofi wedges alaturi, si am descoperit ca si pe platou mai erau cartofi. Toate aratau foarte bine, am facut comparatie si cu platoul similar de la Caru’ cu bere pe care il puteti vedea aici vezi impresii si pot spune ca este o diferenta maricica, aici platoul este mult mai ofertant, si cu vreo 10 lei mai putin (platoul nostru si cu farfuria de cartofi a fost 75 lei), iar o ciorba de burta este 15 lei. Ce as avea de comentat putin, este ca bucatelele de carne erau cam subtiri, asa ca pareau ceva mai uscate, in schimb carnaciorii au fost deliciosi, si la fel ficateii, pe care ma asteptam sa ii inghit greu, au fost insa deliciosi. Cat despre cartofi, sotul m-a intrebat daca am cerut suplimentar cartofi avand in vedere ca aveam si pe platou dar si intr-un castronel separat.

Insa si iahnia arata foarte bine, nu a putut fi dovedita, cum nici platoul nostru, dar am luat restul acasa.

Dar, daca tot era pe destrabalare, am luat si o lava cake cu inghetata, si stiti cum a fost? Curcubeu pe cerul gurii, o nebunie in farfurie ????.

Iar nota de plata nici nu consider ca a fost mare, 314 lei pe bon. A fost o seara pe cinste, am stat de la ora 18.30 pana la 22.00 cand ne-au spus ca se inchide localul ????, ca altfel sigur am mai fi stat. Este un loc pe care vi-l recomand, bucate bune, preturi bune.

Web, te rog sa inserezi urmatoarea melodie youtube

despre SERVICII

Daca dadeam 100% ziceati ca sunt naspa, dar nu am ce sa-i reprosez ospatarului care a fost chiar foarte dragut

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Bucatele au fost ok, am zis in text putin despre carne, insa au compensat restul. Lava cake in schimb excelenta, iar preturile de 100% (mai mult decat rezonabile pentru Bucuresti)

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Foarte aproape de Palatul Copiilor

Trimis de mishu in 25.03.22 21:58:00
Validat / Publicat: 26.03.22 08:07:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Restaurant "Mahalaua Caramidarilor" - ciorba de burta

[26.03.22 08:05:31]

Excelentă și această recomandare

elenaadinaPHONE
[26.03.22 12:12:05]

Într-adevăr, așa cum ai scris, a fost o seară pe cinste!

Să vă fie de bine și să aveți parte de multe alte ieșiri reușite de acum în colo, în deplină sănătate și pace!

[26.03.22 13:20:25]

@webmasterX: Multumesc frumos si pentru aprecieri si pentru ilustratia muzicala!

[26.03.22 13:24:00]

@elenaadina: Chiar a fost o seara pe cinste! si sper ca si urmatoarele iesiri sa fie la fel de reusite, pana la urma, alaturi de prieteni sunt reusite intotdeauna.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

mprofeanuPHONE
[27.03.22 11:39:14]

@mishu: Ce poftă mi-au făcut felurile de mâncare alese, unul mai bun decât altul, ciorbă de burtă, ciulama, ce să iți mai dorești!! Să vă fie de bine și să mai repetați!!

[27.03.22 11:43:38]

@mprofeanu: Ti-ar placea in mod sigur locul, poate ca nu este genul atractiv cum este Caru' cu bere, insa are o intimitate placuta si exista o mai buna relationare cu ospatarul, asta poate si din cauza ca nefiind toata nebunia din centru, simti aici ca ai si o oarecare liniste.

Este un loc care ne-a placut, si cum oferta lor este destul de bogata iar locul accesibil ca deplasare, probabil ca vom mai ajunge pe acolo.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

elenaadina, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: