ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2022

Manolas Hotel [Nei Pori]2

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 5 MIN

Paradisul vacantelor mele... NEI PORI

Am deja oarece vechime în vacanțele pe meleaguri elene dar pot spune ca am vizitat doar o părticică din frumoasa Grecie. Am vizitat atat insule cât și zona de continent.

Anul trecut in iunie am revenit în zona Macedonia, mai precis in Nei Pori, unde avem deja prieteni, frații Manola, Christina și Dimitris Manolas. Ne simțim bine aici, pentru ca este o zona linistita, departe de furnicarul altor statiuni grecesti. Hotelul este extrem de curat, aproape de plaja iar proprietarii extrem de prietenoși și amabili.

Hotelul Manolas este pozitionat extrem de bine, ca ajungi destul de ușor, atat la plaja, la faleza cu taverne dar si in centrul stațiunii. Din balcon ai o priveliste grozavă către mare, în special dimineața când răsare soarele. Cele 7 zile minunate trec mult prea repede și pornesti spre tara cu regretul plecării, dar si cu dorința sa revi anul următor. Cam atat despre hotelul Manolas din Nei Pori. Mergeti și nu veți regreta, va jur!

Va aștept cu întrebări!!!

despre SERVICII

Camerele au aer condiționat, chicineta cu tot necesarul pt a-ți pregăti o masă pe cinste. Liftul este util mai ales în prima zi, când este greu cu caratul bagajului, după drumul făcut spre Grecia. Pt cei care au mic dejun inclus, acesta este de tip bufet suedez, se servește pe terasa acoperita a hotelului și este destul de diversificat (între 7.30 9.30).

Personalul, proprietarii hotelului s-au comportat excelent cu noi, adevărați profesionalisti. Mereu gata sa ne fie de ajutor, mereu cu zâmbetul pe buze, mereu de o politețe debordanta.

Am avut 2 excursii optionala la Meteora și Croaziera Skiathos și pt ca plecarea era dimineața foarte devreme, ora 5 30, asa că am anunțat la recepție lucrul acesta. Astfel ca in dimineața plecării, tatăl lui Dimitris ne astepta cu cele 2 punguțe cu micul dejun pregătit, hrana rece, sucuri și fructe. Sincer, ne-a bucurat gestul lor. Am remarcat la greci în general, se pricep sa iti facă pe plac și în felul acesta sa te facă sa revii. Sunt gesturi mici dar care au efect mare. De asta, si noi romanii ar trebui sa avem un comportament cât de cât civilizat, sa nu lasam în urma o impresie proasta, care nu ne afectează doar pe noi, dar si pe ceilalți compatrioți.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am dormit foarte bine, somn profund, odihnitor, este multă liniste, nu se aude nici un zgomot de afara. Muntele fiind aproape, aerul sărat ce vine dinspre mare te fac sa te simți alt om atunci când te trezești dimineata. Storurile de la ferestre închise în timpul fac sa se păstreze răcoare, deși afara este arșița.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun este compus din produse in majoritate din producție proprie, mai ales legume, fructe, ouă, produse de patiserie. Vreau sa menționez ca dimineața te îmbie o mireasma de pateuri, chec și alte prajituri pregătite chiar atunci de Christina, impreuna cu mama Litsa și o alta doamna. Deci nu va pot descrie cum poate sa miroasă încă de la lift. Am mâncat în fiecare dimineață, sunt demențiale!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja larga, intinsa pe 5 km cu nisip fin, este de o calitate deosebita. Pe bună dreptate este recunoscuta prin acordarea celui mai inalt calificativ european in domeniu: BLUE FLAG (steagul albastru). Intrarea în apă este extrem de lina, cu nisip, apa fiind asa limpede ca îți vezi picioarele în ea. Trebuie sa mergi mult pana apa sa iti ajungă pana la piept.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Nei Pori este o statiune linistita, nu vei gasi aici aglomeratia si freamatul specific altor statiuni. Nu gasesti in Nei Pori cluburi si o viata de noapte vibranta, este recomandata celor care-si doresc o vacanta relaxanta intr-un loc cu peisaje frumoase si liniste.

Este un loc destul de popular de vacanta pentru acei turisti care prefera plimbarile pe faleza la ceas de seara si mancarea traditionala greceasca servita la restaurantele, tavernele si patiseriile de aici.

În zona hotelului sunt multe marketuri unde gasesti legume, fructe, produse alimentare, băuturi, alte produse, cofetarii, brutarii, patiserii, macelarii, etc. In zona sunt parcuri cu multa verdeață și flori, cu locuri de joaca pt. copii.

Taverne, în special pe malul marii, unde seara plutește un miros de preparate la gratar, muzica și este o atmosfera de vacanta.

Este o Luna Park cu atractii pt cei mici, vata de zahar și porumb copt.

In weekend sambata și duminica pe terasele unor hoteluri se canta live muzica traditionala. Zilnic turiștii se pot bucura de excursii și croaziere de vis în diverse locatii.

Gasesti servicii de inchiriere masini, biciclete, iar principala atractie a statiunii ramane plaja.

[fb]
Trimis de Paloma in 14.01.22 21:06:29
Validat / Publicat: 15.01.22 07:54:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Asprovalta, hotel El Greco Corfu, hotel Fire Fly Creta, hotel Karteros Halkidiki, hotel Macedonian Sun Lefkada, hotel Poseidonio, Perigiali Olympic Beach, El Greco Zakinthos, hotel Blue Wave
  • Alte destinații turistice prin care a fost: TURCIA, GERMANIA, UNGARIA, CEHIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paloma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P16 Frape,bere comandate insotite de apa plata, snacks, alune "din partea casei"

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com

webmasterX [14.01.22 21:25:24] »

Review nefinalizat - rog folosește linkul EDIT IMPRESII pentru a completa datele „tehnice” lipsă (nr nopți, transport, preț/calitate etc

Suspendat până la conformitate

webmasterX [15.01.22 07:48:17] »

Mulțumiri pentru completări - impresiile vor fi completate în scurt timp

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 06379&hid=10169.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.

webmasterX [17.01.22 07:55:50] »

@Paloma: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.