ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2022
STATUS: POSEIDON
JAN-2022
EXCELENT

Casa Drumețului – un restaurant rustic bun

În căutarea zăpezii pe care Capitala nu a văzut-o anul acesta am ajuns în a doua jumătate a lunii ianuarie pe meleaguri nemțene și chiar mai sus. În zona Suceava – Fălticeni – Piatra Neamț se mai zăreau câteva petice de omăt de la ninsoarea precedentă, dar în rest doar pe crestele montane se zăreau cușme albe de zăpadă. Soarele coboară repede în anotimpul rece, iar noi eram cam flămânzi după o zi întreagă de umblat.

Ne întoarcem dinspre orașul Bicaz, depășim cochetul Piatra-Neamț și coborâm spre Bacău pe DN 15. Foamea nu ne dă pace deloc, caut pe Internet un restaurant cu note cât de cât bune. Până să găsesc eu ceva primim o informație de la un prieten, astfel că la intrare în Săvinești, imediat lângă podul ce traversează șoseaua națională descoperim o pensiune cu restaurant – Casa Drumețului (str. Chimiei nr. 1A).

Virăm dreapta imediat și garăm pe un loc liber în parcarea amenajată în curte, 7-8 locuri disponibile, spațiu pietruit. Clădirea arată bine, la parter e restaurantul, la etaj sunt camere pentru drumeți. Curtea e frumos amenajată cu gazon, arbuști ornamentali, o căruță și filigorii (un foișor și un leagăn din lemn). Lângă clădire se află o terasă de vară cu etaj, totul din lemn masiv.

La interior restaurantul e amenajat în stil rustic, fiind împărțit în două compartimente de holul central de acces și delimitate cu cadre de lemn; în capăt se află barul. Mobilierul rustic (lemn și piele) se asortează cu restul ornamentelor: pereți din piatră, tablouri, obiecte ceramice și din lemn, ustensile metalice, ștergare. Pe fiecare masă se află un vas de lut drept decor.

Am primit rapid meniul, doar vreo două mese fiind ocupate la acel ceas de după-amiază târzie. Meniul personalizat nu e stufos, are rubricile de bază cu câteva feluri la fiecare categorie (mic dejun, ciorbe și supe, pui, porc, desert, băuturi), stil clar românesc. Mai bine mai puține preparate, dar bine făcute.

Am comandat câte o tărie și un suc acidulat pentru deschidere, apoi o ciorbiță de văcuță, felul doi și de ce nu, și câte un desert. Abia ne-am urnit la final de la masă ????. Iată prețurile preparatelor comandate: ciorbă de văcuță – 18 lei (+ smântână și pâine), coaste de porc afumate la grătar – vreo 40 lei (+ cartofi prăjiți cu cașcaval: 8 lei), pomana porcului (tochitura casei) – 29 lei, clătite cu dulceață – 10 lei, papanași – 15 lei, suc acidulat – 5 lei, tărie – 9 lei/50 ml.

Felurile de mâncare au sosit în ordinea firească a degustării, la un timp mai mult decât rezonabil, fierbinți. Porțiile sunt potrivit de mari, platingul drăguț. Ciorbița a fost foarte gustoasă, ne-a uns pe suflet, preparatele din porc de asemenea bine făcute și cu gust (costițele un pic sărate), iar desertul abia a mai încăput (clătitele de casă pufoase cu dulceață în exces, papanașii ar mai fi avut nevoie de ceva smântână suplimentară).

Personalul a fost foarte amabil, s-au mișcat rapid și eficient. Am putut achita consumația cu cardul. Mi-a plăcut atmosfera caldă, decorurile, lumina difuză, și nu în ultimul rând mâncarea comandată, astfel că recomand în acest moment o oprire la acest restaurant. Întrucât se lăsase seara, am întrebat dacă nu au cumva și camere libere, la răspunsul afirmativ al tânărului am plusat și noi cu o noapte de cazare, dar asta e altă poveste.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 05.02.22 09:20:05
Validat / Publicat: 05.02.22 10:31:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PIATRA NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 1618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Terasa etajată din exterior.

[05.02.22 10:47:39]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

MarinaCoPHONE
[05.02.22 12:51:51]

@tata123 ????: mă bucur ca ați găsit ce doreați în zona mea, deși acum sunt ieșeancă inima mea a rămas pe meleagurile nemțene.

Cred că acolo lua masa de prânz tata în ultimii ani de lucru la Combinatul de la Savinesti.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[05.02.22 20:30:26]

@MarinaCo: Zona Piatra Neamț e ofertantă din punct de vedere turistic - găsim atracții turistice din d0meniul istoric (cetatea Petrodava - vezi impresii, turnul lui Ștefan, muzee ș. a.), religios (numeroase mănăstiri - de ex. Bistrița - vezi impresii), sportiv și agrement (telegondola și pârtia de schi - vezi impresii) etc.

În ceea ce privește restaurantul, mi-a plăcut mâncarea și ambientul, serviciile au fost bune.

Să auzim numai de bine!

@Webmaster: Mulțumesc!

MarinaCoPHONE
[05.02.22 21:28:15]

@tata123 ????: offff. Nu pot să mă abțin să nu va zic despre Mânăstirea Pângărați care e mai frumoasă decât Bistrița, părerea mea sau despre Mânăstirea Bisericani.

Și dacă tot sunteți în zonă, o plimbare la lebede, lacul Bâtca-acces facil pe malul apei, lebede simpatice care vin să mănânce din mâna, lacul Vaduri sau lacul Pângărați-aici nu se mai ajunge așa de ușor pe malul apei lângă ele.

MarinaCo, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Piatra Neamț? :