ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2022
PREȚ 5
Raport PREȚ/CALITATE:
EXCELENT

Vacanța în Val di Fassa

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • NB: Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii din anul curent sau anul trecut ; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.
    [fb]
    NOU TIMP CITIRE: 2 MIN

Ce sa faci in zona Val di Fassa atunci cand nu schiezi :)

Ilustrație video-muzicală
    TIPĂREȘTE URM de aici

Ca in fiecare sejur de schi, eu, ca neschior, imi fac temele inaintea plecarii si caut cam ce as putea sa fac si eu in zona

Am avut cazarea in Vigo di Fassa (vezi impresii) si iata cateva idei de ce ai putea sa faci in zona atunci cand nu schiezi:

Plimbari cu ski busul in satele/oraselele vecine:

Moena – orasel adorabil, care inca mai avea targurile si atmosfera de Craciun, cu brazi impodobiti, orasul decorat de sarbatoare si colinde peste tot. Magazine multe cu produse traditionale, gourmet, dar si locuri frumoase de promenada pe langa rau sau pe pasarela metalica, catre partea de sus a orasului, cu niste privelisti superbe

Pozza di Fassa – satucul vecin, in care puteai sa ajungi si pe jos, in circa 15 minute, pe sosea, sau pe langa rau. Aici mi-am alocat si o zi de rasfat, la un spa cu ape termale pe care il recomand calduros qcterme.com/it/val-di-fas ... -terme-dolomiti.

Canazei – orasel vibrant, pe care l-am vizitat dupa amiaza, atunci cand toata lumea se intorcea de pe partii si era o aglomeratie de nedescris, coloana de masini si sute de schiori care se retrageau spre case

Intre Pozza di Fassa si Soraga di Fassa se afla o pista de biciclete care acum era acoperita de zapada si era potrivita pentru drumetie usoara sau pentru schi cross-country (italienii sunt mari amatori ai acestui tip de schi); distanta este de aprox 5 km si a fost reala placere sa o parcurg intr-o zi geroasa, dar foarte insorita. Drumul este drept, poate fi parcurs de oricine si este marginit de padure si un rau. Am plecat din Pozza, am ajuns in Soraga, am intrat intr-un birt sa beau o ciocolata calda, am vizitat putin micutul sat Soraga, apoi m-am intors in Vigo cu un ski bus. Dealtfel, zona este plina de trasee de biciclete si de trasee de trekking marcate

Vizitare orasul Bolzano, cu autobuzul local nr 180; drumul costa 2.5 euro/sens, iar autocarul este unul modern, confortabil si calduros. FAci pe drum cam 1 ora si 20 de minute, iar traseul este unul extrem de pitoresc, care trece prin pasul Costalunga, cu un drum ametitor in serpentine si cu niste privelisti greu de uitat. Autobuzul te lasa in autogara din Bolzano, care este foarte aproape de centru si obiectivele importante ale orasului. Am avut timpul cam limitat, asa ca am fost in centru, in piata Walther, m-am pierdut putin pe stradute si apoi am vizitat si muzeul de arheologie dedicat lui Otzy, cititi mai multe aici iceman.it/en.

Vizitare satul Vigo di Fassa: cateva magazine, o bisericuta, stradute cu cladiri pitoresti in stil tirolez si chiar un restaurant local al unei familii de romani foarte draguti, unde am intrat intamplator sa mananc si apoi am stat de povesti cu ei cam 2 ore😊

Curand si review-ul cu detalii despre schi! :)

[fb]
    Trimis de Chloe in 16.01.22 22:04:11
    Validat / Publicat: 16.01.22 22:35:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Chloe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
    P14 Canazei seara

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterscris / TELEFON [16.01.22 22:36:52] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Cristian_h [17.01.22 09:15:20] »

Este o destinaţie pentru orice anotimp, vara din Pozza Di Fassa sunt cateva trasee pentru drumeţi de dificultate medie intr-un cadru natural deosebit, ce să mai vorbim de aspectul de sărbătoare al localităţilor din zonă, datorat balcoanelor împodobite cu valuri de muşcate şi petunii!

webmasterX [17.01.22 09:28:34] »

Aceste impresii au primit o ilustraţie muzicală, se poate insă şterge sau se poate schimba!

• SOCIALs