ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2022
AUG-2021
Cuplu
BUN

Elizabeth Flat 2, excelent amplasat în Košice, bun doar pentru tranzit

Am declarat, încă de la primul articol al vacanței noastre în Slovacia, că ne-a plăcut atât de mult Košice, încât s-au dus pe apa sâmbetei planurile de a pleca spre casă din Bratislava, așa că am făcut ce-am făcut în Regiunea Turistică Liptov și ne-am întors în Košice pentru încă 2 nopți, dar doar o zi, de unde am și plecat spre casă dintr-o bucată, exact la fel cum am venit.

Pentru unde să înnoptăm nu ne-am bătut prea tare capul. Studioul în care am stat la dus și care ne-a plăcut foarte mult (vezi impresii), nu mai era liber, dar gazda noastră ne-a spus că mai au apartamente și în casa alăturată, pe Alžbetina, nr. 18, iar un studio, urma să se termine de renovat în 2-3 zile, adică până ne întorceam noi. Deci, am fi fost primii clienți.

Nu ne-a deranjat că nu l-am văzut, știam gazda, ne gândeam că nu poate să fie așa o diferență mare între cele două studiouri administrate de aceeași persoană, era și mai ieftin cu vreo 20 de EUR, pentru că era mai mic, după cum ni s-a spus, așa că nu ne-am gândit deloc și l-am antamat.

Am ajuns sâmbătă seară foarte târziu pentru că ziua de tranzit a fost lungă și am petrecut-o printre monumente UNESCO din Regiunea Košice.

despre SERVICII

Știam gazda și nu ne așteptam la nici un fel de surpriză. Am comunicat pe whatsapp, ne-a spus unde găsim cheia, tot în casetuța de la intrare, ne-a comunicat codul de intrare în clădire, pentru că, de data aceasta studioul era la etajul 1 și nu ne-am mai văzut deloc. La plecare, când i-am scris să ne vedem ca să-i lăsăm banii și cheia, ne-a spus să lăsăm pe masă tot și să tragem ușa după noi, ceea ce am și făcut. Super gazde disciplinate!

Parcarea în centrul istoric din Košice, zona ultracentrală, în care era apartamentul nostru, este cu plată, după cum am spus. Avantajul este că în zilele de week-end este gratuit, mai exact de sâmbătă de la ora 13 până luni la ora 7,30. Altfel, costă 9 EUR/zi sau 1 EUR/oră, cu mențiunea că mai departe de zona ultracentrală sunt și tarife ușor mai mici. Parcarea se plătește la automatele care se află pe trotuar, cu card sau cash și se pot plăti și fracțiuni de oră.

Noi am plătit parcare doar în tura de la dus, la tura de întoarcere nimic.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Tot vorbesc de apartamente, pentru că așa sunt prezentate pe saiturile de rezervări, dar de fapt este vorba de niște studiouri.

Primul studio a fost într-o casă de patrimoniu de pe strada Alžbetina, nr. 16 iar al doilea tot într-o casă de patrimoniu de pe Alžbetina, nr. 18. Cele două case au intrări separate din stradă, dar au o portiță între ele.

Casele sunt situate ultracentral, la 200 de m de cea mai mare catedrală a Slovaciei, Catedrala Elizabeth, o frumusețe de catedrală. Singurul neajuns a fost că la data vizitei noastre ambele case erau în renovare. După cum am spus nu am avut nici un deranj legat de acest lucru decât strict vizual. Dar cum nu ne-am făcut veacul în curte am putut să trecem peste asta.

Studioul 2 nu se compară cu primul. Este adevărat că totul era nou, mobilă nouă, veselă, baie, toate noi, dar camera era mult mai mică și avea canapea extensibilă în loc de pat. Nici asta n-ar fi fost un capăt de țară pentru 2 nopți scurte ale noastre, dar canapeaua era cam tare și era poziționată la perete, cu acces greu pentru una din persoane.

În camera înaltă mai era o măsuță mică cu un scaun și un dulap imens pentru haine. Tavanul a fost lăsat în cărămizi, parcă nu cadra cu camera, dar dacă așa i-a plăcut proprietarului…

Zona de chicinetă era formată din dulapuri suspendate pe unul din pereți, mult mai scurt decât la celălalt studio, dulapuri și jos, chiuvetă nouă, cuptor cu microunde, frigider, condimente, zahăr brun, cafea, nes, toate neîncepute, cumpărate special pentru noi, dar cum le-am găsit, așa le-am lăsat.

Balconul a fost drăguț, dar prea expus spre cele două curți. Ce-i drept n-am văzut pe nimeni prin curțile acelea nici prima tură, nici a doua, dar nici n-am avut timp să stăm în balcon. Am folosit tot timpul să bântuim prin Košice.

Baia ar fi fost foarte ok dacă nu avea o ușă care se voia autentică, dar nu prea era. Ușa de la baie era grea, din lemn vechi, culisantă. Numai că nu se închidea perfect, rămânea acolo un firicel prin care trecea lumina și nu avea un mâner ca să o tragi ca lumea, eu, una, mă cam opinteam. Asta nu prea mi-a plăcut.

În baie ca și în cameră erau toate noi, mașina de spălat, cabina de duș, chiuveta, gresie, faianță, proaspăt puse, mirosea a curat. Dar mașinii de spălat nu prea i-am văzut rostul. Spațiul acestui studio este prea mic ca să vii și să stai o perioadă mai lungă, astfel încât să ai nevoie de spălat rufele. Consider studioul strict pentru tranzit, o noapte, maxim două.

Hai să zicem că plusurile, adică, prețul mic, mobilierul nou, dulapul foarte mare și încăpător pentru lucruri (intră și geamantanele acolo și lucrurile), toate noi la bucătărie și la baie, poziția ultra centrală, parcarea gratuită, în cazul nostru, ar acoperi minusurile legate de camera mică, canapea în loc de pat, poziționată și aiurea, pe deasupra și ușa de la baie.

Noi ne-am simțit bine, am stat foarte puțin în cameră. Grija noastră cea mare a fost orașul, să respirăm cât mai mult pe străzile lui.

Am plecat luni la 7,30 dimineața spre casă. Am mers sub 200 de km prin Ungaria și Slovacia tot pe drumuri naționale, iar în vama Văllaj, unde am stat 50 de minute la dus, nu am mai stat nici măcar un minut.

Ne-am oprit la TOPA, în Topa Mică, între Zalău și Cluj, pentru renumitele plăcinți, cu tot felul de umpluturi. Sunt 2 dughene, ambele cu coadă mare, am stat ceva, dar a meritat. 4-5 lei o plăcintă... foarte bune.

A fost un trafic infernal în România, într-o zi de luni, care a culminat cu o coadă pentru autostrada de la Pitești, pe care am luat-o de la Zamfirești, în viața noastră nu ni s-a mai întâmplat.

Toată ziua am mâncat doar niște prostioare cu care am plecat din Košice și plăcințile de la Topa. Am fost convinși că ne oprim să mâncăm undeva, voiam la Sibiu, dar la ce trafic a fost nu ne-am permis. Chiar și așa, am ajuns la 22,15 acasă după aproape 15 ore, de fapt 14, pentru că una am pierdut-o de la fus. Oricum mult mai prost ca la dus, când ne-am oprit de 5-6 ori, la vamă am stat 50 de minute și cu totul am facut 13 ore. Asta-i cu țărișoara noastră. Absolut nici un plan nu poți să îți faci, ești strict la voia întâmplării.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Studioul nu oferă nici o masă, ai tot ce-ți trebuie să te autogospodărești, dacă vrei. Noi n-am avut timp pentru așa ceva, am mâncat prin oraș și am spus despre asta. Sunt terase unde poți lua micul dejun, foarte aproape de cele două case, și în plus, la stradă, vecină cu casele, este o pizzerie care vinde pentru acasă, un triunghi 1 EUR, foarte bună pizza.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Studioul este situat ultracentral, la 200 de m de cea mai mare catedrală a Slovaciei și la doi pași de orice de interes din Košice, un orășel liniștit, cu oameni relaxați, de la care nu am așteptat nimic, dar care ne-a oferit mult.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Košice vă oferă și distracție și relaxare. Doar să-l căutați. Pe el și pe Slovacia!

Trimis de Aurici in 18.03.22 10:41:00
Validat / Publicat: 18.03.22 11:24:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOVACIA.

VIZUALIZĂRI: 961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Cea mai mare catedrala a Slovaciei, Catedrala Elizabeth, la doi pași de cele 2 case.

[18.03.22 11:24:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente regim hotelier, KOSICE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Carmen Ion
[18.03.22 13:21:07]

@Aurici: Poate că acest studio nu e de lux, dar v-ați făcut treaba cu el.

Te felicit pentru întrega excursie, ca și pentru decizia de a înlocui Bratislava cu Kosice.

AuriciAUTOR REVIEW
[19.03.22 20:50:58]

@Carmen Ion: Nu a fost de lux dar nu a fost deloc rău. Nu caut lux in vacanțe de acest gen că aș plânge după bani, nu am stare deloc să stau în casă. Dezavantajul a fost că a existat comparația cu primul studio, mult mai bun.

Și noi ne-am felicitat că ne-am întors la Kosice. Și ne mai dorim un week-end anul acesta, să vedem dacă ne iese.

Aurici, Carmen Ion
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: