ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.02.2022
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 şi 8 ani
BUN

Răsfăţ de nota 10!

Ne doream şi noi să facem o ieşire de weekend aproape de casă, dar nu aveam nicio idee unde anume, până în urmă cu două săptămâni când am văzut că nişte rude au fost la Căciulata şi ne-au povestit cât de frumos este la hotel Orizont. Nu am mai făcut analiză proprie, nu am mai făcut comparaţii, nu am mai solicitat recomandări pe AFA, ci ne-am decis să mergem şi noi cât mai repede posibil pentru că mi-a plăcut ceea ce am descoperit în sumara documentare.

Drumul până acolo a fost foarte bun, neaglomerat deşi era weekend, în 3 ore am ajuns la hotel. Căciulata este cea mai apropiată staţiune de locuinţa mea, ceea ce reprezintă un mare atu. Prima impresie a fost foarte bună, pentru că deşi ajunsesem destul de devreme, pe la 13.30, am fost cazaţi imediat, astfel că ne-am putut bucura de toate beneficiile hotelului încă din prima zi de cazare. Au parcare spaţioasă, numărul locurilor de parcare depăşind numărul camerelor hotelului.

despre SERVICII

Personalul este amabil, respectuos, cu zâmbetul pe buze, dispus să prezinte turiştilor toate facilităţile hotelului şi să contribuie la reuşita sejurului. Pe noi ne-au cucerit cu siguranţă şi abia aşteptăm să revenim. Se observă faptul că sunt o echipă bine închegată, conducerea hotelului supraveghind de aproape întreaga activitate.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am avut un apartament compus din două camere, fiecare cu câte un pat matrimonial de 1,60 m lăţime, cu saltea confortabilă. Era foarte curat şi cald în tot interiorul hotelului. În fiecare cameră se afla câte un birou, comodă TV şi TV, într-una din ele este o măsuţă cu două scaune. Am beneficiat de un balcon mare, pe lungimea celor două camere, de unde am avut o privelişte foarte frumoasă. Am beneficiat de halate de baie pufoase, curate, prosoape pentru 4 adulţi. La baie sunt consumabile pentru 4 persoane. Baia este micuţă, însă utilată cu toate cele necesare. Există şi aer condiţionat, însă fiind iarnă, bineînţeles că nu am avut nevoie să-l folosim. Fiind zonă montană, presupun că nici vara nu este foarte utilizat. Există seif, dulap bine compartimentat. Diferenţa de preţ între camera dublă şi apartament nu este foarte mare, astfel că merită luat apartamentul în cazul unei familii cu doi copii.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

În preţul sejurului am avut inclus mic dejun şi cină bufet suedez. Ambele mese m-au impresionat pentru că ofereau mâncare variată şi de calitate, care în mod obişnuit se oferă la mese festive. La micul dejun, pe lângă ouăle gătite în diverse moduri (omletă simplă, omletă cu legume, ochiuri, ouă fierte), cremvurşti, mezeluri de calitate, brânzeturi, legume, cereale, lapte, iaurturi, unt, pateu, desert, fructe, se oferă şi specialităţi, diverse salate şi preparate care se servesc la mese festive. Ca băuturi incluse aveam apă, sucuri, cafea şi ceai.

La cină aveam carne de toate felurile, mâncare gătită, cât şi salate, legume, chiar şi două feluri de ciorbă. Iar deserturile erau light, uşoare, nu foarte dulci, ideale pentru cină.

Hotelul are două saloane: cel roşu unde se servesc mesele bufet suedez, şi cel verde, unde se serveşte exclusiv a la carte.

Există două serii de servire a meselor bufet suedez, pentru evitarea aglomeraţiei. Etajele 1 şi 2 în prima serie, etajele 3 şi 4 în seria a doua.

Am mâncat şi prânzul tot la ei, ne-a plăcut mâncarea, porţii mari şi bine gătite, iar preţurile decente. Şi în restaurante este foarte curat, se respectă regulile de igienă, se folosesc mănuşi, iar pe mese sunt aşezate feţe de masă de unică folosinţă, peste feţele de masă din pânză, cele de unică folosinţă înlocuindu-se după fiecare utilizare a mesei.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul este bine localizat, situat lateral faţă de drumul principal, într-o zonă liniştită, aproape de pădure, cu o vedere minunată spre râul Olt şi spre vârful Cozia. Se află aproape de intrarea sudică a falezei Oltului. Noi nu am vizitat mare lucru, pentru că am stat doar două zile şi am vrut să beneficiem din plin de SPA-ul hotelului. Am făcut doar o plimbare pe faleză, până la parcarea complexului Cozia, aşa că nu pot da detalii despre locurile de vizitat, însă ştiu că sunt destule, şi nu te plictiseşti câteva zile în zonă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Aici, la partea de welness - SPA, este mult de povestit. Ne-a atras la acest hotel SPA-ul care este deosebit, dezvoltat, un adevărat răsfăţ, care te atrage şi nu te lasă să ieşi din hotel. Programul este între orele 9.00 - 20.00, teoretic accesul se face pe bază de programare, existând 6 serii a câte 1,5 ore fiecare, existând posibilitatea de a te programa la 2 serii, în funcţie de disponibilitate. Asta-i teoria. Practica este că fiind camere puţine şi multe variante de spa, oricum nu se aglomerează, astfel că nu te cronometrează nimeni şi nu te scote nimeni din piscină dacă ai petrecut mai mult de o oră şi jumătate.

Centrul Wellness & SPA e compus dintr-o piscină cu apă dulce încălzită la 30°-32° C, o piscina cu apă sărată încălzită la 35° – 36° C – adusa direct de la Ocnele Mari, două jacuzzi, duşuri moderne cu hidromasaj şi cromoterapie, saună finlandeză, baie turceasca – hamam, care învăluie în aburul de mentă şi eucalipt, fântână de gheaţă pentru revigorare maximă, duşul emoţional, 3 cabine de masaj şi sala de cromoterapie şi relaxare.

Există şi o salină, având pereţii din cărămizi de sare de Himalaya în care sunt inhalaţi aerosoli salini cu care se tratează afecţiunile respiratorii.

Intrarea la SPA se face de la etajul 1.

La etajul 5 se află o bază de tratament pentru cei cu diverse afecţiuni, care vin cu bilet de trimitere de la medicul de familie, existând totodată şi medic al unităţii, care recomandă diverse tratamente în funcţie de afecţiuni.

Lângă SPA există bar, unde se servesc diverse băuturi, inclusiv nişte smoothie cu diverse beneficii (detox, antiaging, energy, etc), care m-au atras atât pe mine, cât şi pe copii. Tot la bar se află şi o masă de biliard şi încă un joc care au fost foarte apreciate de băieţi.

Există şi un loc de joacă pentru copiii sub 7 ani, dotat cu jucării potrivite vârstei lor. A fost util seara, după cină, înainte de culcare, fiind un loc în care preşcolarii puteau să se joace împreună.

Trimis de cris1982 in 11.02.22 19:40:18
Validat / Publicat: 11.02.22 20:11:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 3260 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Fântâna cu gheaţă
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

[11.02.22 23:02:15]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) ;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
    [18.02.22 10:56:16]

Felicitări pentru mini vacanță și articolul frumos scris! ????

cris1982PHONEAUTOR REVIEW
    [18.02.22 16:01:09]

@elenaadina: Vă mulțumesc! ????

cris1982, elenaadina
    Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Cozia Hotel [Căciulata]: