ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2022
ÎNSCRIS: 29.10.15
JUL-2021
Cuplu
EXCELENT

Hotel Perfler si minunata pista de biciclete din Val Pusteria, Trentino Alto Adige

In 25 iulie 2021, pe la prânz am luat trenul din Villach, în direcția Spittal an der Drau / Lienz, având ca destinație de cazare mica localitate Sillian din Tirol, la doar 5 km de granița cu Italia. Aici găsisem o cazare decentă la preț rezonabil cu 40% mai mic comparativ cu preturile de la vecinii italieni. Drumul a durat cam 3 ore așa că ne-am încadrat la sosire în perioada de valabilitate a testului PCR făcut la plecarea din România.

Drumul de la mica gară din Sillian la Hotelul Perfler nu e mai lung de 5-6 minute și nu prezintă dificultăți de orientare prin acest sat cu caracteristici de oraș, așa cum sunt toate prin zona aceasta.

Zona este liniștită, munții de peste 2000 m flanchează valea râului Drava pe ambii versanți. Am nimerit o perioadă cu vreme instabilă, norii se mișcau cu viteze incredibile, a început o mică rupere de nori la scurt timp după ce am ajuns la cazare, dar vremea urâcioasă a ținut doar 10 minute, apoi iar soare, iar nori cu ceva răpăială de ploaie, iar soare. Aerul foarte curat te face să te simți alt om. Afara erau cam 12 grade, o temperatura excelentă pentru final de iulie.

despre SERVICII

Hotelul de familie este administrat încă de proprietara sa, cea care se ocupă de bunul mers al afacerii împreună cu sora sa și unii dintre nepoți. Se pare că în 2023 urmează să vândă afacerea pentru a se dedica călătoriilor prin lume ca pensionară.

Oamenii sunt foarte ospitalieri, amabili și profesioniști. Era un singur personal lenes in structura, cainele Saint-bernard, explicabil prin varsta de 5 ani și dimensiunile sale uriașe. Oameni de ispravă, nu am ce să le reproșez.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este imensă. Fereastra este de fapt un perete de sticlă care glisează stânga sau dreapta. Terasa este mare și se afla circa 1.20 deasupra nivelului stradelei dintre Perfler și hotelul vecin Gesser.

Patul este mare și extrem de comod. În tavan există un luminator care asigură un flux pozitiv de lumină atunci când este soare. Exista cate un dulap imens pentru fiecare om din camera si o banca uriasa la perete unde se pot stoca, banuiesc, în sezonul de iarna chestiile pentru mers la sky. Nu exista un minibar si nici AC. Am avut un TV cu canale destule, inclusiv din Italia.

Baia este imensa, dotari complete si o multime de prosoape. Apa calda si rece avea presiune optima.

Camera are și doua fotolii in inventar. Nimic de obiectat. Camera stralucea de curatenie iar podeaua de lemn era perfect aspirată, am facut o probă cu un șervețel umed să văd dacă e ceva praf. Nimic sesizabil însă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun la superlativ, tradiție austriacă. Totul era perfect curat și aranjat în sala de mese. Aerisirea ere la superlativ, daca venea un virus imediat era gonit în pădure de curentul creat între terasă si bufetul suedez cu servire liberă.

Varietate, calitate și prospețime. In top au fost brânzeturile, mezelurile și specialitățile de pâine. Dar și produsele dulci și vegetale erau ireproșabile. Cafea era și ea foarte bună. Micul dejun a fost inclus în prețul cazării. Distantarea fizică dintre mese a fost respectată. Pofta bună să ai!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Satul Sillian este un bun punct de plecare pentru drumeții în zona montană sau pentru sporturi de iarnă.

Cu autobuzul sau trenul ajungi in 5-10 minute in partea italiana a Tirolului, în San Candido sau Dobbiaco, de unde se iau autobuze către atracțiile turistice ale zonei care sunt incluse în Parco Naturale Tre Cime, Parco Naturale di Fanes-Sennes-Braies, Parco Naturale Regionale delle Dolomiti d' Ampezzo și în Parco Naturale Vedrette di Ries - Aurina. Noi am ajuns doar la Lago di Braies, un loc minunat unde planificasem să merg de multă vreme.

În localitate găsiți un supermarket Billa si unul Mpreis, ceva restaurante interesante dar din pacate după ora 20 e cam inchis peste tot.

În marginea orașului se găsește Centrul de schi Sillian Hochpustertal - Hochpustertaler Bergbahnen. De aici se poate ajunge o destinație populară de excursie în Hochpustertal respectiv Thurntaler, muntele local din Sillian. La stația montană Gadein, aflată la 2.090 de metri deasupra nivelului mării, se poate ajunge de la centrul pomenit anterior în doar câteva minute cu o telegondolă modernă cu 6 locuri. De aici există o rețea extinsă de trasee de drumeții.

O excursie la frumoasele Trei Lacuri este recomandata familiilor cu copii. Traseul panoramic către Äußere Hochalm este, de asemenea, ușor de gestionat. Două restaurante montane cu servicii vă invită să vă opriți. Drumeții ambițioși pot începe, de asemenea, numeroase tururi mai solicitante din Gadein. Datorita conditiilor termice optime, Thurnthaler este deosebit de popular in randul parapantelor si al deltaplanelor.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul are o zonaă de Spa sau Wellness (saună și baie turcească), foarte frumoasă și mare, cu un vestiar alături prevăzut cu dușuri și multe paturi de relaxare. La mică distană găsiți terenuri de sport și locuri de joacă. In centrul localității există o zonă cu magazine unde se pot face ceva achiziții.

Pe malul raului Drava intre Italia si Austria se intinde o pista de biciclete dedicata care reprezinta paradisul pentru practicantii acestui sport. De fapt nu e doar un sport pentru ca multi calatoresc efectiv pe acest traseu avand gentile cu bagaje fixate pe biciclete. Multi fac acest traseu in familie, cu catel cu purcel si opresc acolo unde sunt locuri de campare pentru masa si odihnă.

Trimis de ultrasro in 12.02.22 21:35:19
Validat / Publicat: 13.02.22 07:51:55

VIZUALIZĂRI: 488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Lacul verde e Lago di Braies

[13.02.22 07:51:00]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "Perfler Hotel [Sillian], LIENZ" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[13.02.22 09:46:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) ;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
    [13.02.22 19:57:03]

Faina cazarea!

Superb peisajul!

????????????

ultrasroAUTOR REVIEW
    [14.02.22 13:56:01]

@elenaadina: Am avut rezervari acolo si in 2020 dar din cauza pandemiei s-au anulat, am pierdut doar vreo 100 euro, bani cu care cumparasem bilete de tren pentru circuitul austriac. Ghinion... OBB-ul a zis ca sunt banii lor si gata...

krisstinnaPHONE
    [15.02.22 20:00:17]

@ultrasro: "am facut o probă cu un șervețel umed să văd dacă e ceva praf"

Asta a fost maximă! M-ai făcut să râd după o zi grea, lungă și enervantă!

Mă întorc la poze, e musai să le văd

Toate cele bune îți doresc!

krisstinnaPHONE
    [15.02.22 20:04:03]

@ultrasro: Foarte frumoasa camera, frumoase și peisajele, cățelul e adorabil și cerul din poza 22 e foarte frumos pentru că e "nervos", adică e interesant, parcă e pictat.

elenaadina, ultrasro