ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2022
ÎNSCRIS: 23.06.21
SEP-2021
EXCELENT

Istanbul - Cel mai ieftin si bun Testi Kebap - Mevlana Kebap Lahmacun Salonu (Fatih)

Nu trebuie sa ratezi un Testi Kebab atunci cand ajungi in Istanbul, Turcia. Felul in care este gatit si servit este de fiecare data ceva ce trebuie sa experimentezi in aceasta tara minunata!

Noi am ales Mevlana Kebap Lahmacun Salonu din Fatih, Istanbul si bine am facut pentru ca am gasit cele mai ok preturi si cea mai buna mancare!

Oamenii chiar se straduiesc ca totul sa fie ok, preturile sunt acceptabile si este usor de ajuns la el.

Link YouTube cu servirea Testi Kebap-ului: https://www.youtube.com/w atch?v=210TBpzTF-o

despre SERVICII

Timpul se servire a fost ok, pana in 20 de minute. Se poate plati cash sau card. In 2021 preturile in lire turcesti se imparteau la 2 sa afli in lei romanesti.

Acum in 2022 imparti lirele turcesti la 3.

Personalul purta masca, aveai dezinfectant, mesele erau sterse de fiecare data.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Foarte delicios Testi Kebap-ul, a fost de miel. A fost lejer pentru 2 persoane, pretul fiind de 120 de lire (60 de lei in 2021).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am adaugat un printscreen cu adresa pe Google Maps si se poate vedea si in clip pe unde am mers sa ajungem la Mevlana.

Trimis de PovesteaYT in 28.02.22 13:02:10
Validat / Publicat: 28.02.22 13:31:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PovesteaYT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Testi Kebap Lamb
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 24 voturi)

[28.02.22 14:15:49]

Start vot! Arata tare tentant si sunt convionsa ca a fost si foarte gustos. Sa va fie de bine, votat cu mare drag.

PovesteaYTPHONEAUTOR REVIEW
[28.02.22 15:25:14]

@mishu: mulțumim! Și acum ne gândim la el. Rar am mai mâncat asă ceva bun????????

[01.03.22 23:03:47]

@PovesteaYT: Testi Kebap este doar in farfuria ovala mare din dreapta, asa-i?

Multumesc pentru review, am marcat localul, e usor de ajuns, sper sa fac o vizita pe acolo in curand.

PovesteaYTPHONEAUTOR REVIEW
[02.03.22 07:33:35]

@Yoda: Salutare, da, este cel adus în vasul de ceramică în flăcări ????????

nicole33PHONE CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[02.03.22 07:48:31]

@PovesteaYT:

Ai fost cumva și prin Dubai?

PovesteaYTAUTOR REVIEW
[04.03.22 08:18:35]

@nicole33: Inca nu, dar cu prima ocazie cand vad ceva ok la vreo companie aeriana, cumpar instant!

Am mai fost in Bulgaria, Italia, Egipt, Grecia. Doar Egiptul si Turcia m-am gandit sa le filmez, sa le postez, sa povestesc.

Ne place maxim sa calatorim!

[05.04.22 14:10:26]

@PovesteaYT: Am trecut acum doua zile pe acolo, pentru ca ne-am dus sa vizitam cisterna din piata aia (Basilica Cisterna era inchisa pentru renovare), ne-am uitat la preturi, dar nu am intrat, pentru ca nu ne era foame. Cand ni s-a facut foame, am mers si am mancat in alta parte. Ramane pe data viitoare.

PovesteaYTAUTOR REVIEW
[06.04.22 10:06:49]

@Yoda: Cum se numeste localul unde ati mancat?

[06.04.22 10:25:33]

@PovesteaYT: Se numeste Makriköy. Este in cartierul Ataköy, era langa hotelul nostru. Am sa scriu un review.

Prin zona Sultanahmet am mai mancat la Baran Ottoman Kitchen, pe linia lui T1. Bun, dar cam scump, ca toate restaurantele din zona.

resita2009
[02.07.22 18:21:07]

@PovesteaYT:

Acum in 2022 imparti lirele turcesti la 3.

parca vad ca-n 2023 o sa se imparta la 4... din pacate. Asta e, o sa aruncam vina pe conflictul ruso-ukrainian dar tot o sa ne bucuram de concediul din Turcia.

mishu, PovesteaYT, resita2009, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Istanbul? :