ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2022
DEZASTRU

Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

Hanul lui Ureche

La Hanul lui Ureche am fost într-o după-amiază urâtă de noiembrie. Ne lăsam la vale spre București, pe DN2, E85 și ne-am oprit pe marginea drumului, în Urechești, ca să mâncăm. Din loc în loc tot treceam pe lângă tot felul de locuri unde ne puteam omeni și ne-am oprit fix aici.

Locul e frumos, nu zic, îngrijit, amenajat, cu mesele aranjate cu șervete și pahare, baterii de vin de vânzare să le iei pe drum și tot felul de alte produse. Locul e o hală mare, din lemn, unde vezi acoperișul pe dedesupt, respectiv tavanul nu e drept că e o modă, așa, să vezi grinzile care țin acoperișul, în ape. Rustic, drăguț, nu zic, dam... numai asta... nu ajunge. Parcă venisem la furat și... care-i treaba?

Nu știu ce a făcut să fie nefericită ziua aia dar toate au mers anapoda. La han nu știam dacă să venim sau să plecăm, ce căutăm noi acolo și de ce ne-am născut pe lumea asta. Fix chiar aș vrea să dau delete la ziua aia ca să nu mai existe deloc pe lumea asta.

Servirea nu mi-a plăcut - împrăștiați care, cum, care, pe unde, haos total, n-a ' nțeles nimeni nimic, mâncarea nu mi-a plăcut, locul era drăguț amenajat dar degeaba. Poate de la prea multe vii în jur. CLAR, nu mai pun piciorul acolo ever.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Dacă nu aveam așa maxim sictir, dădeam 10 și la locație că n-ai ce să ceri: câmpul cu florile, podgorii cu vin, șes întins, nu-i bai dar așa mi-au dat o stare de mi-a fost lehamite de toate.

Trimis de Mioritik in 25.01.22 20:38:32
Validat / Publicat: 26.01.22 08:10:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FOCȘANI

VIZUALIZĂRI: 2034 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Hanul lui Ureche, Urechești, Vrancea

[26.01.22 08:10:16]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Focșani, FOCȘANI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Mănăstirea Vărzărești [Urechești]]

[26.01.22 11:03:02]

Mie-mi place” Hanul lui Ureche” , până-n pandemie se organizau niște seri de nu se poate! Iar mâncarea era, mereu, bună!

Normal, e dreptul fiecăruia să aprecieze cum vrea o locație, departe de mine gândul de a te contrazice, doar că, sincer, m-a surprins faptul că spui că nu vei călca, ever, acolo?! Doar dacă ți-ar fi furat banii din poșetă sau te-ar fi înjurat cineva din personal, dar, cum spuneam, de gustibus...

[26.01.22 13:28:47]

@Yersinia pestis: Nu m-a înjurat nimeni și nici nu mi-au furat banii dar motivele chiar le păstrez pentru mine că niște lucruri s-au întâmplat, clar acolo, cu subiect și predicat și sunt eu nebună că nu tolerez niște lucruri dar am termeni de comparație că am fost și în alte locuri fix în perioada aia și era cu totul altceva. Aici pun doar concluziile dar motivele chiar nu le specific, știu eu de ce. Și moft nu e. Am fost bine-mersi și-n vreo bodegă de cartier și chiar am apreciere pentru efortul oamenilor din hospitality dar nu la Ureche. Știu eu de ce.

[26.01.22 19:06:07]

@Mioritik????????: Hei, nu trebuie să-ți justifici alegerea, oricum, nu în fața mea! Trăirile tale, aprecierile, îți aparțin, chiar și mofturi de-ar fi!

Eu am alte amintiri despre locație, de aici și atitudinea mea! Nimeni nu e obligat să explice altuia de ce suntem așa cum suntem, până la urmă suntem o țară liberă..., până prin mai, după ce vin rușii om vedea ce-o fi!

Altfel, e vorba aia ce gâlgâie de-nțelepciune : nu-i frumos ce-i frumos, e frumos ce-mi place mie !!!

[26.01.22 20:26:08]

@Yersinia pestis: Hm. Scrii așa de frumos că orice urmă de cârâială "s-a topit și a curs pe pământ" cum ar zice nefericitul Labiș. Aveam un mesaj pregătit pentru tine pentru când mai apari dar, la naiba, dezamorsezi orice. Nu știu ce face poliția română sau cât de dreaptă îi dar ideea ce ai expus-o mai sus este, realmente, speachless. Deci, respectele mele, fără lingușeală.

Nu e chestia de opinii personale, mai mult e vorba de omerta, legea tăcerii. Nu suntem, (chiar) liberi cum credem dar vor fi curând. Și nu vreau să-mi trag consecințe pentru idei. E vorba de mult mai mult decât ce se întâmplă într-un han dar (încă) nu a venit vremea să vorbim. Și nu din cauza rușilor. Buba e mult mai mare.

Plus, veneam de la părintele Argatu de la Slobozia unde... Gizăs Craist... o să povestesc și despre asta (chiar dacă amân cât pot) și nu de bine, dintr-o mare nefericire. Dureros.

Să vezi ce ți-am pregătit să-ți scriu când te mai prind în cireș, la elefanți, de-mi iau urecheală:

„Tu ești eliberat condiționat.

Sub supraveghere ????

Recidivist ????

Mă tragi la rele...

Anturajul...

Ești ilegal, imoral și îngrași ????

Vorbești în timpul orei.

Iau notă mică la purtare din cauza ta.

Pierd bursa.

Mă bate mama.

O încurcătură întreagă.”

Dar acum textul râmâne numai la divertisment ???? știu că nu ești supărăcios.

[26.01.22 21:30:53]

@Mioritik????????: O să vorbim, în curând. O să primești semn.

Totdeauna m-a atras felul tău de-a scrie, doar că, uneori, mă doare capul. Nu-nțeleg tot și asta mă intrigă, mă face să lupt ca să pot. Niciodată textele tale nu mă plictisesc, doar că nu se pot citi ca pe apă. Sincer, nici nu cred că vrei asta! Și, hei, noi doi nu ne vom putea certa, vreodată! Ne putem ignora, dar nu ne vom certa! Chiar cred asta!

[26.01.22 21:42:32]

@Yersinia pestis: Nu era vorba de dureri de cap. Nu face eforturi să înțelegi ce am spus clar că nu spun - deși sunt lucruri simple. Între oameni vorbesc deschis. ????

Deci las-o așa cum a căzut. Deocamdată - aici - e bine. Mai încolo... Vine vremea.

Oki doki

Mioritik, Yersinia Pestis