ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.02.2022
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
OCT-2021

Toamna la pas prin Brasov

Orasul imi este foarte drag si ma bucur de fiecare data cand ajung pe acolo. De data aceasta dupa ce ne-am cazat, sotul din dotare a plecat la munca (vizita la Brasov a imbinat utilul cu placutul, la sediul firmei pe care o lansa flacaul, trebuiau facute ceva amenajari, asa incat noi plecasem din Bucuresti pe la 6 dimineata pentru ca si muncitorii plecasera chiar si mai devreme), iar eu cu mama si flacaii am plecat spre Tampa.

Din strada Paul Richter am iesit in strada Poarta Schei, am facut repede o poza spre Poarta Schei, apoi am luat-o in sens invers, spre strada Castelului. Despre Poarta Schei care are aspectul unui arc de triumf se cunoaste ca dateaza din 1828, pe locul unei porti anterioare.

Am mai trecut pe langa alte case care ascund istoria si iata-ne ajunsi in zona de promenada de sub Tampa, cu ochii pe telecabina, unde deja era o coada destul de maricica. Am asteptat sa ne vina randul si uite cum am ajuns sa privim orasul din telecabina, o zi superba de sfarsit de octombrie.

Am ajuns si sus pe Tampa unde mama a ramas in zona, era mult pentru ea sa o supun si unui mic traseu, iar eu am pornit cu baietii spre literele celebre ce alcatuiesc cuvantul BRASOV vizibil de la mare distanta. Am facut poze in jur, apoi am mai urcat putin, sa vedem orasul si mai de sus, unde mi-am adus aminte de drumetiile din Austria, si ma gandeam ce placut este sa stai intr-o astfel de zona. Am savurat putin peisajul si am coborat spre telecabina unde ne astepta mama. Aici flacaii s-au dus sa-si ia suc si m-am pomenit ca vin si cu un pahar de vin fiert. Ei cum credeti ca merge un pahar de vin fiert pe o asa vreme? Nu prea bine, dar puteam sa ii refuz pe baieti? Si ziua de abia incepuse.

Am luat-o apoi spre casa dar pe un alt drum, promenada de sub Tampa la final de octombrie este minunata. Am trecut pe langa Turnul Vanatorilor, Bastionul Tesatorilor care se pare ca este cel mai bine pastrat bastion dintre cele 7, si am revenit la locul de pornire, se facuse ora pranzului dar familia era impartita asa incat cel mai bine a fost sa comandam pizza pentru cele 2 locatii ????, apoi sa ne odihnim putin. Nu prea aveam stare, asa ca am pornit din nou la drum, de data aceasta singura, pe partea cealalta a orasului, pe langa celelalte turnuri. Am trecut mai intai pe langa Poarta Ecaterinei, aflata alaturi de Poarta Schei si despre care am aflat ca aici se gaseste singura poarta medievala pastrata din anul 1599.

Asadar am ajuns usor, usor si in zona celorlalte turnuri, primul fiind Turnul Negru, construit in 1494, un loc placut de promenada, am ajuns apoi si la Turnul Alb unde era o expozitie interesanta, accesibila doar celor ce prezentau certificatul verde, Aici m-a amuzat ca nu s-a uitat la nume, ci doar a vazut provenienta certificatului asa ca m-a salutat in engleza ????. De aici puteam cobori in oras pe scari (nu imi plac) sau ocolind, pe alei, muuult mai placut date fiind culorile toamnei. Am ajuns din nou in oras, am trecut din nou pe langa niste cladiri cu semnificatie istorica, ca de exemplu casa Baiulescu (medic balneolog, primul primar roman al Brasovului – am intrebat un prieten ca nu stiam ????), care in prezent este centru multicultural.

Am ajuns si in zona transportului in comun, unde este incurajata reciclarea, asa incat daca reciclezi primesti bilete gratis (o sa vedeti in poze).

Plimbarea mea avea sa faca un scurt popas la unul dintre magazinele Bucuria, si sa ma bucur de produsele expuse acolo, apoi sa dau o mica raita pe strada pietonala unde este o placere sa vezi lumea cu traieste clipa, pentru ca incet, incet sa ma retrag spre casa, trecand mai intai prin Piata Sfatului, o zona pietonala si de mare interes pentru turisti dar si pentru localnici, centrul comercial al orasului in vremuri trecute, si l-as numi acum, kilometrul zero al orasului, cu Casa Sfatului pozitionata central, o cladire datand din 1420 reconstruita insa dupa anul 1689 cand a trecut printr-un incendiu. Si ca sa completam imaginea, cladirea este dominata de Turnul Trompetistilor, inalt de 48 metri si a carui destinatie era clara in trecut, de aici se suna alarma.

Si mergand mai departe trecem si pe langa Biserica Neagra, credeati ca am uitat de ea? Niciodata, iar de pe deal se vede atat de frumos, este o cladire inalta de 89 metri, fiind considerata cea mai mare biserica gotica din sud-estul Europei si una dintre cele mai importante biserici luterane din Romania.

Si uite asa am incheiat plimbarile din prima zi, duminica a fost mai pe soft, eram cu mama, flacaii si sotul munceau ????, asa ca a fost o plimbare usoara prin parcul ce se afla in zona hotelului ARO, savurand frumusetea naturii toamna, o plimbare usoara pe pietonala si apoi pe jos (tot usor) spre locul unde se aflau sotul si copiii.

Si uite asa a decurs un mini weekend placut de tot, care mi-a aratat cat de frumoasa este natura si cum te incarca ea de energie. Drumuri frumoase va doresc si sa ne auzim de bine.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Poate sunt subiectiva, dar nu ii pot da mai putin, imi este mult pra drag acest oras.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Gasesti ce sa faci mereu, chit ca este doar o plimbare

Trimis de mishu in 26.02.22 16:14:40
Validat / Publicat: 26.02.22 18:09:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 532 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Brasov- in telecabina, privind cum se pierd telecabinele in coloritul toamnei

maryka [26.02.22 20:15:40] »

Foarte frumoasă plimbare prin Brașov! Nu-i așa că Brașovul e frumos în orice anotimp, dar mai ales toamna? Mie așa mi se pare. Și parcă nu mă satur niciodată să-l descopăr iar și iar!

Minunate și pozele, surprinse în puncte turistice cunoscute sau pur și simplu prin parc sau prin pădure. M-am plimbat alături...

Felicitări, superb!

mishu [26.02.22 20:51:22] »

@maryka: Toamna este anotimpul meu preferat, si daca imi iese, ajung in locuri unde sa ma bucur de frumusetea ei, dar Brasovul imi place in orice anotimp.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

Mika [27.02.22 11:39:47] »

@mishu: Frumos Braşovul, un oraş in care revin mereu cu plăcere. Mă simt ca acasă acolo. Aţi făcut o plimbare frumoasă intr-un Braşov colorat de toamnă.

mishu [27.02.22 11:53:21] »

@Mika: Eu am ramas in relatie cu mama uneia dintre fostele partenere de dans ale flcaului cel mare si o vad postand destul de des imagini din zona. Fiind in Brasov, din intamplare ne-am intalnit pe pietonala si mi-a spus ca in fiecare zi aproape face un scurt traseu de "sanatate si stare de bine" pe dealurile din zona, si atunci cum sa nu uibesti aceste locuri?

Le iubesc si eu de la distanta si ma bucur pentru cei ce au atat de aproape locuri atat de frumoase, eu ca sa ajung intr-un parc (nu vorbesc de un loc cat o casuta caruia ii zice parc si care se gaseste aproape de mine), trebuie sa iau transportul in comun (sau sa merg cu masina). Insa pana la urma, ne bucuram de tot ce ne poate aduce frumos in viata.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

MarinaCoscris / TELEFON [27.02.22 20:12:29] »

@mishu: Doamne ce frumoase sunt culorile copacilor. Felicitări pentru plimbare si success juniorului cu afacerea.

Aveți dreptate toamna este un anotimp superb, iar parcul din Brașov ilustrează măiestria pictorului natural

mishu [27.02.22 21:32:28] »

@MarinaCo: Multumesc pentru vizita si urari si intradevar, toamna este frumoasa.

Zoazore [28.02.22 11:25:46] »

@mishu: Ati prins o zi superba! Brasovul v-a asteptat cu soare si frumos colorat.

De data aceasta dupa ce ne-am cazat, sotul din dotare a plecat la munca (vizita la Brasov a imbinat utilul cu placutul, la sediul firmei pe care o lansa flacaul, trebuiau facute ceva amenajari, asa incat noi plecasem din Bucuresti pe la 6 dimineata pentru ca si muncitorii plecasera chiar si mai devreme), iar eu cu mama si flacaii am plecat spre Tampa. = Dar... frumos e ca unii sa munceasca si altii sa se plimbe?

Intai am crezut ca si mama a mers cu voi, apoi, de uimire, am mai citit odata ca aramas la baza pantei.

Toamna la munte a mai frumoasa ca la campie, mai colorata, mai calda. Asa ca te cred ca n-ai avut stare!

mishu [28.02.22 11:31:40] »

@Zoazore: Corect, unii munceau (sotul), in timp ce seful lui (flacaul meu) isi plimba mama, adica pe mine .

, ar fi fost si portiuni mai usoare dar si unele mai dificile si nu avea rost, oricum ne-am plimbat destul de mult prin oras, asa ca era suficient atat.

Iar mie imi place mult de tot sa ma plimb asa ca am profitat de fiecare moment disponibil.

Multumesc de vizita si aprecieri.

MarinaCo, maryka, Mika, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Brașov: