ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2022
DIN: Acasa la mine
ÎNSCRIS: 30.01.22
JAN-2022

Cu taxiul e prea scump, asa ca… la pas prin Republica Dominicana

Ma trezesc pe 2 ianuarie cu o durere de cap, de la mancarea de Revelion, desigur, de-mi venea sa iau 14 cutii de algocalmin, dar mi-era ca ma duc la intalnire cu fratii mei Belzebut sau Uciga-l Toaca mai devreme decat trebuie si ca sa-mi abat gandul de la huruitul din capul meu am inceput sa ma gandesc la plaja, mare, caldura, bla, bla, bla, stiti voi … chestiile alea care elibereaza endrofina si te fac sa te simti mai fericit.

Si cum ma uitam eu pe laptop si numaram cati s-au mai infectat in noaptea de Revelion, doar ce dau pe pagina MAE si intr-o doara vad ca in Republica Dominicana se poate merge fara nicio restrictie.

Imi chem colega de apartament si ii spun sa puna mana pe calorifer. O pune si-mi zice ca obiectul de decor din garsoniera noastra i-a multumit ca are o mana asa calda.

Nu vrei la nitica caldura? Asa … vreo 26-27 de grade, apa marii cam la fel, pinacolada, coco-loco, alea-alea, vreo 2 saptamani? Ca dupa aia vine fe-martie si scapam si de frig.

Bai baiete, te-ai ticnit la cap? Ti-am zis sa mai bei si apa din cand in cand. O fi ea insipida, inodora si incolora, dar e buna pentru ficat. Ce caldura visezi tu? Imi mai cumperi un palton?

Nu mai prelungesc dialogul ca mi se termina prea repde liniile de dialog si mai am nevoie de ele si mai incolo, asa ca o s-o scurtez zi va spun ca la 5 dupa amiaza aveam rezervate bilete de avion si cazare la Punta Cana, intr-un apartament la vreo 200 de metri de plaja Bavaro.

Acuma, hai sa vedem ce-om face pe-acolo in afara de plaja, ca 16 zile la plaja … ma albesc si-mi parjolesc coada, de-mi pierd autoritatea mefistofelica castigata cu greu in atatea mii de ani.

Acum vreo cativa ani eram la o receptie de-asta moderna, la un hotel deschis proaspat si-l auzeam pe unul, Razvan Pascu il cheama, cum le povestea altor influenceri de-astia de se nasc ca ciupercile dupa ploaie ca “fir-ar ai … si baga…” si cate altele in astia de la AmFostAcolo, ca ei calatoresc singuri si-i mai indeamna si pe altii s-o faca, ca eu cand mai fac milionul de euro, ca raman din ce in ce mai putini fraieri care sa-mi plateasca si mie si nevestei si copiilor excursia. Cum eu pe toti influencerii astia i-am bagat de mult intr-o galeata pe care o folosesc pe post de WC cand e apa oprita, mi-am zis c-o fi ceva de AmFostAcolo asta de-l blesteama influencerul Pascu in halul asta, asa ca i-am facut in necaz si-am inceput sa caut pe-aici povesti despre Dominicana (apropos Domnule / Doamna Administrator, cam greu de navigat pe-aici, mi-a luat ceva timp sa ma bunghesc cum sta treaba). Gasesc niste povesti scrise de o tanti [... ] care a fost de nu stiu cate ori pe-acolo si noroc ca Republica Dominicana e de genul feminin, ca altfel o lua de barbat si zic, taci drace ca n-ai facut o alegere rea.

Pe 10 ianuarie dimineata am plecat. Escala la Paris si ajutati de minus 6 ore la fusul orar am ajuns tot pe 10 ianuarie seara la Punta Cana. Zborurile fara peripetii insa am constatat ca astia de la Air France au cam inceput sa se zgarceasca si la mancare si la bautura si la stewardese. Or fi facut COVID alea frumoase sau oi fi devenit eu mai carcotas. Buuuun.

Prima surpriza, taxi aeroport – Bavaro, 18 km, 35 de dolari. Bai frate, toti acelasi pret. Or avea benzina facuta din cacareze de papagal, mi-am zis si la al 154-lea taxi m-am hotarat sa ma urc, ca doar nu era sa ma duc pe jos atata amar de drum. L-am mai folosit odata la intoarcere, taxiul zic, si a fost “numai” 30 de dolari, asa ca le-am crecut PIB-ul cu 65 de dolari la transport. In rest am mers doar pe jos, ca face piciorul frumos. Ne-am cazat, nu va zic unde, ca le fac reclama gratuit si nu prea merita.

Au urmat 16 zile de plaja, bai in mare, excursii prin insula, cocktailuri, plimbari pe malul marii, somn de voie si in camera si pe plaja, asa ca m-am intors odihnit, relaxat si mai ales incalzit, ca la noi in casa e frig de mori.

Sa va spun ca e frumos acolo? Da, e frumos. Plaja cu nisip fin de zici ca-i zahar farin, apa de-un turcoaz de te dor ochii cand te uti la ea. Mancare buna, ei zic ca toata mancarea e produsa pe insula si e organica, cafea dominicana excelenta, fructele de belea (ananas, papaya, mango, fructul pasiunii, banane). Insa totul e foarte scump. Dupa socotelile mele cam dublu ca la noi. Daca esti bun negociator scoti pana la 50% din cat cer la prima strigare si ajungi la preturi de Mamaia.

Ca sa nu te plictisesti prea tare poti face excursii de-o jumatate de zi sau de-o zi. Insula Saona, Peninsula Samana, 3 ore cu buggy, Hacienda (o ferma unde m-am dat pe vreo 3 km de tiroliana si am vazut cum se prepara cafeaua), capitala Santo Domingo, inot cu delfinii si mai sunt cateva dar noi pe-astea 5 le-am facut si-am platit pe ele un avans la prima casa aici in Romania.

Dar nu preturile m-au suparat asa tare. Am constatat aici ca e mai valabil ca la noi treaba cu “tara frumoasa, pacat ca-i locuita” . ATITUDINEA. N-au nicio treaba cu turistul. Ti-au luat banii, la revedere. Mi s-au indoit coarnele, cand, intr-una din excursii soferul a oprit microbuzul, s-a dat jos si a vorbit la telefon vreo 20 de minute, apoi, fiindca era nervos a fumat si-o tigara si de-abia dupa aia a pornit din nou. Si multe altele, dar daca m-apuc sa le scriu m-apuca iarasi nervii si-mi naparleste coada.

Am gasit aici, in Dominicana, doua feluri de buruieni. Prima buruiana e palmierul. Sunt ca pirul, mohorul sau costreiul de pe plaiurile noastre mioritice. Doar ca-s frumosi foc. Acum, intors acasa, ca sa reintru treptat in cotidian si sa nu ma enervez, cand il vad pe Domnul Werner imi inchipui ca e palmierul cocotier, pe Catu il vad ca pe palmierul evantai iar pe Ciolacu il vad ca pe palmierul Gioforba (ala care are tulpina ca butia de vin), dar la Ciolacu nu prea-mi iese, ca e din Buzau [... ].

A doua buruiana e barbatul dominican. Astia nu-s frumosi deloc. Ba din contra. Sunt urati … ca mine. Si puturosi. Si betivi. Astia chiar ar trebui starpiti. Dar am inteles ca si pe-acolo au drepturi, asa ca “eat, DRINK, relax, be happy“. Atata stiu. Munca e limba straina pentru ei.

Lasand la o parte micile mele nemultumiri, mi-a placut. Dupa umila mea parere e o tara de vazut odata-n viata. Plus ca poti sa te lauzi la prieteni c-ai fost in Caraibe. Acum o sa ma opresc aici pentru ca mi-au inghetat mainile pe tastatura. Dupa ce cititi (daca cititi), scuipati-va-n san si cei care ati fost pe-acolo ziceti “piei drace” . Daca sunteti cuminti va mai povestesc (cand o veni caldura) cum a fost prin excursii, pe-acolo.

Apropo, am vazut cat am citit articolele c-au primit niste puncte pentru articol banuiesc, sau cine stie, c-am citit si eu regulamentul saitului ca orice drac disciplinat si asta am inteles. Va rog eu frumos sa nu-mi dati puncte de-alea ca n-am ce sa fac cu ele si nic sa nu-mi puneti intrebari ca nu va raspund.

Mephisto.

Trimis de Mephisto in 30.01.22 02:37:26
Validat / Publicat: 30.01.22 08:56:27

VIZUALIZĂRI: 2891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mephisto); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [30.01.22 08:55:03] »

Nu ai cum să nu remarci un asemenea review „de debut”

@Mephisto: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 106506&hid=7983.

nicole33 [30.01.22 10:50:45] »

@Mephisto:

Nu, nu este nevoie să ne spui cât de frumos este acolo. Aş fi preferat să ne ARĂŢI.

Într-o dimineaţă rece de ianuarie mi-ar fi plăcut să-mi savurez cafeaua de dimineaţă, o cafea banală, nu Santo Domingo , într-adevăr excelentă, cu ochii pe fotografii de acolo, cu o plajă cu nisip alb ca făina, cu turcoazul Mării Caraibelor la Saona sau al Atlanticului "dominican", cu un cocotier, drept sau cocoşat, cu... orice...

Ehh... acum dacă ai fi fost sincer până la capăt ai fi precizat că nici femeile de acolo nu sunt cine ştie ce frumuseţi decât poate pentru cei care preferă o... pată de culoare

De fapt, în Republica Dominicană benzina nu este deloc scumpă, preţul afişat la pompă este pe galon, nu pe litru, doar plimbarea cu taxiul este exagerat de scumpă. Cu banii luaţi de la un turist pe o cursă Punta Cana - Santo Domingo şi retur taximetristul îşi poate cumpăra lejer încă o maşină

webmaster [30.01.22 10:51:48] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Mephisto [30.01.22 11:15:02] »

@nicole33: As pune si poze, dar vad pe saitul acesta nu exista drepturi de autor si la cat de frumoase sunt imi e teama ca pozele mele ajung sa se vanda scump (vai, ce modest sunt). Dar hai sa-ti fac hatarul si la cafeaua de dupa-amiaza sa te uiti la un rasarit de soare, asa ca risc si pun 3-4 poze.

Despre barbati si despre femei... de gustibus non disputandum. La barbati ma bag cu aprecierile. La femei, nu. Pentru mine, orice femeie e frumoasa.

Benzina e de fapt foarte scumpa in Republica Dominicana. Costa cam 440 de pesos un galon si asta inseamna cam 2 dolari litrul. Dar si la pretul asta, taxiul tot scump ramane.

webmasterX [30.01.22 11:25:25] »

@Mephisto: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

nicole33 [30.01.22 11:29:43] »

@Mephisto:

As pune si poze, dar vad pe saitul acesta nu exista drepturi de autor si la cat de frumoase sunt imi e teama ca pozele mele ajung sa se vanda scump (vai, ce modest sunt) . Dar hai sa-ti fac hatarul si la cafeaua de dupa-amiaza sa te uiti la un rasarit de soare, asa ca risc si pun 3-4 poze.

Mulţumesc mult!

Apreciez gestul tău. Mi-am pus a doua cafea şi admir răsăritul soarelui din ocean. Superb!

mprofeanu [30.01.22 11:55:46] »

@Mephisto: Văd că nu vrei puncte, dar nu am ce să fac, mi-a plăcut mult articolul tău, am și râs... ????

Frumoasă colecția de palmieri și paralela cu buruienile! Dacă nu exista povestea cu șoferul și excursia ce aș mai fi citit eu și cum aș fi aflat despre modul lor de a jecmăni clientul!? Mă bucur că nu ți-au căzut coarnele!!

Mai scrie, așa mai aflu și eu câte ceva,....., simpatic totul!! Bravo!! Mi-a plăcut și paralela cu Răzvan Pascu și AFA, are niște excursii scumpe rău de tot!!

Era să uit ce era mai important: Bine ai venit în marea familie AFA!!

maryka [30.01.22 19:04:25] »

Fain articol, fain loc, fain debut! Mi-a plăcut și răsăritul!

crismisscris / TELEFON [31.01.22 19:11:10] »

@Mephisto: Deci a zis băiatu' ăla (RP, că de tare ce m-am enervat, nici să-i zic pe numele întreg nu-mi vine) așa ceva despre AFA?!! Până aici! Și-așa am prins niște replici de mitocan pe la niște postări, pe fb, dar am zis că lasă, mai greșește omu' , în fond hai să mă mai uit în gura lui, că poate-mi mai dă vreo idee... Gata, s-a terminat, l-am smuls de la corazon!!!

Mi-a plăcut mult cum ai scris și cred că ar trebui s-o mai faci... Fără puncte nu se poate, vrând-nevrând o să le aduni și dacă nu vrei să le contabilizezi, treaba ta, nu te obligă nimeni! Da' poze ai fi putut să pui mai multe, să ne clătim și noi ochișorii... Bine și atâtea, mulțam fain!...

A, și ar fi interesant să scrii 2-3 vorbe și despre hotel, chiar dacă nu fu chiar pe placul Întunecimii Voastre! Să știm de ce să ne ferim, la o adică...

"Încă una și mă duc": bine ai venit printre noi, ăia din cauza cărora or sărăci toți influencerii! ????????

Mephisto [31.01.22 19:40:58] »

@mprofeanu: Multumesc pentru incurajari. La varsta mea n-am fost eu in prea multe strainataturi, insa aici chiar m-am simtit putin "jefuit". Nu mi-a bagat nimeni mana in buzunar, e adevarat, la fel de adevarat e ca tot ce-am platit am platit de buna voie, insa imi este putin clar ca e un fel de cartel. Toti au cam aceleasi preturi si toti lasa la pret maximum 50%.

Am fost sa inotam cu delfinii si stiam din Turcia ca e in jur de 90-100 de dolari o experienta din asta asa c-am platit 90 de dolari de persoana fara sa banuiesc nimic suspect. Insa la poarta stabilimentului cu pricina, biletul costa doar 39 de dolari. Trebuia doar sa stiu sa iau un bus local pana acolo. Dar cine s-a gandit? Iata cum am platit 51 de dolari / persoana pentru 30 de km cu un microbuz .

Cat de spre pretul excursiilor cu Pascu stiu din surse 100% sigure ca el pleaca cu grupuri de maximum 25 de turisti INSA... obligatoriu cu sotia si copiii. Daca 25 de persoane trebuie sa mai plateasca inca 4 excursii, un calcul simplu imi arata ca doar de-aici pretul creste cu aproape 17%.

Mephisto [31.01.22 19:43:09] »

@maryka: Multumesc. Si noua ne-a placut rasaritul

Mephisto [31.01.22 19:47:51] »

@crismis: Asa a zis, s-ajung in Rai daca te mint.

Cu scrisul, mai vedem. Eu am treaba cu smoala, cu cazanul, deh... indeletniciri de-astea mai de 8 clase la seral.

De hotel, ce coada mea sa scriu? Una la mana ca n-a fost hotel, a fost un apartament intr-o cladire si-apoi ce sa scriu? C-avea un pat, o bucatarie si-o baie? Banuiesc ca toti de pe-aici stiu asta.

Multumesc pentru urarea de bun venit

MarinaCoscris / TELEFON [04.02.22 22:02:19] »

@Mephisto: foarte interesant articolul. Si modul în care ați scris este de-a dreptul sublim.

O intrebare care Mephisto sunteți? Cel din Faust sau cel creat de Marvel?

P. S. Taximetriștii mi-au amintit de cei de pe vremuri din Gara de Nord, cu același prețuri nesimțite, neafișate și colac peste pupăză daca se prindeau ca ești din provincie... te plimbau de aiurea prin București. Acum nu știu cum or mai fi că au trecut parcă secole din vremea studenției.

Mephisto [04.02.22 22:41:49] »

@MarinaCo: Multumesc.

Daca nu ma-nsel Marvel Comics s-au inspirat din Faust cand si-au creat propriul Mephisto. As putea fi si cel al lui Klaus Mann, tocmai ce-am citit cartea. Dar NU!

Eu sunt Mephisto de Pantelimon.

Sincer, nu stiu cum sunt taximetristii de la Gara de Nord. Eu prefer metroul. Si pana ajung la metrou, tramvaiul .

MarinaCo [04.02.22 22:54:08] »

@Mephisto: asta pentru ca sunteti din Bucuresti. A durat pana am descoperit metroul. . In plus metroul nu ajungea unde stateam eu in gazda.

mishu [02.11.22 13:22:43] »

@Mephisto: Mai aveam putin si-i faceam de an articolului tau. Intre timp toate s-au fumat, comentat, aghezmuit... Doamne fereste la tine! .

Ti-ai facut botezul AFA, ai scris si un al doilea articol si atat. Pai la cum scrii si sunt convinsa ca nu iti ia mult timp, scrii cursiv si relaxat si ce este si mai placut, este umosrul tau. Si daca tot ai promis in ecoul scris catre mama Michi ca ii vei citi articolele, poate o sa te mai gandesti si sa scrii, si daca tot spui ca nu prea stii cum stau lucrurile pe aici, noi speram la o intalnire generala anul viitor asa ca poate vei vrea sa fii alaturi de noi sa ne putem lauda si noi ca am fost in preajma ta .

Asta imi aduce aminte si de un moment comic cu Toma Caragiu, nu stiu daca cunosti acest moment, esti mult prea mic, am sa pun aici un link TomaCaragiu-Mefisto-YouTube

Felicitari, votat cu mare drag

crismis, MarinaCo, maryka, Mephisto, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana: