ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2010

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Din "iad in rai"

Recent ne-am intors din Tunisia (Sousse) unde am avut un sejur de 14 zile. Inceputul concediului a fost un dezastru, dar din fericire partea a doua ne-a ajutat sa uitam cosmarul.

Initial am optat pentru Riadh Palms, iar in urma sfaturilor primite de la agentia ELYSSE TURISM ("Nu va recomand Riadh Palms, este un hotel mare de tip comunist... ") am hotarat sa ne orientam catre un alt hotel la un pret cat de cat apropiat.

Cu toate ca nu avea acces direct la plaja, lucru de care am fost constienti si am acceptat, am ales PRIMA LIFE KARAWAN. Poze frumoase, recomandari pe masura (chiar si pe forum)... "de ce nu? "... am zis atunci.

Permiteti-mi sa va descriu (pe cat de scurt reusesc) COSMARUL

In prima zi, dupa "un tur al Tunisiei" (drumul aeroport-hotel) am ajuns la "hotel" in jurul orei 24. Faptul ca din momentul plecarii de la Aeroport (in jurul orei 20.30) pana dupa sosirea la "hotel" nu am avut de unde sa luam un strop de apa, este nimic in comparatie cu ce urmeaza. Cu toate ca aveam AI si am fost rapid dotati cu o frumoasa bratara nu am beneficiat nici macar de un pahar cu apa. Mai mult, nici barul cu plata nu mai servea la aceea ora. Dupa o vizita scurta la "discoteca" (bomba infecta) a "hotelului" unde am sperat sa gasim ceva de baut (aveau dar nu primeau euro), am iesit din hotel in cautarea apei. Atunci am descoperit ca exista FERENTARI DE TUNISIA (nu ma refer deloc la oameni, doar zona). Dupa ce am gasit pretioasa apa, la unul din chioscurile din apropiere langa care se vinde hasis sau marihuana, am decis sa ne indreptam catre camere.

Urmatorul soc:

Insotiti de un foarte ambil domn tunisian (singurul lucru bun de pana atunci) am luat liftul catre ultimul etaj al "hotelului", acolo unde ne asteptau doua dintre cele mai bune camere cu vedere la mare pentru care am platit 20 Euro (asa cum se procedeaza). Din momentul in care s-a deschis usa liftului in dreptul etajului 5, am inceput sa primim mesaje dintre cele mai negative de la creier, inima si nu in ultimul rand ficat. Frumoasa mocheta de pe hol, candva albastra, arata ca dupa un concurs de voma. Am sperat sa fie din cauza unui accident izolat, insa asa a fost pana in dreptul camerei. In camera de vis a vis era un cuplu tanar tot din seria noastra. Nu inchisesera usa, iar bagajele erau pe hol. Plangeau pe marginea patului. Nici macar nu aveau vedere la mare pentru consolare. Cred ca erau in luna de miere. Pana la urma au fost mai norocosi. S-au mutat a doua zi. Dupa mici eforturi de a deschide usa (riscand sa ramanem cu manerul in mana) am reusit sa intram in "paradis".

In camera era relativ curat pana cand am dat drumul la aerul conditionat (cea mai mare greseala din seara respectiva). Toate gunoaiele si ganganiile (de mult moarte) din lume au inceput sa zboare prin camera. Ne-am facut curaj si am intrat si in baie. Pe fundul vasului de WC era ceva maron... banuiesc ca cea mai mare depunere de calcar din istoria grupurilor sanitare. Rugina din cada, gresia ciobita si capul de dus din plastic patat tot in maron se simteau eclipsate.

Nu am dormit in acea noapte. Am incercat sa ne consolam cu speranta ca a doua zi pe lumina o sa vedem lucrurile altfel.

S-a dovedit a fi fals.

Am inceput cu un tur al hotelului pe la ora 5:30 dimineata. Era deja lumina. Am descoperit cu dezamagire ca prima impresie nu era gresita. In acelasi ton cu mocheta de la etajul 5 erau si canapelele din lobby. In curtea hotelului, respectiv zona piscinei, se aflau numai resturi si gunoaie (sticle, cutii de bautura si chistoace) ramase in urma celor ce s-au distrat la asa zisa discoteca la care putea intra cine dorea (chiar si din afara hotelului).

A urmat micul dejun (oua, branza, parizer, o salata, niste crenvursti prajiti si o tocanita care a fost lungita cu niste apa calda chiar in fata noastra). Am uitat sa mentionez cele doua feluri de cornuri care erau tacticos indesate in tavi de catre doi baieti cu mana goala. Tot fara manusi ajutau si la intoarcerea clatitelor sau a painicilor (... atunci cand erau).

La pranz si cina regaseam deseori in felurile de mancare alimente care teoretic nu se aflau in reteta. De exemplu resturi de peste in salata de rosii. Asa am inteles de ce resturile de la mese nu erau aruncate direct la gunoi.

Deasupra salii de mese se afla una dintre piscine din care cursese de curand pe langa unul dintre stalpii de sustinere. Am cautat de fiecare data sa ne asezam in afara zonei respective pentru a evita o eventuala baie in timpul mesei.

Uniformele angajatilor pareau spalate ultima data la inaugurarea hotelului. Fetele de masa aveau culoarea visinie probabil pentru a ascunde multitudinea de pete. Pe scurt, tot ceea ce ne inconjura se asorta perfect cu mocheta etajului 5!

Cu siguranta cei de la emisiunea CURAT MURDAR ar avea material pentru doua sezoane de emisiuni.

La capitolul profesionalism nu se putea cere prea mult tinand cont de faptul ca jumatate din personal, in mod special chelnerii, erau tineri cu varste de pana la 16 ani care faceau glume proaste, spre exemplu prefacandu-se in mod repetat ca nu inteleg diferenta dintre vin si bere.

In prima zi am avut intalnirea cu ghidul grupului unde nu a existat familie care sa nu aiba ceva negativ de zis. Tinand cont de faptul ca majoritatea planuiau sa mearga in cel putin doua excursii si aveau doar un sejur de 7 zile, au acceptat sa ramana in hotel.

Noi am cerut o mutare cat se poate de repede chiar si cu plata unei diferente. Nu s-a putut decat incepand cu saptamana doi. Ni s-a oferit cazare la Riadh Palms (prima noastra optiune) pentru o diferenta de 260 Euro. Daca am fi ales din tara am fi platit aceasta diferenta pentru toate cele 14 zile, nu doar pentru 7. Bineinteles, nici mutarea nu a fost lipsita de peripetii. Cu toate ca cerusem mutarea si platisem diferenta cu 3 zile inainte, Kartago tour nu a binevoit sa informeze hotelul, motiv pentru care am fost nevoiti sa dam 5-6 telefoane, deoarece cei de la agentie dadeau doar beep-uri si sa asteptam 2 ore pana la confirmare. Cel putin cei de la hotel ne-au servit o bautura si fara bratara.

In tot cazul, suferinta indurata in cele 4 zile la Prima Life (doua din sase am fost in excursie), a fost rapid stearsa de conditiile gasite la Riadh Palms. Diferenta teoretica de o stea era de fapt de 4. Daca Prima Life (cica de 3 stele) ar trebui desfiintat, la Riadh Palms cred ca doar lipsa saltelelor de pe sezlongurile de pe plaja face diferenta intre 4 si 5 stele. A fost superb. Il recomandam cu caldura. Pur si simplu nu avem reprosuri. Erau poate 2000 de persoane si nu era coada nici la bar, nici la masa. Curatenia era impecabila. La toaletele publice se facea curat la fiecare 30 min. Personalul angajat afisa o atitudine profesionista si era foarte serviabil. Stiau si sa glumeasca, dar in limita bunului simt.

Nu facem parte din categoria fite. Am fost de 7 ori in Grecia, inclusiv in Paralia Katerini la vile de 3 stele.

MIZERIE, PERICOL DE INFECTIE SI SERVICII PROASTE CA LA PRIMA LIFE KARAWAN NU AM VAZUT NICAIERI!

Este adevarat ca am cautat o varianta de vacanta cat mai convenabila in raportul calitate / pret, dar prima life depaseste toate asteptarile. Nici gratis nu am mai merge acolo.

Sper ca ati reusit sa cititi pana la sfarsit mesajul meu (transmis in numele a 4 familii), iar aceste informatii sa va ajute in alegerea viitoarelor destinatii.

Am inteles ca toti tur operatorii pot merge pentru o noapte la hotelurile cu care lucreaza si cred ca ar trebui ca hotelurile sa fie contractate in baza unor recomandari si verificari nu doar pentru comisioane.

Se pare ca uneori diferenta dintre "iad si rai" este doar de 260 euro!

Decideti singuri in ce conditii doriti sa va petreceti vacanta...

Vacanta placuta tuturor!

Adi, Bucuresti

Trimis de adi b in 09.07.10 22:22:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA. A mai fost în/la: Marhaba Club - Sousse si Elfel - Jasmine

VIZUALIZĂRI: 3301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Este toaleta despre care vorbeam. Din pacate nu actualizasem data. Era ora 1.30 pe 17.06.2010
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

amfost16 [10.07.10 09:07:46] »

acum mai sunt si exceptii care trebuie sa confirme regula# iarna nu-i ca vara #...

marian 1973 [12.07.10 19:11:58] »

Dupa cum spune o vorba : dai un ban,dar stai in fata!

Imi pare rau pt.prima voastra saptamana de concediu.

adi b [13.07.10 21:37:59] »

[marian_1973:]

sunt de acord, dar noi am fost deturnati de la prima optiune asa cum am mentionat si in comentariu, iar diferenta de bani era prea mica... doar 260 euro pt 14 nopti. Am crezut ca este vorba doar de 1 stea diferenta. Am mai stat la 3 dar nu se compara.

Sper sa fie de ajutor pentru alti oameni care strang bani un an pentru o vacanta de 14 zile. NU VA IMPIEDICATI DE 200 EURO...

adi b [13.07.10 21:42:19] »

[@amfost16:]foarte adevarat... pana nu umbli descult si in zapada si in nisipul fierbinte... nu ai de unde sa sti

mnbvcxz [09.07.12 12:18:55] »

Eu m-am intors recent si m-am distrat de ne spus de bine ce scri nu e adevarat la bani care am platit era super, camere curat mancare buna, bautura cat ai vrut, a fost OK si cred ca si la anul m-a antorc

adi b, marian 1973, mnbvcxz
Alte impresii din această RUBRICĂPrima Life Karawan: