ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 3

ARTICOL ARHIVAT

Majestic, mergeti cu incredere

Buna tuturor!

Am revenit din sunny beach, hotel Majestic, fiind a 2-a oara in aceeasi statiune si pt a 3-a oara in Bulgaria. Avand in vedere experienta neplacuta de anul trecut cand am stat cu copiii in camera bolnavi si cu perfuzii aproape jumatate din sejur, am plecat cu frica -n san sa nu patim la fel. Aveam multe de recuperat, caci nu apucasem sa vedem multe pe acolo. De cum am ajuns la receptie mai devreme, pe la 9, 30 am, (am stiut ca chek inul se face pe la pranz), am parcat masina in parcarea hotelului (fara plata si pazita) si am primit intr-o ora cheile de la camere. Inceput cu dreptul!

Am avut apartament cu usa intre camere, 2 bai, hol, dulapuri 2, mica bucatarioara unde am gasit si detergent de vase, tacamuri, cani, pahare, etc. Clima functiona f silentios si la prima treapta era chiar placut, puteai sa dormi cu ea, dar nu a fost nevoie, caci nu era f cald. Balcoanele 2 la nr cu uscator de rufe in ambele. Patul era dublu, iar canapeaua era extensibila mai mica, cei drept dar am dormit confortabil cu unul din copiii in ea. Prosoape de toate marimile, si pt piscina la fiecare, schimbate la 2 zile, lenjeria la fel. Nu am ce sa reprosez cazarii, curatenia se facea zilnic si se aspira mocheta.

Masa de dimineata a fost in fiecare zi la fel dar suficient de variata ca sa gusti zilnic din altceva. Fructe, prajituri de 3x pe zi, ingetata, iaurturi, lapte, branzeturi, paine chifle sau puteai sa-ti tai singur felii daca doreai, ceai, cafea, suc bun, apa la dozator doar dimineata. Nu are sens sa detaliez micul dejun caci cina a fost cea care ne-a impresionat: in fiecare seara bucatarii se intreceau parca intre ei cu tot felul de preparate din carne: vita cu sos rosu, ppui cu sos alb, peste la gratar, rata am avut de 2ori, miel la fel de 2 ori, pork preparat in toate felurile, oricum erau toate bine gatite, carnea se topea in gura. Chiar m-am gandit ca eu care gatesc regulat nu am reusit pana acum sa dau un asa gust bun mancarii. Garnituri de multe feluri, nu cred era cineva nemultumit decat daca vrea sa gaseasca cusur din orice. Era si un colt al copiilor unde aveau cartofi pai, piure (nu din fulgi), crochete de cascaval, felioare de pizza, te miri ce. Salate de tot felul, prajituri la fel, se reciclau o parte din legumele si ouale de la mic dejun dar nu cred ca asta e un lucru rau, nu? . Doar nu era sa arunce ouale fierte, le faceau oua umplute! Tinuta era indicata la masa de seara, dar nimanui nu-i pasa (nici altor nationalitati), motiv pt care ni s-a facut o mica observatie chiar in ultima seara ca nu ar tb sa venim in pantaloni scurti si maieu. Ne-am simtit un pic neseriosi stiind ca am ignorat afisul din geamul de la intrarea in restaurant, dar cred ca ei incercau sa creeze o atmosfera de restaurant, nu de cantina cu autoservire. Nu era aglomerat, erau si mese afara daca doreai.

Piscinele erau curate, aveau un sistem f bun de reciclare a apei, intrarea f lina la una din ele, plin de copilasi la mal. Noi am prefeat marea, cei drept.

Animatia era prezenta fara sa deranjeze, spectacole in fiecare seara de varietati, folclorice, dar noi am preferat sa stam la terase seara, deci nu pot sa ma pronunt.

Aveau karaoke la cate 2 seri, pt copii mini disco seara, ziua la un mic club puteai sa il lasi de la 10-12 sau 15-17 supravegheati, li se facea face painting, jocuri, etc. Preturile de la barurile din hotel erau cam ca peste tot: halba mare 4 leva, frape =2, 5 leva, suc natural =3, 5 leva, cel fresh = 5, 5leva, cocteilurile 2 la 8 leva, apa la 0, 5l =2, 5 leva. Noi ne opream la barurile de pe plaja unde vizionam meciuri si copiii se jucau linistiti in nisipul de pe plaja, fara pb.

La Nessebar am fost intru-na din zile cand a fost mai innorat si am facut mici cumparaturi, cadouri pt prieteni, diverse lucrusoare. Am mancat la praz si a fost mai scump decat de obicei. De fapt nici nu ne prea era foame la pranz, caci 2 mese pe zi sunt arhisuficiente si pt pranz luam doar supe pt copii, cate o bere sau suc, poate un felul 2 din care mancam toti.

Eu sincer m-am simtit bine aici cu familia, nu am avut incidente neplacute care sa ne strice sejurul. Ah, am uitat sa mentionez ca am pierdut cartela de la camera! Ma gandeam ca ma vor pune la plata, dar am scapat usor, receptionerul spunandu-mi ca nu e nici o pb, imi face o dublura. Super!

Cred ca statiunea ofera mai multe posibilitati de distractie pt fiecare, aglomeratie si harmalaie prin centru, liniste si relaxare la nord, depinde fiecare ce cauta. Noi am preferat partea mai linistita unde si copii se puteau juca in voie.

Eu nu regret nici un banut lasat aici caci bulgarii au in general un bun simt pe care l-am sesizat inca de prima data, cel putin in locatiile in care eu am fost. Cu siguranta mai au si ei uscaturile lor... Cineva posta aici pe site despre Bulgaria ceva de genul: Fie iti place mult, fie nu iti place deloc litoralul de la ei!

As mai reveni in Bulgaria dar este al 3-lea an consecutiv si cred ca o sa mai schimb destinatia anul urmator, sa mai exploram si alte tinuturi!

Vacante placute tuturor si alegeti fara frica Majesticul!

Pt alte intrebari va raspund cu placere!

Internetul costa 4 leva 1 ora si 6 leva 4 ore pt cei interesati.

Trimis de alinamitru in 10.07.10 16:08:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: victoria palace (sunny beach), atlant (sf c-tin si elena)

VIZUALIZĂRI: 5357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinamitru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 un artist care canta la portile Nessebarului din cimpoi, cantece folclorice mai ales

pepsi70ro
    [10.07.10 16:12:26]

Pe cat de utile pe atat de interesante informatiile. Felicitari pentru review si pentru vacanta voastra reusita!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [10.07.10 17:36:49]

Deci pana la urma nu te-ai lasat si tot ai mers si la Majestic, ma bucur ca v-ati simtit bine si nu au fost probleme.

mirelutza
    [11.07.10 00:20:29]

iubesc sunny beach si citesc tot ce apare despre statiune... ; ma bucur mult ca ti-a placut si statiunea si hotelul ales; am vazut ca ai revenit (a doua oara) in statiune asa cum revin eu anul acesta (tot a doua oara) dupa primul impact de anul trecut si nu e exclus sa mai merg si anul viitor! Aceeasi impresie pozitiva despre bulgari mi-am format-o si eu la fata locului...

alinamitruAUTOR REVIEW
    [11.07.10 23:40:21]

Intotdeauna am citit cu placere impresiile scrise de voi. Mi-as fi dorit sa am si eu un talent la scris asemenea voua (ma refer la tine mirelutza, la pepsi si ionescunic), Din pacate nu asta e punctul meu forte. Sper totusi sa fi fost de folos...

Unde te-ai hotarat sa mergi anul asta in sunny beach mirelutza?

pepsi70ro
    [11.07.10 23:44:16]

Cine ti-a spus ca nu ai talent la scris? Mie chiar mi se pare ca scrii mai bine ca mine, zau...si pana la urma acest site este unul de impresii turistice unde se apreciaza obiectivitatea si utilitatea impresiilor, nu latura artistica, literara a impresiilor.

Asa ca astept cu nerabdare noi impresii marca @alinamitru

alinamitruAUTOR REVIEW
    [12.07.10 00:11:58]

multu" , sa speram ca urmeaza franta............

alice1
    [07.08.10 11:19:08]

Mergem si noi in Sunny Beach dar la alt hotel. Prietenii nostri sunt cazati aici. Poti sa imi spui daca poti intra la piscina sau pe plaja hotelului Majestic daca nu esti cazat in hotel dar consumi de la bar?

mirelutza
    [11.08.10 23:14:27]

@draga alina acum cand scriu nu am mai mult de o ora de cand am revenit din bulgaria (sunny beach)... dar inca sufletul meu este acolo. am avut un concediu excelent, statiunea e asa cum ai descris-o iar daca e sa fiu carcotasa as putea lejer sa incep cu critica spunand ca erau gunoaie pe jos si oarecum deficitari la capitolul cosuri de gunoi... DAR... la 300 000 turisti intr-o singura statiune cand pe tot litoralul romanesc in weekend abia daca se aduna 150. 000... mai apar si imperfectiuni pe care altii pe AFA le hiperbolizeaza si au o plecere diabolica sa minimalizeze esentialul! Statiunea e super cum ai spus si nici eu nu regret un levisor sau euroi cheltuit aici... ( un amanunt - gunoaiele dispareau in cursul noptii )

Ai fost la Majestic draga mea? M-am uitat la el cu admiratie... un hotel splendid si intr-o zona rezidentiala a statiunii!!! Eu am fost la unul de 3 stele Yunona situat in inima statiunii, chiar in spatele molului incorporat in hotelul Royal Beach Barcelo. Nu "m-a dat pe spate", un management mai sanatos ar face din el ceva peste ce e acum, dar nici nu mai vait... adica masa de dimineata a fost cam "data peste ochi " de conducere... ; urmeaza review, evident...

Anul viitor revenim in statiune... hotel Zornitza... ochit la fix prin plimbarile noastre de seara... !!!

M-am indragostit de poporul bulgar... foarte amabili... m-am indragostit de istoria lor... parte si din istoria noastra si... anul viitor intentionam sa vizitam celebrele lor cetati (ale noastre de fapt) - plecand in concediu cu o zi mai devreme incluzand si orasul Tarnovo ca Nesebarul l-am vazut anul trecut. Nu sunt ei ca ungurii, nu sunt ei ca austriecii (ca civilizatie ma refer) dar... au ceva care te atrage ca un magnet sa le treci din nou pragul!!!

alice1, alinamitru, ionescunic, mirelutza
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Majestic Beach Resort: