ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2022
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 18.08.20
FEB-2022

2 zile pe tărâm ronguresc :)

11:40 plecare din Sibiu...

14:15 sosire la hotel Septimia Resort (vezi impresii)...

Drumul destul de ușor și mai mult decât rezonabil ca timp petrecut pe drum!

Orașul efectiv nu oferă prea multe atracții, dar putem spune că ne-o plăcut. Centrul liniștit, și vreo 3 -4 biserici pe maxim 500 de m. Frumoase, nimic de obiectat. De asemenea, există o clădire tare faină și maiestuoasă, cred că găzduiește liceul romano ceva... :) Cu greu am putut să o prindem în poză!

Pe ceas... cam o oră și jumătate am petrecut pt a vedea ce era de văzut prin oraș la pas, apoi am revenit la sfântul SPA :).

Am vrut să încercăm și ceva restaurante șiiii... am avut ghinion... ne-am dus țintă la Csiki Sorozo dar... era închis... :(... asta fiind Duminică în jur de 13:00... Luni la aceeași oră... era deschis... dar deja eram chitiți pe plecare și am zis că îl bifăm talul viitor :).

Piesa de rezistență... cofetăria Alexandra din centru, ne-o plăcut la fel de mult ca la SPA :). Nebunie... Paradis! :). Aveam impresia că suntem în Szeged la cofetărie... mereu coadă, mereu plin... apăi no... nu degeaba sunt tot un fel de unguri și secuii nu? :)

Mai auzisem că oamenii ar fi urâcioși... nouă nu ni s-o părut deloc, chiar dacă fac eforturi maari pt a vorbi românește corect și tot nu reușesc... :).

Am vrut să încercăm și miniparkul Transylvania, ceva gen MiniEuropa din Bruxelles, cu machete de prin Transilvania. Ne-am dus acolo și când am întrebat pe unde e intrarea ni s-o răspuns... "acolo la SUS"... :)... Ne-am dus LA SUS iar acolo un alt angajat ne-o spus... Închis închis! SAMBATA (nu Sâmbătă ????) deschide... și noi amatori, venisem lunea la... muzeu (oarecum muzeu)... ???? Mincinos site-ul lor... se dădeau deschiși... ????

Dacă vrei un weekend liniștit, pt relaxare... fără mari artificii... e ok de mers la Odorheiul Secuiesc. Noi o să mai mergem!

Trimis de alex1987sb in 26.02.22 23:57:49
Validat / Publicat: 27.02.22 07:12:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ODORHEIU SECUIESC

VIZUALIZĂRI: 2401 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex1987sb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 no... :)....

⭐ValentinB_88⭐ [27.02.22 10:35:16] »

Felicitari pentru mica ta escapada. Intr-adevar zona este foarte pitoreasca, frumoasa, rustica. Eu am evitat cazarile pe aici, din cauza atitudinii respingatoare a localnicilor. Nu cred ca este cazul sa o dăm după cireș... știm cu toții că atitudinea se schimbă la 180 de grade când văd/aud că ești român.

Am patit asta in 80-90% din cazuri prin vizitele mele. Nu pot sa uit la Praid cand ne-am si cazat (asta acu vreo 10 ani), eram singura masina cu numere de Romania din parcare. Strain in tara mea cum imi place mie sa zic.

Insa daca le esti client (restaurant, cazare, salina, etc) inghit in sec si aia e... te servesc.

alex1987sbscris / TELEFON [27.02.22 11:41:09] »

@⭐ValentinB_88⭐ :Să știi că mi-o fost teamă de o eventuală atitudine ostilă, dar acum nu o fost cazul... am pățit-o mai demult la Ciuc... și acu eram gata de orice răfuială ????... dar, dotat cu ceva mai multă înțelepciune decât acum 15 ani... ????

⭐ValentinB_88⭐ [27.02.22 11:51:48] »

@alex1987sb: Cum spuneam... cand dai cu banu' ... le trece "supararea".

mishu [27.02.22 12:43:14] »

No... bine ca te-ai oprit la poza 10, ca daca puneai mai multe pe aceeasi tema te penalizam.

Mie mi se pare ca in orice oras ai ajunge, merita sa il descoperi. Mi s-a intamplat sa trecem prin orase unde sa ajungem pe seara iar dimieata dupa micul dejun sa plecam. Norocul meu ca sunt matinala, asa incat pana se trezea lumea pentru micul dejun eu dadeam o raita pin oras, plecam pe la 6-7 (in functie de anotimp) si vedeam ce puteam.

Cat despre prietenii nostri unguri, nu am sa comentez, si romanii pot fi la fel de rai, cred ca intr-un anume fel rautatile sunt intretinute. Am o prietena unguroaica din Targu Mures, o dulceata de fata cu care m-am imprietenit spontan si ne simtim foarte bine impreuna, insa mi-a spus ca la primul ei loc de munca a avut mult de a face cu romanii. Poate ca si unii si altii ar trebui sa ne gandim ca trebuie sa oferim exact ce aseptam sa primim, si atunci poate ca va fi si bine.

In general nici eu nu am avut probleme cu ungurii.

Felicitari pentru plimbare si desertul savurat, votat cu mare drag.

crismisscris / TELEFON [27.02.22 13:22:31] »

@⭐ValentinB_88⭐: Scuze, dar nu prea ai dreptate! Am fost de multe ori în ultimii 2-3 ani în "ungurime", uneori pentru o zi sau 2-3, în toamna lui 2020 chiar mi-am petrecut concediul în zonă (din care 4 zile m-am cazat în Odorhei, 2 în Miercurea Ciuc și 2 în Tg. Secuiesc). N-am avut nici cea mai mică problemă, oamenii (toți!!) cu care am interacționat s-au purtat exemplar cu noi, chiar dacă au mai existat mici sincope de comunicare din cauza barierei lingvistice. Nu s-a întâmplat în nicio situație să se prefacă a nu ne înțelege, ba, din contra, am simțit că fac tot posibilul să ne ajute și să ne facă să ne simțim confortabil.

Poate ați avut voi ghinion pe linie sau poate am avut noi noroc absolut în toate cele aproximativ 4-5 mici sau mari sejururi prin județele Harghita - Covasna - Mureș. Dar tot nu cred că-i corect să generalizezi și să-i discrediteze pe toți locuitorii de altă etnie a acestei regiuni! Eu am crezut cu tărie, întotdeauna când am ajuns printre "străini", că aceia sunt oameni ca mine și că - precum spune un scriitor contemporan pe care-l iubesc - lumea este o oglindă, îți întoarce fața pe care i-o arăți.

alex1987sbscris / TELEFON [27.02.22 14:59:07] »

@mishu: Categoric, orice e nou merită explorat... 2 ore jumate cât am batut la pas orășelul o fost de ajuns pt noi de data asta ????... părerile referitor la relația româno-ungară mereu vor fi diferite... depinde de fiecare cum gestionează situația... ????

alex1987sbscris / TELEFON [27.02.22 15:05:35] »

@crismis: E clar că de fiecare baricadă există vreun... GicăContra să zicem... dapai no... atâta timp cât nu escaladează situația... ori mai lasăm de la noi... e bine... ????

nicole33 [27.02.22 16:39:00] »

@⭐ValentinB_88⭐:

Pesemne că la fel de "străini în ţara lor" se simt şi bulgarii pe care îi "invadăm" an de an, când în parcările hotelurilor de pe litoralul bulgăresc nici 5-10% din maşini nu sunt ale bulgarilor, majoritatea covârşitoare aparţinând românilor.

În altă ordine de idei, comentariile tale cu iz instigator mi se par nepotrivite atât pe un sait de turism, cât şi în general, mai ales în contextul actual

nicole33 [27.02.22 16:45:33] »

@crismis:

lumea este o oglindă, îți întoarce fața pe care i-o arăți

Superb spus şi extraordinar de adevărat.

Zâmbeşte şi ţi se va zâmbi.

Desigur şi opusul este la fel de valabil

Personal nu cred în coincidenţe şi nici în ghinion pe linie. Altele sunt explicaţiile.

Nici generalizările nu sunt bune. Niciodată!

alex1987sb, crismis, mishu, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Odorheiu Secuiesc: