ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2022
FEB-2022
BUN

Restaurantul Curtea Veche - Curtea de Arges

Bulevardul Basarabenilor 121, Curtea de Arges

Ianuarie, o zi de duminica, m-am trezit cu chef de duca si cum la doi pasi se afla orasul Curtea de Arges mi-am propus o mica deplasare spre orasul basarabenilor.

Dupa ce am vizitat necropola regala, manastirea, si partial parterul Palatului Episcopal (in ianuarie înca se lucra aici, era plin de schele, reabilitarea s-a încheiat la sfârsitul lunii februarie), pe o vreme mohorâta si ploioasa am hotarât ca e cazul sa ne încalzim sufletele la un restaurant, am ales pe cel mai noua aparut, restaurantul Curtea Veche. Face parte dintr-un complex format dintr-un restaurant, hotel, brutarie si cofetarie, totul construit/renovat pe structura unei cladiri vechi ce a functionat odata ca sediu postal.

Restaurantul este situat pe artera principala a orasului, dupa intersectia de la Biserica Domneasca, pe un segment de drum cu sens unic ce duce spre vestita manastire. Un fir de sosea este ocupat de parcarea în linie a masinilor, pe partea dreapta, recomandarea mea este sa lasati masina în parcarea de la Biserica Domneasca, pentru ca restaurantul este la 5 minute de mers pe jos.

Intrarea în restaurant este plasata la mijlocul cladirii, se intra într-o terasa închisa cu mese si pe stânga si pe dreapta, câteva trepte si este un hol cu câteva mese, apoi se intra în salonul interior.

Doar aici am gasit o masa libera, restaurantul este plin, semn ca aici se manânca bine. Avem vedere directa catre cuptorul de pizza si o vitrina cu bunatati de porc. Lânga barul asezat central se afla un mic separeu cu un rastel pe doi pereti plin de sticle de vin, diferite sortimente.

Am început cu vin fiert sa ne încalzim sufletele dupa vremea de afara. Am continuat cu o ciorba de legume si una de perisoare. Felul principal: ‘pui la ceaun cu mamaliguta si mujdei’ si ‘pomana porcului cu mamaliguta’. Portiile au fost mari, imposibil de mâncat la o singura masa, am luat la pachet ce nu am mâncat!

Totusi carnea a fost un pic prea prajita si farfuriile erau ‘aranjate’ pe fuga, ca acasa! adica trântesti mâncarea în farfurie si nu-ti mai bati capul ca e gramada. Aici e loc de mai bine.

Grupul sanitar modern si curat.

Am vrut si ceva desert, fiind aglomerat l-am reperat greu pe tânarul ce ne servea. Ne-am delectat cu o portie de papanasi cu dulceata de afine si smântâna si clatite cu finetti. Papanasii erau formati din 8 gogosele mici, prefer asa decât o gogoasa mare… Total 134 lei, preturi rezonabile, portii mari.

E un loc bun de a lua masa, asa ca atunci când vizitati orasul basarabenilor veniti la acest restaurant. Din ianuarie pâna acum când postez review-ul s-au întâmplat multe si preturile au crescut peste tot, posibil ca acum sa fie alte preturi…

Un desert bun îl gasiti la cofetaria Alexandrei, un pic mai sus înspre manastire, în Curtea de Arges este sediul principal dar are si un magazin deschis în Pitesti pe bulevardul Republicii nr 100. Ïntotdeauna aici gasesti dulciuri proaspete si bune.

despre SERVICII

Tânarul si-a dat osteneala sa ne multumeasca desi era aglomerat si alerga de colo -colo. Am fost si noi atenti cu el.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Carnea un pic prea prajita, aranjamentul in farfurie ca acasa când te grabesti sa manânci ceva si arunci mâncarea în farfurie rapid!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Câteva locuri pe care le-am vizitat :

· Necropola regala pe care am gasit-o deschisa publicului (nu am gasit-o deschisa în timpul saptamânii), este lânga intrarea în curtea manastirii, aici sunt înmormântati Regele Mihai si Regina Maria, regele Carol al II-lea si Regina Elena.

În capatul din stânga al necropolei este o capela unde sunt expuse moastele Sf Mucenite Filofteia (înainte se aflau în Palatul Episcopal, aflat înca in renovare în ianuarie).

Manastirea propriu-zisa, o bijuterie! nu ma mai satur sa revin aici.

Palatul Episcopal ce a beneficiat de un proiect de renovare din fonduri europene. S-au reabilitat: zidul manastirii, cladirile anexa au fost transformate în hotel, un punct info turistic, iar Palatul a beneficiat de reconditionarea subsolului, a parterului si a etajului 1. La etajul 1 se aflau apartamentele regale ce erau folosite ca resedinta de vara de regina Elisabeta iar acum, dupa renovare, etajul adaposteste colectii de arta bisericeasca.

Trimis de Yolanda in 18.03.22 10:02:43
Validat / Publicat: 18.03.22 11:04:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CURTEA DE ARGEŞ.

VIZUALIZĂRI: 1419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 clatite cu finetti

MarinaCoPHONE
[18.03.22 13:49:06]

@Yolanda: mi-ați trezit amintiri legate de Curtea de Argeș. E o locație minunată, iar Mânăstirea este superbă, când am fost noi era o problemă cu locurile de parcare în zonă, ca sa ajungi cât mai repede la mănăstire. Îmi place mult și parcul ei, care era foarte bine îngrijit și plin de flori.

Restaurantul arată foarte bine.

Să va fie de bine, votat cu mare drag!

Zoazore
[21.03.22 13:08:32]

@Yolanda:

Important e ca mancarea e gustoasa si in portii suficiente! Aici par chiar mari si tu confirmi.

Am început cu vin fiert sa ne încalzim sufletele dupa vremea de afara.

nu-i asa ca n-ai condus tu?

Asta e ala cu Pavlova aia mica si grozav de buna, nu?

Cofetaria aia ca pentru papusi e superba.

YolandaAUTOR REVIEW
[21.03.22 20:06:22]

@Zoazore: daaa, la intoarcere nu am mai condus eu...

Exact, e cofetaria cu decorul ca pentru papusi si unde se gaseste prajitura Pavlova de care nu ma mai satur, cu proxima ocazie cand mai treci prin Pitesti nu ratam acest obiectiv...

Zoazore
[22.03.22 08:55:05]

@Yolanda: REVENIM la acest super obiecctiv turistic! Mie mi-a placut maximum acolo! Rezolvam!

MarinaCo, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Curtea de Argeş? :