ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2022
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 luni și 3 ani jumate
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

O vila din belle epoque

Pentru că ne doream o vacanță de 1 iunie la munte, ne-am îndreptat spre o stațiune care noua ne place foarte mult, dar care nu presupune și aglomerația de pe Valea Prahovei.

Am ales Borsecul, o stațiune care se reface încet in ultimii 9 ani sub mâna unui primar care demonstrează cu prisosință că omul sfințește locul.

Vila superbă, vernil cu o arhitectură deosebită, din marginea pădurii ne făcuse mai demult cu ochiul, dar prețul era un pic peste bugetul nostru. Dar acum cu 2 copilași am crescut puțin bugetul.

Camera dublă cu pătuțul din lemn adaugat a fost 240 lei/noapte cu mic dejun inclus. Am ales si varianta de cina cu 35 lei/zi/persoană adultă.

Drumul de la Iași la Borsec a fost relativ ok, dar obositor, motivul un pici de 3 ani jumătate și o mândruță de aproape 6 luni.

Comunicarea cu doamna Ana Maria a fost deosebită încă din momentul rezervării.

Singura care nu chiar a ținut cu noi a fost vremea, acum ploua, acum dădea să ningă, acum era un soare dogoritor.

Prima impresie când am parcat in parcarea din liziera pădurii a fost de wau. Un peisaj de vis ni se deschidea în fața ochilor. În valea se vedea Borsecul, în deal pădurea de brazi semeți.

Exteriorul vilei este superb, cu o curte mare foarte îngrijită, unde se găseau sauna, cada cu hidromasaj și ciubărul, închise din nefericire din cauza pandemie. De asemea mai este o terasă și o zonă de grătar, cu plită și cuptor, plus toate ustensilele necesare. Noi nu le-am folosit, și nici pe ceilalți cazați acolo nu i-am văzut să le folosească.

Așa cum aveam să aflăm vila este declarată monument istoric, ceea ce înseamnă ca renovarea trebuie făcută după criterii bine definite.

După ce ne-am luat camera în primire, am mers la recepție, un fel de balcon rotund, închis cu termopane și am plătit cazarea. Să vă spun ce m-a uimit cel mai mult? Doamna ne-a dat bon fiscal. Eu nu îmi amintesc să mai fi primit un astfel de bon pe la cazările din țară.

În cameră Wi-FI-ul nu mergea, așa că doamna ne-a dat parola de la cel pe care-l folosea dânsa.

Pensiunea poate fi găsită la: villabellaborsec.com.

E un loc pe care îl recomand cu căldură, care cu mici îmbunătățiri ar fi o cazare excelentă.

despre SERVICII

Doamna Anna Maria este o persoană deosebită, care se vede că face turism din pasiune, care cunoaște foarte bine zona și care te ajută cu tot ce ai nevoie.

Atât la micul dejun cât și seara era printre oameni să se asigure că totul este în ordine.

Curățenia e literă de lege peste tot, atât în cameră cât și pe holuri, balcoane și în sala de mese.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera era foarte curată, cu ferestre și uși duble la balconul micuț, foarte luminoasă, cu tavene înalte ce amintește de perioada interbelică, perioadă de glorie a Borsecului. Mobilierul pare tot din aceeași epocă și este completat de tablouri foarte frumoase ce întregesc atmosfera.

Camera era dotată cu pat dublu și un pătuț din lemn alb, pentru care nu ni s-a cerut să plătim suplimentar. Lengeria era de bună calitate, de un alb impecabil. Patul este incadrat de 2 noptiere pe care se odihnesc leneșe 2 lampadare.

Aer condiționat nu-mi amintesc dacă era, la vremea când am fost noi acolo era încă nevoie de calorifer. ????????

Caloriferul micuț, electric facea față cu brio să încălzească camera. Geamurile sunt dotate cu draperii de bună calitate, astfel încât soarele să nu deranjeze somnul de prânz al celor mici.

Mocheta de pe jos, acoperea podeaua, care cred ca era cea originala, după grosime, din nefericire scârțâia, motiv pentru care am scăzut un pic din punctaj, doamna ne-a spus că urmează o renovare și speră să se rezolve problema, dar fiind monument istoric e un pic mai complicat.

Televizorul cu ecran LCD, micuț avea majoritatea posturilor TV de la noi, precum și unele din Ungaria.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun nu era prea variat, dar era cu produse locale. Am avut cafea, lapte, ceai, suc, cereale, ouă (într-o zi fierte, în alta omletă, în alta prăjite), dulceață de afine, unt, brânzeturi, ceva mezeluri, roșii, castraveți.

Cina era cu mâncăruri ardelenești. Se servea în jur de ora 6. Primeam supă /ciorbă într-o supieră din care ne serveam singuri, felul 2 și desert. Din nefericire, nu am poze de la masă, nu mă gândeam la vremea respectivă că mă vpi apuca de scris.

În prima seara am primit o supă de fidea, micul scliff a mâncat 2 porții și asta zice foarte multe despre calitatea mâncării, papricaș de pui și cele mai bune muffins mâncate vreodată, cel mic ar mai fi vrut o porție, și el nu prea mânca prajituri, doar ciocolată (nu pentru că nu i-aș fi dat, ci pentru că nu vroia). Doamna se asigura mereu că cel mic avea porția lui????. In altă seară am primit o ciorbă țărănească de vită, o tocăniță de gălbiori de la borcan, sincer cred ca ar fi fost mai buna dacă erau proaspeți sau congelați, si prăjitură cu brânză. Se pare că o seara mi s-a șters din memorie. ????

In concluzie, mâncarea a fost foarte buna și dacă s-ar mai îmbunătăți un pic micul dejun si unele preparate ar fi excelentă.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ce poți să spui negativ despre o pensiune cu o arhitectură deosebită, situată în marginea unei păduri de brad, unde dimineața sau seara își făceau apariția căprioarele zglobii? Absolut nimic, e un loc minunat unde te poți bucura de liniște și aer curat.

De pe balconul imens, deschis, de la fiecare etaj, dotat cu măsuță scaune și pături puteam sa vedem fie pădurea, fie statiunea, cu drumurile din piatră cubică, cu parcuri, izvoare, și spații verzi bine întreținute.

Există în centrul stațiunii un magazin La 2 pași de unde te poți aproviziona cu tot ce îți dorești.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Zona este superbă pentru drumeții de dificultate mică sau medie, poți urmări căprioarele sau veverițele ce te însoțesc pe drumul spre pârtia de bob de iarnă, activă vara, iarna se demontează și devine partie de ski. Pentru mai multe detalii vezi pe FB.

Zona este renumită pentru numeroasele izvoare cu apă minerală. În parc se pot face plimbări la Poiana Zânelor, Mofeta, peștera de gheață pestera urșilor, stadion, vechea carieră și altele.

Pentru cei care au copii, mai mici, s-a inaugurat un loc de joacă la 1iunie 2021 oficial, dar putea fi folosit dinainte.

De anul acesta, din vară se va deschide și centrul SPA făcut cu fonduri europe. Vezi statiuneaborsec.ro/ro/Stm ... -centru-spa-155.

În concluzie recomand Borsecul și aceadta pensiune, pentru o vacanță de 3-4 zile pentru cei care vor să scape de aglomerație, să se bucure de aer curat și de servicii de calitate.

Trimis de MarinaCo in 14.03.22 17:17:45
Validat / Publicat: 14.03.22 17:56:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORSEC. A mai fost în/la: Casa Emi, Vila Borsec, Pensiunea Floare de colț, vila Sport

VIZUALIZĂRI: 1674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MarinaCo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Priveliște de la balconul camerei, vila care se vede este monument istoric, renovat cu fonduri europene în valiare de 600.000 euro.

adrianbogdan [14.03.22 18:09:18] »

Bună, sincer mie imi era greu cu unul mic, dar apoi cu doi... nu stiu ce as fi facut!?

Felicitări!

MarinaCoscris / TELEFON [14.03.22 18:20:23] »

@adrianbogdan: ne adaptăm la situația. Soțul mai bombăne că nu poate conduce când cea mică urlă, băiețelul vrea și el atenție dar or să crească și cred ca ne va lipsi perioada asta.

webmasterscris / TELEFON [14.03.22 18:30:44] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

MarinaCoscris / TELEFON [14.03.22 18:43:01] »

@webmaster: mulțumesc!

mishu [14.03.22 19:40:20] »

Buuun! Toate bune si frumoase, am crezut ca citesc un articol despre cazare, si asa a inceput, insa pentru mine s-a rupt filmul la "gastronomie" unde instantaneu am inceput sa inghit in sec si imaginandu-mi cum arata si ce gust au.

Si daca noi adultii mai avem clementa, copiii nu, sunt cei mai aprigi critici, deci daca a spus ca "scliff" , a fost incantat, e deja cea mai buna reclama.

Cat despre a merge cu copiii la drum, stiu cum e, noi plecam cu copiii (aproape 5 ani intre ei) dar si cu mama, si daca cel mare adormea pana la primul colt si vreo 2 ore ne lasa in pace, cel mic adormea cu 10 km inainte de punctul de destinatie, de imi venea sa il trezesc brutal la cat de mult ne chinuise pe drum, insa imi dadeam seama ca asta e, asa ca il iertam.

De cele mai multe ori jucam fazan (si diverse variante), si imi aduc aminte o faza (nu am cum sa o uit), jucam varianta cu litere, cate cuvinte spunem cu o anumita litera, si spuneam cuvinte cu litera "c", la care cel mic, sa spuna si el, si l-am lasat, la care el spune: "elefant" .

Aveam grija sa gasim jocuri distractive in care sa ne implicam cu totii. Si ca sa fiu cinstita, chiar si acum cand sunt mari (22 si 27), de sarbatori stam cu totii si facem diverse jocuri care ne amuza teribil.

Unul dintre preferatele mele este "DIXIT".

Sa va fie de bine vacanta, sa va bucurati de fiecare clipa petrecuta in familie, felicitari, votat cu mare drag.

MarinaCoscris / TELEFON [14.03.22 19:44:55] »

@mishu: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase. Ați avut noroc că mai vena cineva cu dumneavoastră. Vedeți ca în curând va trebui sa fiți dumneavoastră bunicuța care îi ajută pe tinerii părinți. ????????????

Să vă trăiască copiii.

Și o vizită la Borsec chiar se merită. Nu am scris separat despre restaurant, deoarece doar persoanele cazate puteau să ia masa acolo.

O să scriu, cât de curând cum a fost Borsecul prin ochii unui puștiulică ????

Să dea Domnul să ne permitem vacanțe și de acum înainte!

mishu [14.03.22 19:46:55] »

@MarinaCo: Multumesc frumos de urari. Cat despre

imi doresc sa se intample asta si sa pot sa ii ajut, asa incat sa le fie usor si sa se poata descurca. Sa ne auzim de bine.

nrs † [15.03.22 09:51:27] »

@MarinaCo:

sa inteleg ca eu sunt un fericit

Printesa mea a fost cooperanta de mica, la un an jumatate am mers la mare adica in jur de 10 ore, apoi in fiecare an am mers peste 600-700 km pe zi fara nici un fel de scandal

elenaadinascris / TELEFON [15.03.22 09:59:51] »

Mă bucur că se reface stațiunea!

Nu am mai fost de 15 ani, dar mi-ar place sa revin!

Felicitări pentru articol!

MarinaCoscris / TELEFON [15.03.22 10:26:00] »

@nrs: sunteți norocos. Și când era mic băiețelul tot nu era liniște în mașină, decât după ce l-am înțărcat, si eventual daca îi dau telefonul pe youtube la desene. Și deși nu este ok să o fac, il dau pentru jumate de oră de liniște.

Ar fi varianta să mergem noaptea pe care nu am testat - o încă.

@elenaadina să știi că se văd îmbunătățirile în Borsec. Sunt vile care se renovează, altele care au fost construite nou, dar respectând modelul celor de demult. Acum statul ungar a cumpărat o proprietate care cred ca a fost hotel înainte, exact în centru și urma să înceapă renovarea.

Sincer eu chiar intenționez să merg din nou anul ăsta dar în iulie, să fie mai cald, si atunci sunt si fragi copți acolo. ????

Multumesc pentru vizită, ecou și vot.

nicole33 [16.03.22 00:03:31] »

@MarinaCo:

Cred că nu este deloc uşor pentru niciunul din voi, însă după orice drum de acest gen urmează câteva zile de relaxare, deci, merită

Interesantă cazarea aleasă, nu am avut ocazia să încerc prea des aşa ceva, însă poziţionarea acesteia mă atrage cel mai mult.

Curăţenia este importantă şi pentru mine, iar atitudinea şi implicarea proprietarului/administratorului îmi dă încredere. Aş putea trece cu vederea peste micile inconveniente semnalate de tine, unele putându-se remedia destul de uşor.

Despre Borsec nu-mi amintesc prea multe, mi-e şi ruşine să amintesc câţi ani sunt de când nu am mai fost acolo.

Prima dată se iartă . De acum înainte ştii ce ai de făcut. Cel mai important este însă că ai început să scrii şi sigur o vei face şi în continuare.

MarinaCoscris / TELEFON [16.03.22 09:03:24] »

@nicole33: relaxare, cand ești cu 2 copii mici? ???????????????????? Ce e aia?

Da, te bucuri de aerul curat, dar nu cred ca va exista relaxare in următorii 5 ani. Poate doar dacă am reuși să convingem bunicile să meargă cu noi.

În 2012-2013 când am fost prima oara, era cam dezolant Borsecul. Atât demulte vile superbe în paragină, parcul era frumos, îngrijit și traseele din pădure bine întreținute. Între timp situația s-a îmbunătățit, multe vile au fost renovate, dar încă mai sunr multe care trebuie renovate. Mai este un hotel absolut splendid, ruină azi, care am înțeles că are tot felul de litigii, dar care tare mi-ar place să-l văd in vechea glorie.

Nu am reușit să găsesc o poză pe net, dar intenționez să merg în luna iulie acolo și o să fac poze.

Cât despre articole fără poze, mai am câteva de prin trecut care ar trebui scrise.

nicole33 [16.03.22 23:56:40] »

@MarinaCo:

relaxare, cand ești cu 2 copii mici? Ce e aia?

Da, ai şi tu dreptate. Bănuiesc că nu este uşor. Mă gândeam doar că aerul curat şi tare o ajută pe cea mică să doarmă mai mult, băiatul îşi poate consuma energia alergând în mijlocul naturii, oboseşte şi apoi se linişteşte şi aşa mai apucaţi şi voi câteva momente de respiro.

Bunicile vă mai degrevează din sarcini, dar este important şi timpul petrecut de voi cu micuţii.

Despre Borsec am recunoscut deja că amintirile mele sunt prea vechi şi prea estompate, însă mă bucur să aud de îmbunătăţiri vizibile şi mă faci tot mai curioasă să-l revăd. Sunt prea multe staţiuni lăsate în paragină, dezolante din toate punctele de vedere, încât excepţiile sunt cu atât mai de apreciat, chiar dacă doar cu o floare nu se face primăvară.

Păi, hai. Spor la scris!

adrianbogdan, elenaadina, MarinaCo, mishu