ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2022
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2021
Cuplu
REZONABIL

Marina cu bune și cu rele

Imi doresc să povestesc un pic si despre cazarea de la Marea Neagră.

Am ales să, mergem în Turcia la Marea Neagră la început de septembrie preț de 5 zile / 4 nopți. Cu câteva zile înainte de plecare am periat zona Sile / Ağva în vederea obținerii unei cazări optime pentru ceea ce ne propusesem să facem. Așadar m-am apucat de căutări pentru cazare ținând cont de următoarele dorințe.

1. nu foarte aproape de centrul orașului

2. parcare

3. mic dejun

4. pensiune/hotel mic cu posibilitate servire o cină sau un prânz

5. acces la plajă și restaurante la maxim 10-15 minute de mers pe jos

Având în vedere că celebrul site de rezervări avea oferta limitată am zis eu să mă adresez unui site de rezervări turcesc. Acuma nu vreau să-i vorbesc de rău dar am avut ceva probleme cu acesta - în primul rănd funcționeză destul de prost, cerintele pe care tu le ai la o rezervare - greu de decelat/găsit. Pentru cei interesați de numele site-ului îl pot transmite în privat.

Într-un final am găsit ceva și am vrut să rezerv, greu - vroiau banii înainte și eu nu am vrut să autorizez tranzacția. Am sunat la numarul de telefon afișat pe site, mi-a răspuns un turc- turc și atât - frate, nicio boabă de engleză. Într-un final stabilesc că venim și noi la ei dar vedem noi acolo dacă mai au o cameră și pentru noi. Proastă strategie, puteam alege de pe booking un hotel cei drept în prima linie, dar am zis noi că este ok să stăm un pic mai departe de plajă așa că am ajuns până la urmă să oprim și să hotărâm ce facem la fața locului.

Adresa - Ağva Merkez Mahallesi, Rıhtım Caddesi, Nezaket Sokak, No:1 ağva 34990 Sile, Istanbul Türkiye.

Am ajuns la hotel un pic peste ora prânzului, destul de aglomerat, dar totuși am găsit ușor loc de parcare. Așa la botul calului hotelașul cochet, curat, îngrijit. Un tânăr de culoare ne-a dat binețe în limba engleză și a făcut onorurile de gazdă vis a vis de băiatul de la recepție.

La rezervare prin siteul turcesc am cerut o cameră dublă standard cu balcon și mic dejun la prețul de 32 euro/zi. E, de aici începe nemulțumirea/supărarea noastră.

În momentul ajungerii noastre acolo domnul de la recepție ne-a informat că nu mai are decât o cameră - economic la parter, dar de a doua zi ne poate da o cameră așa cum am cerut. Deci în final am plătit 128 euro pe 4 nopți fără să calculăm că de fapt în prima noapte vom dormi într-o cameră economic. Nu-i bai - asta e, am luat-o cum a venit și am zis noi că nu ne stricăm noi vacanța pentru o cameră mică.

Problema s-a amplificat a doua zi când ar fi trebuit să ne mute într-o cameră standard cu balcon, În realitate domnul de la recepție ne-a trombonit și ne-a mutat intr-o cameră la fel de mică și pe deasupra cu buda în cabina de duș. Nu am vrut să ne stricăm vacanța și să ne certăm cu recepția, nu cred că rezolvam mare lucru mai ales că bani i-am plătit de cum am ajuns. Una peste alta ne-am adaptat din mers ca să nu ne stricăm de tot vacanța pe motiv - de cazare.

La decizia asta a contat mult, plaja, râul, orăselul, imprejurimile verzi, marea si nu în ultimul rând vibe-ul emanat de zona.

Asadar, am avut o cameră mică, în care cu greu ne-am organizat, cu un pat curat, decent, un tv prins în peretele din fața patului, un mic dulap și o etajeră. Baia mică și ea, cu buda și dușul - doi în unul.

Micul dejun a compensat supărarea noastră legată de camera. Cine cunoaște Turcia știe ce este ăla un türk kahvaltısı.

despre SERVICII

Ce m-a supărat a fost faptul că ar fi putut să fim mutați într-o cameră standard cu balcon la etaj pentru că de a doua zi acestea au fost libere. Nu am înțeles atitudinea băiatului de la recepție

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am avut condiții de cazare slabe și unde mai pui că am plătit servicii de standard room.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Bucătăria a compensat neajunsul de la condițiile de la cazare.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Zona în care se află cazarea se află în imediata aropiere a râului Koca Greek.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Mă, aici la hotelaș nu aveam piscină sau știu eu ce divertisment, dar seara pe terasa era o atmosferă plăcută.

Trimis de adrianbogdan in 11.03.22 17:56:33
Validat / Publicat: 11.03.22 19:23:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2189 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 mic dejun

[11.03.22 19:22:17]

Mutat în rubrica "Agva Marina Hotel [Agva, Șile], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
[11.03.22 19:30:51]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[12.03.22 10:15:43]

@adrianbogdan:

Îmi pare rău pentru neajunsurile întâmpinate, nici nu vreau să mă gândesc cum aș fi reacționat eu într-o asemenea situație, pentru că sigur nu o lăsam cum a picat.

Zona aleasă de tine, superbă din ce am văzut în pozele postate de tine şi la celelalte articole, este totuşi prea puţin deschisă turismului internaţional şi poate de aici şi slaba capacitate de a gestiona problemelor turiştilor de altă naţionalitate decât turcă.

Pe saitul turcesc, pe care am reuşit să-l identific într-un târziu, acest hotel nu pare a avea disponibilităţi în nicio perioadă toată vara; cam ciudat să fie deja în stop sales şi destul de improbabil.

În schimb, am descoperit acolo hoteluri care au dispărut de mult timp de pe booking, la preţuri foarte competitive şi cu anulare gratuită.

Camera este într-adevăr foarte mică, dar nu cred că asta a fost principala problemă pentru voi care sunteţi atât de plimbăreţi, ci mai degrabă lipsa balconului pentru care îl compătimesc sincer pe Bogdan.

Poza P08 este şocantă de-a dreptul, iar buda amplasată în interiorul cabinei de duş mă lasă fără cuvinte .

[12.03.22 10:33:31]

@adrianbogdan:

Greu de înţeles atitudinea recepţionerului, în condiţiile în care erau camere cu balcon disponibile, dar şi resemnarea voastră, prea "mioritică" pentru gustul meu. Cel mai probabil aş fi încercat să-mi recuperez banii şi să găsesc altceva.

După mulţi ani de vacanţe în Turcia în care am primit diverse upgrade-uri gratuite la cazare, de cele mai multe ori chiar fără a cere asta, anul trecut am avut şi eu surpriza de a primi o cameră inferioară celei plătite şi asta la cinci stele . După ce am schimbat două camere, am fost nevoită să o accept pe a treia, pentru o noapte, urmând ca a doua zi să primesc o cameră conform rezervării şi preţului plătit. Am făcut nu mai puţin de trei reclamaţii în ziua sosirii, dar au fost cu folos. A doua zi, imediat după micul dejun, am primit cardul unei camere cum mi-am dorit, am mutat bagajele şi mi-am continuat, fericită, vacanţa. Culmea este că nici camera în care am dormit în prima noapte nu era rea deloc, soţul meu nici nu mai voia să se mute, însă eu mă ofticam pentru banii plătiţi în plus, pe care nu-i mai vedeam înapoi şi mai mult din acest motiv nu am renunţat până nu am primit o cameră cu vedere full la mare, chiar dacă într-o zonă mai gălăgioasă decât prima.

Din poze, micul dejun mi se pare mai mult decât mulţumitor pentru un hotel de această categorie. Nu am înţeles dacă era bufet sau aţi fost serviţi la masă, la platou sau la farfurie.

=

Uită de Marina asta! Anul acesta sigur va fi mai bine

Yoda
[12.03.22 12:30:39]

@adrianbogdan:

Eu nu inteleg de ce nu ati insistat. Fara cearta, cu rabdare, cu zambetul pe buze, il luam de o aripioara pe receptioner si il duceam sa-i arat camera pe care o vreau.

Cand am citit tocmai ma sculasem de la masa, de la un mic dejun consistent de weekend, dar tot mi s-a umplut gura de apa.

[12.03.22 12:33:48]

Uită de Marina asta! Anul acesta sigur va fi mai bine

[12.03.22 12:44:35]

@nicole

Las că nu a murit niciun fumător care nu are balcon...

@ Yoda

Da, am insistat puțin, după care ne-am dat seama că nu avem atata timp de parlamentat, trebuia să plecăm la Karasu.

[12.03.22 12:49:37]

@nrs:

probabil vom sta acasa astfel vom avea tot confortul asa cum ni l-am creat

- aaa, nu punem așa problema, noi suntem plimbăreți prin definiție, banii sunt impedimentul și mai nou timpul/timpurile.

Vacanțe frumoase vă doresc!

[12.03.22 13:13:36]

pai exact despre bani e vorba! se pare ca vom avea o inflatie record care ne va eroda drastic veniturile ramanand mai putini bani pt vacante

[12.03.22 13:17:55]

@nrs:

probabil vom sta acasa astfel vom avea tot confortul asa cum ni l-am creat

Muşcă-ţi limba şi nu mai cobi!

Dacă nu pot pleca în Turcia, sigur ajung pe la... Craiova să te păgubesc de o cafea, chiar şi cu trenul dacă nu voi avea bani de benzină , dar să fim optimişti!

În perioada asta prefer să deschid cât mai puţin televizorul şi să stau mai mult pe net făcându-mi planuri de vacanţă.

Am plecat noi (eu, tu, Roxana şi alţii) în Turcia în plină pandemie în 2020 şi în 2021 şi a fost perfect, astfel că am toată încrederea că vom reuşi şi anul acesta să avem vacanţele dorite.

Yoda
[12.03.22 13:24:45]

@nicole33:

Pentru doua persoane s-ar putea sa coste tot atat si cu trenul si cu masina, daca nu cumva un pic mai mult cu trenul. Cand era benzina la preturi normale, era clar mai ieftin cu masina.

[12.03.22 13:26:09]

@adrianbogdan:

Las că nu a murit niciun fumător care nu are balcon...

OK, nu a murit, dar nici bine nu s-a simţit. Îţi spun din proprie experienţă.

Dacă lucrurile ar fi stat invers, nu cred că ai mai fi comentat la fel de relaxat şi sigur te-ai fi agitat mai mult întru rezolvarea problemei balconului, plus a catastrofei ăleia de duş 2 în 1 care enervează pe oricine.

Dar tot nu m-ai lămurit cum a fost cu micul dejun, desigur tradiţional turcesc. A fost sau nu bufet?

[12.03.22 13:56:16]

@nicole33:

În prima dimineață hotelul era full, micul dejun a fost bufet. Din a doua zi am primit micul dejun la masă, foarte ok., bogat.

[12.03.22 13:58:55]

@nicole33:

din pacate nu e vorba de cobit. in general nici eu nu ma uit la tv, prefer sa gandesc si analizez singur, nu sa vina diversi "specialisti" care sa imi discute despre un joc video confundandu-l cu o lupta reala.

sa iti dau un exemplu din domeniul meu: suntem client Selgros luand saptamanal 2 paleti dintr-un produs, cum crezi ca e cand te duci si ti se spune ca nu mai poti lua acel produs pentru ca nu mai vand cu paletul ci doar la bucata? la mine a ajuns o goana dupa materii prime, care sunt din ce in ce mai rare si mai scumpe. o sa vedeti ce se va intampla in domeniul imobiliar, un fost motor al cresterii noastre economice

oricum si daca ajungi in Turcia si daca nu, sper totusi sa nu fie asa, tot poti veni la o cafea

[19.03.22 09:32:56]

@webmasterX: Buna! Scuze pentru întârziere.

Ağva Marina Hotel se află în triunghiul format din 3 străzi unde este scris numele hotelului - adică un pic mai la dreapta spre râu.

adrianbogdan, Yoda