ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2022
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2021

Agia Triada, lângă Salonic

Mintea-mi este amețită de cuvinte, n-am o pădure de vorbe în ziua aceasta dar ca să marchez pe AFA un loc simplu, lângă Salonic, am să aștern aici doar câteva idei despre aerul blajin al Agia Triadei.

Aveam nevoie de o cazare lângă Salonic, la întoarcerea din Kefalonia.

In apropiere de Salonic, am văzut pe Google Maps o fâsie de plajă, cu nisip pe plajă și în apă, pe gustul domnului soț. Caut informații despre Agia Triada, n-am găsit decât niște firimituri de idei, nemulțumitoare pentru mine. Și totuși am „riscat” .

Uneori mă intrigă faptul că oamenii sunt superficiali, în era internetului toți își pierd timpul cu diverse rețele de socializare, asta doar pentru confortul lor psihic. Dar ca să ajute oamenii cu informații utile, constructive, rar vezi că-și “pierde” cineva timpul prețios.

Așadar, studiez zona asta ce mi se părea interesantă, mai aproape de România, mă asigur că am o faleza, magazine, taverne și hoteluri, aleg Cabo Verde hotel, rezerv. De altfel, în toate pozele văzute de mine pe net, hotelașul ăsta e prezent, pe Booking e laudat de turiști.

Agia Triada e o micuța localitate de lângă aeroport, pentru cei fără autoturism propriu am aflat că se pot folosi autobuzele locale care circulă regulat, Triada asta e o suburbie a Salonicului.

Plaja Agia Triada, e lungă și îngustă, e acoperită cu nisip fin, apa mării Egee este curată, cu o intrare lină, se adâncește treptat, nu foarte departe de mal.

In zonă nu-i port, nu-s bărcuțe, nu-i combustibil în mare. Apa e liniștită și limpede, doar pentru oameni. Nu știu lungimea plajei dar citisem că are un km de nisip care decorează malul mării.

Plaja e dotata cu șezlonguri, umbrele și măsuțe, cazări sunt pentru toate gusturile oamenilor nepretențioși.

Sunt vile și hoteluri pe faleza Triadei, cu vedere la Egee, iar în spatele acestora am văzut multe case/vile, acestea seamănă cu cele din Paralia Katerini, ca să vă faceți o idee de „arhitectură” .

Străzile sunt largi, au trotuare, nu am văzut parcări dar se poate parca gratuit, în buza trotuarelor.

Pe la mijlocul falezei este un dig betonat, ideal pentru plimbări la apus, excelent pentru săriturile în mare.

Ochii mei râvnesc mereu după imagini, culori și oameni, nările sunt pofticioase după adieri sărate și calde, după dimineți ce se ridică proaspete la malul mării, după șoaptele întinderii de apă: „sunt magică, sunt aici ca să te fac fericită” .

Agia Triada e locul modest în care apusul sângeriu are o grandoare înspământătoare, pare ireal momentul în care soarele se scufundă încetișor și parcă se îneacă în Egee, juri că timpul s-a oprit și-a obosit să tot alerge ca nebunul, parcă a ostenit și el văzând așa măreție roșie.

Tavernele nu sunt foarte numeroase dar suficiente pentru a alege în fiecare seară altceva.

Cred ca-s afaceri de familie, așa mi-au lăsat impresia.

Cârciumioarele au și mese și scaune pe nisip, oamenii au în grijă și o bucățică din plajă, tot ce-am văzut era curat și bine pus la punct.

La Cabo Verde hotel am făcut plajă și am beneficiat de șezlonguri gratuite, contra unei consumații. Nu aveam impusă o anumită sumă, la fiecare cafea sau suc primeam și o apă plată, așa ceva n-am mai întâlnit în Grecia, nicăieri.

Oamenii locului erau foarte amabili, zâmbitori și politicoși, au un aer simplu, deloc hrăpăreți.

In micuța localitate sunt câteva magazine cu de toate, prețurile erau mai mici ca în Salonic.

Biserica „satului” este foarte, foarte frumoasă, mi-a plăcut simplitatea ei, se încadra bine în peisaj.

Agia Triada mi se pare o varianta bună de luat în calcul pentru o oprire de tranzit, pentru cei care vor să facă o ieșire de câteva zile (de Paști, de Rusalii, de un 1 Mai), mă refer la turiști nepretențioși care caută cazare pe litoralul grecesc, cât mai aproape de țară.

Uneori nu avem multe zile de concediu sau poate avem un an mai puțin bun din punct de vedere financiar, ori avem alte cheltuieli importante și dorim totuși câteva zile de leneveală în Grecia. Mi se pare o opțiune de luat în seamă și pentru cei care doresc să viziteze Salonicul dar vor si plajă si bălăceală, la o aruncătură de băț de forfota urbană.

Eu am acționat conjunctural dar am fost încantată de zona asta rurală, aerisita, fără fițe și pretenții, cu prețuri bune, cu oameni calzi și primitori.

Alegeri inspirate vă doresc!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Lângă Salonic, la 9 km distanță de aeroport

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Mai mult pentru relaxare, nu există viață de noapte, micuța localitate e liniștită, turiștii sunt oameni la a doua tinerețe.

Trimis de krisstinna in 30.01.22 10:01:01
Validat / Publicat: 30.01.22 10:44:36

VIZUALIZĂRI: 7717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Minunat, soarele somnoros, fără puteri magice

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[30.01.22 13:08:08]

@krisstinna: Ai avut dreptate: Agia Triada ar fi exact pe gustul meu! Mersi.

nrs †
[30.01.22 13:14:33]

pe vantul asta rece e frumos sa te gandesti la vara. am fost si eu intr-o suburnie de asta de-a Salonicului, era la fel, doar ca avea taxi boat Perea Salonic

calatorul
[30.01.22 13:37:08]

Felicitari pentru frumoasa excursie si minunatele locuri vizitate. Mie Salonicul mi/a placut mai mult decat Athena sau alte orase grecesti, si l/as vizita la fiecare drum pe acolo. Are un farmec aparte si asezarea in marginea marii il face deosebit. Sau poate si istoria lui framantata si amestecul de oameni si obiceiuri l/au marcat cu fiecare prezenta. Doar ca asta a avut si un pret in istorie, pe care l/au platit locuitorii succesivi ai orasului.

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[30.01.22 18:42:58]

M-am uitat și eu pe hartă, am studiat mai bine, îmi place locșorul tău, are de toate pentru cine dorește relaxare, liniște. Mai mult de atât, e accesibilă cu mașina, dar e foarte aproape și de aeroport, pentru cine e mai comod și vrea să vină cu avionul la Salonic. Iar apusurile sunt fantastice, mie îmi plac oriunde ar fi ele! Și nici nu e așa de scump. Precum ai spus, merge foarte bine și pentru o vacanță de vară!

[30.01.22 19:07:14]

@Carmen Ion: Cu drag!

[30.01.22 19:13:08]

@nrs: Așa e, Peraia se numește acea suburbie, e înainte de Agia Triada, e un picuț mai mare decât Triada și are și ea prețuri bune. Plaja nu știu cum e acolo, n-am verificat pe hartă.

Toate cele bune vă doresc!

[30.01.22 19:15:01]

@calatorul: Mulțumesc frumos!

Toate cele bune îți doresc!

[30.01.22 19:25:37]

@maryka: Cu toate că e un loc modest, marea e frumoasă și clară, are toate ingredientele pentru un sejur liniștit. Culmea e că nu am dat peste romăni, nu era aglomerat cu toate că era in miezul verii.

Dar turiștii români au evoluat, vor culorile electrice ale insulelor grecești și merg mult mai departe. Ca și noi, de altfel.

Asa cum am gândit atunci când mă aflam acolo, așa gândesc și acum: viața iti oferă multe, uneori nu poți atinge cerul dar măcar poți să-l privesti, uneori ești presat de timp, bani și probleme dar vrei să guști o picătură din mare și Agia Triada e o variantă comodă, numa' bună de... gustat

Multumesc, te imbratisez cu drag!

CATAAS
[02.02.22 09:24:43]

Mie îmi place alimentara cu semafor! O idee inedită!

[04.02.22 12:38:34]

@CATAAS: Și mie, de-aia am făcut poză, era ceva inedit

[05.02.22 11:01:18]

Mutat în rubrica „Descoperă Agia Triada” (nou-creată) — în noua secțiune PERAIA (PEREA)

[Rubrica inițială: Descoperă Salonicul și împrejurimile]

MarinaCoPHONE
[10.02.22 22:00:38]

@krisstinna: pe mine m-ați cucerit de la primul review, cel pentru Cabo Verde hotel. Nouă ne plac zonele mai liniștite.

Sunt minunate review-urile dumneavoastră din zona aceasta.

Ați remarcat dacă erau spații de joacă pentru copii?

[11.02.22 08:09:52]

@MarinaCo: Mulțumesc pentru cuvintele frumoase!

In ceea ce privește întrebarea ta, nu pot să spun cu certitudine că existau locuri de joacă, încerc să-mi amintesc dar nu cred să fi văzut vreunul. De obicei sunt atenta la detalii pentru a informa cât mai bine. La hotel, in partea opusă terasei aferente barului (afara, lângă clădire) erau câteva tobogane și alte "chestii" pentru cei mici, acestea erau îngrădite și îngrămădite, probabil din cauza vremurilor actuale.

Stiu că era lângă noi, la plajă, o familie cu doi pitici și se jucau copiii in nisip și in apă, erau foarte incantați. Stațiunea e micuță, nu am văzut parcuri pe unde ne-am plimbat.

Toate cele bune îți doresc!

calatorul, CATAAS, MarinaCo, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în zona Perea / Agia Triada: