ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2022

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

încărcat de pe telefon!

Oameni MEH intr-un oras OKish

Voi lasa un review mai mult social, pentru cei interesati si de oameni, fiindca nu toti vizitam un loc doar pentru arhitectura.

Un oras est-european murdar si sarac. Clasa de jos este predominanta iar cea de mijloc se considera superioara tie, motiv pentru care iti poti face prieteni doar printre expati, cu localnici n-ai nici o sansa, au “bisericutele” lor.

Deci “sufletul cald de moldovean” este clar un false advertising.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Exista ceva locuri frumoase de vizitat, dar daca bati la picior strazile intre aceste puncte de interes si nu doar cu masina, incepi sa vezi tot felul de hibe, adica mizeria si oamenii dubiosi. Dupa ce termini de vizitat cele 2-3 locuri, ramane doar gradina botanica de revizitat, unde clar s-ar putea aduce niste imbunatatiri.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Daca distractia si relaxarea se desfasoara in termeni de singuratate, fara posibilitatea de ati face prieteni noi decat printre expati (culmea cand ajungi sa-ti faci prieteni straini in propria tara, parvenirea asta, bat-o vina!) presupun ca este un oras cu nota de trecere, cu toata ca au preluat stilul agresiv din trafic asociat altor zone ale tarii. Ca bei o cafea la Lacul Ciric este relaxant, dar se duce totul pe apa sambetei cand te intorci acasa prin imbulzeala si claxoane.

Trimis de ux123906 in 04.03.22 08:58:42
Validat / Publicat: 04.03.22 09:55:47

VIZUALIZĂRI: 879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux123906); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -2 PMA (din 12 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[04.03.22 09:55:10]

@ux123906: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 106812&hid=5091.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux123906 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

baronPHONE
[05.03.22 13:30:43]

Stimate Domn 123906 nu am habar cu ce v au gresit iesenii de ați putut scrie asemenea lucruri despre orasul nostru.

Habar n am cum de ati putut considera ca ați nimerit într un oras murdar si sarac. Este adevarat ca exista un soi de haos urbanistic dar cred ca orasul Iasi poate fi inclus fara probleme în top orase curate din Romania

iar în privința saraciei banuiesc ca nu ati citit vreun top al castigurilor salariale pe orașe sa aflati cum sta orasul nostru.

Ati întalnit oameni dubiosi. Cu siguranta exista dar raportat la ceea ce poti întalni la dvs în Gara de Nord sau în Ferentari sunt cantitate neglijabila.

Nu v a placut traficul din oras. Da, se circula la anumite ore destul de greu, dar si aici ne depasiți.

Am fost în orasul dvs ultima data în week end acum 2 saptamani. Traficul este mult mai dificil la dvs

iar despre cei lipsiți de educație s avem pardon stați foarte bine.

Cu siguranța fiecare mare oras are si partile bune si frumoase dar si parti mai puțin bune.

De aceea consider ca un review cum ați scris dvs despre Iasi este complet inutil si lipsit de vreo logica.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
adso
[05.03.22 14:39:17]

@baron: O astfel de „compunere” spune mai multe despre autor decât despre obiectivul „descris” - întâmplător, aici, orașul nostru.

Aurici
[05.03.22 19:18:30]

@baron: M-am bucurat să văd că cineva îi dă replica colegului fără nume care a încărcat un articol fără nici o noimă. Primele 3 fraze m-au uns la suflet, dar după aceea m-ai pierdut. Era perfect dacă rămâneai la acel gen de analiză și nu treceai la comparații de genul celor pe care le-ai făcut.

Nu cred că orașele noastre sau țara asta au vreo vină că sunt locuite, cunoști expresia celebră...

Oricât mi-ar ataca cineva orașul m-aș feri să intru într-o polemică de genul "la tine traficul e infernal, ba la tine și mai și, la tine oamenii sunt proști, ba la tine și mai proști... ". Aș cataloga omul și atât.

Și fii sigur că toți care au trecut pe la acest articol au făcut asta. Mă rog... poate nu chiar toți. De aceea, sunt întru totul de acord cu colegul @adso, că scrierile de genul acesta sau, uite, votul pe care îl dau unii colegi, fără să treacă prin nici un fel de filtru ceea ce au sub ochi, spune, categoric, ceva despre autor, nu despre altceva.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
MarinaCoPHONE
[06.03.22 15:56:42]

@ux123906: ați spus că va fi un review social. Fără supărare, dar nu am văzut așa ceva. Am văzut doat o înșiruire de frustrări, fără exemple sau justificări.

Nici măcar ce zone ați vizitat nu ați spus, iar să spuneți că intreg orașul e murdar, e o exagerare.

De accord, traficul e infernal ca în orice mare oraș de altfel.

Cât despre faptul ca nu v-ați făcut prieteni... Cred că e vina dumneavoastră. Dacă firea dumneavoastră este așa cum ați scris review-ul, nu ma miră.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
mprofeanuPHONE
[07.03.22 16:37:56]

@ux123906: Sincer nu am înțeles ce vrei să spui. Am revăzut Iașul în vara anului 2019, mi-a plăcut mult, oraș curat ce are multe de oferit, atâtea obiective turistice, cred că voi mai reveni acolo peste alți ani...

adso, Aurici, baron, MarinaCo, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Iașul și împrejurimile sale: