ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.02.2022
DE AZE
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
SEP-2021

Neresheim și abația din deal

Cu ocazia vizitei mele din Germania dimineața fiind ocupat cu serviciul în fiecare după masă m-am folosit de timpul rămas câteva ore bune de la 14.00 până la lăsarea întunericului. A venit și rândul Neresheimului o mică localitate dar cu un obectiv pe măsură și magnifică bazilica și mânăstirea Neresheim.

Despre Neresheim

Neresheim un mic oraș cu 7900 locuitori se află la 23 km de Aalen la marginea estică a masivului Scwäbische Alb, la 503 m altitudine deasupra mării. Ca și acces am folosit și drumuri secundare/scurtături dinspre Aalen (L1084) Neresheim se află la drumul național 466.

Prima atestare documentată apare în anul 1095 atunci se înființa abația pe dealul din apropiere. Precum ciupercile au crescut și casele din jur și iată în 1350 Neresheimul la rang de oraș. Calea ferată se înființa în 1900 Härtsfeldsbahn se chema și făcea legătura între Aalen și Dillingen.

Vizita orașului în după amiaza unei zile de septembrie însorite a fost foarte plăcută. Am parcat lângă Stadtpark (parcul orașelului) din nou una fără plată și cu locuri libere. Am făcut un scurt circuit pe jos între clădirile isotrice și tipice pentru această zonă după care m-am deplasat cu mașina până sus la abație. În parcul orașului frumos îngrijit găsim o biserică istorică catolică, Friedhofskirche se cheamă.

După aceea am urcat în zona primăriei unde există Marienplatz (Piața Maria) Aici găsim în afară de clădirile care toate mi-au părut interesante clădirea primăriei, Biserica Sf Maria Muzeul Härtsfeld, multe locuri de mâncat și de băut. În piață erau niște căsuțe cu obloanele trase probabil se vor deschide la anumite târguri, sărbători. Terasele erau goale iar în jur o liniște de pandemie. Mai multe persoane în schimb se aflau în parc. Înainte să mă întorc la parcare am văzut și gara istorică Härtsfeld.

Abația

Ordo Sancti Benedicti (OSB prescurtat) este un ordin călugăresc catolic, abația din Neresheim s-a înființat în 1095. Nu arăta ca în prezent toate cele văzute s-au dezvoltat/construit în timp. De exemplu bazilica romană s-a construit între 1126-1190. Bazilica din prezent a fost construită între 1747-1792.

Ce găsim acolo în prezent? Se poate urca cu mașina până la parcarea amenajată. Această parcare se află în afara zidurilor și nu se plătește. De asemenea nici vizita bazilicii și curții nu se taxează în schimb nu am reușit să vizitez mânăstirea în sine acesta se poate organiza doar în grupuri cu ghid și cu o programare prealabilă. Cu această ocazie se poate vizita și muzeul mânăstirii detalii despre acesta se pot vedea în linkul atașat mai jos. Grupurile de turiști/vizitatori trebuie să fie de 15 persoane iar o persoană va plăti 5 euro, copii nimic. Dar consider că nu am pierdut prea mult punctul forte sînt aici bazilica în sine vechile ziduri de pe vremea romanică, curtea.

Fortul Neresheim are o formă ciudată aproape de pentagon are 4 curți interioare din care 3 mai mici nu sînt accesibile sînt pentru călugări și personal administrativ. Poarta spre interior se află pe sub un corp de clădire prelatul. La dreapta de prelat și poartă găsim intrarea pricipală în mânăstire acolo unde se poate intra doar cu vizită ghidată. Lipită de mânăstire se află bazilica. Lângă prelat la stânga găsim o bibliotecă, locuri de cazare (nu cunosc condițiile dar intrând pe saitul mânăstirii se pot afla abtei-neresheim.de) o sală de mese, toaletele, un restaurant/terasă (erau ceva oaspeți) În curtea administrativă am văzut numeroase utilaje agricole semn că abația dispune și de ceva pământ care este cultivată cu diferite de-ale gurii.

Michaelsbrunnen (fântâna istorică Michael) se află în mijlocul curții. O panoramă cu vederea Neresheimului de sus precum și împrejurimile se pot observa de aici sau din diferite puncte ale abației. Înconjurând bazilica vom ajunge la cimitirul istoric.

Bazilica

Fundația bazilicii are formă de cruce latină. Dacă la început stilul arhitectural era cel romanic în 1695 a avut loc o trasformare în stilul baroc. Arhitectul bazilicii a fost Baltazar Neumann. Pictura a fost realizată de Martin Knoller. Orga principală a fost construită în 1797 de către Johann Nepomuk Holzhey.

Dimensiuni: Lungime 83 m Lâțime 35 m Înălțime32 m. Cupola centrală are diametrul de 24 m.

Mai multe nu scriu trebuie să vedeți fotografiile atașate.

Restaurantul mânăstirii

În restaurant se putea intra/lua loc la terasă doar după prezentarea certificatului covid. Prețurile erau ca în Germania dar nu așa exagerate. Astfel o ciorbă se putea mânca la costul a 4 euro, o salată simplă la fel, o salată cu de toate 11 euro, meniu vegetarian între 8-9 euro, fel principal de mâncare între 10 - 23,8 euro, mic dejun 7,5 - 8,9 euro.

Trimis de AZE in 08.02.22 22:26:59
Validat / Publicat: 08.02.22 23:14:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Marienkirche interior

elenaadinascris / TELEFON [09.02.22 09:31:39] »

Mi-au plăcut și pozele și articolul!

Felicitări! ????

AZEscris / TELEFON [09.02.22 16:08:13] »

@elenaadina: Multumesc. Exact acum 9 ani am mai fost o data acolo. Atunci am vizitat si muzeul din abatie.

AZE, elenaadina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Aalen: