ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2022
DEC-2021
Cuplu
EXCELENT

Bursa Uludag — o destinatie de neratat

Pentru Revelion 2022 am ales ca destinatie Bursa, fosta capitala a Imperiului Otoman. Citisem multe despre acest oras si mi-am dorit sa ajung sa il vizitez. In acest articol voi oferi informatii despre transportul la si de la Bursa in Romania, cazare si obiective turistice.

Referitor la transport:

Am calatorit cu avionul de la Bucuresti la Istanbul, iar de acolo am inchiriat masina. Exista mai multe posibilitati de a calatori de la Istanbul la Bursa cu masina.

La dus am mers cu ferry boat pana la Yalova si apoi pe autostrada, iar la intoarcere am mers doar pe autostrada. Drumul doar pe autostrada a fost mai legat, din punctul de vedere al economiei timpului. In varianta cu ferry, drumul este mai fragmentat, astepti si la ferry pana se incarca. dar, a fost o experienta frumoasa si traversarea marii cu ferry boat.

In ceea ce priveste drumul pe autostrada, exista o retea de autostrazi foarte bine pusa la punct. Cea mai noua dintre ele este construita in regim privat, de aceea este si mai scumpa. Oricum, calatoria cu masina in Turcia este minunata, datorita infrastructurii foarte bune.

Ca durata, cand am mers doar pe autostrada a durat circa 3 ore cu tot cu pauze, iar la varianta cu ferry+ autostrada, circa 4 ore.

Referitor la cazare:

Hotelul la care am stat se numeste Kayhan City Hotel. Este situat in centrul orasului, foarte aproape de moscheea Ulu Cami, de bazar si de Koza Han (Silk Bazar). Personalul hotelului este foarte amabil, camera spatioasa si foarte curata. Micul dejun foarte bogat. In concluzie, un hotel foarte bun.

Referitor la obiectivele turistice:

In oras sunt multe locuri de vizitat, precum Marea moschee, bazarul de matase, Mormantul verde (Green Tomb) unde se afla morminte ale sultanilor din timpul Imperiului Otoman.

Un loc foarte impresionant este vechea cetate din Bursa, care in prezent gazduieste muzeul municipal. Aici sunt redate informatii despre istoria acestui loc si sunt prezentate intr-un mod foarte atractiv, folosind inclusiv holograme care redau aspecte din evenimentele petrecute de-a lungul anilor.

Pentru petrecerea timpului liber, se poate merge la Topane, care este o zona in orasul vechi, de unde se poate admira o panorama a orasului. Tot aici exista si un mausoleu unde sunt mormintele primilor sultani otomani, iar pana la ora 17.00, ora de ora, se poate urmari ceremonia schimbarii garzii la mausoleu.

Insa, obiectivul principal de vizitat, mai ales iarna, este reprezentat de parcul national Uludag, aflat in muntii cu acelasi nume. Am petrecut aici doua zile si abia astept sa revin.

Ca sa ajungi sus pe munte, in statiunile montane, poti merge cu masina pe un drum de cca 30 km. Drumul este foarte bun, spectaculos, insa este foarte aglomerat in zile de sarbatoare (de ex. Anul Nou). O alta varianta este sa mergi cu telefericul din Bursa. Se merge cu telefericul pana la altitudinea de 1600 metri. Aici, pentru a merge mai departe pana la statiunile montane, aflate la altitudine de cca 2500 m, se poate lua un alt teleferic sau se poate merge cu mini bus. Cand am fost acolo in luna decembrie, telefericul pentru a doua portiune era inchis din cauza ca era o vreme mai vantoasa, de aceea am mers cu mini bus. Traseul este foarte spectaculos, indiferent de ce modalitate de transport alegi. Iar sus, pe munte, este ceva de vis: partie de ski, saniuta, lectii de ski, hoteluri, restaurante, o atmosfera minunata.

In concluzie, Bursa-Uludag si imprejurimile sale reprezinta o zona potrivita pentru petrecerea unei vacante de cateva zile. Cu siguranta voi reveni in aceste locuri, pentru a le cunoaste mai detaliat.

Trimis de IGM in 24.01.22 20:13:21
Validat / Publicat: 24.01.22 21:19:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IGM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Tele ski Uludag

Admin [24.01.22 21:13:34] »

@IGM: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro. Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în zona Bursa, BURSA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

webmasterscris / TELEFON [24.01.22 23:20:10] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanu [25.01.22 19:29:29] »

@IGM: Bine ai venit în marea familie AFA!

Un articol foarte de bun, cu obiective noi și informații utile despre Bursa dar și despre modul cum se ajunge Uludag, stațiunea montană de lângă ea. Felicitări!

IGM [26.01.22 00:14:17] »

@mprofeanu: Multumesc pentru aprecieri. Voi scrie si despre alte locuri vizitate. Doar timpul sa imi permita... ????

Aurici [26.01.22 12:15:58] »

Bine ai venit printre noi și te mai așteptăm cu alte povești din vacanțele tale. Am avut multe tentative spre Bursa, din păcate însă nu am ajuns. La stațiunile din vârful muntelui mi-am dorit să ajung fie iarnă, fie vară și binențeles să văd orașul, care mustește de istorie, după cum bine zici și tu. Mă bucur și mulțumim că ne-ai actualizat, abia aștept să ajung și eu. Încă o dată, bine ai venit!

IGM [26.01.22 14:14:42] »

@Aurici: Bun gasit. Multumesc pentru urari.

Si eu cu siguranta ma voi reintoarce la Bursa si pe partie.

Voi reveni si cu alte detalii.

Cu drag.

Aurici, IGM, mprofeanu