ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2022
ÎNSCRIS: 29.12.11
NOV-2021
Familie
EXCELENT

Ceaunul de munte un local perfect pentru zona în care este amplasat

Pentru a doua seară petrecută la Predeal, am mers la al doilea restaurant de pe lista cu recomandările altor turiști și anume la "Ceaunul de Munte". Numai când auzi denumirea acestui local” Ceaunul de Munte” , parcă deja ți se face apă în gură, semn că proprietarul a fost foarte inspirat, când l-a denumit așa.

Restaurantul Ceaunul de Munte este situat după cum v-am precizat anterior în localitatea Predeal, pe strada Mihail Săulescu la numărul 12.

Am ajuns la acest local în cursul săptămânii, mai precis într-o zi de marți pe la ora 7 seara. Spre deosebire de restaurantul Dragului despre care v-am povestit anterior unde era foarte multă lume și era foarte animat, aici bătea vântul, nu era decât o masă ocupată. Cu toate acestea contrar obiceiului meu, ne-am făcut curaj și am intrat, cu gândul să-i dăm și lui o șansă. După cum bine se știe clienții aduc după ei alți clienți. Și chiar așa a fost până am plecat și-au mai făcut curaj vreo două cupluri. Dar nu despre asta vreau să vă vorbesc azi.

Ei bine chiar de la intrare am fost întâmpinați de o chelneriță drăguță, care ne-a poftit la masă și apoi ne-a cerut și verificat certificatul verde. Acum stau strâmb și cuget drept, oare asta să fie cauza pentru care localul acesta este gol, spre deosebire de vecinul "Dragului"? Poate fi o explicație, nu suficientă, dar poate fi.

În interiorul localului era destul de frig. Acesta este de fapt o terasă acoperită, iar pe deasupra meselor sunt niște țevi pe unde vine un pic de căldură. Nu suficient pentru tot localul, dar suficient pentru cei care stau sub ele.

După ce ne-am ostoit setea cu câte o bere rece ne-am apucat să răsfoim meniul. Chiar aveai ce alege și dacă aș mai fi stat prin zonă cu siguranță i-aș mai fi călcat pragul. Ei bine aveai de ales între ciorbe diverse, preparate românești, mâncăruri fripte la jar, gătite la plită ori la foc domol ori perpelite la ceaun, pește, pizza și câte ceva dulce.

Ei bine din așa o paletă largă am ales un cocoșel de munte făcut la jar plus o porție uriașa de clătite cu ciocolată.

Cocoșelul de munte a vent cu o garnitură de cartofi copți cu putin cașcaval și asezonat cu o dulceață de fructe de pădure. Nu cred că mai trebuie precizat că a fost absolut delicios și am ras tot din farfurie. V-am spus că de data asta cam pe unde am fost, am mâncat super bine la Predeal.

De clătitele cu ciocolată nu am ce comenta, fiind unele din preferatele mele în materie de dulciuri.

Prețurile pentru o porție nu erau cele mai mici se învârteau între 30 și 140 de lei porția. De exemplu cocoșelul meu de munte costa 52 de lei. Scump, dar pe deplin meritat fiind o delicatesă de excepție. Am precizat asta cu prețurile pentru că în pozele făcute de mine am omis neintenționat exact aceste aspect. Abia azi am remarcat acest lucru!!!

Soția mea era în post și s-a mulțumit cu o salată de ardei copți cu usturoi, după spusele ei delicioasă. Nu mă bag peste ea, nu cunosc domeniul! ; -).

Apropo toată distracția ne-a dus puțin peste 100 de lei cu tot cu taxa de servicii.

Se mănâncă extrem de bine la acest local, drept pentru care îl recomand cu drag. Sunt convins că lipsa clienților și a atmosferei aferente a fost doar o excepție și că altădată va fi mult mai bine. Noi cu siguranță ne vom reîntoarce la acest local, dacă mai ajungem prin zonă!

despre SERVICII

Nimic de reproșat! Toate cele trei din titlu amabilitate, ospitalitate și promptitudine au fost la cote înalte.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Felicitari bucătarului. Tot ce am consumat a fost bine preparat și destul de inovator! Bravo!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locația este centrală în stațiunea Predeal.

Trimis de robert in 21.01.22 10:14:19
Validat / Publicat: 21.01.22 10:55:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 2461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Cocoșelul de munte

robertAUTOR REVIEW
[21.01.22 10:21:34]

rog https://www.youtube.com/watch?v=Sbb9g_v_RxI&list=RDMM&start_radio=1&rv=yaUwrIyKiNk

mersi frumos!

[21.01.22 10:43:44]