ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 20.02.09
    MAY-2007

Capitala Bavaria pe repede inainte

Calatoria in Munchen am facut-o in 2007 si a fost primul mare oras vizitat de mine in Germania.

In comparatie cu altele mie unul mi s-a parut mai sobru, nevrind sa caracterizez oamenii intr-un mod negativ, insa mai pe placul meu este Barcelona sa zic.

Cu toate astea cu siguranta nu iti ajunge o zi intreaga pentru a putea spune ca ai vazut Munchen-ul, unele dintre cladiri sint de-a dreptul impresionante prin arhitectura.

Plimbarea am inceput-o in Gradina Englezeasca, unde foarte multa lume face miscare, se plimba cu bicicleta, incearca sa se relaxeze si sa se destinda ori dis de dimineata ori in pauza de masa. In interiorul parcului este un lac pe care se pot vedea lebede, rate, fara a fi pazite ca la noi. Se vede si o superba panorama a orasului dintr-un anumit punct al parcului. Se spune ca in anumite locuri s-ar face si nudism insa in mai, fiind cam frig am avut noroc si nu am vazut nici un nene dezbracat. Ca atractie in parc mai exista si o pagoda made in china

Am aterizat dupa o scurta plimbare cu mijloacele lor de transport in comun in Karlsplatz, dupa care am continuat printr-o zona pietonala spre Marienplatz, care e un bine-cunoscut punct de intilnire din oras, un fel de “La Unirea” de la noi. In apropiere de Marienplatz am vazut o catedrala care mie unul mi-a placut, Frauenkirche. Cica mai nou nici o cladire care se construieste in oras nu poate avea o inaltime mai mare decit cele doua turnuri ale catedralei.

Am ajuns si la stadionul olimpic, locul unde in trecut, la o olimpiada a fost atentatul impotriva israelienilor. Stadionul olimpic face parte dintr-un mare complex care are si un parc, un lac pe care la fel zburda in voie rate, lebede, si un turn in care exista un restaurant care se roteste odata cu partea superioara a turnului. Din pacate desi mi-as fi dorit sa urc nu am facut-o deoarece companiei ii era frica. Sint sigur ca acest loc in cazul in care ajungeti nu trebuie ratat deoarece din auzite pot spune ca ofera o panorama extraordinara asupra orasului.

Mai vorbesc acum doar despre parcarea din oras, am vazut destul de multe zone in care parcarea era gratuita pe timp nelimitat. Sint si zone in care este gratuita o ora, doua sau trei, sistemul fiind ca in masina ai un fel de carton cu orele si minutele iar in momentul in care pleci indici pe cartonul respectiv ora la care ai plecat, si sa fereasca sfintul sa depasesti.

Trimis de zpedro* in 10.07.10 15:14:56

VIZUALIZĂRI: 2394 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zpedro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

IUBONI
    [10.07.10 15:24:16]

Pai stii cum se spune: nemtii sunt tot nemti... Nu stiu daca este ceva rau in asta, cred ca nu! Numai ca noi suntem latini...

Nu am vizitat orasul, decat l-am tranzitat si am vazut locuri din el, in miniatura in Legoland. Insa, evident, nu se compara.

O experienta interesanta si un vot.

[10.07.10 15:34:55]

zpedro sper sa-ti placa melodia atasata, insa putem schimba!

zpedro*AUTOR REVIEW
    [10.07.10 16:06:57]