ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2022
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 05.06.17
FEB-2022

Complex Agrement Cacica - mai bine nu

Fiind weekend-ul trecut în Gura Humorului, iar cum de la drumeții am luat o mică pauză forțată, am căutat ceva diferit de făcut prin zonă și am zis să încercăm o relaxare de câteva ore la un complex de băi sărate din localitatea Cacica.

După o căutare sumară pe internet, am găsit Complex Agrement Cacica, au un site bine pus la punct cu toate informațiile necesare, începând de la program, diferite tipuri de tarife împărțite pe zile și facilități, o descriere completă așa că am plecat încrezători la drum.

Din Gura Humorului am făcut aproximativ 20 de minute, adresa completă este: Cacica nr. 648 B, Suceava, România, lângă frumoasa biserică romano-catolică Bazilica Adormirea Maicii Domnului. Vis-à-vis de complex este și o parcare improvizată, au loc în jur de 15-20 de mașini, noi am ocupat ultimul loc de parcare, probabil dacă nu mai găsești ești nevoit să lași mașina pe marginea drumului.

Programul în weekend e de la ora 10.00 la 21.00, iar in timpul săptămânii de la 12.00 la 21.00. Fiind sâmbătă am ajuns în jur de ora 11.00, însă deja era destul de multă lume. În exterior, se văd niște tobogane care probabil vara funcționează, precum și clădirea mare, care aduce mai mult cu un hotel pe 3 nivele, nimic spectaculos. Aici vedem că de fapt acest complex aparține de Hotel Mărțișorul, după denumirea mare care apare pe fațadă.

Intrăm într-o zonă de recepție, în care deja mai erau 5-6 persoane, un afiș pe ușă scrie că este obligatorie prezentarea certificatului verde, dar e doar teoretic căci nimeni nu ne-a întrebat de așa ceva. Aici ne luăm niște botoșei de unică folosință în picioare și mergem spre “recepție” , unde o doamnă ne încasează repede suma de 60 de lei/persoană, neobosind să ne mai întrebe dacă pachetul ăsta îl dorim. Pachetul de 60 de lei practic oferă acces spre toate facilitățile (bazin apă dulce, bazin apă sărată, saună, jacuzzi, salină, sală fitness), oricum acesta îl doream dar mi s-a părut amuzant că a “ghicit” . Înafară de acest pachet, mai există posibilitatea de a avea acces doar la bazinul cu apă sărată (30 lei/persoana), și se pot adăuga de asemenea sauna (15 RON), salină (5 RON), sala fitness (10 RON). Aceste prețuri sunt în weekend, în timpul săptămânii sunt reduse, puteți verifica lista de prețuri pe site-ul oficial.

După achitarea sumei, pe care am făcut-o cu cardul, am primit fiecare câte o brățară de hârtie și câte o cheie de la vestiar. La vestiar deja destul de multă aglomerație, lumea începea să vină, am văzut că sunt aproximativ 200 de dulăpioare la bărbați, probabil același număr și la femei, deci capacitatea complexului e mare.

Prima impresie cu vestiarele a fost destul de clară pentru condițiile oferite, ai un dulăpior micuț, vreo 3 bănci pe care să te așezi și o mică cabină de schimb pe care ar trebui să o folosească toate cele 200 de dulăpioare. De asemeni în zona vestiarului există o singură toaletă. Bun, ne-am schimbat și am intrat la unul din cele 3 dușuri de lângă vestiar. Menționez că peste tot e specificat că dușul înainte și după intrarea în piscină e obligatoriu, mă refer peste tot, pe fiecare ușă și loc disponibil :). Dușurile din păcate într-o stare destul de jalnică, igrasie pe uși, clanțe rupte, capete de dus care păreau trecute bine de primele tinereți.

Complexul e împărțit pe 3 nivele după cum urmează: la parter partea de vestiar și piscină cu apă sărată, la etajul 1 piscina cu apă dulce și cea pentru copii precum și partea de saună, masaj și salina, iar la etajul 2 se află o cameră cu 2 jacuzzi-uri și zona de divertisment, mese de ping-pong, mese de billiard, darts, dar și o cameră mare pentru diferite jocuri pentru copii. Pentru acestea se plătește separat, respectiv: tenis de masă -12 RON /oră, acces loc de joacă copii – 10 RON, minigolf – 12 RON/oră, fisa pentru billiard sau darts – 4 RON.

Noi am început cu piscina sărată care se află la parter, lângă vestiare. O piscina nu foarte mare, împărțită într-o zonă cu apă de 1.2 m adâncime și o zonă cu apă de 1.6 m adâncime, destul de caldă, undeva la 35-36 C. Pe margine niște scaune de plastic, gen pentru terase exterioare să îți lași lucrurile, iar intrarea în piscină se face printr-o mică scară metalică. La început nu a fost multă lume, dar pe parcurs s-a aglomerat, și aproape că erai lipit unul de celălalt, abia dacă aveai loc să te întorci. Apa destul de multă pe lângă piscină, asta era specific pentru toate zonele, inclusiv la duș căci cabinele toate erau cu defect, și câteva doamne care se ocupau cu curățenia veneau și cu o cârpă pe un lemn încercau să o adune, o mai dădeau prin piscină, se vedea că e o treabă de mântuială.

După apa sărată ne-am dus spre piscina cu apă dulce, dar am renunțat, căci era o gălăgie foarte mare, plin de copii cu colace și mingi, chiar dacă exista și o piscină mică pentru copii, era mai mult goală.

Fiind tot la etajul 1, am profitat un pic de saună, aici există 2 saune uscate, nu foarte mari, capacitate optimă de 4-5 persoane, dar lumea venea și se înghesuia și uneori am numărat și 8 persoane pe 3 mp :). Lângă saune 3 șezlonguri mai mult rupte și 2 scaune de plastic să îți lasi lucrurile. Aici găsiți și un dozator de apă potabilă. De menționat că peste tot sunt afișe că e interzis consumul de băuturi și alimente din exterior, în schimb se pot consuma cele cumpărate de la recepție. Din ce am văzut aveau apă, sucuri, bere și chipsuri/alune. Nu știu preturile căci nu ne-a tentat.

Lângă saună era și o sală pentru masaj, acesta se făcea cu rezervare în prealabil, tarifele le găsiți și pe site, între 70 și 100 RON pentru o ședință de 50 minute. Tot aici era și salina, care de fapt era o cameră cu rafturi pe care erau așezate blocuri de sare, pe jos era sare măruntă și un afiș la intrare pe care scria că e interzis “tăvălitul” în sare. Deci probabil alții făceau asta :)

Tot la etaj 1 era sala de fitness pe care am văzut-o doar goală, căci accesul era interzis în costum de baie, puțin probabil să vină cineva cu echipament de sală.

La etajul 2 se află cele 2 jacuzzi-uri, cu o capacitate de 5 persoane fiecare și câteva șezlonguri în aceleași condiții, rupte și găurite. La sala cu jocuri nu am apelat, nici nu am văzut pe nimeni să fie acolo.

Am petrecut cam 2.5 ore aici, impresia generală a fost că e un loc care a fost neglijat, s-a făcut această investitie din ce am observat, cu fonduri europene și probabil tot profitul a fost scos, nici macar o mentenanță propice și o întreținere care să păstreze condițiile inițiale. Sincer, prețul e mult peste ceea ce oferă. Doar un exemplu, e comparabil prețul cu complexul Nymphaea din Oradea, dar diferența e de la cer la pământ între cele două. Cu siguranță se găsesc și în zonă variante mult mai bune de bălăceală.

Eu sincer, nu cred ca o să mă mai reîntorc la acest complex, și nici nu l-aș recomanda, mai ales că zona e ofertantă din punct de vedere turistic cu alte opțiuni, și chiar și pentru piscine se găsesc variante mai bune la raportul calitate/pret.

Site-ul oficial: https://complexagrementcacica.ro/

Trimis de cata2106 in 16.02.22 21:16:22
Validat / Publicat: 17.02.22 07:27:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CACICA [SV].

VIZUALIZĂRI: 5704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Vederea spre frumoasa biserica din Cacica

[17.02.22 07:27:01]

Mutat în rubrica "Complex Agrement Cacica, CACICA [SV]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

cata2106PHONEAUTOR REVIEW
[17.02.22 07:28:20]

@webmasterX: e ok.

webmasterPHONE
[17.02.22 07:54:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) ;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
[17.02.22 09:18:34]

Oo, într-adevăr dezamăgitor, știu că m-am uitat intr-un an, am vrut să merg, fiind mai aproape, dar m-am interesat și nu mi-a plăcut ce am auzit!

Și bine am făcut ca nu am mers!

Nici piscina din complexul de agrement Arinis din Gura Humorului nu mi-a plăcut, zona de vestiar și dus, am fost și la Pyramia Gura Humorului, acolo o idee mai bine, dușurile sunt mai moderne, dar vestiarul mic.

Numai bine!

cata2106AUTOR REVIEW
[17.02.22 09:32:33]

@elenaadina: Din pacate e multa delasare si asta se vede, asa ca e mai bine de evitat decat sa iti strice ziua.

Si eu am fost atat la Arinis cat si la Pyramia, caci ajungem destul de des prin Humor. Pentru inot e bun Arinisul, Pyramia daca vrei sa stai la apa sarata O sa scriu probabil si un review despre ele, la urmatoare vizita.

[17.02.22 10:50:34]

Salut!

Interesanta recenzie, completa si plina de informatii utile. Din ce am citit aici, mie imi pare ca intregul complex este destul de bine organizat.

... ai un dulăpior micuț, vreo 3 bănci pe care să te așezi și o mică cabină de schimb pe care ar trebui să o folosească toate cele 200 de dulăpioare. De asemeni în zona vestiarului există o singură toaletă...

Cred ca dulapiorul este gandit cat sa iti lasi o pereche de pantofi, de pantaloni, un tricou, etc... nu sa vii cu valiza acolo. Nu v-a fost suficienta capacitatea lui? Daca da, inseamna ca a fost gandita bine dimensiunea. Referitor la cabine si la toalete, probabil ca ar fi trebuit intr-adevar ceva mai multe.

... adresa completă este: (...) lângă frumoasa biserică romano-catolică Bazilica Adormirea Maicii Domnului.

M-am uitat pe pozele tale + altele de pe net si pare ca zona este chiar frumoasa, totusi la "CADRU NATURAL", ai dat o nota minimala... de ce? Inteleg ca serviciile nu au fost pe placut tau dar cu cadrul natural ce ai avut?

La fel si la "DISTRACTIE/ RELAXARE" nota minimala... banuiesc ca aici s-a taxat partea de SERVICII.

Totusi, 60 lei pentru acces la bazin apă dulce, bazin apă sărată, saună, jacuzzi, salină, sală fitness nu mi se par multi bani. Comparatia cu Oradea o inteleg dar nu-i tocmai relevanta. Astfel de diferente vor exista mereu. Nici eu nu inteleg cum de la Zoo Sibiu unde intrarea costa 3 lei dar totul este recent amenajat si sunt foarte multe animale, pe cand la Zoo Bucuresti costa de 3-4 ori mai mult iar custile sunt de pe vremea lui Ceausescu.

Cred ca in cazul de fata totul trebuie privit in ansamblu... in primul rand nu cred ca doamna de la intrare a gresit atat de mult pentru ca v-a cerut din start 60 lei, mergand pe premiza ca aveti acces la tot. Probabil ca biletul "all inclusive" era cel mai cautat si era obisnuita cu vanzarea lui.

Apoi faptul ca vestiarele aveau dulapioare mici si ati gasit 2-3 sezlonguri mai vechi, mno... nu e totusi Therme.

Cu siguranta exista loc de si mai bine dar trebuie sa gandim per ansamblu, tratand experienta ca un intreg. Nu poti sa dai o recenzie negativa unui meniu intreg, doar pentru ca portia de cartofi avea mici bubite si salata nu era taiata egal.

Sa ne reauzim cu bine!

cata2106AUTOR REVIEW
[17.02.22 11:56:15]

@⭐ValentinB_88⭐: E vorba de ansamblu. La cadru natural ma refeream la zona adiacenta, de exemplu: au 200 de vestiare pentru barbati, probabil acelasi numari si la femei si au 15 locuri de parcare, si alea fara nicio organizare. Deci iti dai seama cum arata zona cand e capacitate maxima. Nu am notat aici localitatea Cacica, eu am fost doar la acest complex, si ma refer la zona din apropiere.

Iar la dulapior, probabil daca vii vara in slapi si pantaloni scurti iti incap lucrurile, nu ai nicio sansa iarna daca nu iti lasi geaca in masina sau ghetele

Si nota e data pe ansamblu, cand totul e invechit, neintretinut, incepand de la baie, la dus, vestiar, jacuzzi. Degeaba insiri totate aceste facilitati daca sunt intr-o stare jalnica, probabil merg pe premisa cantitate si nu calitate.

Am observat ca ai obiceiul sa chestionezi notarea anumitor locatii de cei care scriu pe aici. Dar pana la urma fiecare are un standard si anumite asteptari, poate tie ti se pare de nota 8-9, mie mi s-a parut, asa cum zice si notarea mea "Mai degraba nemultumit", din ce apare aici nu e nota minima totusi. Parerea pana la urma e subiectiva, fiecare noteaza pe baza experientei din acel loc, asa ca mi se pare de prisos sa imi chestionezi obiectiviatea.

Numai bine!

[17.02.22 12:07:33]

@cata2106: Evident, toti avem opinii diferite si putem fi obiectivi de multe ori sau poate subiectivi.

Este bine ca avem pareri diferite, totusi daca am avea toti aceeasi opinie, viata ar fi prea anosta, nu? Scopul ecoului meu nu a fost sub nici o forma postat sub forma de polemica sau jignire, nici gand. Doar eram curios despre modul in care ai notat experienta ta.

Referitor la CADRU NATURAL eu cel putin, pana acum, la aceasta zona am punctat zona din jurul cazarii/restaurantului/obiectivului turistic. Asta am inteles eu prin CADRU NATURAL. S-a intampla de multe ori sa fiu dezamagit ca si tine de experienta mea cu o anumita locatie si sa dau note mici dar la cadru natural m-am dus spre maxim daca zona era curata/ rustica/ plina de copaci/ brazi/ verdeata, etc.

Total de acord cu parcarea, care este imperios necesara unei astfel de locatii. Am vazut pe google maps "parcarea" mentionata de tine. Intr-adevar este marginea drumului... nimic amenajat si oricum numar redus de "locuri". Insa vad ca in fata bisericii mentionate si de tine (Adormirea Maicii Domnului) sunt ceva mai multe locuri, asa ca la nevoie cred ca se gaseste totusi un loc de parcare. Aici cred ca se preta o parcare subterana, propie a complexului dar... sunt scumpe astfel de parcari.

Multumim inca o data pentru recenzie si astept cu interes si altele din partea ta!

Drum bun catre viitoarele destinatii!

MarinaCoPHONE
[19.02.22 21:52:15]

@cata2106: probabil ați fi fost mai câștigat dacă făceați o vizită la salina Cacica. Nu este la fel de comercială ca alte saline, spațiile de joacă lipsesc, dar este foarte frumoasă.

Cel mai mare minus cred ca îl reprezintă scările numeroase până în interior.

cata2106PHONEAUTOR REVIEW
[20.02.22 01:11:14]

@MarinaCo: poate data viitoare când suntem prin zona bifam și mina Cacica. E adevărat ca Salina Turda e greu de bătut ca și atracție în domeniul acesta, dar întotdeauna locurile mai puțin comerciale te pot surprinde în bine.

[20.02.22 09:30:00]

Daca nu ma insala memorie, Salina Cacica e cea unde miroase puternic a... petrol. Am fost acolo in urma cu mai multi ani si mirosul a fost groaznic.

Puteam repeta vizita anul trecut in circuitul nostru prin Romania dar am zis PAS din cauza mirosului. Si daca imi aduc aminte, a mai confirmat un coleg de pe aici aceeasi problema.

MarinaCo
[20.02.22 22:37:04]

@⭐ValentinB_88⭐: asa este, se simte mirosul de petrol, dar nu chiar pana la a ti se face rau. Si se simte mai tare pe scari, in interior era ok.

cata2106, elenaadina, MarinaCo, ⭐ValentinB_88⭐